Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2015., 18:19   #1
Exclamation Upomoć ovoj višnji/trešnji

Nisam siguran radi li se o stablu višnje ili trešnje (kupili zemljište na kojem je dosta zapuštenih voćaka), ali svakako me zanima može li joj se i kako pomoći. Stablo izgleda prilično suho i ispucalo na mjestima, grane se čine ok, iako ima dosta lišajeva ....ali da ne opisujem previše riječima, pogledajte slike:


http://i60.tinypic.com/2d7zii8.jpg
http://i57.tinypic.com/2rnin1w.jpg
http://i58.tinypic.com/35bcoe8.jpg
nomadsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 18:36   #2
Prvo žičanom četkom lagano ostruži mrtvu koru.
Nakon toga deblo premaži nekim fungicidom (cuprablau ili nešto takvo). Još bolje crvenim ili plavim uljem.
Kada se posuši nanešeni fungicid, zamaži ranu voćarskim voskom.
Nemoj očekivati čuda ali vrijedi probati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 17:57   #3
Quote:
nomadsoul kaže: Pogledaj post
Nisam siguran radi li se o stablu višnje ili trešnje (kupili zemljište na kojem je dosta zapuštenih voćaka), ali svakako me zanima može li joj se i kako pomoći. Stablo izgleda prilično suho i ispucalo na mjestima, grane se čine ok, iako ima dosta lišajeva ....ali da ne opisujem previše riječima, pogledajte slike:


http://i60.tinypic.com/2d7zii8.jpg
http://i57.tinypic.com/2rnin1w.jpg
http://i58.tinypic.com/35bcoe8.jpg
Po kori mi to više liči na šljivu ?

Pomoć je najbolja motorna pila a nakon toga iskopati rupu i novu sadnicu posaditi .

Oštećenje na prvoj fotografiji je veliko , može nova kora oko toga narasti ali to nikada neće biti korisna voćka .

Imam takav slučaj na nekoliko šljiva ( stenly i jednoj trešnji - mlađoj ) !

Zašto je kora pukla nije mi poznato , imam 3 trešnje iste sorte koje sam kalemio na divljoj trešnji , na jednoj pukla kora - posjeći ću ju i na to mjesto ide kruška na divljoj podlozi , 5 m dalje kruška mi super raste , a na ovom mjestu drugi puta problem imam sa trešnjom !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 14:00   #4
Ovdje se može odrezati pri dnu i premaže se rana voćarskim voskom pa možda potjera mladica, imam ja jednu trešnju tako oglodanu pa ću je probati podrezati tako jer korijen je zdrav.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 15:37   #5
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ovdje se može odrezati pri dnu i premaže se rana voćarskim voskom pa možda potjera mladica, imam ja jednu trešnju tako oglodanu pa ću je probati podrezati tako jer korijen je zdrav.
Ništa ne reži jer ništa neće potjerati.
Gore sam napisao šta da radiš ali ako ti se pili onda pili. Samo je onda totalno odpili.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:48   #6
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ništa ne reži jer ništa neće potjerati.
Gore sam napisao šta da radiš ali ako ti se pili onda pili. Samo je onda totalno odpili.
Koji je razlog pucanja kore ?

Rano kretanje sokova ili nešto drugo ?

Meni se to desilo sa tršnjom 2 puta na istom mjestu .

Isto mi se desilo na nekoliko starijih šljiva stenly !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 08:49   #7
Uzrok pucanja kore je najčešće zagrijavanje debla zimi. Naime, za sunčanog dana, bez obzira na nisku temperaturu, deblo voćke se jako zagrije i počnu kolati sokovi. Nakon zalaska sunca i osobito noću temperatura pada, sokovi se smrznu u deblu i dolazi do pucanja kore.
Zato se prije zime voćke premažu vapnom kako se nebi zagrijavale.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 12:53   #8
Slažem se sa @Bljka112 ali samo djelomično.
Poželjno je deblo i račvište primarnih grana prije zime premazati ili oprskati vapnom i još jednom ponoviti pred kraj siječnja ako se vapno oljušti. Moje osobno iskustvo je da je bolje vapno nanesti u tankom sloju sa jače razrijeđenom miješanicom vapna, soli i sumpora, jer ako je sloj deblji, prije se oljušti.

Nije mrazopuc jedini razlog pucanja kore. Svake godine redovito voćke premazujem vapnom ali mi unatoč tome na pojedinim sortama voća, kora redovito puca. Kod mene je to slučaj na šljivama Stanley i Čačanska najbolja, na breskvi Early Redhaven i na trešnji Sunburst. Nisam još potpuno siguran ali mislim da je to zbog prebujne rasti. Probat ču eksperimentirati i prestati te voćke gnojiti.

@nomadsoul
Što prije izbaci to stablo iz voćnjaka dok ti ne navuče potkornjaka. Kada ti jednom potkornjak počne harati po voćnjaku, teško češ se ga riješiti. Vjeruj mi govorim ti to iz vlastitog iskustva.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:06   #9
Motorka je njezin spas, i zatim posadi novu voćkicu.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 19:42   #10
Pa neće potkornjak doći ako je premaže dobro crvenim uljem i voskom? Meni također žao ove trešnje rezat pa ću je probati spasiti, al ću najprije dobro ošpricat pa premazat ovom mješavinom vapna, sumpora i soli, meni je to s južne strane tako da bi rekao da je od sunca.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 01:29   #11
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Pa neće potkornjak doći ako je premaže dobro crvenim uljem i voskom? Meni također žao ove trešnje rezat pa ću je probati spasiti, al ću najprije dobro ošpricat pa premazat ovom mješavinom vapna, sumpora i soli, meni je to s južne strane tako da bi rekao da je od sunca.
Hoće hoće jer to sredstvo nedrži cijelu godinu, a sada ići pretijerivati i cijelu godinu premazivati pogotovo crvenim uljem to poseže za time da će izazvati fitotoksičnost za biljku, odnosno ove trešnje. Što znači opet negativnu reakciju poput one kada se pacijent predozira s teškim lijekovima.

Sunce nema veze stime, to je mraz porufio koru dok je drvo bilo u soku. A kako inače trešnja jako teško zacijeljuje takvu ranu onda se rana širi, i ako neinterveniraš na vrijeme dogodi se ovo.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 06:08   #12
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Pa neće potkornjak doći ako je premaže dobro crvenim uljem i voskom? Meni također žao ove trešnje rezat pa ću je probati spasiti, al ću najprije dobro ošpricat pa premazat ovom mješavinom vapna, sumpora i soli, meni je to s južne strane tako da bi rekao da je od sunca.
Neče ti potkornjak doči na mjesto oštečenja, nego na grane. Pogotovo na ili odmah iznad račvišta primarnih grana.
Oštečena voćka ispušta neki miris koji privlači potkornjaka i samo premazivanje oštečenog mjesta nema veze sa zaštitom protiv potkornjaka.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 08:21   #13
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Hoće hoće jer to sredstvo nedrži cijelu godinu, a sada ići pretijerivati i cijelu godinu premazivati pogotovo crvenim uljem to poseže za time da će izazvati fitotoksičnost za biljku, odnosno ove trešnje.
Premazuje se samo jednom, prije nanošenja voćarskog voska. I nema baš nikakve opasnosti od fitotoksičnosti jer se sredstvo alicira na deblo.

Quote:
Sunce nema veze stime, to je mraz porufio koru dok je drvo bilo u soku. A kako inače trešnja jako teško zacijeljuje takvu ranu onda se rana širi, i ako neinterveniraš na vrijeme dogodi se ovo.
Sunce ima vrlo velike veze s pucanjem kore. Osobito ako se topla kora naglo ohladi.

Vani postoji grana poljoprivrede pod nazivom dendrokirurgija. Ljudi čuda rade od drveća za koje bi rekli da im nema spasa. Ova trešnja ima prilično veliku šansu za preživjeti tako da motorne pile i sjekire nisu konačno rješenje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 22:25   #14
Prilažem slike mojih šljiva koje je napao potkornjak. Nikada prije nisam u svom voćnjaku primijetio sličan primjer a nisam baš tako rosno mlad. Pojam iznenadnog sušenja primarnih grana na njegovanim voćkama u jako dobroj kondiciji mi je bio skroz nepoznat. Kora na nekim deblima šljiva je bila doduše prilično ispucala ali sam mislio dok rastu, neka rastu. Dok se nisu počele sušiti grane na šljivi kojoj deblo nije niti malo bilo oštečeno, nisam tome pridodavao neke važnosti. U početku smo mislili da je to pojava neke zakašnjele cvijetne monilije i rezao sam takve grane do osnove. Kasnije sam primijetio da su na dnu svake posušene grani sitne rupice promjera debljine šivače igle.

Zato u mome voćnjaku više nikada neče biti mjesta za takve oštečene voćke. A vi radite kako hočete.

https://www.dropbox.com/sh/hptleoxt1...6zAoYm4Ta?dl=0
https://www.dropbox.com/sh/1rk70ils4...YOujvo0Ua?dl=0
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 08:26   #15
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Prilažem slike mojih šljiva koje je napao potkornjak. Nikada prije nisam u svom voćnjaku primijetio sličan primjer a nisam baš tako rosno mlad. Pojam iznenadnog sušenja primarnih grana na njegovanim voćkama u jako dobroj kondiciji mi je bio skroz nepoznat. Kora na nekim deblima šljiva je bila doduše prilično ispucala ali sam mislio dok rastu, neka rastu. Dok se nisu počele sušiti grane na šljivi kojoj deblo nije niti malo bilo oštečeno, nisam tome pridodavao neke važnosti. U početku smo mislili da je to pojava neke zakašnjele cvijetne monilije i rezao sam takve grane do osnove. Kasnije sam primijetio da su na dnu svake posušene grani sitne rupice promjera debljine šivače igle.

Zato u mome voćnjaku više nikada neče biti mjesta za takve oštečene voćke. A vi radite kako hočete.

https://www.dropbox.com/sh/hptleoxt1...6zAoYm4Ta?dl=0
https://www.dropbox.com/sh/1rk70ils4...YOujvo0Ua?dl=0

Imam preko 100 stabala stenly !

Njezin životni vijek nije dug , iz prakse mislim oko 20 godina i onda počinje proces sušenja i truljenja grana .

Na nekoliko starijih pukla je i kora .

Podloge su na dijelu zerdelija ( dženarika ) , a na dio iz brdske Slavonije , jedna rana sa stablom koje bude i preko 40 cm debelo .

Preko 80 posto još su mi zdrava stabla .

Prskam 2 puta protiv monilije , najbolje je neposredno prije cvjetanja i za zaštitu ploda .
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 22:29   #16
Jel bi smetalo da se to oštećenje premaže smjesom vapna, sumpora i soli?

• 5 kg gašenog ili hidratiziranog vapna
• 0,5 kg močivog sumpora
• 0,5 kg kuhinjske soli
• Voda

Sastojke je potrebno dobro izmiješati i dodati toliko vode da se dobije žitka smjesa koja se da nanositi četkom ili većim kistom. Prije premazivanja dobro je da smjesa odstoji 24 sata kako bi bolje prianjala na koru. Močivi sumpor uništava štetne gljivice na kori i odbija štetnike. Sol daje ljepljivost smjesi. Preporučujemo korištenje gašenog vapna (prodaje se u plastičnim kantama) jer se smjesa mnogo bolje drži na kori nego ona pripremljena od hidratiziranog vapna (vapno u vrećama).

Debla voćaka premažite od zemlje pa sve do iznad račvišta grana. Naime, mjesto gdje grane izlaze iz debla osobito je osjetljivo na mrazopuc. Marelice su posebno osjetljive na pucanje kore pa ukoliko ih ne obijelite značajno smanjujete šanse da opstanu dulji niz godina. Ukoliko na deblima zamijetite pojavu pucanja kore, takve rane je dobro očistiti od trule kore sve do zdravog tkiva i zatim premazati gustom otopinom modre galice. Naknadno premazivanje voćarskim voskom pomoći će zacjeljivanju.

Zadnje uređivanje Gustavo : 06.04.2015. at 22:48.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 10:29   #17
Nebi smetalo ali nebi ni puno pomoglo.
Šteta da nema opcije crtanja jer očito bi trebalo crtati da shvatite.
Ako već misliš spasiti tu voćku onda ne premazuješ cijelo deblo već samo oštećen dio, mjesto gdje nema kore i rubni dio zdrave kore 2 do 3 cm.
Smjesa koju si naveo je ok.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 14:15   #18
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nebi smetalo ali nebi ni puno pomoglo.
Šteta da nema opcije crtanja jer očito bi trebalo crtati da shvatite.
Ako već misliš spasiti tu voćku onda ne premazuješ cijelo deblo već samo oštećen dio, mjesto gdje nema kore i rubni dio zdrave kore 2 do 3 cm.
Smjesa koju si naveo je ok.
Za to mi treba pola kile voćarskog voska, radi toga i spominjem vapno, ja ću to omazat smjesom vapna, soli i možda sumpora ili modre galice pa što bude. Inače sam mazao rane od srna s bojom na bazi vode i fino se zaraslo.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 14:35   #19
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Za to mi treba pola kile voćarskog voska, radi toga i spominjem vapno, ja ću to omazat smjesom vapna, soli i možda sumpora ili modre galice pa što bude. Inače sam mazao rane od srna s bojom na bazi vode i fino se zaraslo.
Ako želiš spasiti drvo koje je usput rečeno živo, onda je pola kile voska manji problem. Kupiš sad, premaži mjesto na kojem nema kore u tankom sloju tek toliko da se zaštiti deblo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 10:44   #20
Meni je pukla korana jednoj visnji bez obzira na vapneni premaz. Je li moguci uzrok taj da sam pretjerala s jesenskom gnojidbom? Pomijesala sam florin2 s nekim glisnjakom i to pobacala oko stabla.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.