Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2014., 17:25   #1
Whiplash (2014)

2. film film redatelja Damiena Chazellea s Miles Tellerom i J.K. Simmonsom u glavnim ulogama. Ovogodišnji dobitnik nagrade i žirija i publike na Sundanceu.



TRAILER
A promising young drummer enrolls at a cutthroat music conservatory where his dreams of greatness are mentored by an instructor who will stop at nothing to realize a student's potential.


__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 20:35   #2
Ja sam se već prije koji mjesec izjasnila da mi je film divan. Čak mi, tematski, djeluje kao nešto što bi napravio Aronofsky (pojedinac opsjednut uspjehom u vlastitoj domeni i guranje iznad granica vlastitih mogućnosti), ali on bi vjerojatno napravio manje jednostavan i konvencionalan film. Odličan debi mladog redatelja.
Simmons je fantastičan, a Tellera sam gledala prvi put i bio mi je zbilja odličan. Jedina zamjerka je za mene drugi razgovor Andrewa s djevojkom, i to zbog načina na koji je napisan.

U svakom slučaju, još uvijek me nije popustilo oduševljenje ovim filmom. Ljubitelji jazza će vjerojatno biti još malo sretniji. Priznajem da me osvojio, iako bi doista bilo pretjerano da ga među svim tim ambicioznim uratcima proglasim svojim filmom godine (o istome još razmišljam) Bit ću sretna ako momci zarade koju nominaciju.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 12:30   #3
Prekrasan film, od početka do kraja genijalan, u jednom dahu ga pogledaš.

Gluma perfektna, priča svježa i odlično napravljena, ma ne znam, meni je ovo vjerojatno najbolje što sam vidio iz 2014.
__________________
"I hate listening to people’s dreams. It’s like flipping through a stack of photographs. If I’m not in any of them and nobody’s having sex, I just don’t care." D.R.
mah11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 22:16   #4
Bubnjar sam jako dugo pa je ovo bio film za mene. Al mislim da se bez problema može svakome svidjeti. Odličan film!
Black Dust is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 22:59   #5
Divan film. Jednostavan i moćan.

A prvijenac. Pazi ti njega zelenog.
Snimio nešto što bi trebala biti obavezna lektira filmašima koji misle kako je cilj u priču natrpati što više "sadržaja" u određenu minutažu kako bi to bilo nešto. Pa da, uz ono što su htjeli reći, još sto stvari zuji sa strane. Da se nađe. Šareni artikl.

Ovdje ništa ne zuji sa strane. Koje osvježenje! Imamo njih dvojicu. I bubnjeve. I imamo sve. I više je nego dovoljno. Jer štima i diše i raste i lijepo je. Povremeno čak i izrazito napeto. Skroz te opčini i zamađija. Obojica su svoje likove "provozala" nevjerojatno izražajno. Svaka čast glumcima. Velim, nisu imali nikakvu spasonosnu nit sa strane, ništa da gledateljima zamuti oči. Sve je na njima.

Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Jedina zamjerka je za mene drugi razgovor Andrewa s djevojkom, i to zbog načina na koji je napisan.
@Inconnu, što te smetalo u tom drugom razgovoru?

Jer, to je toliko kratko, očekivano, jednostavno, obično, minimalizirano, baš kao i ostale dvije-tri crtice o privatnom životu. Koje bi većina razvukla na kompleksnu priču o životnim okolnostima. To bi curilo na sve strane. Pa se meni baš dopalo to što je, eto, toliko kratko i jezgrovito prikazana i obitelj i cura. A da zapravo sve bude jasno.

U svakom slučaju, film je krasan. Gledat ću opet, sigurno. Što prije. Oduševljena sam, baš onako, od glave do pete.

(Također – mogu samo zamisliti kakav će tek biti istinskim ljubiteljima jazza)
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 23:36   #6
Ma ja sam još uvijek oduševljen, premotavao sam neke scene više puta, pogotovo genijalan kraj koji je lekcija kako ne razvući kraj, jednostavno ti je sve jasno! Samo mi je žao što sam ga gledao u lošijoj kvaliteti, kada dođe bolja odmah skidam i uživam, ako ovaj film ne bude nominiran za oskara onda stvarno ne znam. Simmons bi mogao pobrati za sporednu ulogu također.

Čak sam malo počeo slušati jazz nakon filma.
__________________
"I hate listening to people’s dreams. It’s like flipping through a stack of photographs. If I’m not in any of them and nobody’s having sex, I just don’t care." D.R.
mah11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 23:43   #7
Opa kayo, tebe pamtim kao izrazito kritičnu sa Serija, baš mi je drago da ti se film svidio.

U nastavku slijedi malo komentara - kvaritelja doživljaja
Nego, ja ga pogledala po drugi put sad čim je došao na internete. Nisam mogla odoljet... I sad, drugi put, podjednako mi je uzbudljiv (minus, naravno, neponovljivi adrenalinski osjećaj prvog gledanja), ali su mi povremeno zasmetale Simmonsove uvrede, na pojedinim dijelovima su mi bile malo pretjerane. Recimo, ono kad Neymanu kaže nešto tipa - you're a worthless friendless faggot-nešto piece of shit whose mommy left daddy after she realized he wasn't Eugene O Neill and who's now slopping all over my drum set like a 9 year-old girl.

A ovaj prekid s djevojkom, zapravo mi je dobro napisano, ali ona mi je loše svoj dio odigrala. Ne znam, izgleda mi kao isječak iz teen serije sve skupa. Inače mi je njihova konverzacija ok i ona zbunjenost obostrana kad je nazove pri kraju.
Ali to je ionak dvominutna scena, nebitno.
Uglavnom da, krasno filmče, vrlo odrješito i jasno napravljen.
Kraj je
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 23:44   #8
OK, let's break this party!

"Whiplash" je, značenjski, film koji veliča fah-idiotizam s jedne strane i bipolarni poremećaj kao mentorsku metodu s druge, kao direktna suprotnost, recimo, "Društvu mrtvih pjesnika". Radi to kroz scenarij u kojemu su tri ključne dramaturške točke riješene identično, kroz slučajnosti - nestanak mape prvog bubnjara, pa probušena guma na vozilu javnog prijevoza i na kraju slučajan opažaj najave koncertnog nastupa. Metaforika krvi, znoja i suza je upotrebljavana nemilice i nimalo suptilno (što se može reći i za sam naslov filma - "Bičevanje", kaj fakat?). Na moju veliku žalost, u svemu tome ne blista niti meni vrlo drag J.K. Simmons, koji svom liku ne daje apsolutno ništa novo što od njega već i u ranijim ulogama nismo vidjeli, a u pamćenje priziva i puno uvjerljivijeg R. Lee Ermeya u srodnoj vrsti uloge. Mladi protagonist je korektan, a žonglerska točka koju izvodi na kraju filma, iako vrlo upečatljiva, zapravo je na nivou videospota ili YouTube clipa.

Sam rasplet filma, da se još malo zadržim na njemu, dramaturški je opet prilično šlampav i nasilnički konstruiran, jer prvo, tipično, oduzima protagonistu zaštitnu mrežu (na način koji smo nedavno mogli vidjeti i u, na primjer, "Edge of Tommorow"), a zatim mu je pred grand finale, po svojoj prilici nesvjesno, ponovo i vraća.

Tako da ako vam se gleda "glazbeni" film sa hrpom puno upečatljivijih likova nego što su ova dva šupka, radije si nekako nabavite i pogledajte Fellinijevu "Probu orkestra".
__________________
Listen to the thunder

Zadnje uređivanje Mr Smoogj : 06.01.2015. at 23:50.
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:09   #9
Quote:
mah11 kaže: Pogledaj post
pogotovo genijalan kraj koji je lekcija kako ne razvući kraj, jednostavno ti je sve jasno!
Da. Pa pomisliš: Vidi kako je odrezao baš ovdje, ne misli da je gledatelj budala kojoj još pola sata mora crtati poantu. To je to, fajrunt.


Quote:
Inconnu kaže: Pogledaj post
Opa kayo, tebe pamtim kao izrazito kritičnu sa Serija, baš mi je drago da ti se film svidio.
A jel? A toliko mojih raspamećenih hvalospjeva ima tamo.

Samo ne za sve serije. To zna bit problem.

Što se tiče deranja i prostačenja, znam da sam se tijekom toga sjetila one afere s našim balerinama i vrijeđanjem i još par pričica o krasnom odnosu pomahnitalih mentora perfekcionista prema učenicima, tako da, iako ne znam iz prve ruke, mislim da možda niti nije toliki SF kakvim ga Smoogj eto ovdje predstavlja.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:10   #10
dobar film, ali nemojmo pretjerivati ...svidja mi se rezija, i minimalizam. schillinger mi je super, naravno. cura glavnog lika u svakom pogledu bezveze.

i naglasit cu da od jazza nemam bas nista, tako da me sva glazba u ovom filmu samo smarala i jedva sam cekala da prodje. stvarno ne volim jazz, to mi je valjda najmrzi glazbeni zanr. slusam muziku u ovom filmu i to mi zvuci kao da je netko uglazbio matematicke jednadzbe
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:36   #11
MOGUĆI SPOILERI

Quote:
kaya714 kaže: Pogledaj post
Da. Pa pomisliš: Vidi kako je odrezao baš ovdje, ne misli da je gledatelj budala kojoj još pola sata mora crtati poantu. To je to, fajrunt.
Dobro, ali cijeli film ti crta tu jednu jedinu poantu, čak ju na nekoliko mjesta i doslovna izgovara, tako da ne možeš baš reći da je nešto posebno suptilan samo zato što ju na kraju nije ponovio i još jednom (mada, zapravo, je).


Quote:
kaya714 kaže:
Što se tiče deranja i prostačenja, znam da sam se tijekom toga sjetila one afere s našim balerinama i vrijeđanjem i još par pričica o krasnom odnosu pomahnitalih mentora perfekcionista prema učenicima, tako da, iako ne znam iz prve ruke, mislim da možda niti nije toliki SF kakvim ga Smoogj eto ovdje predstavlja.
Ne govorim ja uopće da je to SF. To je metoda kojom se mnogi služe. Dapače, to je metoda kojom se mnogi služe, sve odreda šupci. Jer je to prilično failproof metoda. Ako ga slomiš, niti nije bio za to. Ako ga ne slomiš, sebi pripišeš zasluge. Šupački. Problem je što se ovaj film prema toj iživljavačkoj metodi postavlja krajnje apologetski. A to nije pedagoška metoda. To je metoda psihički poremećenih, što Simmonsov lik u tom filmu realno jest. Taj lik je bipolarna šupčina. Realna reakcija takve osobe na bubnjarsku dionicu na kraju nije ova koju ima lik J.K. Simmonsa. Realno bi bilo da je izvadio pištolju, upucao malog i rekao: "Aj sad bubnjaj" i onda ga još nekoliko puta ustrijelio. To je taj lik.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:43   #12
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
slusam muziku u ovom filmu i to mi zvuci kao da je netko uglazbio matematicke jednadzbe
Muzika je upravo uglazbljena matematika. Jazz je apstrakcija baš poput Picassove Guernice, Pollockova No.5 ili Meandra Julija Knifera. Nema ljepše glazbe od klasike i jazza - dolaze iz dubine duše - doslovno.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:52   #13
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Muzika je upravo uglazbljena matematika. Jazz je apstrakcija baš poput Picassove Guernice, Pollockova No.5 ili Meandra Julija Knifera. Nema ljepše glazbe od klasike i jazza - dolaze iz dubine duše - doslovno.
a pretpostavljam da muzika beatlesa dolazi iz crvuljka

sva muzika je apstraktna.

guernica mi je takodjer sranje, naravno. neki dan sam uzivo vidjela picassovu sliku i iz prve ruke se uvjerila da tu nema kruha za mene. jednostavno, gledam u tu sliku, i ne osjecam nista, nit se divim icemu.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 00:58   #14
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Muzika je upravo uglazbljena matematika. Jazz je apstrakcija baš poput Picassove Guernice, Pollockova No.5 ili Meandra Julija Knifera. Nema ljepše glazbe od klasike i jazza - dolaze iz dubine duše - doslovno.
To se ne odnosi na jazz u "Whiplashu". Jazz u "Whiplashu" je jazz koliko je jazz i "I don't know, but I've been told/Eskimo pussy is mighty cold" partitura.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 01:00   #15
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
a pretpostavljam da muzika beatlesa dolazi iz crvuljka
Beatlesi su početak komercijalnog doba.

Quote:
sva muzika je apstraktna.
U pravu si, prvenstveno narodnjaci, pa nakon njih sva ostala sranja koja se po nekoliko puta unutar šifte puštaju po FM.

Quote:
guernica mi je takodjer sranje, naravno. neki dan sam uzivo vidjela picassovu sliku i iz prve ruke se uvjerila da tu nema kruha za mene. jednostavno, gledam u tu sliku, i ne osjecam nista, nit se divim icemu.
Ali Jodorowsky ti je dobar!?
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 01:07   #16
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
To se ne odnosi na jazz u "Whiplashu". Jazz u "Whiplashu" je jazz koliko je jazz i "I don't know, but I've been told/Eskimo pussy is mighty cold" partitura.
Al ga lupetaš.

Znači i ovo također je ''I don't know, but I've been told/Eskimo pussy is mighty cold''. Ako nisi skužio u ''Whiplashu'' je riječ o jazz orkestru.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 01:09   #17
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Beatlesi su početak komercijalnog doba.
komercijalnog doba cega, glazbe? na cemu si ti, mladicu?

Quote:
U pravu si, prvenstveno narodnjaci, pa nakon njih sva ostala sranja koja se po nekoliko puta unutar šifte puštaju po FM.
da, znam da sam u pravu.

Quote:
Ali Jodorowsky ti je dobar!?
da. jos kad bi postojala veza izmedju jazza i nadrealizma, znala bi o cemu pricas.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 01:19   #18
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
komercijalnog doba cega, glazbe? na cemu si ti, mladicu?
Želiš reći da nije tako!?

Quote:
da, znam da sam u pravu.
Drago mi je da zadovoljavam tvoje čudne potrebe.

Quote:
da. jos kad bi postojala veza izmedju jazza i nadrealizma, znala bi o cemu pricas
Ovdje možemo stat s pričom.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 01:26   #19
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
(mada, zapravo, je).
Misliš na "znakovit" pogled. Osmijeh. Pih. Sekunda. Kao da ne znaš da bi 99% redatelja žeđalo za petnaestominutnom posljednjom scenom u kojoj bi morao biti obavezan srcedrapateljski završni govor - biser spisateljske vještine , suzne oči, knedla u grlu. Pa još jedan s ponosnim tatom kao šlag na tortu. Ne bi odoljeli.


Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Problem je što se ovaj film prema toj iživljavačkoj metodi postavlja krajnje apologetski.
Molim? Ponašanje mu je osuđeno. Neposredno je okrivljen za samoubojstvo bivšeg učenika i maltretiranje ostalih. Bilo je pregršt scena u kojima se jasno vidi koliko su učenici preplašeni i istraumatizirani. Meni to ne miriše na "it's okay" poruku.

Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Realna reakcija takve osobe na bubnjarsku dionicu na kraju nije ova koju ima lik J.K. Simmonsa. Realno bi bilo da je izvadio pištolju, upucao malog i rekao: "Aj sad bubnjaj" i onda ga još nekoliko puta ustrijelio. To je taj lik.
Nije to taj lik. To je lik koji je apsolutno zaluđen misijom pronalaženja novog genija. Uvjeren kako ga može pronaći samo na taj način. Za ovu konkretnu priču nije bitno misliš li ti da je to kriva metoda, niti to što jest, nego to što je on uvjeren da je jedina. Pa ako hoćeš, jer je šupak.

U trenutku kad još ne zna da ga je pronašao, na umu mu je osveta i ponižavanje. Kad shvati da ga je pronašao, njegova sveta misija je ispunjena. Što mu je bitnije od svega.

A pretpostavit ću da, iako je šupak, strastveno voli jazz. A mali mu je upravo podario jazzovski orgazam. Valjda. Nisam ljubitelj.
kaya714 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 02:06   #20
@kaya
hvala za ova 3 zadnja paragrafa, ja to ne bi znala tako fino napisat
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.