Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 21:18   #41
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ma znaš neki ljudi zaista imaju informacije iz prve o "njima", ali se možda ustručavaju.
Ali eto... na hajr.
jedan derviš s kojim se često družim govori jako lijepo o njima. Navodi mi prijer jednog njegovog prijatelja koji je iz derviške porodice a koji mu je rekao da je "islam doživio kroz džihad"
Allah nas je stvorio raznolikim i u tome je veliki Hak,
Islam je kako mi to volimo često reći vjera razuma i razumnosti.
Ako je Allah već dao toliku raznolikost koja svjedoči Njegovu Jednoću, Jedinstvenost, Stvoritelja dž.š. onga i mi trebamo biti svjesni da je ovo šarenilo blagodat a ne mahana.
Mi ne možemo ni jednu najobičniju livadu učiniti jednoobraznom a kamoli ummet... pokušati tako nešto... neka mi Allah oprosti šta sam pomislio i na šta bi to ličilo.

poenta je da samo mi džemat, ali da je džemat u ovom ahiri-zemanskom vremenu pun pojedinaca koji se relizirjau kroz njega(džemat)
Ja kad pomislim da u jednom safu stoje derviš, mainstream muslim, vehabija grešnik koji se tek počeo kajati( možda njega Allah najviše voli od svih nas), slabić koji će pokleknuti kod prvog iskušenja,... ja se bolan rastopim od miline jer kako je to lijepa vjera kad je saf dovoljno širok za svakog i svakog meleci podjednako blagosiljaju






Amin!
Selam lijepi moji!
Bas je ovo lijep post!Napokon vas nekoliko kao osvjezenje!Hvala na pozitivnoj energiji koju sirite,a koja je prava basca rahatluka nakon onih vjecito zajedljivih,uvredljivih,napadackih,svadzalackih... rasprava.Selam svima!
ammara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:49   #42
ma ne sekiraj se za svađe...
cijeli ummet je u takvom halu pa eto i mi

ovo ti isto kao kad musafir, sustao od puta, ugleda drvo sa debelim hladom, a pod haldom česma.
Lagano se umije, reći ćemo da abdesti, malo se odmori pojede hurmu što ih nosi sa sobom... zagleda se u neki cvijet ili ga zamisli poj ptica...
zatim se spremi i nastavi se prljati prašinom ovog dunjaluka
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 03:17   #43
Talking Go, go Obama!

U Saudiji ogorčenje zbog briljantne pobjede Barcaka Huseina Obame!
Vlasti u kolijevci vehabizma ne vole priču o demokraciji i ljudskim pravima!
''Zadovoljni su, posebno Palestinci, Sirijci, Jordanci.... Međutim, arapske zemlje persijskog zaljeva, naročito Saudijska Arabija i one koje direktno surađuju sa porodicom Bush i Republikancima... - nije to dobar ishod za njih! Oni preferiraju raditi sa Republikancima, a ne Demokratama..."
Za opširnije izvjšće, klikić.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 16:42   #44
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post

Što se tiče teme da vehabizam nije Islam ne bih se upuštao u tu tvrdnju autorice knjige jer prije svega sama autorica knjige je vrlo upitna kao poznavaoc i praktikant Islama.
Vidimo je na slikama i očito je da se ne oblači u skladu sa islamom (da ne spominjemo ukrase na njoj) kao i da je o islamu naučena u Britaniji.
Ja kad bih došao do ove knjige ne bih je uzeo u razmatranje kao ozbiljnu literaturu jer u najmanju ruku je sama autorica upitna da ne kažem da sama sebe diskredituje pričajući o Islamu a vidimo je kako izgleda.



Selam alejkum !
To sto zena nosi nakit ili sminku ne znaci da ne poznaje islam, ona samo ne priznaje takav "vid" islama. za tebe knjiga nije validna kao verodostojna ako je nije napisala neka "nevidljiva" u feredzi. ajde ti nama daj link o knjizi (ako je moguce prevedenoj na engleski) napisanoj od strane saudijke, u feredzi, koja pise o islamu i polozaju zena u islamu. bilo bi to pravo osvezenje!
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 22:30   #45
@ Shady - dao Allah da svjedocimo pocetku kraja njihovih rezima...iako tesko
@ huserevbeg

Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
To sto zena nosi nakit ili sminku ne znaci da ne poznaje islam, ona samo ne priznaje takav "vid" islama. za tebe knjiga nije validna kao verodostojna ako je nije napisala neka "nevidljiva" u feredzi. ajde ti nama daj link o knjizi (ako je moguce prevedenoj na engleski) napisanoj od strane saudijke, u feredzi, koja pise o islamu i polozaju zena u islamu. bilo bi to pravo osvezenje!
Ma koji je to legitimni vid islama koji dozvoljava takvu nosnju?
Ajmo opet na staru podtemu o oblacenju...

A o vehabizmu zaista malo dobrogu mogu da kazem.Kao jednom vehabija,mogu reci da ima pozitivnih tu stvari.Tipicne vehabije na balkanu su iskreni vjernici,sa zeljom boljitka za islam i muslimane.Ali njima fali znanja i realnosti.Tako rade bolnom ummetu jos vecu stetu.

Jedna od stvari s kojom se ne bi slozio je postupanje i odnasanje prema nemuslimanima i njihova uloga u drustvu.Daleko jeste vehabizam otisao od selefussalih i sunneta.Vise slice Zidovima.
Slicno se dogadja i sa zenama.KSA krivicom svojih lidera daleko zaostaje od pitanja tehnologije do pitanja ljudskih prava,tamo gdje smo pokazali da smo najbolji i ucili svijet dobre stotine godina...
Danasnja zena u KSA ne smije na izbore,ne smije imati vozacku dozvolu,ne dozvoljava im se posjedovanje pasosa,do pravila o odjevanju.
Nisu li se s tim vratili na stanja uma krscanske srednjovjekovne Europe,samo u islamskom ruhu?
Vehabizam nije islam.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 23:54   #46
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Poglavar Islamske vjerske zajednice (IVZ) u BiH Mustafa Cerić, brani pa cak preferira Vehabizam u BiH. To se jos radi u "rukavicama", a sutra mozda sasvim javno.

Zasto je vecina Imama u BiH pustila brade od neke 1992 dok neki jos nisu? Dal su oni s bradom veci Muslimani il obratno.
BRADA je u islamu SUNET tako da nemojte da raspravljate o bradi....brada je dozvoljena i pozeljna ko god od muslimana kaze da brada nije propisana muslimanima taj nema pojma o islamu.
__________________
Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu,
i vidiš ljude kako u skupinama u Allahovu vjeru ulaze
ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti, On je uvijek pokajanje primao. KUR`AN
Omer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 00:27   #47
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
To sto zena nosi nakit ili sminku ne znaci da ne poznaje islam. Ona samo ne priznaje takav "vid" islama. Za tebe knjiga nije validna kao verodostojna ako je nije napisala neka "nevidljiva" u feredzi. Ajde ti nama daj link o knjizi (ako je moguce prevedenoj na engleski) napisanoj od strane saudijke, u feredzi, koja pise o islamu i polozaju zena u islamu. bilo bi to pravo osvezenje!
I ja bih volio vidjet takvu knjigu.

Bog te poživio Dušice. Ovim si točno ukazala na problem današnje muslimanske omladine. On izvire iz nedoraslog, arogantnog odnosa prema tuđem znanju, trudu, ličnosti, dobrim namjerama..

Muhammed s.a. kaže: "Najbolji muslimani postaju od onih koji su bili uljudni prije islama!"

Znam uljudnu osobu koja je u islamu manje od godinu dana. A ušla je u njegovu suštinu dublje, i ponaša se ljepše i poniznije, nego mnogi koji su rođeni muslimani, a odavno su u drugoj polovici života. Glavni problem vehabija (ali i onih koji stvari poimaju slično njima) je taj što od Boga ne vidje čovjeka. Lijep odgoj je preduslovi za življenje islama! Bez toga, čovjek liči na pijanduru.
Da li je u boljem položaju onaj tko se spotiče hodajući,
ili onaj, koji pravim putem uspravno ide? (Kur'an, 67:22)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 00:52   #48
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Vehabizam nije islam.
Netko ovdje misli da jesu.

Islam je moralni koncept odgoja: ''Poslan sam da usavršim plemenite ćudi''. (Muhammed). Vehabizam je pak pervertirani oblik islama. Antiodgojni koncept kojemu je začetnik Muhammed Abd ul Vehab (1703–1792) iz Nedzda, u Arabiji. Danas još uvijek nazvana: Saudijska Arabija, po porodici Saud, čiji su neki prvaci dali politički oslonac spomenutom Muhammedu Abd ul Vehabu, da bi se zajedničkim snagama iscijepali hilafet. Zato za Saudiju kažemo da je izvor i leglo vehabizma. Iz nje se ta pošast širi u okolna područja, nešto putem besplatne literature a nešto putem petrolejske uleme. Tone besplatnih knjiga sa žigom (saudijske) Arabije izvoze se odatle po cijelom svijetu, a sa literaturm idu i petrolejski alimi, pa su neki ogranci stigli i do nas. Jedan od centara im je u Vieni (Austija) i Londonu (VB) gdje djelaju pod nazivom AIO (aktivna islamska omladina).

Po načinu poimanja stvari, vehabije naliče ranoj islamskoj sekti, haridžije, počev od samog nosioca ideje. Muhammed abd ul Vehab je muslimane proglašavao nevjernicima (a u skladu sa tim propovjedao njihovo ubijanje i konfiskaciju imovine, o čemu postoje živa svjedočanstva). To ostaje aktuelni problem muslimanskog ummeta sve do danas, kada je internet je prepun vehabijskih pamfleta koji propovjedaju istu takvu, pa i otrovniju, mržnju. Na sličan način kako to čine vehabije, davne haridžije su osporile jednu od najvećih ličnosti islama, Aliju a.s. On je na koncu i stradao od njihove ruke. Kada je slao sinove (Hasana i Hudeina) da pregovaraju sa njima, rekao im je jednu temeljnu istinu, koja je čist opis našeg problema:
- ''Nemojte im ništa dokazivati Kur'anom, jer će na svaki vaš ajet (stavak), oni donijeti pedeset drugih, u svoju odbranu. Nego argumentirajte sunnetom, jer vi znate sunnet a oni ne znaju''...
Upravo ovakvim izvrtanjem časnog Kur'ana (kakvo je Alija opisao u slučaju haridžija), kao i falsificiranjem povijesti, vehabije su degenerirali islamsko pravo i ahlak (odgoj) i sveli ih na ''forumu radi forme''. Liče na muslimane, kao što lutak naliči živom čovjeku, ali ne više od toga.

Zadnje uređivanje Shady : 08.11.2008. at 09:37. Reason: (editiranje na molbu Hareca)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2008., 20:32   #49
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
ovaj Jehovin svjedok misli da jesu.
Jaj nisam ja mislio da oni nisu muslimani vala.neuzubilla.Fine oni imaju zelje i to,al sta ces kad krivu interpretaciju slijede.Stalno to nepostivanje i uzdizanje sebe kao "jedna koja je spasena.Koja je na onom na cemu sam ja i moji ashabi".Tako nisu selef radili.Takvim stajalistima i akcijama samo doprinjuju steti ovom nasem halu.S druge strane opet ima tu dosta od njih za naucit.Oni jaci imaju veliku disciplinu,organizaciju,fokus,blagost.Njima fali znanja i realnosti a danas oni koji imaju znanje nemaju njihovu iskrenost.
Meni je osobno drago sto sam prosao kroz tu fazu jer sam pokupio na neki nacin odredjenu disciplinu.Odredjen odnos prema propisima i islamskom znanju.Ljubav prema Allahu prije svega i, volio bih ,hrabrost i smjelost.I stajalista sam da svatko tko osjeti iman, nakon godina bez njega,ce uci u takve vode i potvrdjivati njihova gledista.Naravno s vremenom shvacaju se neke stvari pa vidis da nemere sve kako treba.I tako je oduvijek bilo na varljivom dunja.Polako ali sigurno shvacas da su njihove metode samo alat preko kojega Allahovi neprijatelji cijepaju ummet.

Napomena: editiran je dio koji je offtopic. Nadjite u arhivi temu, pa tamo pišite o tome.

Zadnje uređivanje Shady : 08.11.2008. at 01:43.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2008., 22:04   #50
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Naravno s vremenom shvacaju se neke stvari pa vidis da nemere sve kako treba. I tako je oduvijek bilo na varljivom dunja. Polako ali sigurno shvacas da su njihove metode samo alat preko kojega Allahovi neprijatelji cijepaju ummet.
Da, pretjerivanje u vjeri vodi u krajnjost i rađa fanatizam, a on onda rađa netoleranciju i isključivost. I to doista jeste najbži put da se jedna vjera slomi, učini nepoželjnom, obesmisli. Ako se pogleda politički aspekt ideja koje je zacrtao M. A. Wehab, i prouči povijest vehbizma - ona je ispunjena nasiljem već od kako su krenuli u ''akciju'', sve do danas. Od nasilja u dolini Hidžaza, Kufi i Misiru u 17. i 18. stoljeću... a posebno teški pokolji u Medini i šiitskoj varoši Kerbela, krajem 17 stoljeća.. do konačnog kraha khalifeta, od kada se do danas nismo oporavili i nemamo jednog vođu.
Voljeni Muhammed (s.a.) je baš zato rekao:
"Nemojte pretjerivati u vjeri, jer to je uništilo sve vjere prije vas".
Inače, Jako si korektno u prvom dijelu opisao da vehabije imaju neke fine želje, ali samo bih te dopunio da im nisu fine baš sve želje, iako neke jesu. Imaju oni i jako puno ružnih želja. Na forumu to se ne vidi u svoj silini, al se vidi u praksi, kad recimo negdje dobiju vlast.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 00:41   #51
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Nego argumentirajte sunnetom, jer vi znate sunnet a oni ne znaju''
Reci mi konkretno šta vehabije ne praktikuju od sunneta ?
crno&bijelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 08:21   #52
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Reci mi konkretno šta vehabije ne praktikuju od sunneta ?
U usporedbi sa orahom, vehabije od suneta pojedu ljusku a ispljunu jezgru. Glavna njihova suprotnost sunnetu jeste u tome što od Boga ne vide čovjeka. Što pretjeruju u vjeri! Što je sunnet blagost, a oni su drčni. Što šire mržnju prema muslimanima... Zato od njh civilizirani i kulturni ljudi bježe i zgražaju ih se. Dakle, crno&bijelo, ovisi, što ti i ja podrazumijevamo pod sunnetom. Što je za tebe pravi sunnet? Za mene, pravi sunet nije u misvaku i kratkim pantalonama.. to su samo spoljašnje forme sunneta... nego prvenstveno u ispoljavanju lijepe ćudi i volja i hrabrosti da muslimanka i musliman izgrade (usavrše) sebe.
"Poslan sam da usavršim plemenite ćudi" - (Muhammed s.a.)
Sada ću te nešto pitati. Kao što znaš, ja sam u prethodnom postu pisao o pokoljima vehabija u dolini Hudžaza, Egiptu i Iraku, jel tako. Spomenuo sam tragične zločine u srcu islama, Medini (i to u više navrata u XVII i XVIII stoljeću) kada je Medina na silu opkoljena višednevnom opsadom poslije čega je ubijeno na hiljade medinjana (muslimana) koji su izgovarali šehadu. Spomenuo sam stravične zličine genocida u Kerbeli, kada je spaljena Huseinova džamija, i sve druge džamije i tekije u gradu (pod geslom iništavanja 'širka'), i kada je pobijeno kompletno stanovništvo tog šitskog gradića. Pogledaj o tim događajima u "Leksikonu islama" od Ahmeda Smallovića (pa na slovo V, Vehabizam). Imaš je kupiti u u Sarajevu. I sada želim da te iskreno pitam: obzirom da su zločini vojske Muhammeda Abdul Vehaba, kao i jednog od njegovih nasljednika Abdul Aziza (koji na duši ima hiljade muslimana, a čije ime vehabije i danas rado daju djeci) - dakle, kada su ti zločini povjesno dokumentirani i poznati, kako me onda uopće možeš pitati što ne prektikuju od suneta?!

Kako me to možeš pitati, kada znaš da sam ranije pisao o borbama koje je M. A. Vehab i kasnije Abdul Aziz vodio protiv halife koji je tada lgalno postojao i bio vođa muslimana? Ne kaže li Kur'an "O vjernici pokoravajte se Allahu i poslaniku i predstavnicima vašim"? A haliffa ummeta nije bio halifa muslimana, nego "pokvareni rurčin" (ovdje je jedan vehabija tako to opisivao, da se M.A.Wehab borio protiv turske vojske a ne halife, jer je navodno M.A.W. vio halifa).

Da se sada vratim unazad I pojasnim ovo oko forme.. Vehabije drže formalne stvari pretjerano bitnima jer tako najlakše i najuvjerljivije liče na muslimane (uvijek misvak-nikad četkica za zube... obavezno kratke pantalone, pretjerano parfemisanje amberom i miskom, slične frizure i brade... etc) - što (po meni!) nije bit islama, jer islam priznaje i običajno pravo! (to pitaj nekog hodžu da ti bolje objasni). Recimo, musliman ne mora nositi arapsku abaju ili maramu za glavi! Može nositi fes, koji u biti nije muslimanska kapa nego turska nacionalna kapa. Uzbečki musliman isto može nositi svoju nacionalnu kapu (to su one lijepe kockaste, ako si vidio, ukrašene sedefina često). Kinez može nositi svoju tradicionalni kimono. Stari bošnjaci rado nose beretku, itd, itd.

Dakle, to su sporedne stari koje oni revno drže! A krucijalno bitne, temeljite odredbe islama bezočno zapostavljaju. Kao što je bratski odnos prema drugim muslimanima, ("Olakšavajte a ne otežavajte" - Muhammed) zatim tekfirenje velikog broja muslimana i muslimanskih pravaca (tekfirenje: nazivanje kafirima, tj nevjernicima). U sredinama gdje ih ima mnogo i gdje zbog političkog haosa gdje nisu pod kontrolom, to tekfirenje se pretvara u otvoreno nasilje (bombardiranje ''kafirskih'' džamija u Afganistanu, Pakistanu i Iraku). Web je prepun mržnje koju šire njihovi petrolejski imami (progooglaj šta recimo piše Halid tulić i kako širi mržnju). Možeš otić i na Paltalk, u sobu ''Bosna-islamska država'', pa pogledaj što tamo govore njihovi 'imami'.

Mnogi su, na žalost, nasjeli ili nasjedaju na tu njihovu borbenost na ćumur, i širenje panike. Nju šire petrolejski imami, aka Halid Tulić, lanetulahi alejh,.. pogledaj sami početak, čovjek ne zna ni salavat da navede kako je voljeni Resul rekao (a mi znamo kako je rečeno!).

Mnogi od te braće koji slijede slčne zloslutnike, nemaju loš nijet, ali su krenuli za njima isfrustrirani teškom situacijom u svijetu i svime što se nad muslimanima danas strovodi (preko 40 manjh ili većih ratova danas). Ali, islam nije suluda borba i uzaludni odlazak u smrt, ili udaranje glavom u zid. Prije svega je islam usavršavanje, izgradnja morala, pospješivanje znanosti i kulture, ustanovljenje socijalno i politički zdravih sredina, itd. Mislim, mogao bih ti napisati knjigu sa popisom onoga što oni ne drže. I sa popisom onoga što drže a suprotno je sunnetu. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 12:36   #53
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
U usporedbi sa orahom, vehabije od suneta pojedu ljusku a ispljunu jezgru.
Držati se sunneta nije lahko.
Evo i da se složimo da je ova usporedba sa orahom na mjestu, ali iz tvojih tekstova vidljivo je da ih tekfiriš da pripadnici vehabizma nisu muslimani jer "vehabizam nije islam" kao što ti naslov teme govori.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Glavna njihova suprotnost sunnetu jeste u tome što od Boga ne vide čovjeka. ...
Ovo da od Boga ne vide čovjeka stalno spočitavaš. I meni ovo malo-malo pa podmetneš. Nejse, ne pogađa me to jer volim ilahiju "Kud god da se okreneš"...
Sunnet jeste blagost ali istovremeno i granica koju musliman ne smije prelaziti.
Poznat je hadis da "muslimana zmija ne smije ujesti dva puta iz iste rupe".
Hadis je izrečen nakon što je Poslanik a.s. po drugi put uhvatio vođu protivničke skupine (prvi put ga je pustio živog) i naredio da se pogubi.
Dakle, to je od sunneta kao i blagost.
Granice !
Poznat je i Hadis u kojem poslanik a.s. kaže "tako mi Onoga u čijoj je ruci moja duša, da uhvatim moju kćer Fatimu da nešto ukrade lično bih joj ruku odsjekao". (parafraziram ali poruka Hadisa je ispoštovana).
Opet granica.
Blagost sunneta da, ali kada se pređe granica prestaje i blagost.
Kao i karikature Poslanika a.s.. Trebalo je sjesti sa karikaturistom, naručiti mu kahvu i moliti ga da ne crta više karikature jer smo mi blagi ?

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zato od njh civilizirani i kulturni ljudi bježe i zgražaju ih se. Dakle, crno&bijelo, ovisi, što ti i ja podrazumijevamo pod sunnetom. Što je za tebe pravi sunnet?
Zna se šta je sunnet i kako ga se pridržavati.
Ono što tzv. vehabije rade jeste trud da se drže sunneta. Pridržavanje sunneta je uslov za šef'at.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Za mene, pravi sunet nije u misvaku i kratkim pantalonama.. to su samo spoljašnje forme sunneta...
Naravno da su to vanjske forme sunneta.
Međutim, Allah dž.š. je taj koji zna stanja naših srca a naše je da sudimo prema vanjskim djelima.
Istina je da su tzv. vehabije oštre u nastupima i to je ono što im i ja u lice kažem. Nemaju pristup ljudima i prvo što daju lošu sliku o islamu a drugo što takvim nastupom samo odbiju čovjeka od islama još više.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Sada ću te nešto pitati. Kao što znaš, ja sam u prethodnom postu pisao o pokoljima vehabija u dolini Hudžaza...
Da, ali ovo pada na teret tih ljudi koji su to učinili. Ne mogu današnje vehabije nositi teret njihovih postupaka niti teret Bin Ladena. Trebaš li ti ili ja nositi teret 11. septembra jer smo iste vjere kao i Bin Laden ?
Kao kad nama u Bosni kažu da smo turci. Ja i Turska ko nebo i zemlja. Posebno ova današnja Turska.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Spomenuo sam stravične zličine genocida u Kerbeli, kada je spaljena Huseinova džamija ...
Što se tiče šiizma nema ih se šta braniti po pitanju vjerovanja i isto tako zločina koje su i oni u ime vjere činili prema sunitima.
Ali, to nije opravdanje za zločine sunita (ili vehabija) prema njima.
Ne mrzim niti jedne niti druge niti volim bilo jedne bilo druge.
Ipak, imam distinkciju između ove dvije "grupe".

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pogledaj o tim događajima u "Leksikonu islama" od Ahmeda Smallovića
Nisam pogledao ali vjerujem da ih je Ahmed otekfirio.
Opet ti kažem. Otekfiriti nekoga je teška stvar jer mi ne znamo šta je u čijem srcu. Sebi taj luksuz ne bih smio dozvoliti.
Stava sam da onaj ko izgovori šehadet je musliman.
Sve ostalo može biti temom rasprave.
Međutim, šehadet je zakon.
Navest ću ti primjer nevjernika koji je ujutro pred Poslanikom a.s. primio Islam a u podne poginuo u džihadu. Poslanik a.s. je za njega rekao: "malo je učinio a mnogo je dobio".
Ili Poslanikov a.s. Hadis u kome kaže (parafraziram): "Vi izgovorite riječ za koju ne hajete puno a ona će vam biti uzrok ulaska u dženet ili izgovorite riječ za koju ne hajete puno a ona će vam biti uzrok ulaska u džehenem".
Zato je luksuz tekfiriti vehabije i šije npr.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I sada želim da te iskreno pitam: obzirom da su zločini vojske Muhammeda Abdul Vehaba...
Ako su poznati zašto da se mi bavimo sa tim ?
Doći će Sudnji dan.
Odakle ti znaš da li je to ispravno ili ne ?
Ako je ispravno imat će nagradu, ako nije bit će kažnjeni.
Niko ničije grijehe ne nosi.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Kako me to možeš pitati, kada znaš da sam ranije pisao o borbama koje je M. A. Vehab i kasnije Abdul Aziz vodio protiv halife
Znaš, tvoje stalno potenciranje ovih borbi i zločina je po tebe problematično.
Očekuješ i nadaš se milosti Gospodara na Sudnjem Danu a ovako oštro sudiš.
Pa u čemu je onda razlika između tebe i vehabija ?
Gdje je tvoja blagost i plemenitost ?
Gdje je rečenica tipa "braća su pogriješila i treba da im se pravedno sudi ali su i dalje braća i muslimani" ?
Ili rečenica tipa "Allahu dž.š. pripada Sud pa neka im On presudi".

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne kaže li Kur'an "O vjernici pokoravajte se Allahu i poslaniku i predstavnicima vašim"?
Sad što se tiče ovog pokoravanja predstavnicima ja i ti smo imali raspravu na ovu temu. Ti se prvi ne pokoravaš svojim predstavnicima tvrdeći da je efendija Zilkić reis za Srbiju.
Ne postoji Reis za Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru, Makedoniju itd.
Postoje samo muftijstva a jedini legitimni Reis (koji ima menšuru od posljednjeg halife) jeste u Sarajevu.
Otvori takvu temu i rado ću ti to dokazati.
Ili ubaci ovu temu u formalne debate da to raspravimo.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
A haliffa ummeta nije bio halifa muslimana, nego "pokvareni rurčin" (ovdje je jedan vehabija tako to opisivao, da se M.A.Wehab borio protiv turske vojske a ne halife, jer je navodno M.A.W. bio halifa).
Koliko je meni poznato da je halifat razvalio "otac Turske" jer je posljednji halifa bio u Turskoj gdje je i ukinut halifat.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Vehabije drže formalne stvari pretjerano bitnima jer tako najlakše i najuvjerljivije liče na muslimane [SIZE="2".
Allah ti se smilovao, kako bolan LIČE NA MUSLIMANE ?
Pa nisi musliman ako se oblačiš ili ličiš na muslimana. Uslov je šehadet.
I ti govoriš kava, razina, nosiš brkove a ne bradu (kontra sunnetu) pa ko smije reći da nisi musliman ?

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Dakle, to su sporedne stari koje oni revno drže! A krucijalno bitne, temeljite odredbe islama bezočno zapostavljaju.
Koje temeljne, krucijalne temelje Islama zapostavljaju ?
Imanske i islamske šarte ?
Teške su ovo riječi Allah ti se smilovao !

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
zatim tekfirenje velikog broja muslimana i muslimanskih pravaca
Nisi ništa bolji po ovom pitanju od njih.
Evo ih tekfiriš po cijelom forumu.
Zato im nemoj to prigovarati jer isti si takav.
Pričamo na temi koju si ti pokrenuo a koja ima poruku da vehabizam nije islam. Treba li bolji dokaz tekfirenja ?

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Web je prepun mržnje koju šire njihovi petrolejski imami (progooglaj šta recimo piše Halid tulić i kako širi mržnju).
Halid Tulić je napisao knjigu "Veliki šejtan".
Potkrijepio sve dokazima.
Ili zauzmi stav da svaku nenormalnost prezireš ili zauzmi jednu stranu koju ćeš zastupati do kraja.
Ja bih mogao sada nabrojati 100 mahana vehabijama, šijama, sufijama ali niti jedna od njih ih ne izvodi iz Islama.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Mnogi su, na žalost, nasjeli ili nasjedaju na tu njihovu borbenost na ćumur,
Ovo nije tačno.
Borbenost na čumur smo mi ovdje vidjeli. Gdje god su probijali linije koje drugi nisu mogli probili su ih. Zločina je bilo i sa njihove strane...nepobitno.
Ali da im se spočitava kukavičluk to ne može.
Isti ti vehabije-talibani su istjerali onakvu Rusiju iz Avganistana a evo svjedoci smo da se isti scenario priprema i Amerikancima.
Druga je stvar što te vehabije-talibani UŽASNO griješe na drugim poljima Islama što je za svaku osudu. Ipak su oni muslimani jer šehadet je zakon a Sudija je Allah dž.š. svima.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Mnogi od te braće koji slijede slčne zloslutnike, nemaju loš nijet, ali su krenuli za njima isfrustrirani teškom situacijom u svijetu i svime što se nad muslimanima danas strovodi
Ovdje si pogodio u srž problema zašto su danas vehabije po islamskim zemljama ovakve kakve jesu.
Moje je mišljenje da nije od islama raznijeti se bombom među jevrejima u Palestini. Terorizam nema temelja u Islamu. Razmisli šta tim ljudima preostaje kad protiv sebe imaju onako jak Izrael kojeg podržavaju amerikanci i s druge strane arapske zemlje koje su potpuno nezainteresovane ovim problemom.
Francuzi i dr. poklonili jevrejima palestinsku zemlju i ovi sad terorišu muslimane.
Tebi da ubiju dijete na tvoje oči a tebe ostave živog da bi patio (imaš slike gdje izraelski vojnik namjerno ubija dijete a ostavlja oca u životu iako otac moli da njega ubije a ostavi mu sina u životu) pa šta bi ti reci mi iskreno ?
Blago sjeo sa vojnikom da mu objasniš kako si ti fin i civilizovan ?
Ili da ti skinu gaće kao u Bijeljini da vide jesi li osunećen.
Ti bi primjenjivao blagost.
Arapski šejhovi pošalju malo hrane Palestini i pojeo vuk magarca. Bruka !
Ne dao nam Allah dž.š. ovakva iskušenja koja vjerovatno ne bismo mogli podnijeti.
Ti pričaš o posljedicama a trebao bi razmotriti uzroke malo.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Prije svega je islam usavršavanje, izgradnja morala, pospješivanje znanosti i kulture...Selam
Da, ali moraš imati stabilnost i sigurnost države da bi se mogao razvijati.
Selam alejkum !
crno&bijelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 02:39   #54
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Držati se sunneta nije lahko.
Evo i da se složimo da je ova usporedba sa orahom na mjestu, ali iz tvojih tekstova vidljivo je da ih tekfiriš da pripadnici vehabizma nisu muslimani jer "vehabizam nije islam" kao što ti naslov teme govori.
Prvo, to je naslov članka sa datog linka. A drugo tekfirdžiju ne tekfirim ja nego sam sebe izbacuje iz vjere tekfireći druge muslimane. Resul s.a. je rekao: "ako musliman kaže drugom muslimanu da nije musliman, jedan od njih sigurno nije".

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Blagost sunneta da, ali kada se pređe granica prestaje i blagost.
Ja to ne sporim i nije imalo potrebe da mi to govoriš. Ti karikiraš moje iskaze, kao da ja kažem "da nema ničega drugog osim blagosti", a ja to ne kažem. Takav odgovor je dakle samo trol na ono što si od mene kvotirao (da bi stavio takav odgovor). To je odraz nespremnosti na na konkretan quote odgovoriš konkretno i bez trolanja.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Kao i karikature Poslanika a.s.. Trebalo je sjesti sa karikaturistom, naručiti mu kahvu i moliti ga da ne crta više karikature jer smo mi blagi ?
Ja o tome ne govorim. Samo i dalje trolaš. A inače što ti predlažeš sa karikaturistima? (spomenuo si prije toga neki primjer?!)

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Naravno da su to vanjske forme sunneta. Međutim, Allah dž.š. je taj koji zna stanja naših srca a naše je da sudimo prema vanjskim djelima.
Ovo podsjeća na Kokobilov stil kad zeza ljude. Ja o tom ne govorim, o insane?!

Mislim da imaš problem sa quotieranjem, jer ne kvotiraš kontekst nego isječeš rečenicu na pola, pa trolaš o onom što blage veze nema sa onim to sam ja rekao. Jer ja sam govorio da su te valjske forme manje bitne u odnosu na imperative kakav je npr. bratstvo muslimana. Ali, tebi ponestaje znanje vođenja dijaloga i trebao bi poraditi na sebi, jer dijalog podrazumjeva da drugog saslušaš i razumiješ šta ti govori, pa da mu daš valjan odgovor na ono o čemu on odgovorim.

Zamisli da ti ja kažem: - "danas će padati kiša jer se naoblačilo"
A ti na to zatrolaš:
- "ne vjerujem, jer danas je srijeda. A osim toga, mislim da je vrijeme ručku".
Eto, tako izgledaju većina tvojih odgovora u zadnjoj plahti.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Istina je da su tzv. vehabije oštre u nastupima i to je ono što im i ja u lice kažem. Nemaju pristup ljudima i prvo što daju lošu sliku o islamu a drugo što takvim nastupom samo odbiju čovjeka od islama još više.
Ništa novo nisi rekao! Otkrio si toplu vodu, da izbjegneš bit onog što stvarno pišem, a to je fatalna mržnja i nasilje koju oni šire i rade (jer pitao si me "šta ne drže od suneta", ne?).

Ne radi se dakle o nekim greškicama u pristupu, nego u divljačkom nasrtanju na ljude. Dokazao sam to mnogo puta: od pokolja u Hidžazu, Egiptu, Kerbeli... dokazao sam i kod pokolja u Mekki, i čak ti dao referencu za Ahmeda Smajlovića, a ti si zatrolao: "Nisam čitao ali ih je Ahmed potekfirio"

Sve njihove zločine i mržnju koje sam relevantno postavio kao odgovor na postavljeno pitanje, ti nisi komentirao niti jednom jedinom rečenicom, riječju, niti slovom... u cijeloj onolikoj ponjavi koju si prostro. Samo si na svako takvo spominjanje govorio "ni ti nisi bolji". A to jesam li ja bolji ili ne, nije opravdanje za nasilje kojeg oni čine i pred kojim ti svjesno zatvaraš oči, jer ti ja samo dadoh odgovor na tvoje pitanje gdje su u sukobu sa sunnetom. Zato ti kažem, ti trolaš, i inšaallah, ja neću sa tobom gubiti mnogo vremena nakon završim ovaj post. Ostalo mi je još ponešto odgovoriti.

Zadnje uređivanje Shady : 10.11.2008. at 02:45.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 03:01   #55
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Da, ali ovo pada na teret tih ljudi koji su to učinili. Ne mogu današnje vehabije nositi teret njihovih postupaka niti teret Bin Ladena.
Čist trol jer to nije bit onog što si kvotirao. A osim što je trol, to je i prokleta laž! Jer MOGU snositi odgovornost svi oni (uključujući i tebe, mene, bilo koga)... koji relativiziraju njihove zločine, odnose se prema njima sa ignoriranjem, umjesto da to osude (što bi muslimanu i trebalo biti svojestveno). Ali ti vidi koliko si spreman vidjeti zlo kakvim ono jeste.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Trebaš li ti ili ja nositi teret 11. septembra jer smo iste vjere kao i Bin Laden ?
Na ovo se jedino može odgovoriti kao i u predhodnom mom odgovoru. Ti trolaš! Jer si me pitao: "koje sunnete ne čine" i ja na to navedem primjere nasilja, a onda ti trolaš "ja za to nisam odgovoran, što oni rade, a ni ti". Ja jesam odgovoran ako relativiziram zločin, bilo čiji. A ti si odgovoran jer ne komentiraš to što sam dao, već relativiziraš njihov fitneluk i fased kritikujući mene što recimo ne kažem: "braća griješe, a ipak su muslimani".

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Što se tiče šiizma nema ih se šta braniti po pitanju vjerovanja i isto tako zločina koje su i oni u ime vjere činili prema sunitima.
A tko je spomenuo obranu šiitskih vjerovanja il onog što oni čine? Kakav troler, o Bože. Ja ti navedem genocid u Kerbeli kao primjer nasilja nad muslimanima, od strane nekog ko sebe također smatra muslimanom (jer si pitao kakav sunnet vehabije propuštaju, ne?), a ti na to onda kažeš: "Što se tiče šiizma nema ih se šta braniti po pitanju vjerovanja". Poslije ovog posta, inšaallah, biću rasterećen, jer s tobom neću voditi dijaloge, sve dok se ne naučiš voditi dijalog. Pričaj s nekim drugim tko ima vremena gubiti vrijeme sa tobom. Eventualno, ako primjetim nešto stvarno korektno, mogu se oglasiti. Ali sam dosta skeptičan u toj nadi.


Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ali, to nije opravdanje za zločine sunita (ili vehabija) prema njima.
neka ti sunija, jer vehabije nisu sunije. Oni su nemesheblije.
A što se tiče zločina (dakle vehabijskih) - šošto reče da ih to ne pravda, onda znači li to da kažeš: "da tu su prekršili sunnet".

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ne mrzim niti jedne niti druge niti volim bilo jedne bilo druge. Ipak, imam distinkciju između ove dvije "grupe".
Čisto trolanje. To te nisam niti pitao niti sam o tome pričao.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Nisam pogledao ali vjerujem da ih je Ahmed otekfirio.
Otekfirio jer je naveo povijesnu građu o zločinma, koje su vehabije činili nad muslimanima?

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Opet ti kažem. Otekfiriti nekoga je teška stvar jer mi ne znamo šta je u čijem srcu. Sebi taj luksuz ne bih smio dozvoliti.
Već si ga dozvolio prije neki dan. na tome ti hvala. No to ovdje nije tema.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Stava sam da onaj ko izgovori šehadet je musliman.
Ok! A je li onda ispada iz vjere onaj tko potekfiri nekog koji izgovara šehadu, kanja, posti, , kome je Meka Kibla, ko čita Kur'an i nada se Allahovoj milosti? Je li izbacuje iz vjere ubiti takvog muslimana, kakvog si rekao, i konfiskovati mu imovinu? A ja ti govorih opširno da je upravo to radila vojska M.A.Wehaba i nasljednika mu, Abdul Aziza (usput ono za aziza nisi komentirao )

Sad ti razmisli da li musliman to može učinit muslimanu. Al nemoj samo reći u svom starom stilu: "Ja nisam kriv šta oni rade" ili "Ni ti nisi bolji", ili "Ima sudnji dan..." Zapravo, ne moraš mi odgovoriti. Odgovori samo sebi.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 03:26   #56
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Zato je luksuz tekfiriti vehabije i šije npr.
Ja sam ti govorio da oni tekfire. Tko tekfiri druge muslimane, samog sebe izbacuje iz vjere.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ako su (zločini) poznati zašto da se mi bavimo sa tim?
Bavimo se tim jer si me pitao "šta od sunneta propuštaju". Ali, valjda si se nadao da ja pričam o sporednim stvarima a ne glavnim.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Doći će Sudnji dan. Odakle ti znaš da li je to ispravno ili ne? Ako je ispravno imat će nagradu, ako nije bit će kažnjeni. Niko ničije grijehe ne nosi.
A kakve veze ima to trolanje o sudnjem danu, nagrada i grijehovima... sa mojim odgovoron na tvoje pitanje: "šta od sunneta propuštaju"? Ti si me to pitao i ja ti naveo primjere nedržanja sunneta, naveo ti primjere nasilja, terora, pokolja... Kakav sad Sudnji Dan?

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Znaš, tvoje stalno potenciranje ovih borbi i zločina je po tebe problematično.
A da li o tome treba ćutati?!

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Očekuješ i nadaš se milosti Gospodara na Sudnjem Danu a ovako oštro sudiš. Pa u čemu je onda razlika između tebe i vehabija? Gdje je tvoja blagost i plemenitost?
Oni su tekfiržije, nasilnici. Kad god im se to omogući pokažu se takvima. Pogledaj na temi islam 114 link kojeg je Raiden dao prije mjesec dva, kako bezobrazno su upali u crkvu i počeli tamo maltretitrati kršćane. Dao sam ti samo jedno ime (ludog Tulića jer mi je onako najreprezentativniji vehabija ) a ti si čak i ono o njemu relativizirao pričom o šiitima..

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Gdje je rečenica tipa "braća su pogriješila i treba da im se pravedno sudi ali su i dalje braća i muslimani"?
Je li treba da kažem: "Braća su pogriješila što su poklali hiljade muslimana u Medini, Kerbeli?" ili: "braća koji to opravdavaju pomalo griješe"... Pa meni je veći brat pošten nemusliman, ma ko bio, nego spodoba koja samo liči na muslimana a ruši ga gdje stigne.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Sad što se tiče ovog pokoravanja predstavnicima ja i ti smo imali raspravu na ovu temu.
Ovo je trol nad trolovima. Pitao si, čovječe, "što od sunneta vehabije ne prektikuju"? I ja sam ti naveo nekoliko primjera, medju kojima nepokoravanje khalifi! A potvrđena je povjesna istina, da je tadašnji khalif pokretao ratove protiv Muhammeda Abdulj Wehaba i nasljednika mu, Abdulj-Aziza, kako bi njih i njihovu vojsku obuzdao, jer su se odmetnuli od hilafeta (nisu ga priznavali!). Ali pošto ti to ne paše, ti počinješ trolati o meni i stanju u Srbiji. Ako te interesira rijaset IZ Srbije, evo ti link pa se informiraj. Ja se pitam zašto sa tobom pričam o bilo čemu.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ti se prvi ne pokoravaš svojim predstavnicima tvrdeći da je efendija Zilkić reis za Srbiju. Ne postoji Reis za Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru, Makedoniju itd. Postoje samo muftijstva a jedini legitimni Reis (koji ima menšuru od posljednjeg halife) jeste u Sarajevu. Otvori takvu temu i rado ću ti to dokazati. Ili ubaci ovu temu u formalne debate da to raspravimo.
Em trolaš, pišeš nebuloze. A što se tiče debate sa tobom, možda jednog lijepog dana kad naučiš voditi dijalog. Ovo je vjerovatno zadnja tema u kojem ti i ja vodimo dijalog na bilo koju temu, samo da ti još nešto odgovorim.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 03:43   #57
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato da je halifat razvalio "otac Turske" jer je posljednji halifa bio u Turskoj gdje je i ukinut halifat.
M.A.Wehab, AbduljAziz, kralj Saud... i njihove vehabijske jedinice... su načeli hilafet (naravno sa britanskim i francuskim oružjem). A Ataturk je samo dovršio započeto, kad je zemlja odavno bila pred raspadom, kako bi makar naciju održao na okupu... i spasio zemlju cijepanja. Ali što ti ja na ovo odgovaram, kad je to trol o onom što si kvotirao od mene. Jer je bit u tvom pitanju "koje sunete su propuštali". Ataturk sa tim nema veze. Ali ima Muhammed Abdulj vehab i njegovi ondašnji i današnji sljedbenici.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Allah ti se smilovao, kako bolan LIČE NA MUSLIMANE? Pa nisi musliman ako se oblačiš ili ličiš na muslimana. Uslov je šehadet. I ti govoriš kava, razina, nosiš brkove a ne bradu (kontra sunnetu) pa ko smije reći da nisi musliman ?
Ja dobro znam da muslimana ne čine kratke nogavice, ali ti trolaš. Vidi šta si kvotirao, i sjeti se da si me pitao šta propuštaju od sunneta.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Koje temeljne, krucijalne temelje Islama zapostavljaju? Imanske i islamske šarte?
Pa ja sam rekao koje. Ali ti si masakrirao moj quote. Ni slovom to nisi komentirao, jer si te primjere si izbacio iz quotea. Puni quote je ovo: "Dakle, to su sporedne stari koje oni revno drže! A krucijalno bitne, temeljite odredbe islama bezočno zapostavljaju. Kao što je bratski odnos prema drugim muslimanima, ("Olakšavajte a ne otežavajte" - Muhammed) zatim, tekfirenje velikog broja muslimana i muslimanskih pravaca (tekfirenje: nazivanje kafirima, tj nevjernicima)."

No, ti si ovo boldirano masakrirao, pa si kvotirao samo: " Shady kaže: Dakle, to su sporedne stari koje oni revno drže! A krucijalno bitne, temeljite odredbe islama bezočno zapostavljaju." - a onda me pitaš: "koje temelje". Iako sam ja naveo koje.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Teške su ovo riječi Allah ti se smilovao!
Moderator sam i neka pravila foruma (ali ne toliko naobrazba) mi nwe daju da ti, onako narodski, odgovorim na ovakve izljeve patetike.

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Nisi ništa bolji od njih.
Ali, nisi li me pitao šta od sunneta ne rade? Kakve veze imam ja sa tim pitanjem?

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Halid Tulić je napisao knjigu "Veliki šejtan". Potkrijepio sve dokazima. Ili zauzmi stav da svaku nenormalnost prezireš ili zauzmi jednu stranu koju ćeš zastupati do kraja. Ja bih mogao sada nabrojati 100 mahana vehabijama, šijama, sufijama ali niti jedna od njih ih ne izvodi iz Islama.
Halid tulič je pisao mnogo knjiga a ne tu jednu. Ovo što govoriš je trolanje, jer je bit mojeg odgovora da on (kao tipični vehabija) širi mržnju prema muslimanima, naziva ih nevjernicima i podsti;e na nasilje nad njima (i time krši sunnet). Još malo pa se naš razgovor završava.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 03:50   #58
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Zločina je bilo i sa njihove strane...nepobitno.
Ti zločini... kako ih upariti sa sunnetom?

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Ali da im se spočitava kukavičluk to ne može.
Tko spominje kukavičnuk?

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Isti ti vehabije-talibani su istjerali onakvu Rusiju iz Avganistana
Tipična zamjena teza i povijesni diletantizam. Talibani su uletjeli u afganistan nakon što su rusi orjerani iz zemlje. Oni koji su ih istjerali su narod afganistana, predvođen Rabanijem, Hikmatijarom i drugim liderima. Talibani su 90 posto paštunskog porijekla i obučavani su u pakistanskim vojnim bazama, obuku su vršili izravno američki oficiri, još dok su rusi bili u afganistanu... Rabani, Hikmatijar i drugi koji su vodili borbu protiv Rusa i istjerali ih, nisu se mogli dogovoriti o podjeli vlasti. A onda su, pomognuti američkom i pakistanskom logistikom, talibani ubačeni u Afganistan, pod izgovorom da "žele pomiriti zavadjenu braću". Ali, onda su pobili neistomišljenike i svu vlast prigrabili za sebe. Za nekoliko mjesec oni su uzeli vlast u 90 posto zemlje (što ni rusima nije pošlo za rukom).

Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
a evo svjedoci smo da se isti scenario priprema i Amerikancima.
Trolanje!

I time ti i ja završavamo naše razgovore. Ako nekad vidim da si napisao nešto pozitivno, možda se javim. Selamim te.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 18:38   #59
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I time ti i ja završavamo naše razgovore. Ako nekad vidim da si napisao nešto pozitivno, možda se javim. Selamim te.
Nemam sad vremena ali ove tri ponjave su ti prepune trolanja i ad hominem konstatacija.
Da ti odgovorim ili ne - pitanje je sad ?
Ma....Lijepo sam objasnio ovdje:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...4#post16851664

Zato imaš mahanje od mene i selam dok me ne "počastiš" nekim odgovorom na moje postove.
Ja neću tvojim stopama.
Gdje god nađem za shodno odgovorit ću.

Selam alejkum !
crno&bijelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 18:55   #60
Ne znam koliko je mudro kada se govori o islamskim temama, stalno se vracati na vehabizam i pitanje polozaja zene. Istina je da su to goruce teme, ali mislim da se na taj nacin stvara jos dublji jaz medju muslimanima i gubi znacajna energija koju bi mogli utrositi za dobrobit svih.

Od cijelog clanka najvise mi se dopao komentar Dr. Zahida Bukhari-ja, jednog od učesnika skupa na kojoj je dr. Qanta Ahmed govorila o svojoj knjizi i iskustvima stečenim u Saudijskoj Arabiji.
"To je praktički kulturološko pitanje. To nije pitanje islama. Da je to islamsko pravilo, onda bi se pojavljivalo i primjenjivalo u svih 57 islamskih zemalja, među svim muslimanima u svijetu. To nije slučaj. Dakle, to je saudijski problem, a ne problem islama."
Htjela bih postaviti pitanje. Sta smatrate nazadnim, a sta naprednim kad je u pitanju polozaj zene u drustvu?
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.