Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 19:30   #1
Boot device not found/blue screen

pozdrav.

laptop mi normalno radi danima, ali onda odluči odjednom pokazati ili crni ekran i poruku "boot device not found" ili blue screen.

primjetila sam da prije nego se to dogodi pusti zvuk, kao da lagano zacvili i to mi se čini da zvuk dolazi s desne strane, gdje se stavljaju cd-i.

i primjetila sam da se to nekad dogodi kad ga pomaknem ili kad ga stavim na koljena.
većinu vremena kad je nepomičan na stolu normalno radi. makar i tad zna ovo izbacivati, kad mu dođe.

jel moguće da je to od pregrijavanja pa se ugasi ili se nešto "otpoji" kod pomicanja?
nekad normalno radi danima, a nekad u jednom danu pet puta se ovo dogodi

hvala punoo unaprijed!
matea712 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 00:51   #2
To što zacvili mislim da je normalno, vjerojatno kada ne nađe hard disk kao boot device proba ima li CD.

To rečeno, uzrok boot device not found zna biti defekt na hard disku odnosno SSD-u, ovisi što imaš.

Probaj za početak vidjeti ovime health diska.

https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

Dobar health ne znači nužno da je sve u redu, no treba probati.


Viđao sam taj problem na više kompjutora, najčešće je nešto sa diskom, no može biti i nešto s matičnom.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 16:00   #3
Normalne su to vibracije jer imas hard disk koji ima pomicne djelove, da imas ssd kompjuter bi bio prakticki nečujan osim naravno ventilatora, ako si "gruba" bila sa laptopom, pod tim mislim nisi bas njezno stavljaga na stol itd, moguce da ti je hard disk riknuo, ili jednostavno si izgubiila podatke ili ti se mozda nekako hard disk izvadio iz sata konektora
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 20:54   #4
Vjerojatno hd
Ako ti se to stalno pohavljuje bsod ili crni ekran hd ce ti u vjecna lovišta
Sve gore navedeno stoji
I ako hd prođe test to ne mora znacit da je sve oke
Tak je o meni hd proso test na suces i svejedno je krepo
Bolje da ti krepa hd neg maticna jer se hd moze zamjenit akoti krepa maticna od laptopa bay bay laptop
U laptopu ae sam mogu zamjemt ram i hd ne moze se nadgradit grafa ili mb
blupita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 03:01   #5
hvala puno svima na odgovorima!!

recimo da je hd.... koliko bi koštao novi, tj. skupa s ugradnjom konačna cijena? otprilike, da znam računati.

napravit ću test sutra, sad idem spavati.

hvala puno još jednom!
matea712 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 09:42   #6
Koji je laptop i od koliko je gb hard disk unutra? Koliko ti uopće prostora treba? Imaš dvije opcije:

1. SSD - manji od 120gb (~350kn na više), ili nešto veći 240gb (~550gb), naravno postoje i dalje skuplje i veće verzije. On je nešto bolji izbor jer će ti cijeli laptop raditi puno brže, a i ne smetaju mu premještanja laptopa jer nema mehaničkih dijelova

2. HDD što vjerojatno i sad imaš, cca. 350kn za 500gb, odnosno cca. 400kn za 1TB (ja bih se isprsio tih 50ak kn za duplo više prostora). Sporija opcija i osjetljiva na premještanja i lupkanja, ali puno više prostora.

A cijena servisa... heh, obično za promjenu diska ne treba puno rastavljati laptop, ovisno o modelu. No ovisno o starosti laptopa, ne bi bilo loše ako se već šarafa po njemu ga usput očistit od prašine. Ako je stari disk skroz rikavela (a vjerojatno je) i ne možeš ga kopirati na novi, onda ide i instaliranje novih Windowsa i ostalog, a to ovisi o cjeniku servisa...
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 12:43   #7
Što se tiče ugradnje, nosio sam već par laptopa na čišćenje u ovaj servis u ZGu
http://www.servislaptopa.com/

Naplaćuju 150KN čišćenje.
Frend kada je nosio laptop također na čišćenje su mu usput ugradili SSD koji je on donio, tako da možeš računati na tako neku opciju. Kada se mijenja termalna pasta i čisti se laptop, SSD se samo ubaci.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:18   #8
evo, odnijela na kuhinjski stol i ne radi, neće upaliti
vratim na radni, normalno radi.




Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Koji je laptop i od koliko je gb hard disk unutra? Koliko ti uopće prostora treba? Imaš dvije opcije:

1. SSD - manji od 120gb (~350kn na više), ili nešto veći 240gb (~550gb), naravno postoje i dalje skuplje i veće verzije. On je nešto bolji izbor jer će ti cijeli laptop raditi puno brže, a i ne smetaju mu premještanja laptopa jer nema mehaničkih dijelova

2. HDD što vjerojatno i sad imaš, cca. 350kn za 500gb, odnosno cca. 400kn za 1TB (ja bih se isprsio tih 50ak kn za duplo više prostora). Sporija opcija i osjetljiva na premještanja i lupkanja, ali puno više prostora.

A cijena servisa... heh, obično za promjenu diska ne treba puno rastavljati laptop, ovisno o modelu. No ovisno o starosti laptopa, ne bi bilo loše ako se već šarafa po njemu ga usput očistit od prašine. Ako je stari disk skroz rikavela (a vjerojatno je) i ne možeš ga kopirati na novi, onda ide i instaliranje novih Windowsa i ostalog, a to ovisi o cjeniku servisa...
hmm, kako se to provjeri?
C: mi ima 156 gb
E: 308 gb

ako je to to.

laptop je hp.

puno hvala na uputama. cijena je okej za disk još, ali me muče ti novi win. pretpostavljam da em njih moram platiti, em instalaciju. :/ :/ pretpostavljam i office paket novi? to će mi se popesti preko 1000 kn?! još sam malo i rekla.
možda sam u krivu...
matea712 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 13:21   #9
Nosi u servis, možda i nije problem do diska, neka ti netko to pregleda...

Ako je, onda trenutno imaš disk od 500GB podjeljen na dvije particije. Pogledaj koliko trenutno koristiš (koliko je zauzeto), pa ćeš znati koliki ti treba i možeš li sa SSD-om (koji je bolji izbor).

Je li laptop došao s Windowsima ili ti ih je netko stavio? Ako je sve legalno, onda se licence daju prebaciti.

Ako imaš važnih stvari na laptopu, što prije to prebaci negdje na sigurno!
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 22:16   #10
Okreni lap napacke al pazljivo
Pogledaj dal ima kakva naljepnica naljepljenja dolje s puno brojeva ak da to ti je windows key ako i moraju nanovo winsi gore reaktivirat ce ga s tim brojem i neces morat kupovat nove vinse
blupita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.