Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2009., 16:22   #61
Ovisno koliko opteretiš stabljiku, kakva ti je bila priprema zemlje prije sadnje( moja nije bila rađena 20 godina, osim košnje, i tek 3 godine nakon sadnje je rodila , druga godina je bila niškoristi samo za zobanje), razmak između redova, razmak između sadnica,koliko si ostavio dužine postraničnih izboja, da li si čistio od zemlje u visinu, sve izboje da se ne bi morao previše sagibati pri branju (od koje visine od tla ti stabljika počinje davati plod, recimo ja sve čistim do nekih 50 cm od tla, lakše mi je boriti se sa korovima ) uglavnom po Ha od 5-15 T.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 08:22   #62
Ma ja u vrtu, između ostalog voća, imam i nekih 10-ak grmova kupina (ne se smijati količini, nešto otprije, a nešto smo posadili prošlo proljeće i razvukli žicu pa imam nekog iskustva u orezivanju, ali nisam baš pridavala neku pažnju gnojiidbi pa sam tek ovu jesen dodala 7-20-30, a na proljeće planiram malo stajnjaka, malo 15-15-15.. ako ne griješim.. Razmišljala sam malo to proširiti pa praviti sebi sok i vino. Spomenuli ste da je aparaturica za vino dosta skupa pa znate li koliko je to? Imamo i neki vinograd pa bi onda možda napokon imali i kvalitetnije vino od grožđa..
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 13:30   #63
10 grmova kupina cca 50 kg kupina = cca 30 lit vina , ako ne pojedeš niti jednu sa strane,
Ja sam recimo ove godine otkopavao rupe blizu stabljika i stavljao unutra samo stajnjak cca 3 mj star prije ovog snijega i leda. Što znači da će do 4-5 mj. vjerojatno sazriti jer će s vremenom voda aktivirati razgradnju, ako već sad dolje majstori ne rade
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 14:51   #64
Ma to sam i ja mislila, samo nisam stigla! Tako je bolje, a i manja je vjerojatnost od smrzavanja, jer ih gnoj grije. A ovo veliš: 50 kg..30 litara vina.. hm..malo ću se ljepše odnositi prema njima :-) I možda posaditi još koji grm pa te priupitati i za koji profesionalni savjet!!
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 20:40   #65
Pozdrav svima!
Ovako, pošto sam mladi vinogradar i kupio sam još jedno zemljište uz vinograd želio bih se još baviti i kupinama, imam nekih 350 trsova u vinogradu a zanimaju me kupine
tražim na internetu alk nigdje ne mogu naći podatke koliko npr. kila uroda mogu očekivati od ajde recimo 100 sadnica kupina, i koliko vina od toga mogu proizvesti, navodno je manje posla i brige sa kupinama nego sa vinogradom...napominjem da imam podrum i sve potrebno za podrumarenje i preradu...
berba kupina traje 40 dana, OK, svaki dan se malo bere, ali kaj sa ubranim, stavljat u škrinju pa kad se nakupi količina ići u preradu...kolika je cijena 1 litre kupinovog vina? navodno je puno isplativije od vinograda...
napominjem da sam prošle godine dobio zlato za polusuho miješano i zlato za chardonay u konkurenciji nekih 30 uzoraka...i sa istim žarom i entuzijazmom želim ući u prozvodnju kupinovog vina...prvo za osobne potrebe i da povratim investiciju (cijena sadnice je 8kn kolko čitam, stroj, gnojivo...otprilike, kolko će me koštat za 100 sadnica)
molim vas za svakui savjet ili dobronamjernu kritiku, ako imate kaj od luiterature za preporučiti...
Lovro Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:32   #66
sve sto si naveo stoji samo nemoj zaboravit navodnjavanje to ti je po meni najbitnije za kupine pogotovokad pocne razvijat plod,ja sam ove godine na jednoj stabljici dobio cca 2,5kg stim da joj je tek druga godina,samo naprijedcijena vina dosta varira racunaj 40 do 60 kn po litri a moze i vise sve zavisi
zmija6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 19:47   #67
hvala zmija
ako se još tko može uključiti bio bih zahvalan
Lovro Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 21:54   #68
Ko i zmija, možda 3 kg po biljci. Bez viode nema dobrih kupina.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 21:09   #69
onda ćemo imat do 300 litara kupinovog vina, pekmeza, ma milina
Navodnjavanje neće bit problem jer je u podnožju brda uređen izvor, auto prikolica i cisterna u njoj, navodnjavanje ko na kap po kap
svi savjet i kritike su dobrodošli
dečki hvala
Lovro Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 03:38   #70
krećem i ja u tu avanturu,dobio sam nešto zemljišta i na proljeće kreče sadnja..potaknulo me na to ovo ljeto jedna emisija gdje žena na otoku ima kupine i urod od 5-7kg po stabljici??
Kažu da prve godine nema uroda a nakon treće dostiže se 100%..živi bili pa vidjeli
marinboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 09:11   #71
Priće oko toga da je sa kupinama manje posla nego s vinogradom su netoćne,a cijene vina 40-60 kuna u maloprodaji su u padu zbog sve veće konkurencije.Treba voditi raćuna da se kupina bere svaka 2-3 dana i to u periodu od cca 20.7. pa do kraja 8-og mjeseca.Klasićna oprema za vino neće biti dovoljna,radi toga što se kupina nemože prešati klasićnim prešama.Što se posla tiće ima ga jednako ako ne i više nego u vinogradu,jedino je zaštita nešto manja nego u vinogradu.Preporučam manju kolićinu za vlastitu potrošnju 50-ak grmova,a sve više
je veliki posao(puno vremena).
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 19:02   #72
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Priće oko toga da je sa kupinama manje posla nego s vinogradom su netoćne,a cijene vina 40-60 kuna u maloprodaji su u padu zbog sve veće konkurencije.Treba voditi raćuna da se kupina bere svaka 2-3 dana i to u periodu od cca 20.7. pa do kraja 8-og mjeseca.Klasićna oprema za vino neće biti dovoljna,radi toga što se kupina nemože prešati klasićnim prešama.Što se posla tiće ima ga jednako ako ne i više nego u vinogradu,jedino je zaštita nešto manja nego u vinogradu.Preporučam manju kolićinu za vlastitu potrošnju 50-ak grmova,a sve više
je veliki posao(puno vremena).
Pa i nije baš tako, ..............ljudi su snalažljivi, i nemaju svi 10 K za prešu, ali zato u 200 lit hidrauličnoj preši za grožđe isprešam kupine na debljinu od 15 cm sa ulogom u materijal od 35 kn, nemam potrebu kupovati novu prešu, ovaj sistem me služi već 2 godine.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 19:36   #73
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Priće oko toga da je sa kupinama manje posla nego s vinogradom su netoćne,a cijene vina 40-60 kuna u maloprodaji su u padu zbog sve veće konkurencije.Treba voditi raćuna da se kupina bere svaka 2-3 dana i to u periodu od cca 20.7. pa do kraja 8-og mjeseca.Klasićna oprema za vino neće biti dovoljna,radi toga što se kupina nemože prešati klasićnim prešama.Što se posla tiće ima ga jednako ako ne i više nego u vinogradu,jedino je zaštita nešto manja nego u vinogradu.Preporučam manju kolićinu za vlastitu potrošnju 50-ak grmova,a sve više
je veliki posao(puno vremena).
recimi mi što upotrebiti za zaštitu a da je najprirodnije,modru galicu??
Naručio sam deset sadnica starih oko godinu dana,po 38kn su pa idemo vidjet kakve su,kako će rodit itd,hoću li odustat ili nabavit još
Stižu mi u ponedjeljak
marinboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 08:32   #74
Zasad netrebaš ništa, prvo posadi na provjetreno, malo nagnuto mjesto. I sadnice si pretplatio.Tu su od 3 - 14 kn, kako gdje nađeš.
Ti si na moru ? Pripremi si vodu , i netrebaš ništa špricati, jedino bi trebao povaditi van sve divlje kupine oko tebe, ili uništititi.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 11:44   #75
sve je spremo za polaganje temeljca
samo da malo popusti ova zima jedino..nešto mi počelo grickati listiće
marinboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:31   #76
kako obrezivati kupine
tražim stručno mišljenje i objašnjene
ćoša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 10:53   #77
Prvo pravilo rezanja, nesmije ti biti žao.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 01:08   #78
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Zasad netrebaš ništa, prvo posadi na provjetreno, malo nagnuto mjesto. I sadnice si pretplatio.Tu su od 3 - 14 kn, kako gdje nađeš.
Ti si na moru ? Pripremi si vodu , i netrebaš ništa špricati, jedino bi trebao povaditi van sve divlje kupine oko tebe, ili uništititi.
ajd budi dobra pa reci di da ih kupim po tri kune ??(ma može i po pet)
thx
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:52   #79
Sad po snijegu sigurno su 18 kn. A kad je vrijeme sadnje, u jesen kupiš oglasnik bilo koji i zoveš. Kad nađeš, odeš do tipa i porazgovaraš sa njime o kupinama na dugo i široko, izvadiš keš lovu i platiš.
Ja sam svoje kupio od nekog penzića prije 3 godine po 4 kn.Ovaj moj ih je vadio iz zemlje pred mojim očima.
Napisao sam raspon od 3 -18, jer sam u jednom trenu naletio na tu cijenu.
Najbolje je otići u prvi dućan i kupiti ono što se nudi.
Tako i salatu kupujem isključivo u lidlu, jer poznam njihov sistem rada, oni MORAJU imati minimalnu gramažu cca 300-350 gr po komadu, dok u konzumu prodaju salatu po 15 % skupljoj cijeni u gramaži od (ja vagao) 150 gr do 250 gr.
Ista stvar i sa kupinama. Moraš tražiti.
Ah da , ja ne živim od poticaja, pa ih nisam ni tražio, kod 4 kn ih nemožeš dobiti, a kod 18 kn vjerojatno možeš.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:53   #80
bočne izdanke, na koliko pupova treba rezati??
ćoša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.