Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2015., 12:41   #1
Angry Europa će zabraniti korištenje tradicionalnih sorti sjemenja!

Zamislite scenarij u kojem nemate pravo zasaditi jabuku od sjemenja drveta koje još uvijek živi u dvorištu vaše bake, ili pak da ne smijete zasaditi sadnicu masline Orgule koja daje najblaže i najukusnije maslinovo ulje Dalmacije u zadnjih 2000 godina

U već navedenom zakonu stoji kako će biti ilegalno saditi, reproducirati, prodavati i zamjenjivati bilo koju vrstu sjemenja koja nije prošla provjeru i certifikaciju EU agencije za biljne vrste. Ova agencija je već sada odgovorna za stvaranje ozakonjenih i testiranih vrsti biljaka koje će se moći koristiti na području EU-a.

Plant Reproductive Material Law ide toliko daleko da čak stvara restrikcije na uzgoju i sađenju šumskih stabala i trava na travnjacima i pašnjacima, dakle ne radi se samo o hrani i prehrani već i o kontroli pošumljavanja, uzgoja stabala, te kontroli sadnje trave na travnjacima, pašnjacima, okućnicama, sportskim terenima, parkovima, ili vašim terasama i balkonima.


http://www.ezadar.hr/clanak/europa-c...sorti-sjemenja
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 12:47   #2
ekipica je silom htjela u EU,pa sad nek uživaju u blagodatima duple birokracije i "demokratskim" zakonima
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 13:49   #3
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Zamislite scenarij u kojem nemate pravo zasaditi jabuku od sjemenja drveta koje još uvijek živi u dvorištu vaše bake, ili pak da ne smijete zasaditi sadnicu masline Orgule koja daje najblaže i najukusnije maslinovo ulje Dalmacije u zadnjih 2000 godina

U već navedenom zakonu stoji kako će biti ilegalno saditi, reproducirati, prodavati i zamjenjivati bilo koju vrstu sjemenja koja nije prošla provjeru i certifikaciju EU agencije za biljne vrste. Ova agencija je već sada odgovorna za stvaranje ozakonjenih i testiranih vrsti biljaka koje će se moći koristiti na području EU-a.

Plant Reproductive Material Law ide toliko daleko da čak stvara restrikcije na uzgoju i sađenju šumskih stabala i trava na travnjacima i pašnjacima, dakle ne radi se samo o hrani i prehrani već i o kontroli pošumljavanja, uzgoja stabala, te kontroli sadnje trave na travnjacima, pašnjacima, okućnicama, sportskim terenima, parkovima, ili vašim terasama i balkonima.


http://www.ezadar.hr/clanak/europa-c...sorti-sjemenja
Samo neka nas dođu pre kontrolirati u mom dvorišću i za moje osobne potrebe.Neće ići ali za javne i državne površine te prodaju lako je moguće.
Doći će se oni najesti mojih jabuka starih sorti koje se nemoraju špricati kemijom.
Evo baš sada poslje ručka jedem staru sortu vinogradarskih bresaka koje samo osjete motiku i koje vile stajskog đubriva i tako već četrdesetak godina a mislim i više, ukus ne mjerljiv novcima
__________________
čovik i magarac znaju više nego sam čovik.
Ne radi nikad ono što ne želiš da tebi rade.
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 13:49   #4
Kaj moderatori na politici treniraju strogoću pa se privlačenje pažnje sijanjem paranoje mora prakticirati ovdje?

Quote:
ezadar kaže:
Zamislite scenarij u kojem nemate pravo zasaditi jabuku od sjemenja drveta koje još uvijek živi u dvorištu vaše bake, ili pak da ne smijete zasaditi sadnicu masline Orgule koja daje najblaže i najukusnije maslinovo ulje Dalmacije u zadnjih 2000 godina, piše portal matrixworldhr.com
Zakon je pao u Europarlamentu u Ožujku 2014. sa 650 glasova protiv, 15 za.

Za sad nema naznaka da u proceduru ide nova varijanta.

Čak su i u odbijenoj varijanti mali proizvođači koji prodaju lokalno bili potpuno neregulirani a kamoli oni koji proizvode samo za sebe & susjede.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 15:39   #5
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Kaj moderatori na politici treniraju strogoću pa se privlačenje pažnje sijanjem paranoje mora prakticirati ovdje?



Zakon je pao u Europarlamentu u Ožujku 2014. sa 650 glasova protiv, 15 za.

Za sad nema naznaka da u proceduru ide nova varijanta.

Čak su i u odbijenoj varijanti mali proizvođači koji prodaju lokalno bili potpuno neregulirani a kamoli oni koji proizvode samo za sebe & susjede.
JEP,
ali primjena je(NEZAKONITO) u toku,pa ti sad nađi i kupi sjeme,pa da od uroda dobiješ novo sjeme...osim ako nemaš kod kuće,preventivno sačuvano.
Je,situacija je beznadežna ali ne i ozbiljna...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 18:50   #6
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
[I]Zamislite scenarij u kojem nemate pravo zasaditi jabuku od sjemenja drveta koje još uvijek živi u dvorištu vaše bake,
Ne mogu ni zamisliti taj scenarij jer da idem sijati sjeme stare sorte jabuke nebi dobio ništa. Voćne vrste se inače cijepe. Uključujući i masline.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 23:18   #7
možda nisam najbolje izabrala temu ali...:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ku/827619.aspx

ipak sve nekako ima veze ...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 06:50   #8
EU Monsanto
gary1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 07:51   #9
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne mogu ni zamisliti taj scenarij jer da idem sijati sjeme stare sorte jabuke nebi dobio ništa. Voćne vrste se inače cijepe. Uključujući i masline.
Jebo ga ti što odmah handriš žensku pošto se nije dobro izrazila a i sam znaš na što je mislila hehehehehe
__________________
čovik i magarac znaju više nego sam čovik.
Ne radi nikad ono što ne želiš da tebi rade.
jenki zj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 09:55   #10
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
možda nisam najbolje izabrala temu ali...:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ku/827619.aspx

ipak sve nekako ima veze ...
Nema nikakve veze sa temom. Osim toga, poznato je da su svi pesticidi štetni za ljudsko zdravlje jer su otrovi.
I opet se isključivo spominje Monsanto. Vidiš, nije Monsanto jedina firma koja proizvodi herbicid na bazi glifosata, Ima još desetak drugih koje proizvode isto ali se nigdje ne spominju.
Pitam se zašto?
I nije Roundup jedini herbicid na bazi glifosata. Osim navedenog sredstva postoji još 16 drugih kojima je aktivna tvar glifosat. Bilo bi ih više da nekima nije istekla registracija.
Na kraju, mislim da si čula za Cidokor. Ljudi ga koriste i kada treba i kada ne treba a sadrži gotovo istu količinu glifosata kao Roundup.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 10:40   #11
Talking

Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Zamislite scenarij u kojem nemate pravo zasaditi jabuku od sjemenja drveta koje još uvijek živi u dvorištu vaše bake, ili pak da ne smijete zasaditi sadnicu masline Orgule koja daje najblaže i najukusnije maslinovo ulje Dalmacije u zadnjih 2000 godina

U već navedenom zakonu stoji kako će biti ilegalno saditi, reproducirati, prodavati i zamjenjivati bilo koju vrstu sjemenja koja nije prošla provjeru i certifikaciju EU agencije za biljne vrste. Ova agencija je već sada odgovorna za stvaranje ozakonjenih i testiranih vrsti biljaka koje će se moći koristiti na području EU-a.

Plant Reproductive Material Law ide toliko daleko da čak stvara restrikcije na uzgoju i sađenju šumskih stabala i trava na travnjacima i pašnjacima, dakle ne radi se samo o hrani i prehrani već i o kontroli pošumljavanja, uzgoja stabala, te kontroli sadnje trave na travnjacima, pašnjacima, okućnicama, sportskim terenima, parkovima, ili vašim terasama i balkonima.


http://www.ezadar.hr/clanak/europa-c...sorti-sjemenja
A opet, za konkretan primjer kao taj, morao bi postojati i konkretan zakon, tj. konkretna zabrana. Datum, lokacija, adresa...zar ne?!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 10:26   #12
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne mogu ni zamisliti taj scenarij jer da idem sijati sjeme stare sorte jabuke nebi dobio ništa. Voćne vrste se inače cijepe. Uključujući i masline.
Kod mene se dogodio scenarij da je netko 1987. pored moje kuće jeo trešnje i bacio sjemenku. Iz nje je nikla trešnja (nije naknadno cijepljena) koja je očito sebi našla dobro mjesto, jer je iznikla u ogromno stablo, prerasla je u visini kuću, opseg debla je 210 cm, a rodi redovno i obilno. Tako da nije nemoguć scenarij, da se (kvalitetna) voćka dobije iz sjemenke. Čak i slučajno.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2015., 11:06   #13
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Kod mene se dogodio scenarij da je netko 1987. pored moje kuće jeo trešnje i bacio sjemenku. Iz nje je nikla trešnja (nije naknadno cijepljena) koja je očito sebi našla dobro mjesto, jer je iznikla u ogromno stablo, prerasla je u visini kuću, opseg debla je 210 cm, a rodi redovno i obilno. Tako da nije nemoguć scenarij, da se (kvalitetna) voćka dobije iz sjemenke. Čak i slučajno.
Iznimka ne čini pravilo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:40   #14
Nemogu oni zabranjivat koliko mi švercat XD
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:59.