Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2009., 15:47   #1
Ekonomska racunica grijanja na pelet-prakticna iskustva?

Molio bih sve koji su upuceni, ili bar jednu sezonu koriste centralno grijanje na pelet da iznesu svoja prakticna iskustva?
Koliku kvadraturu zagrijavaju i koju su pec izabrali, da li je ili ne uradjeno termofasada i eventualno koja, kolika je potrosnja, po kojoj cijeni kupuju pelet..?
Na ivici sam da kupim neku od dostupnih peci na ovaj energent ali nemam konkretna iskustva niti koga pitati o prednostima i nedostacima u odnosu na druge nacine zagrijavanja. Hvala unaprijed na pomoci.
bizmark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:12   #2
Pazi! Po mom mišljenju tu ima puno faktora koji se moraju poklopiti da bih se grijao
Trebaš peć i pelete!
Peć je specijalna sa automatikom i skupa. Gdje je servis? Možeš li na brzinu prebaciti na drva ili ložu ili plin?
Pelete su kao i loža - mažda ih ima, a možda i ne. I kad se pojavi veća potražnja, zašto nebi skočila i cijena. Koliko sam vidio sada su 2 kn/kg!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:59   #3
Prednost (po meni jedina) grijanja na pelete je automatski sustav doziranja, tako da nije potrebno svakih par sati ložiti kotao. Cijena uvođenja takvog sustava grijanja, kao i samih paleta je daleko viša u odnosu na klasično grijanje na kruta goriva. Ja bih prije kupio kotao na pirolizu, nego na pelete.

Pošto se kod nas sve više ljudi grije na plin, potražnja za drvima je drastično opala. Kod mene u SZ Hrvatskoj ima prilično pilana i prerade drva, tako da se otpadno drvo za grijanje može nabaviti po skoro bagatelnim cijenama. Ljudi koji imaju vlastitu šumu, ogrjevna drva praktički više nemaju kome prodati, jer večina ljudi koristi plin. A šume rastu i dalje, i drva ima puno.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 12:02   #4
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Prednost (po meni jedina) grijanja na pelete je automatski sustav doziranja, tako da nije potrebno svakih par sati ložiti kotao. Cijena uvođenja takvog sustava grijanja, kao i samih paleta je daleko viša u odnosu na klasično grijanje na kruta goriva. Ja bih prije kupio kotao na pirolizu, nego na pelete.

Pošto se kod nas sve više ljudi grije na plin, potražnja za drvima je drastično opala. Kod mene u SZ Hrvatskoj ima prilično pilana i prerade drva, tako da se otpadno drvo za grijanje može nabaviti po skoro bagatelnim cijenama. Ljudi koji imaju vlastitu šumu, ogrjevna drva praktički više nemaju kome prodati, jer večina ljudi koristi plin. A šume rastu i dalje, i drva ima puno.
postoji mogucnost ugradnje samo plamenika na pelete na obicnu pec na drva
cijena grijanja je malo niza negoli na loz ulje

a ovo da se sve vise ljudi preorentira na grijanje na plin i da je potraznja po drvima pala nece drzat vodu trend je da se zadnjih par godina sve vise ljudi vraca na kruta goriva iz financijskuh razloga

a kaj se tice kotlova na pirolizu to je buducnost ali je za nas standard to jos malo skup sport dok se ne ukljuci drzava u subvencijoniranje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 09:48   #5
Ovaj vikend sam malo provjerao kod ovlastenih prodavaca i otprilike neovisne informacije su da 5 tona peleta moze da zagrije 200-220 m2 stambenog prostora u toku grijne sezone (kontinentalno podrucje), koji cak nije adekvatno termoizoliran. Uz cijenu peleta od oko 150 eura po toni to mi se i ne cini tako strasno (cak imam nepotvrdjenu informaciju da mogu naci pelete po 100-120 eura po toni, sad van sezone ali u to dok ne provjerim ne vjerujem). Pec i opremu svakako nanovo instaliram a otprilike cijena investiranja u opremu za pec na pelete i pec na pirolizu je u istom rangu. Pored automatizacije rada, ono sto me dodatno opredjeljuje za pelet je veca energetska vrijednost u odnosu na ugalj i potpuno sagorijevanje (nakon 7 dana koristenja pepeo se prakticno pokupi prirucnim usisivacem) a sto mi nije nebitno posto mi je kotlovnica u sklopu doma i ne bi da zaprljam vise nego sto moram.
Forumasima hvala na sugestijama, ako instaliram podijelim iskustva.
bizmark is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 11:49   #6
Neka firma iz Srbije prodaje plamenike za pelet za oko 1500€! Uguraju se u obićnu peć - zamjena vrata!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 11:35   #7
Može malo više info o takvim firmicama. Jel isplativo kupiti takav plamenik i implementirati ih u obicnu pec?
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 14:55   #8
Ako dobiješ peleta za ispod 1.3 kn/kg (1300 kn za jednu tonu), grijanje je jeftinije na pelete nego na plin.
Računica: pelet 4,9 kW/kg
plin 10 kW/m3 uz 2,454 kn/m3
lož ulje 10 kW/l uz 4,49 kn/m3
Pretpostavljam da ne treba isticati da je lož ulje skuplje...
LutkoSchlappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 20:38   #9
Quote:
sora kaže: Pogledaj post
Može malo više info o takvim firmicama. Jel isplativo kupiti takav plamenik i implementirati ih u obicnu pec?
Ne mogu naći adresu lika u Srbiji!
Pazi uz plamenik dolazi i bunker sa dozatorom i trebaš mjesta
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 23:31   #10
Sta je pelet?

Da to nije drugo ime za piljevinu?
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 01:12   #11
presana piljevina..
hit me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 08:25   #12
Quote:
hit me kaže: Pogledaj post
presana piljevina..
..debela ko olovka, dugačka oko 1-2 cm
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 21:06   #13
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ne mogu naći adresu lika u Srbiji!
Pazi uz plamenik dolazi i bunker sa dozatorom i trebaš mjesta
Nemoj me plasit... kolko mjesta?

Plizz.. probaj nac neki kontaktic. Htjela bi vidjet isplati li mi se to ove zime ugradjivati ili ne.
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 20:00   #14
Centrometal
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 07:19   #15
sami kotao centroplus od centrometala kosta oko 25.000kn...


a piroliticki kotao od viessmanna vitolig 150 25kW 15.000kn (po meni u prednosti jer je drvo lakse dobavljivo od peleti)

Zadnje uređivanje spoki007 : 01.09.2009. at 07:42.
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 13:00   #16
https://www.forum.hr/showthread.php?t=337601 Pogledaj zadnji post. Iako sam ja još uvijek u nedoumici PELET-Centralno na plin. Realno pelet se može nabavit kod nas tona za 150 e,što je oko 1,11kn po kili ALI JOŠ PLUS PRIJEVOZ. znači ispalo bi i oko 2 kn po kili, ovisno od prevoza. Ajd ljudi još malo pozitivnih argumenata pa da i ja investiram u pelete. Mene bi peć na pelete sa dva izvoda za još dvije dodatne prostorije sa kompletnom instalacijom stajala cca. 29 000kn, za prostor od 100 kvadrata. Peć bi grijala dnevnu i kuhinju ( 50 kvadrata ,a svaki izvod grije spavaću od po 18 kvadrata). Investicija u centralno je ispod 25 000kn. Bojler ( kvalitetniji ) ,cijevi i 7 radijatora i podno u kupaoni ( 9 kvadrata- 5 kvadrata cijevi).
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 13:40   #17
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
sami kotao centroplus od centrometala kosta oko 25.000kn...


a piroliticki kotao od viessmanna vitolig 150 25kW 15.000kn (po meni u prednosti jer je drvo lakse dobavljivo od peleti)
centroplus od centrometala kosta 14 500 kn 25 kW

a peleti se mogu nabaviti u hrvatskoj u 3 firme...visevicakomp, spačva i drvenjača
kišica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 17:07   #18
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
sami kotao centroplus od centrometala kosta oko 25.000kn...


a piroliticki kotao od viessmanna vitolig 150 25kW 15.000kn (po meni u prednosti jer je drvo lakse dobavljivo od peleti)
Pirolitički Buderus je cca 30% jeftiniji.
Kakva su ti iskustva s pirolitičkim?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 10:31   #19
Vitoligno 100

Ukoliko neko koristi vitoligna molio bi da napise svoje iskustvo u koristenju (potrosnja i odrazavanje).

Hvala
maca75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 16:18   #20
piroliza ili pelete

Grijem se na pelete, a moj prijatelj se je grijao pirolizom. Nakon puno muke je odustao i vratio se na obično grijanje na drva.
Mislim da su u našim uvjetima ova dva načina grijanja po pitanju komoditeta neusporediva. Grijanje na pelete je po tom pitanju gotovo kao na lož ulje, a po pitanju cijene skoro upola jeftinije.
agt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.