Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2005., 17:11   #21
Quote:
boljanici kaže:

Jedva cekam da progovori i da se oslobodim dilema.
odi doktoru, odi
pljiz
zbog sebe i najviše zbog djeteta
ovak možeš čekat i niš dočekat dok ne krene u školu
a ako problem postoji do tad može već biti rješen
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:36   #22
Re: Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
polly kaže:

npr. moj stric je progovorio sa 6 god
do tad ni riječi, od tad je govorio kao najnormalniji 6. godišnjak
Dobio Crnogorac sina. I sav sretan i ponosan, mazi ga i pazi. Mali brzo raste, napreduje, ali ne izgovara ni slovca. Mole ga svi, ajde reci nesto djedu, baki, ovome, onome.
Bilo mu vec sest godina, a on ni da bekne. Jednog dana za ruckom, mali odjednom drekne: Ovo nije slano! Daj soli!
Ustrce se svi oko njega, grle ga, ljube, majka sva u suzama (radosnicama, of course), pita ga: pa, sine zasto dosad nisi govorio?
Mali kaze (molim u prepricavanju koristiti crnogorski naglasak): Dosad nijesam imao primjedbi!




Nisam mog'o da odolem.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 17:41   #23
Re: Re: Re: Kad dijete treba da progovori?

Quote:
kem kaže:


Nisam mog'o da odolem.
otprilike je bilo tako
veli moj stari da je samo jednog dana počeo najnormalnije govorit, sam od sebe, prije ni riječce najmanje

samo kaj se '45-te iz zagorskih sela nije išlo doktoru zbog takvih sitnica
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 21:42   #24
Quote:
kemik kaže:
Oprosti, ali imas li neki razlog zasto svoje dijete ne zelis odvesti strucnjaku za taj problem?
Na zalost da. Studiram psihologiju i malo sam vise usao u problematiku razvojnog procesa kod djeteta. Dakle, moje znanje nije samo nacelno.
Konsultovao sam se sa nekoliko mojih profesora, pa onda pedijatara, itd. Generalno, izbjegavaju da daju svoje misljenje, vec me upucuju na nekog treceg cim dublje udjemo u razgovor.
Da skratim: razvojne kognitivne faze kog djeteta nisu tacno determinisane vec imaju i svoj siroki dijapazon.
Znam sta ce mi reci strucnjaci unaprijed, a to nece nesto puno vrijediti-znam.
Ko dublje poznaje psihologiju, zna da su neke stvari odredjene samo od Svevisnjeg a ne razvojnim procesima Pijazea, Vigockog i drugih.
Zato idem ovom metodom: pratim vase odgovore i vasa iskustva i svrstavam ih u odredjene kategorije, kako bih procentualno imao uvid kako se razvoj govora kod djece odvija u vecini uzoraka ispitivanja.
Neko je odgovorio da je ogoped rekao da bi tukao roditelje sto ne dovode djecu ranije. Ne mogu da se slozim.
Misaoni i govorni proces su totalno odvojeni u predoperacionalnoj fazi razvoja djeteta. Logoped moze da pomogne onda kad su sazreli svi centri za govor djeteta i kad ono pokazuje intenciju da govori bilo sta. Kad ne postoji intencija- nazalost, mora se samo cekati.
Intencija se odlikuje u zelji djeteta da imitira nesto.
Logoped primjenjuje samo klasicno uslovljavanje, za koje ne mislim da je dobro.
Logoped moze pomoci u ispravljanju devijacija kod govora, a u iniciranju-tesko.
Moliv dalje vase komentare. Hvala.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 22:15   #25
Quote:
boljanici kaže:

Logoped moze pomoci u ispravljanju devijacija kod govora, a u iniciranju-tesko.
nisam stručna pa nisam ni sigurna da li bi se složila
Moja cura je tek napunila tri godine a zadnja dva mjeseca, dva puta tjedno ide logopedu. Ne na ispravljanje nego iniciranje. Ona je DS pa ne znam da li se radi na isti način i sa zdravom djecom.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 22:24   #26
Niti ja nisam psiholog a niti stručna po bilo kojem od ovih pitanja, ali znam da nipošto nije točno da se sa djecom logopedski radi tek u kasnijoj dobi. To se tako radi kod nas, i nema puno mjesta (ako ih uopće ima) na kojima mala djeca mogu dobiti ranu logopedsku terapiju. Ali, vani - već u Sloveniji, u centrima za fizikalnu rehabilitaciju djece sa logopedskim radom počinje se sa osam mjeseci starosti bebe.
Jedna logopedinja koju poznajem baš je nedavno bila na seminaru koji su držali stručnjaci iz Švedske i pričala mi je da oni sa još manjim bebama rade logopedski - jer i poticanje žvakanja, oralno-facijalna masaža itd. spadaju u rad logopeda i pripremu za govor.

E sad, kakve su terapije za malu djecu - to zaista ne znam. JA sa svojim djetetom (koje nema niti godinu i pol) idem na preglede kod logopeda, ali nam je dijagnoza dobra, 'govor u razvoju', pa nam terapije za sada nisu potrebne.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 22:26   #27
Otvaricice topica, sigurna sam da si brizna i dobra majka, ali ovakvi stavovi ( doci ce s vremenom) kad dijete zaostaje za vrsnjacima me strasno zalosti i uzrujava.

Da sam ti ja susjeda, sestra, prijateljica...ja bih ti dovela doma defektologa/logopeda/pedijatra doma da ti pregleda dijete.

Ne mogu shvatiti tvoju nonsalantnost po ovom pitanju i gotovo.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 22:32   #28
Quote:
boljanici kaže:
Na zalost da. Studiram psihologiju i malo sam vise usao u problematiku razvojnog procesa kod djeteta. Dakle, moje znanje nije samo nacelno.
Konsultovao sam se sa nekoliko mojih profesora, pa onda pedijatara, itd. Generalno, izbjegavaju da daju svoje misljenje, vec me upucuju na nekog treceg cim dublje udjemo u razgovor.
Da skratim: razvojne kognitivne faze kog djeteta nisu tacno determinisane vec imaju i svoj siroki dijapazon...........................

Logoped primjenjuje samo klasicno uslovljavanje, za koje ne mislim da je dobro.
Logoped moze pomoci u ispravljanju devijacija kod govora, a u iniciranju-tesko.
Moliv dalje vase komentare. Hvala.

Nema nista gore od nesvrsenih studenta psihologije.
Hajde ti zavrsi studij, doktoriraj i specijaliziraj se, stekni malo iskustva pa onda dijeli savjete.
I ja citam trenutacno citam knjigu abnormalne psihologije pa ne dijelim savjete shizofrenicarima.

Inace ne mora biti u pitanju psiholoski razlog zasto dijete ne govori moze biti u pitanju i najobicniji fizioloski problem.
__________________
One Kill Wonder

Zadnje uređivanje Tashi : 18.02.2012. at 10:36.
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 23:02   #29
Quote:
verica kaže:
... ali znam da nipošto nije točno da se sa djecom logopedski radi tek u kasnijoj dobi. To se tako radi kod nas, i nema puno mjesta (ako ih uopće ima) na kojima mala djeca mogu dobiti ranu logopedsku terapiju.

Istina. Ja imam tu sreću da moje dijete ima u vrtiću pravo na individualan rad s logopedom dva puta tjedno. Da nema, morala bih plaćati privatno jer na logopeda pri bolnici ima pravo tek u predškolskoj dobi
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 00:30   #30
Quote:
boljanici kaže:
Razumije kad mu kazem NE. Ali zabrinjava me sto ne imitira nista i ne pokusava da nesto reprodukuje kad cuje.
hm, jesi sigurna da cuje kako treba?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 01:36   #31
Ocigledno logopeda dozivljavate kao carobnjaka.
Pogresne su te alternativne metode logopeda sa malom djecom. Mislite li da je dobro male bebe podvrgavati tim metodama?Koja to misli - neka sama da dijete na terapiju. Ja ne.
Posledice su proizvod raznih eksperimenata pa i tih nevjerovatnih pokusaja rada sa djecom koja jos organski nisu sazrela za to. To je silom nametanje funkcija ili narodski receno - DRESURA.
Moj klinac super cuje, prepoznaje ulice, prodavnice, i sve sto jednom vidi. Hiper aktivan je. Ja pokusam da ga uspavam, a on uspava mene, iskrade se iz sobe i ode u dnevnu da se igra.
Znaci, razmislja.
Ako ste culi za Brokin centar onda znate da je to centar za govor u malom mozgu.Dok se god on ne razvije, ne moze doci do poceka govora. Misljenje, pamcenje i ostale funkcije su nezavisne od govora. A sta ako centar za govor nije jos razvijen??? Cisto bioloski? A ja trebam da saljem dijete logopedu?
Imate mnogo besmislenih tvrdnji, gospodje moje.
A ova sto kaze o nesvrsenim studentima...Pa ja imam zavrsen jedan fakultet.Psihologija mi je drugi, i vec sam pri kraju.A sta ste vi diplomirali molim vas?
Molim bez, vratimo se temi. Topic je otvoren da pomognemo jedni drugima a ne da solimo pamet.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 01:48   #32
Quote:
boljanici kaže:
Psihologija mi je drugi, i vec sam pri kraju.A sta ste vi diplomirali molim vas?
Pa kad pitas koka, medjunarodne odnose i njemacku knjizevnost. Jesam li dovoljno kvalificirana po tvom misljenju da odgovorim na tvoje pitanje? A uskoro pocinjem i magistrat iz Physical & Environmental Anthropology.
A sve to nema nikakve veze s temom, mogu biti i perac posudja iz Mrduse Donje .
Anonimnost na forumu je zagarantirana svima, a ti ako se hoces igrati snoba onda to radi u RL.

Nego natrag na temu:

Stvarno te ne mogu shvatiti.
Pa ne moras ga voditi logopedu (ako ne vjerujes u njihove sposobnosti, ne bih ni ja svoje dvogodisnje dijete dala nespecijaliziranom psihologu), ali odvedi ga audiologu ili defektologu, pa nece te nitko ugristi.
Neka ti kazu sto misle, tebe ne obavezuje. Ti uvijek mozes potraziti i trece i peto misljenje.
Ja iskreno nikad nisam cula da dijete od dvije godine ne komunicira verbalno.
__________________
One Kill Wonder

Zadnje uređivanje Karmela : 06.12.2005. at 05:12.
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 06:38   #33
A jel neka mama probala uciti sa klincima znakovni jezik. MOja mala zna pokazati JOSH, kad hoce jos klope ili jos ljuljanja ili pica ili sl. Puno ljudi tu klince uce znakovni jezik bas zbog toga jel neki klinci kasnije progovore,moj necak je progovorio sa skoro 3 godine ali zato je znao desetak znakova i cist se dobro sporazumjevao a govorit nije trebao jel mu je starija sestra sve pomagala. Sad normalno prica i sve je OK. ISto su se bojali ali doktori su im rekli da se ne brinu. Ja se ne bi puno sekirala ako mali ima svoj jezik,znaci glas mu je OK, cuje dobro, mentalno je OK, pa progovorit ce.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 06:48   #34
Cini mi se da je oko dvije godine starosti neko vrijeme kada mali lijeni djecaci pocnu da govore razumljivije.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 07:25   #35
pochet che govorit kad bude imao primjedbe...
ne brini....moj nechak je ...(kao i brat uostalom) pocheo prichati sa 2 i par mjeseci...ali je pocheo prichati cijele rechenice...
djeca se razlichito razvijaju...
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 09:36   #36
Quote:
Nerea kaže:
ne brini....moj nechak je ...(kao i brat uostalom) pocheo prichati sa 2 i par mjeseci...ali je pocheo prichati cijele rechenice...
djeca se razlichito razvijaju...
ma brinemo se mi više od pokretača(ice) topica
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 09:54   #37
Quote:
boljanici kaže:
Ko dublje poznaje psihologiju, zna da su neke stvari odredjene samo od Svevisnjeg a ne razvojnim procesima Pijazea, Vigockog i drugih.
Ha, onda ti ostaje samo ic u crkvu molit se svevisnjemu da ti dijete progovori...

Da si u nekoj civiliziranoj zemlji, oduzeli bi ti dijete zbog zanemarivanja...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 11:22   #38
Quote:
tash@ kaže:
ma brinemo se mi više od pokretača(ice) topica
Nemojte tako. Previse je.
Brinem se ali na racionalan nacin.
Mislim da cu odvesti malog na taj pregled.A za terapiju cu da razmislim.
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.
Hvala vam na misljenjima. Ne ocekujem strucne savjete, vec vasa obicna misljenja i iskustva. To mi mnogo vise znaci od strucnjaka.
boljanici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 11:27   #39
Quote:
boljanici kaže:
ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...
pretjeruješ.
Pariš mi na osobu koja neće dite odvest stručnjaku da ju ne bi susjedi ogovarali
Dozvoljavam da griješim ofkors
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 11:29   #40
Quote:
boljanici kaže:
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru.
isuse

ti bi radije dijete koje ne govori nego "stereotipno" dijete

uostalom, što podrazumijevaš pod stereotipnim djetetom po mišljenju i govoru
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.