Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2009., 14:06   #1
Pripravljanje raznih rakija

Nigdje nisam našao kako se priprema rakija od grožđa! Zanima me kad se grožđe izmulja koliko mora stajati pa da se ide peci? Ne zanima me rakija od vina..vec od ubranog grožđa.
Imam kotao 60l ! Svaki savjet ili link za pripremu i pecenje iste dobrodošao.
Također dobrodošla iskustva drugih !

P.S. Znam kako to ide sa jabukama pa ako neko želi saznati nek me kontaktira. No prvi puta ne pravim vino vec bih htio od grožđa napravit rakiju.
zac6319 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 18:02   #2
Vidim ja da tu nitko pojma nema
zac6319 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 08:41   #3
Quote:
zac6319 kaže: Pogledaj post
Vidim ja da tu nitko pojma nema
Izmuljaš grožđe (poželjno otkloniti peteljke), staviš u kacu ili u bačvu da ti tam provrije (možeš dodati šećer i kvasce), posudu je poželjno pokriti da se odvije alkoholno vrenje a ne octeno. nakon cca 2-3 tjedna nakon kaj provrije dobiješ provreli trop koji je u biti vino s kojih 8-9 % alkohola. Od tog tropa pečeš rakiju. Bitno ti je odvajanje frakcija. Imaš 60 l kotao, onda ti otprilike ide ovako: prvih pola litre bacaš to je metilni alkohol+aldehidi(prvenac), sljedećih cca 4-5 litri ti je prava rakija koja je ok, nakon toga ti počne curiti plavič, slaba rakija plavičaste boje koja ne miriši najbolje. taj plavič možeš staviti u sljedeći kotao. Tajna da ti se ne primi trop za dno kotla je da uliješ u kotao 10 l vode pa onda trop.
evo ti ugrubo...
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 09:20   #4
Hvala!
zac6319 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 15:40   #5
a sad ti nama opiši kak se peče rakija od jabuka. stavio sam u vrenje punu kacu jabuka, pa me zanima kako ti to radiš.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 22:42   #6
poberem jabuke
operem ih
sameljem u sitne komadiće
stavim u kacu i stavim kvasce
stavim vreljnjaču i miješam 3 puta na dan
kad završi vrenje, ovisno o sladoru
pečem odmah nakon vrenja.
Još uvijek imam 15 lit od 2006, nek ostari malo
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 12:36   #7
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
poberem jabuke
operem ih
sameljem u sitne komadiće
stavim u kacu i stavim kvasce
stavim vreljnjaču i miješam 3 puta na dan
kad završi vrenje, ovisno o sladoru
pečem odmah nakon vrenja.
Još uvijek imam 15 lit od 2006, nek ostari malo
molim još neka objašnjenja budući da sam neiskusan u tom poslu, a primam se posla da se tradicija nastavi. naravno ima ću i iskusnije pomagače ali zanima me tvoja metoda.

kakvi kvasci idu u kacu? što je vreljnjača? koliko šećera ide? koliko traje vrenje?
thx.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 15:51   #8
Quote:
biciklist kaže: Pogledaj post
molim još neka objašnjenja budući da sam neiskusan u tom poslu, a primam se posla da se tradicija nastavi. naravno ima ću i iskusnije pomagače ali zanima me tvoja metoda.

kakvi kvasci idu u kacu? što je vreljnjača? koliko šećera ide? koliko traje vrenje?
thx.
Kvasci Vrelko, ne treba ti vrenjača, dovoljno je pokriti kacu ili bačvu u kojoj stoje jabuke. Dodao bih da je rakija od jabuke poznata kao Calvados, problem je da jabuke namaju dosta sladora kod nas tak da treba dodati šećera...
pogledaj postupak:
http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=429
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 21:54   #9
moje jabučice su već skoro 2 tjedna u sretnom prirodnom vrenju
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 21:50   #10
Quote:
biciklist kaže: Pogledaj post
moje jabučice su već skoro 2 tjedna u sretnom prirodnom vrenju
Ja ove godine nemam jabuke no do sada sam isto sa jabukama radio kao što je vec gore spomenuto,no na 100kg jabuka bih stavio oko 4kg šecera! Omjer mi je bio odlican a rakija fantazija!
zac6319 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 07:28   #11
ako staviš vreljnjaču, onda nemoraš bacati gornji dio jabuka, koje poprime tamniju boju i zakisele se(osuše) nego upotrijebiš sve što je u posudi.
Kako želiš
1 kg šećera daje 1 lit rakije više

Kvasci nisu kemija nego živa osušena bića, koja se razvijaju u smjesi - laički rečeno.
Poboljšavaju razgradnju, u smislu da ono što ne razgrade prirodni kvasci koji se nalaze na svakom voću, oni odrade umjesto njih.

Zaboravio sam koja je ono vrsta jabuke koja se u svježem stanju stavlja u već ispečenu rakiju od jabuke da dobije poboljšani miris i okus, mislim da je grenny smith, nisam siguran.
Probajte
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 23:00   #12
Eto,rakija od grožđa ispala bolje od svih ocekivanja.Jucer završio pečenje. Zahvaljujem na savjetima.

Zadnje uređivanje zac6319 : 06.10.2009. at 23:01. Reason: .
zac6319 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 22:58   #13
evo danas i ja imao pečenje rakije od jabuka. od 3 kotla ispalo 10 litara rakije jačine 20 gradi, odnosno 50 vol. mjereći prvu rakiju koja je išla iz kotla jačina joj je bila čak 75%, a grade mjerač nije mogao i izmjeriti. sve u svemu bila je odlična zabava uz staru ekipu i roštilj. održala se tradicija naših starih, što je najvažnije.
biciklist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 11:24   #14
Quote:
parametar kaže: Pogledaj post
taj plavič možeš staviti u sljedeći kotao. Tajna da ti se ne primi trop za dno kotla je da uliješ u kotao 10 l vode pa onda trop.
evo ti ugrubo...
Mala ispravka:nikad se plavić ili patoka ne sipa u sljedeći kotao već se od kompletnog plavića ili patoke koje sakupimo tokom kompletnog pečenja rakije destilira nova rakija koja je slabije kvalitete.Ako ne želiš da ti trop ne zagori stavi na dno slame a imaš i orginalnih dodataka u obliku konusa koje stavljaš na dno kotla.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 00:01   #15
Jučer sam saznao da ako ne želite da vam izgori trop ili komin ili što već pečete, na dno se stavi velika žlica MASTI, nakon što se mast rastopi doda se vode , i na to stavi trop.
Ja nisam probao, jer lagano kurim na plin, ali susjed je probao i oduševljen je.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 09:50   #16
Pripravljanje raznih rakija

Rakija od borovnica-borovniček

uzmeš litru lozovače ili komovice a može i od raznog voća jačine 53%alkohola,zatim dodaš 0,32 dcl destilirane vode pa dobijemo tekućinu jačine 40%.U razrijeđenu tekućinu stavimo 0,265kg šumskih borovnica(ne znam kakve su one velike američke uzgajane) te 0,33 kg šećera.Najbolje je stavit u bocu sa širokim grlom(ledeni čaj ili GI od Vindije) ili staklenku te ostavit na suncu 2-3 tjedna da se napravi fermentacija.Prvo se dobije boja lož ulja a kasnije crnomodra boja.Prije točenja u čaše poželjno je da se boca preokrene par s obzirom da su borovnice na dnu boce.Iz staklenke vadimo sa grabilicom za juhu da izvadimo i piće i borovnice koje normalno pojedemo.Branje šumskih borovnica ili kupovanje na tržnici je u lipnju i srpnju.Preračunavanje % alkohola:jačina : željena jačina - količina tj.u ovom slučaju 53:4o=1.325 1,325-1=0,325.Svatko sam odlučuje o jačini pripravljene rakije kao i u dodatku više ili manje šećera.Pošto ovo nije recept za prodaju nego za osobnu konzumaciju borovnica bi trebalo dodat 0,20 kg borovnica po litri razrijeđene rakije.Voda iz vodovoda se ne preporučuje iz razloga što ima klora i drugih kemijskih dodataka.Po nekakvom pravilu trebala bi se dodat redestilirana voda ali tko će destiliranu ponovo destilirat jer ne pravimo piće da ga gledamo već pijemo,naravno u normalnim količinama(ma šta to značilo).Uživajte sami i sa prijateljima.

Zadnje uređivanje sivkić : 25.10.2009. at 10:08.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 20:51   #17
Medenica ili medica

Uzmeš litru loze ili komovice razrijediš sistemom kao i gore na 36-40% alkohola i na litru dobivene tekućine staviš 20-25 dkg meda(po želji).Zagrijavaš na vatri do temperature 35 stupnjeva i mješaš da se med rastopi.Tko je lijen mješat rukom može i kućnim mikseom.Nakon hlađenja staviti u plastične boce i ostavit u zamrzivaču i tako hladno pit.Original je vatrostalne čašice držat u zamrzivaču i izvadit neposredno pred serviranje ali tko nema dobra je i plastična boca.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 19:35   #18
u plastičnu flašu???
nemoj se šalit !!!
a voda ak već mora onda demineralizirana !!!
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 14:07   #19
Sivkić, jel imaš recept za liker od oraha ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 09:08   #20
Quote:
kaj_znachi kaže: Pogledaj post
u plastičnu flašu???
nemoj se šalit !!!
a voda ak već mora onda demineralizirana !!!
a što fali destiliranoj vodi?
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.