Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2015., 01:22   #561
Tak i ja isto hobist bez puno kosnica. Tu i tamo kad mi šune vozim. U manjoj prikolici, max 4.

Sva sreca kod mene nema međeđa. No ima nekulturnih ljudi i vandala.

Kod majke mi u RH uvijek ima vise meda (osim kad je iznimna suša/kiša). Na glavu se usadim i ne mogu prebaciti njen prinos. To valjda zato sto je broj toplih dana veci, sezona dulja, a kisnih dana manji. A i vise je monokulture tu gdje sam.

Za medun dobro razmisli. I gledaj prognozu. Prosle godine nisu uopce letile kada je medilo (ako je uopce medilo) zbog silne kise.

Nelose je i staviti kod nekog poznatog na ispasu pa montirati vagu. Da ne moras svakodnevno obilaziti. Kad nazoves osoba kod koje si ostavio kosnice pogleda na vagu. Dok god dobiva na tezini ne vrcati, i odgadjati rojenje, okretati, poticati sirenje, davati prostora, evt spajati rojeve da se vise nosi. Ukratko forsirati prinos.

Kad prestane dobivati na vagi sacekati dan dva da uguste i stave poklopcice i onda vaditi i vrcati.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 01:28   #562
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Tak i ja isto hobist bez puno kosnica. Tu i tamo kad mi šune vozim. U manjoj prikolici, max 4.

Sva sreca kod mene nema međeđa. No ima nekulturnih ljudi i vandala.

Kod majke mi u RH uvijek ima vise meda (osim kad je iznimna suša/kiša). Na glavu se usadim i ne mogu prebaciti njen prinos. To valjda zato sto je broj toplih dana veci, sezona dulja, a kisnih dana manji. A i vise je monokulture tu gdje sam.

Za medun dobro razmisli. I gledaj prognozu. Prosle godine nisu uopce letile kada je medilo (ako je uopce medilo) zbog silne kise.

Nelose je i staviti kod nekog poznatog na ispasu pa montirati vagu. Da ne moras svakodnevno obilaziti. Kad nazoves osoba kod koje si ostavio kosnice pogleda na vagu. Dok god dobiva na tezini ne vrcati, i odgadjati rojenje, okretati, poticati sirenje, davati prostora, evt spajati rojeve da se vise nosi. Ukratko forsirati prinos.

Kad prestane dobivati na vagi sacekati dan dva da uguste i stave poklopcice i onda vaditi i vrcati.


Prošla godina katastrofa nisam nikaj vrcao nego sam njima sve ostavio i kupovao med, sažalio sam se Ma gle ja sam mislio furat na medun i u tome je stvar jer to je selo doslovce tamo gdje se vukovi pare. A hrvatska ima dobru klimu i na malom području puno različith klima i vegetacija, ja imam mali paviljon i vrcam bagrem i kesten.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 11:36   #563
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Daj nemoj pretjerivati.....
kakvo je to pretjerivanje ako je pristojna godina? 33 kg meda po košnici godišnje nije apsolutno nikakvo pretjerivanje. ako se radi po ps-u uz 3 vrcanja i zdravo društvo...
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 12:30   #564
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
kakvo je to pretjerivanje ako je pristojna godina? 33 kg meda po košnici godišnje nije apsolutno nikakvo pretjerivanje. ako se radi po ps-u uz 3 vrcanja i zdravo društvo...
Koliko sam shvatio govori se o bagremu a ne cijelogodišnjem vrcanju
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 16:50   #565
Quote:
neznamništa kaže: Pogledaj post
kakvo je to pretjerivanje ako je pristojna godina? 33 kg meda po košnici godišnje nije apsolutno nikakvo pretjerivanje. ako se radi po ps-u uz 3 vrcanja i zdravo društvo...
Ja od kad se bavim pčelama ova godina se jedina može svesti u te pristojne.
Evo izvrcao sam po jedan nastavak (poklopljen) a čekam da još poklope nastavak i pol do dva. Za sad je prosjek 14 kg po nastavku što bu dalo nekih 25-28 kg bagrema. Lipa je počela ali ubija je ovo hladno vrijeme samo pelud nose. Kesten opet ovisi kako bu se poklopilo, prošle godine nisu donjele ništa i onda za zimnicu ostane zlatošipka i livada. Dakle ove godine možda i ulovim tu stotku ali ja ipak nešto o pčelama znam. Ne roje mi se, deminiram ih i ostalo. Početnik to nebu ulovio da se na trepavice postavi. Samo nek mu pobjegne jedan roj več je ostao bez pola....

Ovo govorim samo da upozorim ljude da to nije samo postaviti košnice i vrcaš 100 kg meda pa onda još cjena od 50 kn za teglicu i svi misle laka zarada.
Prvo se treba uložiti bar 3000 kn samo za nabavku te tri košnice, pa onda 1000 kn samo za osnovnu opremu bez vrcalice. Vrcalica 1500-2000 kn i onda se vidi da ni tih 100 kg meda ne donosi plus u saldu.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 20:16   #566
Ma pozicija je takva da kad bi dosao kamion, dosao bi ravno ispred kuce. A bagrem se nalazi na malom brijegu na kraju vocnjaka iza kuce, znaci morao bi copit kutije pa u vocnjaku uvalit kosnice da imaju izravan pristup bagremu.

Nemam vremena se bavit sa pcelarstvom, zato sam bio pitao jel bi se ko nasao da donese par kosnica. I kad skupi med meni ostavi koju teglu i dobro je, netreba meni ne znam kolko kg kad godisnje trosim 3-5 teglica.
Npr. ak pcelar skupi 10kg meni dosta tegla ili dvije.
Vidio sam da bagrem bezveze cvate i nitko nema od toga koristi pa sam zato odlucio pitati za iduci puta.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 20:58   #567
a kaj se tiče pozicije, pčelinjak mi se nalazi u vočnjaku i uvijek je bilo dosta bagrema, al kaj je najbolje ja nigdje ne vidim taj bagrem doduše ima dosta šume

Sent from my Tele2 using Tapatalk 2
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 21:46   #568
20 % marža, nije loše.........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 22:01   #569
Da se pohvalim, naravno , negativno........

Kupim ja roj, napravio sam košnicu sam, Abbe Warre, tekma sam što nije počela Bayern - Barcelona, al me tip nazvao da dođem po moju košnicu, ajde hebem se sa 30 km u jednom smjeru i 30 nazad,pokupim košnicu i roj unutra,mrak - navečer, upikne me , srce malo moje, dva puta, dok sam ih prenosio do pripremljenog mjesta, i postavim košnicu na mjesto, sretan odem gledat tekmu i izgubi Bayern.
Drugi dan sve ok, nisam baš napravio Najbolju pripremu, jer nisam nastavke namazao sa voskom, i tako treći dan, kad ono nestaše pčele. Očito im se nije sviđalo kaj je Bayern izgubio pa su se preselile u španjolsku, jebem ti mesija i društvo..................
Uglavnom, sad čekam da mi nekako nasele košnicu neke zalutale Bayern pčele, al vidim da je završilo prvenstvo, pa očito niš od mog pčelarenja i oprašivanja 43 kom paradajza koje sam posadio s očekivanjima da će ih moje Abbe Warre pčele oprašivati.

Ima netko free maticu sa društvom, mjenjam za odličnu graševinu.....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 22:59   #570
pčele išle slavit u barcelonu

stari dogovrio neke rojeve, a od njih još nikaj i očito mu se nigdje ne žuri , već sam mu rekao najbolje neka pogledam oglase po forumima, kad se već ne zna kompom služit, ali on ima svog čovjeka
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 23:05   #571
Te su k'o podatanari: otisle, ost'o racun..
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 23:11   #572
skoknule do obližnje kladionice, i same su vidjele kak nikaj neće bit od meda
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 23:16   #573
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da se pohvalim, naravno , negativno........

Kupim ja roj, napravio sam košnicu sam, Abbe Warre, tekma sam što nije počela Bayern - Barcelona, al me tip nazvao da dođem po moju košnicu, ajde hebem se sa 30 km u jednom smjeru i 30 nazad,pokupim košnicu i roj unutra,mrak - navečer, upikne me , srce malo moje, dva puta, dok sam ih prenosio do pripremljenog mjesta, i postavim košnicu na mjesto, sretan odem gledat tekmu i izgubi Bayern.
Drugi dan sve ok, nisam baš napravio Najbolju pripremu, jer nisam nastavke namazao sa voskom, i tako treći dan, kad ono nestaše pčele. Očito im se nije sviđalo kaj je Bayern izgubio pa su se preselile u španjolsku, jebem ti mesija i društvo..................
Uglavnom, sad čekam da mi nekako nasele košnicu neke zalutale Bayern pčele, al vidim da je završilo prvenstvo, pa očito niš od mog pčelarenja i oprašivanja 43 kom paradajza koje sam posadio s očekivanjima da će ih moje Abbe Warre pčele oprašivati.

Ima netko free maticu sa društvom, mjenjam za odličnu graševinu.....
Nije problem u nemazanju voskom što se inače ne radi. Otkud van uopče takva ideja...
Problem je kaj ti je prodan roj s nesparenom maticom tako da slovodno tražiš novi roj ili novce nazad
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 00:04   #574
Lako je sad biti sulejman nakon poraza kod petrovaradina, a di su pčele ?????
Propješačio sam ciglih 300 m okolo, pregledavši svako drvo, al pčela nigdje............... Ništa, sad bum kupil pčele u kavezu, pa bum ih sam spremil u košnicu..........
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 00:07   #575
Kak to da si se odlučio za warre?
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 22:59   #576
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Lako je sad biti sulejman nakon poraza kod petrovaradina, a di su pčele ?????
Propješačio sam ciglih 300 m okolo, pregledavši svako drvo, al pčela nigdje............... Ništa, sad bum kupil pčele u kavezu, pa bum ih sam spremil u košnicu..........
na susjedovoj šljivi....
kupuj pčele na okvirima i nebuš imao ovakvih problema ......
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 00:19   #577
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
na susjedovoj šljivi....
kupuj pčele na okvirima i nebuš imao ovakvih problema ......
Jel to misliš na okvire koje kasnije uabci u košnice, jer napisao je da ima warre
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 08:49   #578
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
a kaj se tiče pozicije, pčelinjak mi se nalazi u vočnjaku i uvijek je bilo dosta bagrema, al kaj je najbolje ja nigdje ne vidim taj bagrem doduše ima dosta šume

Sent from my Tele2 using Tapatalk 2
To ti je sve privatni posjed kojeg su vlasnici zapostavili jer se nalazi na vrhu brijega i nije ih briga jer nikom nesmeta. I onda je sve zaraslo.
Kako nema zainteresiranih, taj dio koji je moj to budem ja sve lijepo posjeko i zalio cidokorom jer nezelim imat sumu sikare koja je nis koristi. Cak od tog bagrema nisu dobri kolci jer uslijed vode i sunca jednostavno se iskrive i skroz potamniju. Tako da sam odlucio na 3 kvadrata ogradenog zemljista posaditi bambus da imam kolce za po vrtu i vocnjaku i vise mi od toga netreba.
A na tom vrhu brijega budem poslije uvalio vockice ili nesto drugo nebitno.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 10:39   #579
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Jel to misliš na okvire koje kasnije uabci u košnice, jer napisao je da ima warre
nađe se i takvih a uvjek postoji mogučnost dogovora da mu neko naseli društvo u košnicu. Bitno je da kupi društvo koje več ima legla. pčela nebu napustila leglo...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 20:57   #580
neki dan sam špricao šikaru s herbicidom, i baš je cvjetalo neko grmlje, ogromi crveni cvjetovi, a ja po njima i pčelama jer su baš oblijetale gore, kasnije čitam da sastojak herbicida gliphosfat, vrag mi nije dao mira i googlao sam, to je otrov od monsanta koji pčele ubija i da to nose u košnicu.
P..s mater, da sam znao ne bi to špricao.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.