Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2011., 19:04   #81
Quote:
margoth. kaže: Pogledaj post
"snimka torakalne kralježnice učinjena u dva smijera pokazuje blagu rotaciju kralježaka i početnu desnostranu skoliozu u desnoj trećini.
trupovi kralješalka primjerene su visine i oblika. blaže suženje i.v. prostora u srednjoj distalnoj trećini sa početnim formiranjem sitnih prednjih osteofita.
profilna slika sternuma pokazuje urednu koštanu strukturu i mineralizaciju bez znakova patološke pregradnje."

snimka je načinjena nakon što su se počeli javljati povremeni bolovi u kralježnici između lopatica te u prsnoj kosti.
upućena sam fizijatru koji je rekao da je nalaz u skladu s godinama /40+/
i da ne treba nikakva terapija.

sad, nakon par mjeseci bolovi se intenziviraju i postaju skoro svakodnevni
pa me opet šalju fizijatru ?!
meni je to sve skroz čudno jer bolove sve teže podnosim, čine me nervoznom i dekoncentriranom i nije mi jasno da je to moguće od nalaza koji je kao ok.

inače, ujutro kad se probudim osjećam pritisak u prsima,
ukočen mi je čitav prsni koš, ali mi pomaže razgibavanje.
međutim kroz dan se ponovo javlja bol.
nekad u prsima kao tupa bol ili lagani pritisak.
češće u kralježnici, po hrptu između lopatica. nekad me kralješci bole i na dodir.

ima netko ideju
ili savjet što da radim?
MR torakalne kralježnice!
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 19:08   #82
Quote:
strawberry99 kaže: Pogledaj post
Zbog slabosti i niskog tlaka bila sam upućena u neurološku ambulantu, a
odatle i po neikm pretragama.
RTG vratne kralježnice: IV prostor C2-C3, te od C5-TH1 su suženi dorzalno,
vidljiva blaža ventralna ušiljenja korpusa kralježaka C4 I C5 i artroza.
EEG: Nalaz je difuzno dizritmički i iritativno promijenjen, poglavito obostrano
FCT, paroksizama nema, na HV analogne promjene.
Za moju neurologicu neurološki status je uredan.
Preporuča fizijatra zbog kralježnice, te CT mozga i TCD zbog glavobolje.
Inače, glavobolja se manifestira na način da imam osjećaj kao da glava trne.
Nalaz ORL je uredu, na alergeološkoj sam obradi.
Ponekad osjetim i trnce u rukama i nogama.
Ima li tko kakva iskustva s tim ili sličnim pa da podijeli iskustva sa mnom.
Pozdrav.
Napraviti MR vratne kralježnice, CD krvnih žila glave i vrata, EMNG gornjih ekstremiteta.

Zadnje uređivanje dotarago : 23.10.2011. at 19:50.
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 19:37   #83
Quote:
dotarago kaže: Pogledaj post
MR torakalne kralježnice!
u međuvremenu sam išla na fizioterapiju nakon koje mi je još gore.
idem sad na kontrolu kod fizijatrice pa me baš zanima što će reći.
moja doktorica o.p. mi je rekla da će mi dati
uputnicu za gastroenterologa ako hoću....
margoth. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 23:37   #84
Quote:
margoth. kaže: Pogledaj post
u međuvremenu sam išla na fizioterapiju nakon koje mi je još gore.
idem sad na kontrolu kod fizijatrice pa me baš zanima što će reći.
moja doktorica o.p. mi je rekla da će mi dati
uputnicu za gastroenterologa ako hoću....
Problemi koje imate mogu biti uzrokovani s oštećenjem u torakalnoj kralježnici. Jedini način da se utvrdi da li je sve u redu je da napravite magnetsku rezonancu torakalne kralježnice. Bez MR snimanja moguće je samo nagađati. Dosta se dugo čeka na MR pa Vam savjetujem da se prijavite u neku bolnicu koja ima manju listu čekanja. Po mogućnosti izvan Zg ili ako poznate koga u kojoj bolnici .....
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 00:23   #85
Quote:
dotarago kaže: Pogledaj post
Problemi koje imate mogu biti uzrokovani s oštećenjem u torakalnoj kralježnici. Jedini način da se utvrdi da li je sve u redu je da napravite magnetsku rezonancu torakalne kralježnice. Bez MR snimanja moguće je samo nagađati. Dosta se dugo čeka na MR pa Vam savjetujem da se prijavite u neku bolnicu koja ima manju listu čekanja. Po mogućnosti izvan Zg ili ako poznate koga u kojoj bolnici .....
hvala na odgovoru i savjetu.
margoth. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 13:55   #86
nalaz snimanja kralježnice: Na snimkama LS kralježnice nešto je uži i.v. prostro L5-S1 aspekta blažeg početnog degenerativnog procesa osteohondroze. Uredan je preostali nalaz.
s ovim nalazom fizijatar samo preporučio vježbe sa lista papira
meni to baš nije jasno, jer izmam svakih par dana izrazite bolove,boli me krelježnica dok hodam, bol ide u obje noge do stopala i kad me ukoči ne mrdam po par dana iz kreveta
ove tegobe imam već godinama s jedinom razlikom što me osim zakočenosti po prvi puta od ove godine počela bol ići u obje noge
molila bi vas vaše mišljenje
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 14:54   #87
Quote:
pinkday kaže: Pogledaj post
nalaz snimanja kralježnice: Na snimkama LS kralježnice nešto je uži i.v. prostro L5-S1 aspekta blažeg početnog degenerativnog procesa osteohondroze. Uredan je preostali nalaz.
s ovim nalazom fizijatar samo preporučio vježbe sa lista papira
meni to baš nije jasno, jer izmam svakih par dana izrazite bolove,boli me krelježnica dok hodam, bol ide u obje noge do stopala i kad me ukoči ne mrdam po par dana iz kreveta
ove tegobe imam već godinama s jedinom razlikom što me osim zakočenosti po prvi puta od ove godine počela bol ići u obje noge
molila bi vas vaše mišljenje
Trebali bi napraviti MR kralježnice da se vidi u kojoj je mjeri došlo do oštećenje diska. Sužen prostor između trupova kralježaka na vašoj rtg snimci sugerirao bi da se desila promjena na disku, a bolovi koje imate u obje noge bi davali naznaku da je došlo do protruzije ili ekstruzije diska (dorzomedijalno i dorzolateralno možda). Naravno, ovo je samo nagađanje jer bez gledanja vaše MR snimke i kliničkog pregleda ovo ne znači ništa osim smjernica za Vas.
Nemojte čekati dugo s MR! Savjet za sve koji trebaju napraviti pretragu je da se pokušaju telefonski naručiti u neku od bolnica van ZG u kojoj nema dugog čekanja pa na izlet.
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 15:24   #88
dotarago, uf, zaista ste brzi, hvala puno na odgovoru
potvrdili ste moje sumnje, a to je da je nemoguće samo rtg snimkom vidjeti moje stanje, i da je doktor olako prešao preko mog stalnog kukanja o bolovima
svakako ću tražiti uputnicu za mr i pokušati što prije to obaviti
hvala još jednom
pinkday is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 19:31   #89
nalaz rtg vratne kraljeznice

Molim za pomoc u tumacenju nalaza od supruga (36g), koji je uslijed sumova u usima krenuo na pretrage. Prva je bila RTG snimak vratne kraljeznice, a danasnji nalaz glasi:

Hiperlordoza distalno u visini seg. C5 do C7, dorzopozicije kralježaka C3 prema C4 za 2-3 mm, C5 prema C6 i C6 prema C7 za po 2-3 mm, naznačena i.v. ostehondroza i def. spondiloza izraženija u distalnim seg. incip. unkartoza.

Hvala unaprijed na prvoj pomoci, prije odlaska specijalistu!
ja.sam.xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 23:28   #90
Ima li Vaš muž još kakvih tegoba osim šumova u ušima?
Da li je radio kolor doppler krvnih žila glave i vrata?
MR?
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 10:22   #91
Quote:
dotarago kaže: Pogledaj post
Ima li Vaš muž još kakvih tegoba osim šumova u ušima?
Da li je radio kolor doppler krvnih žila glave i vrata?
MR?
Ne, za sada su mu to jedine tegobe i ovo mu je prva pretraga na tu temu.
ja.sam.xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 21:22   #92
Molim vas, može li mi netko objasniti sljedeće nalaze: 1. nalaz radiologa LS kralješnica stoji u izraženoj sinistrokenveks skolizi s početnim suženjem i.v. prostora L5-S1
2. nalaz radiologa: na nivou L4-5 prikaže se mediolateralna DH-lijevi intraspinalni korijen imprimiran ispod nivoa DH edematozan
na nivou L5-S1 uredan prikaz spinalnog kanala i intraspinalnih struktura - DH se ne prikaže
Puno hvala
SunShine :P is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 17:13   #93
Imam 29 godina, prije nešto više od mjesec dana presjeklo me u donjem dijelu leđa i drži me od tada. Molio bih da mi netko protumači moj RTG nalaz:

Sinistrokonveksna skolioza uz hiperlordozu uredno visokih i uredno mineraliziranih kralješaka. Schmorlove hernije donjih pokrovnih ploha L1,2 te gornje pokrovne plohe L2. Incipijentna iv hondroza na L4-5 te naročito na L5-S1 gdje je vidljiva i antepozicija L5/S1. Subhondalna osteoskleroza manjih zglobova. Nesrasli proc spinozus na L5,S1.

Zahvaljujem unaprijed!
burek11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 15:14   #94
MR lumbosakralne kralježnice

Pozdrav!

Već duže vrijeme imam probleme sa bolovima u donjem dijelu leđa. Budući da mi je tek 30-ak, a barem jednom godišnje ne mogu ustati iz kreveta išao sam do specijalista te su me uputili na MR.
Budući da sam trenutno izvan mjesta prebivališta, vraćam se za nekih 4 tjedna, molio bi nekoga da mi malo "prevede" moj nalaz do dolaska doma i odlaska specijalistu.

MR L-S KRALJEŽNICE
Sekvencije: T1 TSE T2 RISE

Na nativno učinjenim serijama tipičnih presjeka kroz područje L/S spinalnog kanala, kralješci su uredne strukture i fiziološkog signala.
Znaci diskopatije L3 i L4.
Na L3/4 i L4/5 vertebrogenom segmentu izdvaja se široka cirkularna protuzija perifernog ruba fibroznog prstena diska, uz anular tear.
Na L5/S1 nivou nešto je osteodegenerativnih promjena, rubni osteofiti prominiraju u prednji epiduralni prostor, bez kompresije duralne vreće.
Spinalni kanal je na L3/4 nivou relativno uži, u preostalome dijelu primjerene širine. Prikazana torakolumbalna medula je fiziološkog signala.
Paraspinalna muskulatura je simetričnog prikaza, bez patološkog signala.

Unaprijed zahvaljujem..
stena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 16:05   #95
Pozdrav!
Zna li možda netko kakve je rtg snimke vratne kralježnice potrebno napraviti da se vidi dal je koji vratni kralježak iskrivljen? I ako netko zna razliku standardnih i funkcionalnih rtg snimaka?
mm2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 16:19   #96
Quote:
mm2009 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zna li možda netko kakve je rtg snimke vratne kralježnice potrebno napraviti da se vidi dal je koji vratni kralježak iskrivljen? I ako netko zna razliku standardnih i funkcionalnih rtg snimaka?
ne znam što točno misliš pod "iskrivljen"

Radiološka obrada vratne (i bilo koje druge) kralježnice uvijek počinje sa standardnim snimkama na kojima se može vidjeti postoji li fraktura, pomak, degenerativne, upalne bolesti i sl.
Funkcijske snimke se mogu zatražiti dodatno (ne same za sebe bez standardnih) da se vidi pomiču li se kralješci adekvatno prilikom kretnji vratom ili postoji gubitak stabiliteta.

Dalje dijagnostičke mogućnosti su CT i MR ako bude potrebna detaljnija analiza, ovisno o indikaciji.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 00:01   #97
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Radiološka obrada vratne (i bilo koje druge) kralježnice uvijek počinje sa standardnim snimkama na kojima se može vidjeti postoji li fraktura, pomak, degenerativne, upalne bolesti i sl.
Funkcijske snimke se mogu zatražiti dodatno (ne same za sebe bez standardnih) da se vidi pomiču li se kralješci adekvatno prilikom kretnji vratom ili postoji gubitak stabiliteta.

Dalje dijagnostičke mogućnosti su CT i MR ako bude potrebna detaljnija analiza, ovisno o indikaciji.
Hvala na odgovru!
mm2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 17:26   #98
Može li mi netko objasniti šta znači nalaz rtg vratne kralježnice:

Vratna lordoza je reducirana do izravnata uz umjerenu lijevostranu skoliozu.
Posve početno suženje i.v. prostora C5-C6 sa znacima početne hondroze.
Početne spondilartroza na C2-C3

Hvala unaprijed!
mm2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 18:06   #99
Quote:
burek11 kaže: Pogledaj post
Imam 29 godina, prije nešto više od mjesec dana presjeklo me u donjem dijelu leđa i drži me od tada. Molio bih da mi netko protumači moj RTG nalaz:

Sinistrokonveksna skolioza uz hiperlordozu uredno visokih i uredno mineraliziranih kralješaka. Schmorlove hernije donjih pokrovnih ploha L1,2 te gornje pokrovne plohe L2. Incipijentna iv hondroza na L4-5 te naročito na L5-S1 gdje je vidljiva i antepozicija L5/S1. Subhondalna osteoskleroza manjih zglobova. Nesrasli proc spinozus na L5,S1.

Zahvaljujem unaprijed!

nitko? bio bih zahvalan kad bi mi netko rekao o čemu se radi točno.
burek11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:01   #100
jel mi ko moze laicki rec o cemu se odi radi?mamin je nalaz,ima 54god,snimka vratne kraljeznice i ramena..citiram..


Na standardnim snimkama C dijela kralježnice vidi se gotovo izravnana lordoza,znaci difuzne lake osteoporoze,te sasvim diskretne promjene u smislu deformirajuće spondiloze i na intervertebralnim zglobovima osteoartrotske,dok su i.v.prostori očuvani.

Na snimkama lijevog ramenog obruča prikazani koštani dijelovi difuzno su lako umanjenog mineralnog sadržaja,no izraženije u projekciji većeg tuberkula humerusa s blagom sklerozacijom koštane strukture rubno,dok trakasti kalcifikat amorfne strukture dim cca 7x2mm u projekciji mekih djelova proksimalno od većeg tuberkula odgovara min.solima uloženim u tetivu m.supraspinati.

hvala
__________________
Another mother's breakin'..heart is taking over..when the violence causes silence we must be mistaken...
šmizly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.