Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2009., 15:39   #1
Solidarnost među muslimanima u svijetu

Htjela bih postaviti jedno pitanje, molila bih da mi odgovore pripadnici islamske vjeroispovijesti.Molila bih moderatora da ne prebacuje na politiku.

Muslimani diljem svijeta burno reagiraju kad dođe do sukoba sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti , posebice Židovima i kršćanima. Krenu demonstracije, sastanci Arapske lige....Vidimo to na primjeru ratova s Izraelom i karikatura proroka Muhameda u danskim novinama.

Sad meni jedna stvar nije jasna. Neki sukobi u svijetu događaju se između pripadnika muslimanskih naroda ili različitih frakcija islama.

Najočitiji primjer jest sukob šiita i sunita u Iraku...E sad pazite ovo: prije 2 godine muslimanska država Turska (članica NATO-a i američki saveznik) ušla je na područje muslimanske države Irak kako bi s borila s muslimanskim narodom Kurdima koji traže svoju državu.

Ja sam pratila TV, reakcije na forumima i novine, pa nisam primijetila da se muslimanski svijet digao na noge. Vladala je opća šutnja.

Pisala sam ovdje o Abhaziji koja se odvojila od Gruzije. Abhazi su većinom muslimani. Nisam vidjela da se baš navija za njih.

U čemu je problem? Kako to da međumuslimanski sukobi prođu ''nezapaženo''?
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 20:12   #2
Kako znaš, zar si čitala i gledala novine i programe iz većinski muslimanskih zemalja? Što se tiče medija država sa većinskim kršćanskim stanovništvom, slažem se da se međumuslimanskim sukobima daje premalo prostora, i da se situacija uvelike mijenja ako je jedna strana kršćanska. Izgleda da ipak svi ljudi nisu jednako vrijedni pažnje.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 20:51   #3
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Ja sam pratila TV, reakcije na forumima i novine, pa nisam primijetila da se muslimanski svijet digao na noge. Vladala je opća šutnja. Pisala sam ovdje o Abhaziji koja se odvojila od Gruzije. Abhazi su većinom muslimani. Nisam vidjela da se baš navija za njih. U čemu je problem?
Problem je, rekao bih, u selektivnoj sućuti.

Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani. Na stranu to što je Izrael nasilno instaliran nakon 2. svj. rata. uz podršku Britanije, Francuske i USA. Ali danas je on realnost, i trebalo bi doć do nekog sporazuma, koliko toliko pravednog. Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija. Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine. Sa obostranim maksimalističkim stavovima, te dvije strane neće nikad napraviti mir.

Na drugoj strani, primjer Kurdistana je jako specifičan. Krimskim savezom (Staljin-Ruzvelt-Čerčil) iscjepkan je na 5 djelova, a ti dijelovi su anektirani od strane 5 država: Irak, Turska, SSSR, Iran i Sirija. U svih 5 zemalja, od kojih su 4 većinski muslimanske, Kurdi su u teškom položaju. Svi ih utiru! Sadam Husein i turska vojna hunta koja je i danas na vlasti u Turskoj, imali su specijalni sporazum da jedna i druga vojska upadaju na teritorij druge države i ubijaju Kurde, da bi se izbjegdle optužbe za "teror nad manjnama". Turska vojska je upadala u irački teritorij a iračka u turski - kako bi terorizirali Kurde. Vlade su povremeno razmjenjivale obostrane "proteste" zbog navodnog "povređivanja teritorija", iako je jasno da je to farsa za javnost - dok se u biti radi samo o obostranom faraonskom dogovoru poradi interesa: da se onemogući homogenizacija kurskog naroda, povećanje brojnosti (nataliteta), njihovo kulturno i obrazovno uzdizanje, ekonomska neovisnost...

U temelju svakog zla kojeg mi ljudi počinimo, je samo naš zaborav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 23:24   #4
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Problem je, rekao bih, u selektivnoj sućuti.

A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija.
Eh, Shady, u idealnom svijetu ne bi imali granice, svi bi mogli zivjeti gdje hoce i misliti kako hoce, ne bi se djelili na nas ni njih. Nazalost to nije tako.

Mislim da imas precrnu sliku o polozaju muslimana u Izraelu. Ima ih preko 20% stanovnistva, i barem kad sam ja bila tamo upoznala sam ih mnostvo i nisam bas primjetila da su icim zakinuti. S nekima sam radila, neke srela u baru pa smo pricali, isli su na fakultete, radili i uglavnom bili sasvim zadovoljni zivotom ondje. Vise im Hamas zagorcava zivot i reputaciju nego diskriminacija u drustvu. A u inozemstvu se vise moraju skrivati od sunarodnjaka iz Gaze i Obale koji ih optuzuju za izdaju nego Izraelaca.

Jedno interesantno poznanstvo sam imala s beduinom na Sinaju. Tip je sigurno bio prirodno nadaren jer se sporazumijevao na barem 5 jezika i bio zainteresiran za razne zemlje, mnogo toga je znao i bilo je intresantno razgovarati s njim, ali samo slabo znao citati arapski. Stvarno je imao veliku zelju za znanjem, i jedno za cim je zalio je da je imao mogucnost pohadati samo 2 razreda osnovne. To je bilo za vrijeme Izraelske okupacije Sinaja. Cijeli svijet ga je osudio, Egipat prolijevao krvave suze zbog drage im zemlje i dobili su je natrag. Ali taj beduin se nije radovao, jer s povratkom zemlje je zavrsila skola za beduine. Egiptu se fucka za pravo sve djece na obrazovanje, za razliku od Izraela koji je odmah organizirao skolovanje i za beduinsku djecu. U Egiptu beduini nisu samo gradjani 2. reda nego 5. ili 10. ali eto nitko zbog toga ne dize buku, niti se to spominje.

Licemjerno, ne?
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 07:44   #5
Da, slažem se sa tobom, Sofiapolis. Jest licemjerno! No treba shvatiti da Egipat nije neovisna država te da njenu politiku kroji Zapad (kao i Tursku recimo, ili Alžirsku) Zapadu kao da ne odgovaraju prosperitetna i istinski demokratska muslimanska društva, jer uvijek "šuruju" sa pokvarenjacima. Na vlasti u većini muslimanskih zemalja su od naroda otuđeni tirani koji u mimberima održavaju pokvarenu ulemu (vjerske "znalce"). Tako se muke palestinaca koriste za "domaće" potrebe.

Generalno gledano, veliki problem u muslimanskom svijetu danas jeste taj, što su obezglavljeni.. jer su vladari korumpirani a ulema (vjerska elita) spava. Čak i kad su prividno "budni", zaokupljeni su svakodnjevicom zahvaljujući kojoj njeguju apsurdne političke koncepte. Zapravo, ulem i političari niti ne donose najvažnije odluke.. krucijalno bitne. I to onda daje prostora radikalnim grupama da tumače "šerijat" kako njima paše. A ta tumačenje nekada sežu jako blizu fašizmu, kada su židovi u pitanju. Jedan od češćih apsurda je to što se židovi često generaliziraju kao "prokleti narod".. a onda se na temelju takvih krivih i neutemeljenih predožbi gradi ultimativni politički stav koji košta tako mnogo života, sredstava i vremena.

Raduje me što sam čuo da Izrael radi na obrazovanju manjina.. i ostali pozitivni primjeri koje si napisala. Ali ipak ne mislim da je ideja te države, kao multikuturalne, idealistička i utopijska. Jednu zemlju, blizu nama, su pokušali uništiti kao multietničku i multikulturalnu, ali to nije prošlo, tako da sam ipak optimist i glede Izraela.. vjerujem u ljudsku svijest. Židovi i arapi imaju mnogo više sličnosti nego razlika, i to bi mogao biti jak poticaj. Onog časa kad se stvari prestanu gledati jednostrano, biti će više šanse za mir. No čovjek je, kao što rekoh, zaboravan. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 12:45   #6
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
No treba shvatiti da Egipat nije neovisna država te da njenu politiku kroji Zapad (kao i Tursku recimo, ili Alžirsku) Zapadu kao da ne odgovaraju prosperitetna i istinski demokratska muslimanska društva, jer uvijek "šuruju" sa pokvarenjacima. Na vlasti u većini muslimanskih zemalja su od naroda otuđeni tirani koji u mimberima održavaju pokvarenu ulemu (vjerske "znalce"). Tako se muke palestinaca koriste za "domaće" potrebe.

Kroji Zapad? Koji Zapad? Jel to neka monolitna tvorevina, organizacija, sto to sto naredjuje Turkskoj sto treba raditi. Ili Alziru kojima trenutno treba viza i za Maroko zbog netoleratne politike. Nemoj podcjenjivati muslimanski svijet Shady.

A vjerska elita po meni ne bi uopce trebalala postojati nigdje. Samo intelektualna. A neka oni budu koje vjere hoce, ako hoce.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 03:03   #7
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Muslimani diljem svijeta burno reagiraju kad dođe do sukoba sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti , posebice Židovima i kršćanima. Krenu demonstracije, sastanci Arapske lige....Vidimo to na primjeru ratova s Izraelom i karikatura proroka Muhameda u danskim novinama.
Ma nek dodje do sukoba, tu je rijec o genocidnoj politici. 400 gazanca naspram 4 izeraelcana? Gdje im je oruzje, oprema... MA DI IM JE HRANA I VODA, STRUJA...

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Najočitiji primjer jest sukob šiita i sunita u Iraku...E sad pazite ovo: prije 2 godine muslimanska država Turska (članica NATO-a i američki saveznik) ušla je na područje muslimanske države Irak kako bi s borila s muslimanskim narodom Kurdima koji traže svoju državu.
Otkad je to muslimanska drzava turska () postala? Boze ne mogu da vjerujem da ovo citam. Sekularna republika Turska. Da su zvanicno muslimani vec bi bilo mira na Bliskom istoku...

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Pisala sam ovdje o Abhaziji koja se odvojila od Gruzije. Abhazi su većinom muslimani. Nisam vidjela da se baš navija za njih.
Nemoj lagat. Nemoj lagat.Evo sta si rekla:

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Sam narod Abhazi su službeno ''pola-pola'' :kršćani i muslimani. (...)

Prema anketama 55 % stanovnika Abhazije se izjašnjava kršćanima, 17 % muslimanima, ostatak nije definirao svoje religijsko opredijeljenje…Nekih 3 posto se smatra striktnim ateistima, dok je 2 posto izjavilo da strogo drže obrede stare ''abhaske religije''.
No kršćani i muslimani su poprilično površni u održavanju obreda svoje religije.U Abhaziji danas nema nijedna džamije, iako se intenzivno planira izgradnja. Oni vole naglasiti da ne prave razliku između muslimana i kršćana, ''miješane obitelji'' feštaju i jedne i druge blagdane.
Jel te sram?

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
U čemu je problem? Kako to da međumuslimanski sukobi prođu ''nezapaženo''?
Nezapazeno... Pa cuj ipak nije rijec o bezobraznom napadu na civilno stanovnistvo od strane "formalno priznate" drzave . Ovo sto se sada desava u Palestini je masakar, i krsenje bilo kakvih ljudskih prava od strane daleko superiornijeg agresora. A vjeruj da je sve to dobro zapazeno i ljuta rana na srcu svakog muslimana. A ti meni reci jel ti krivo sto nas vidis zabrinute jedne za druge?
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 03:22   #8
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani. Na stranu to što je Izrael nasilno instaliran nakon 2. svj. rata. uz podršku Britanije, Francuske i USA.
Jao, cemeru. Naravno da su nabrijani na ubijanje civila. I vecina nas muslimana koji smo unatoc tome prekrizili noge, izuzev Hizbullah, da ih Allah nagradi. Na stranu oces reci 60 godina patnje i ponizavanja? Stvaranja drzave na tudoj drzavi? Iseljavanju tj proganjanju? I dalje je omjer 10:1 u zrtvama.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ali danas je on realnost, i trebalo bi doć do nekog sporazuma, koliko toliko pravednog.
Da... Zato i jesu u EU... Jer ih nitko ne priznaje od susjednih drzava... Jao. vidi. Isto ko da tvoja domovina daje jednaka prava Albancima, Bosnjacima i Romima jel?

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija.
Pa cuj i ja ultimativno odricem pravo bosanskim Srbima pravo na RS, na zemlji mojih djedova... A kako nece Palestinac na zemlji uvakufljenu od Omera r.a. I zna se na sta idu... Rastavljanje je samo sminka.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine.
Bravo, care! Fala Allahu da imamo takih finih reformatora koji znaju sta je prioritetnije i naprednije za nas ummet, onih koji nam unapredjuju serijat. Uzas, ja bi se zapitao...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 03:35   #9
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Mislim da imas precrnu sliku o polozaju muslimana u Izraelu. Ima ih preko 20% stanovnistva, i barem kad sam ja bila tamo upoznala sam ih mnostvo i nisam bas primjetila da su icim zakinuti. S nekima sam radila, neke srela u baru pa smo pricali, isli su na fakultete, radili i uglavnom bili sasvim zadovoljni zivotom ondje. Vise im Hamas zagorcava zivot i reputaciju nego diskriminacija u drustvu. A u inozemstvu se vise moraju skrivati od sunarodnjaka iz Gaze i Obale koji ih optuzuju za izdaju nego Izraelaca.
Nisi primjetila... Bas... Nekak mi sve ovo smrdi na postavljanje fakata da muslimani iz gazze u biti sami sebe ubijaju. Jel tako Sofia? Jesi vidla broj zrtava? Jesi vidla djecu mrtvu? "Zadovoljni zivotom" pa nemoj...

Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Jedno interesantno poznanstvo sam imala (...)
Licemjerno, ne?
Licemjerno ili ne, iako je glupost ovo sto si napisala, opce je poznata cinjenica da izrael nema istu politiku u organizaciji obrazovanja za sve gradjane svoje drzave, smiju raditi sta ih je volja na njihovoj zemlji.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post

I to onda daje prostora radikalnim grupama da tumače "šerijat" kako njima paše. A ta tumačenje nekada sežu jako blizu fašizmu, kada su židovi u pitanju. Jedan od češćih apsurda je to što se židovi često generaliziraju kao "prokleti narod".. a onda se na temelju takvih krivih i neutemeljenih predožbi gradi ultimativni politički stav koji košta tako mnogo života, sredstava i vremena.
Daj ne pricaj gluposti. Jesi citao Majmonida? Jesi procitao ikakvu zidovsku vjersku literaturu osim Biblije? Pitam ja tebe. Fasisticki? A otkuda li onih par miliona zidova u bivsoj islamskoj drzavi? Jel su bili ugnjetavani jadni jel? Za kim su trcali nakon pada Muslimanske Spanije? A cim su dobili malko moci nad situacijom - hop! Nema vise mr. nice jew.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Jednu zemlju, blizu nama, su pokušali uništiti kao multietničku i multikulturalnu, ali to nije prošlo, tako da sam ipak optimist i glede Izraela.. vjerujem u ljudsku svijest.
Vjeruj u sta oces, ja cekam svog mehdiju i ...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 07:44   #10
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Jao, cemeru... Bravo, care! Fala Allahu da imamo takih finih reformatora koji znaju sta je prioritetnije i naprednije za nas ummet, onih koji nam unapredjuju serijat. Uzas, ja bi se zapitao...
Nemam volju, brate deniz, da ti odgovaram kad si tako ljut. Ne treba mi još jedna svađa. Cijelo vrijeme kvotiraš moj tekst, pa na to repliciraš sa ljutnjom. Na primjer, (1) ti kvotiraš moj navod: "I to onda daje prostora radikalnim grupama da tumače "šerijat" kako njima paše; a ta tumačenje nekada sežu jako blizu fašizmu, kada su židovi u pitanju. Jedan od češćih apsurda je to što se židovi često generaliziraju kao "prokleti narod".. a onda se na temelju takvih krivih i neutemeljenih predožbi gradi ultimativni politički stav koji košta tako mnogo života, sredstava i vremena." - A onda vidi što si na to odgovorio. Sigurno ti je poznato da u islamskom svijetu postoji jako mnogo onih koji židove baš tako drže: kao od Boga prokleti narod, da samo zaslužuju smrt... I ja sam o takvim radikalnim tumačenjima govorio. A to nema veze sa Majmonidom i židovskim spisima. Uostalnom zašto si njih i spomenuo? (osim ako nećeš reć da su sami židovi fašistički nabrijani).

(2) Drugi primjer, ti kvotiraš moj navod: "Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani." - a onda u repliju nisi niti slovom spomenuo patnje Kurda, već samo Palestinaca. A ja sam upravo govorioto - da mi selektivno suosjećamo sa patnjama muslimana. Ako ih biju "naši", onda nikom ništa. Kad si ti čuo da muslimani protestvuju protiv tiranije nad Kurdima.. eto pitam te?! Kada si ti sam protestirao? Kurdi su također većinski muslimani. Vjerovatno znaš i da je čuveni Salahuddin (r.a.) bio Kurd? Znači, ja sam samo govorio da mi selektivno izražavamo bunt protiv patnji koje snalaze muslimane. A ti u repliju samo spominješ Izrael.

(3) Treći primjer... Upravo sam ja govorio protiv razdvajanja teritorija, sam si kvotiao moj navod: "Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija." - a onda repliraš (kao da sam ja rekao nešto drugačije) da negiraš pravo na odcjepljenje polovine BiH... itd. a ja sam isto to rekao: da razdvajanje teritorija nije rješenje, već će stoljećima donositi nova krvoprolića. Rješenje je u suživotu i konvivenciji u zajedničkoj državi, gdje su svi građani stanovnici prvoga reda i jednakih prava. Znači isto mislmo, a opet ispada kao da ne mislimo.

(4) I četvrti, najupečatljiviji primjer, gdje kvotiraš moje riječi: "Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine." - a onda mi repliciraš sa toliko gnjeva. Pa ja sam izložio jednu lijepu ideju, zašto si tako replicirao? (evo navod: "Bravo, care! Fala Allahu da imamo takih finih reformatora koji znaju sta je prioritetnije i naprednije za nas ummet, onih koji nam unapredjuju serijat. Uzas, ja bi se zapitao.. "). Zašto si ovo napisao? Jesi li protiv da ta država bude multikulturalna, bazirana na konvivenciji muslimana, židova i kršćana? Što je uopće i loše u ideji multikulturalne države? Sveti cilj svakog muslimana je da poziva na mir jer takvi ljudi će postić ono što žele (vidjeti: Kur'an, 3:104). Svi ljudi moraju shvaćati duh vremena, prioritete, razumjeti poruke "u vazduhu", nije dobro nastupati kao bezglava masa. Još je Krleža napisao: "U masi je toplo, ali smrdi" Znači sa mudrošću i istinskim prjateljstvom - samo tako ljudi mogu biti izgrađivati mir. Posebno su na to pozvani pripadnici tri velike abrahamske religije, ali i čovječanstvo uopće.
Znači, zamolio bih te, da ubuduće diskutiramo u miru, ako se može. Smatram da smo dovoljno zreli. Inače ja neću učestvovati u takvom razgovoru. Pričaću sa kim mogu. Nadam se da ćemo ovo riješiti optimalno, jer ja u biti ne želim ništa loše, osim da skužim što se zbiva i da iznesem neko rješenje koje bi moglo dati rezultata. Mogao bih biti "navijač" ali čemu to vodi. Selam.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 12:04   #11
Shady kad je zapad toliko multikulturan sto nikad presjednik nije bio musliman i to konvertit, intelektualac odredjene zapadne drzave, a zna se da je svaki taj konvertit nakon primanja islama bio ugnjetavan od svoje vlade pocevsi sa promjenom imena za koje su skoro svi imali probleme u administraciji jer im izmisle hiljadu razloga da ne mogu promjeniti ime iz krscanskog u muslimansko. Kada je Jusuf Islam konvertirao imao je hiljade problema. Cak su ga iz Amerike vratili nazad u Britaniju jer su ga obiljezili kao teroristu. A prije konvertiranja je bio poznati pjevac. Bila je jedna emisija o njemu pa sam tu cuo istinu kakve je sve probleme imao sa konvertiranjem. Isto tako slucaj Slovenije gdje su godinama se svadjali oko gradske dzamije, dok na zapadu jos uvjek u mnogim drzavama ne daju da se podigne munara kako bi se znalo da je to dzamija. Danas narocito, svaki koji dodje na zapadnu granicu bude posebno pretrazen i obiljezen navodno zbog terorizma iako je to samo zato sto ima muslimansko ime. U Izraelu je jedan krscanin bio zadrzan na aerodromu citav dan na ispitivanjima MOSAD-a jer je bio potomak Arapa pa su mislili da je musliman iako je dosao iz Amerike sa muzickom grupom. Ko da samo medju muslimanima ima terorista. Jesi li se ikad zapitao sto samo zemlje sa vecinskim muslimanskim stanovnistvom moraju uzimati vize a ostali ne moraju? Ima tih primjera na zapadu koliko hoces o diskriminaciji muslimana ali to zapadnjaci nece nikad priznati nego ce presutiti nadajuci se da ce muslimanima ta diskriminacija dosaditi i da ce se iseliti iz njihovih drzava. Jedan svecenik je na zasjedanju Evropske unije otvoreno rekao da Turska ne smije postati clanica jer je EU drustvo krscana. I onda se neki zapadni covjek pita sto neki muslimani radije posezu za oruzjem a zaboravlja da kada covjek izgubi mogucnost za sva legalna sredstva pada u ocaj i onda poseze za mjerama koje ce kostati zivota sve one koji su zadovoljni takvim drustvom. Tu lezi sustina terortizma i jedini spas od njih je da se ispita u cemu su diskriminirani i da im se vrate prava u suprotnom terorizam nikad nece nestati a svaki dan ce im pristupati sve vise i vise ljudi.

P.S. Isto tako se vidi mrznja prema muslimanima na ovom forumu i da se negiraju historijske stvari u kojih nema ni trun sumnje a sve iz mrznje prema muslimanima. Npr. mene su banovali pod izlikom da sam sirio govor mrznje iako taj post nije imao veze sa mrznjom vec je bio odgovor selefu na glupost djelenja na sekte te zasto je dozvoljeno seriatom ubiti muslimana i tom prilikom sam naveo hadis a ne svoje rijeci, te da nije dozvoljeno ubiti muslimana osim zbog one tri stvari dok sekte se ubijaju samo zbog razlicitih tumacenja. Medjutim, ja sam banovan sa izgovorom da sirim mrznju sto govori da se ovdje ne citaju muslimani jer sam par postova ranije napisao da se te kazne odnose na muslimane a ne na nemuslimane. Ovo banovanje je bilo ili zbog ne citanja cijelog posta jer nije razumljen jasan tekst ili zbog mrznje prema muslimanima i straha da takvi tekstovi mogu ponovo dovesti do ujedinjenja muslimana cega se zapad najvise boji pa su iz tog razloga poslije prvog svjetskog rata muslimanske zemlje iscjepali na manje drzavice i stavili na njihova cela diktatore koji rade kako se njima prohtije.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 13:24   #12
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Ma nek dodje do sukoba, tu je rijec o genocidnoj politici. 400 gazanca naspram 4 izeraelcana? Gdje im je oruzje, oprema... MA DI IM JE HRANA I VODA, STRUJA...



Otkad je to muslimanska drzava turska () postala? Boze ne mogu da vjerujem da ovo citam. Sekularna republika Turska. Da su zvanicno muslimani vec bi bilo mira na Bliskom istoku...



Nemoj lagat. Nemoj lagat.Evo sta si rekla:



Jel te sram?



Nezapazeno... Pa cuj ipak nije rijec o bezobraznom napadu na civilno stanovnistvo od strane "formalno priznate" drzave . Ovo sto se sada desava u Palestini je masakar, i krsenje bilo kakvih ljudskih prava od strane daleko superiornijeg agresora. A vjeruj da je sve to dobro zapazeno i ljuta rana na srcu svakog muslimana. A ti meni reci jel ti krivo sto nas vidis zabrinute jedne za druge?
Osobno sam protiv bilo kakvog ubijanja i oružane sile,ali ovdje se vidi koliko si ti neobjektivan.Palestinci nemaju hrane,vode ni struje:točno!
A otkuda onda raketno naoružanje,eksplozivi itd. kojima su uporno kršili primirje?I zašto se ogromna sredstva koja su se našla za oružje,nisu koristila za olakšanje života Palestinskog naroda?Zašto se za to nije nabavljala hrana,gradili vodovodi,otvarale škole itd.
Bez obzira i imalo savjesti vođa hamasa ili hezbolaha , izazivaju tog "superiornog agresora".Kojem narodu pripaduju(ili vjeri)ti ljudi?Misle li oni na posljedice?
Tko to onda svjesno žrtvuje civile?
Nikada se na taj način tamo neće stvoriti mir.
Osim toga,budi realan,da nakon sklopljenog primirja tvoj susjed i dalje uporno puca po tvom domu,do kada bi ti to trpio?
A osim toga bilo bi objektivno da se sjetiš da su Židovi došli u golu pustinju i žrtvujući nebrojene živote stvarali ono što je danas plodna zemlja.I naravno da neće samo tako otići,što u stvari sam Palestinski narod niti želi,(koliko sam shvatila žele biti ravnopravni)ali zato postoje "vođe" koje stalno zagrijavaju sukobe,namjerno izazivaju ovakve jezive situacije da bi izazvali:Gnjev naroda i muslimana općenito!I očito baš im se fućka za civilne žrtve,(inače im nebi baze,skladišta i skloništa bila u civilnim kućama prepunim žena i djece)čim ih više ima,bolje služi njihovim ciljevima.A to je pravo licemjerje,kojeg bi se svaki čovjek trebao stidjeti.
Kao što je rekao Shady,više nije bitno čijom i kakvom odlukom su Izraelci došlo tamo,oni su sada tu.

Tvoji postovi sijevaju mržnjom.
Na koga si ti to tako bijesan?
Živiš li u Palestini?Ili si i sam jedan od onih koji nisu spremni biti tolerantni i tražiti izlaz u mirnom rješenju te situacije?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 23:42   #13
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Nemam volju, brate deniz, da ti odgovaram kad si tako ljut. Ne treba mi još jedna svađa. Cijelo vrijeme kvotiraš moj tekst, pa na to repliciraš sa ljutnjom. Na primjer, (1) ti kvotiraš moj navod: "I to onda daje prostora radikalnim grupama da tumače "šerijat" kako njima paše; a ta tumačenje nekada sežu jako blizu fašizmu, kada su židovi u pitanju. Jedan od češćih apsurda je to što se židovi često generaliziraju kao "prokleti narod".. a onda se na temelju takvih krivih i neutemeljenih predožbi gradi ultimativni politički stav koji košta tako mnogo života, sredstava i vremena." - A onda vidi što si na to odgovorio. Sigurno ti je poznato da u islamskom svijetu postoji jako mnogo onih koji židove baš tako drže: kao od Boga prokleti narod, da samo zaslužuju smrt... I ja sam o takvim radikalnim tumačenjima govorio. A to nema veze sa Majmonidom i židovskim spisima. Uostalnom zašto si njih i spomenuo? (osim ako nećeš reć da su sami židovi fašistički nabrijani).
Prva stvar jako ti je dobro poznato sta je bila Islamska drzava. I kako su zidovi bili tretirani u njoj. Vidis sam Majmonid je bio osobni lijecnik spomenutog Salahuddina. Prema tome, vidimo da su se takva "fasisticka" tumacenja pojavila sa tvorevinom Izrael. Vrlo jednostavno je shvatiti da je jednostavno morala postojati protuteza cionistickim fasistickom uredjenju, iako ju ne pravdam. I samo mala ispravka ne zidovi, vec Izrael (znaci slazem se sa iznesenom tezom).


Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(2) Drugi primjer, ti kvotiraš moj navod: "Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani." - a onda u repliju nisi niti slovom spomenuo patnje Kurda, već samo Palestinaca. A ja sam upravo govorioto - da mi selektivno suosjećamo sa patnjama muslimana. Ako ih biju "naši", onda nikom ništa. Kad si ti čuo da muslimani protestvuju protiv tiranije nad Kurdima.. eto pitam te?! Kada si ti sam protestirao? Kurdi su također većinski muslimani. Vjerovatno znaš i da je čuveni Salahuddin (r.a.) bio Kurd? Znači, ja sam samo govorio da mi selektivno izražavamo bunt protiv patnji koje snalaze muslimane. A ti u repliju samo spominješ Izrael.
Nista nisam rekao na Kurde i nemoj molim o Salahuddinu i kurdskom porijeklu jer si dobro upoznat o islamskim standardima vrijednosti - nema razlike u covjeku osim po bogobojaznosti. A patnje Kurda nisam spominjao zbog toga sto je njetocka demagoski proglasila Tursku - muslimanskom. Istina, je muslimanska, kada treba okrivljavati za muslimansku krv Kurda ali nije islamska kada treba dozvoliti hidzab. Tako zelim samo reci da Turska Republika nije islamska iako je vecina muslimanskog stanovnistva. A eto svi smo vidli kada je Gul bio izabran strah vrha i naroda da ce njihova sekularnost biti dovedena u pitanje.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(3) Treći primjer... Upravo sam ja govorio protiv razdvajanja teritorija, sam si kvotiao moj navod: "Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija." - a onda repliraš (kao da sam ja rekao nešto drugačije) da negiraš pravo na odcjepljenje polovine BiH... itd. a ja sam isto to rekao: da razdvajanje teritorija nije rješenje, već će stoljećima donositi nova krvoprolića. Rješenje je u suživotu i konvivenciji u zajedničkoj državi, gdje su svi građani stanovnici prvoga reda i jednakih prava. Znači isto mislmo, a opet ispada kao da ne mislimo.
Ok ako nisi shvatio ja isto ne priznajem zidovski entitet na palestinskoj zemlji. I vidis lijepu paralelu sa RS. A rijesenje smo vidli nakon istog tog Salahuddina. A vidimo i incidente u RS i Izraelu, tj nisu to incidenti vec jednostavne slike takvog tipa vladavine, sto Salahuddin nije uspostavio.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
(4) I četvrti, najupečatljiviji primjer, gdje kvotiraš moje riječi: "Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine." - a onda mi repliciraš sa toliko gnjeva. Pa ja sam izložio jednu lijepu ideju, zašto si tako replicirao? (evo navod: "Bravo, care! Fala Allahu da imamo takih finih reformatora koji znaju sta je prioritetnije i naprednije za nas ummet, onih koji nam unapredjuju serijat. Uzas, ja bi se zapitao.. "). Zašto si ovo napisao? Jesi li protiv da ta država bude multikulturalna, bazirana na konvivenciji muslimana, židova i kršćana? Što je uopće i loše u ideji multikulturalne države? Sveti cilj svakog muslimana je da poziva na mir jer takvi ljudi će postić ono što žele (vidjeti: Kur'an, 3:104). Svi ljudi moraju shvaćati duh vremena, prioritete, razumjeti poruke "u vazduhu", nije dobro nastupati kao bezglava masa. Još je Krleža napisao: "U masi je toplo, ali smrdi" Znači sa mudrošću i istinskim prjateljstvom - samo tako ljudi mogu biti izgrađivati mir. Posebno su na to pozvani pripadnici tri velike abrahamske religije, ali i čovječanstvo uopće.
Slazem se a vidimo primjer Salahuddina i Islamske drzave uopce. Iako se covjek slozi sa svime samo da krv nevinih prestane teci, valja si priznati. A vidis i primjer Izraela kako postupa nakon tolikih godina naseg gostoprimstva.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Znači, zamolio bih te, da ubuduće diskutiramo u miru, ako se može. Smatram da smo dovoljno zreli. Inače ja neću učestvovati u takvom razgovoru. Pričaću sa kim mogu. Nadam se da ćemo ovo riješiti optimalno, jer ja u biti ne želim ništa loše, osim da skužim što se zbiva i da iznesem neko rješenje koje bi moglo dati rezultata. Mogao bih biti "navijač" ali čemu to vodi. Selam.
Halali ti meni Shady, ali ja sam ogorcen ovih dana, kao i svaki svijestan musliman i na ovakve tvoje ignorantne poruke na stanje u Gazzi nisam mogao da odgovorim sa mirom koji volimo. Ve selam.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 00:05   #14
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Osobno sam protiv bilo kakvog ubijanja i oružane sile,ali ovdje se vidi koliko si ti neobjektivan.Palestinci nemaju hrane,vode ni struje:točno!
A otkuda onda raketno naoružanje,eksplozivi itd. kojima su uporno kršili primirje?I zašto se ogromna sredstva koja su se našla za oružje,nisu koristila za olakšanje života Palestinskog naroda?Zašto se za to nije nabavljala hrana,gradili vodovodi,otvarale škole itd.
Bez obzira i imalo savjesti vođa hamasa ili hezbolaha , izazivaju tog "superiornog agresora".Kojem narodu pripaduju(ili vjeri)ti ljudi?Misle li oni na posljedice?
Tko to onda svjesno žrtvuje civile?
Pusti price... Vidimo da su gadjane dzamije, ucilista - ubijana djeca i civili. Te civile je tamo hammas postavio? Vidimo u agresiji na Beirut brojne civilne zrtve. Tamo ih je Hizbullah postavio? A ne vjerujem da je Hrvatska trosila mnogo na skole i vodovode kada je trajao Domovinski rat. Jel kontas?

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Nikada se na taj način tamo neće stvoriti mir.
Osim toga,budi realan,da nakon sklopljenog primirja tvoj susjed i dalje uporno puca po tvom domu,do kada bi ti to trpio?
To je njihova propaganda. Sta se ne maknu uopce od Gazze? Jel shvacas ti da je to okupacija? A ti bi dozvolila svome susjedu da ti ne da van ni unutra iz tvoga posjeda? Da ti odredjuje sta ces jesti sta ces oblaciti sta ces, a sta neces? A bit ce mira ako Bog da...

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
A osim toga bilo bi objektivno da se sjetiš da su Židovi došli u golu pustinju i žrtvujući nebrojene živote stvarali ono što je danas plodna zemlja.I naravno da neće samo tako otići,što u stvari sam Palestinski narod niti želi,(koliko sam shvatila žele biti ravnopravni)ali zato postoje "vođe" koje stalno zagrijavaju sukobe,namjerno izazivaju ovakve jezive situacije da bi izazvali:Gnjev naroda i muslimana općenito!I očito baš im se fućka za civilne žrtve,(inače im nebi baze,skladišta i skloništa bila u civilnim kućama prepunim žena i djece)čim ih više ima,bolje služi njihovim ciljevima.A to je pravo licemjerje,kojeg bi se svaki čovjek trebao stidjeti.
Kao što je rekao Shady,više nije bitno čijom i kakvom odlukom su Izraelci došlo tamo,oni su sada tu.
Vecina su dosli nakon 2. svjestskog rata jer se Zapad, uvijek "nelicemjeran", osjecao lose nakon Hitlerovog genocida i stvorio im tamo "drzavu" u srcu arapskog svijeta. Cuj moras rijesiti problem a sta fali baciti ih arapima - vuk sit a ovce na broju. A time sto je to i biblijski "njihova" zemlja je zlicica vegete. A vidis ja uzimam pouku u monopolu nad medijima i njihovom manipulacijom. A dosli su i muslimani u podrucje danasnje Slavonije a di su sada?

Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Tvoji postovi sijevaju mržnjom.
Na koga si ti to tako bijesan?
Živiš li u Palestini?Ili si i sam jedan od onih koji nisu spremni biti tolerantni i tražiti izlaz u mirnom rješenju te situacije?
Bijesan sam na nepravdu. Nepravdu koja pogadja nevine civile, djecu i zene. Nepravdu koja je pocela prije 60 godina i traje do dana danasnjeg. Nepravdu na koju se jedni malo osvrcu a drugi ignoriraju. Bijesan sam na svaku kap krvi koja je ispala iz bezivotnog dijecijeg tijela, bijesan sto nije ostala od kud je izasla. Bijsan sto slucajna majka svoje troje djece nije otisla 5 minuta ranije ili kasnije po taj kruh... A znam da nisam sam jer i Allah mrzi nepravdu.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 00:13   #15
kao sto stari ljudi vele ne moze se jedna krava sama pobost

krive su obje strane... i jednima i drugima je ego do neba i nece nitko nikad popustit.. ubijaju sami sebe ali ce radije krepat nego se pomirit

to ti je ponos.. kad ces radije vidit svoju djecu mrtvu nego popustit i pomirit se... jadno.. prejadno....
a najtuznije je to sto su i jedni i drugi jako vjerski nabrijani i stvaraju si neke iluzije da je bog na njihovoj strani i da u biti rade to sve u bozje ime
a kad je to bog bio na strani ubijanja, rata i nemira
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 00:31   #16
kazna za izrael

ovo je podforum religija i vjerovatno 95% ljudi ovdje vjeruje u Boga.

kao sto znamo ovih dana izraelski tenkovi su prosli u gazu, do sad je 400 nevinih palestinaca civila poginulu ( vec 60 godina ista prica)

Isto poznata nam je cinjenica da je izraelski narod kroz historiju imao teske bozije kazne.

Da li smatrate da ce u buducnosti Bog da kazni izrael buduci da su u ulozi ovakvoj ?
__________________
Licenced tagut hater
114DiraR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 00:40   #17
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
ovo je podforum religija i vjerovatno 95% ljudi ovdje vjeruje u Boga.

kao sto znamo ovih dana izraelski tenkovi su prosli u gazu, do sad je 400 nevinih palestinaca civila poginulu ( vec 60 godina ista prica)

Isto poznata nam je cinjenica da je izraelski narod kroz historiju imao teske bozije kazne.

Da li smatrate da ce u buducnosti Bog da kazni izrael buduci da su u ulozi ovakvoj ?
Pa, obzirom da se već 60 godina bavi kažnjavanjem Palestinaca, sumnjam da će tako brzo. Brzina odziva mu nikad nije bila jača strana.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 01:05   #18
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
kao sto stari ljudi vele ne moze se jedna krava sama pobost. krive su obje strane... i jednima i drugima je ego do neba i nece nitko nikad popustit.. ubijaju sami sebe ali ce radije krepat nego se pomirit. to ti je ponos.. kad ces radije vidit svoju djecu mrtvu nego popustit i pomirit se... jadno.. prejadno.... a najtuznije je to sto su i jedni i drugi jako vjerski nabrijani i stvaraju si neke iluzije da je Bog na njihovoj strani i da u biti rade to sve u bozje ime a kad je to bog bio na strani ubijanja, rata i nemira.
Što reći na ovo. Potpisujem u potpunosti. Na stranu sve greške jednih i drugih, ali ljudska povijest je puna ovakvih paradoksa, jednostavno smo takva bića. Zaboravni, inertni, nemoćni, nesnalažljivi.... Dat nam je razum, mimo svih stvorenja, a mi ga devalviramo tako jeftino. Neshvatljivo.

EDIT: Podržavam i Veroniku-N u vezi problema u regioni. Mislim da samo takav pristup može obezbijediti koliko toliko održivi mir. Nadam se da će svijet i humanost prevladati.

Zadnje uređivanje Shady : 04.01.2009. at 01:19.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 01:12   #19
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Halali Shady, ali sam ogorcen ovih dana kao i svaki svijestan musliman i na tvoje ignorantne poruke na stanje u Gazzi nisam mogao da odgovorim sa mirom koji volimo. Ve selam.
Ni meni nije milo zbog onog što se dešava, ali nije dobro gubiti sabur. Nisam ignorirao, ali što mogu činiti? da kukam? Nije li bolje pokušati skužiti gdje je izvor problema. Jer dok ljudi ne znaju odakle problemi - ne mogu ni nać rješenje. Kažu: dijagnostika je majka medicine. Tako je valjda i u društvenim odnosima, pa i u politici. Potrebno je jasno razgraničiti stvari. Zato sam gledao gdje je do nas problem... druge je uvijek lako kritizirati, a sebe puno teže. Mislim.. ljudi su u biti takvi, rađe vide krivicu u drugome. Suštinski smo svi krivi, prema hadisu. A valja uzet ibret iz ovoga. Nadam se da će Bog pomoć tom narodu tamo, da nađu neki kompromis, neki način za trajniji mir jer ovo predugo traje.. nadam se da će shvatiti jedni druge jer će na kraju sigurno morati prihvati suživot - suživot je pravo bogatstvo ukoliko se izgladi na pravednim osnovama. A to doista nije teško! Čak i poslije ovoliko krvi, šanse ipak postoje. Potrebno je da svatko popusti i da se nađe optimalna sredina.
Ujedno izražavam zadovoljstvo sada, jer ovo je jedna velika pobjeda nas dvojice,
jer mi ne treba da se medjusobno trvemo zbog onoga što inače nije u našim rukama. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 18:39   #20
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
ovo je podforum religija i vjerovatno 95% ljudi ovdje vjeruje u Boga.

kao sto znamo ovih dana izraelski tenkovi su prosli u gazu, do sad je 400 nevinih palestinaca civila poginulu ( vec 60 godina ista prica)

Isto poznata nam je cinjenica da je izraelski narod kroz historiju imao teske bozije kazne.

Da li smatrate da ce u buducnosti Bog da kazni izrael buduci da su u ulozi ovakvoj ?
Izrael želi istinski i siguran mir u svome okruženju, jer ne treba relativizirati kaćuše koje ispaljuju hamasovci na Izrael, te mislim da je Država Izrael - izazvana i ne želi trpjeti provociranje i pregovarati s nekome koji mu želi nestanak i smrt . . . .
tomislav50 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.