Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 02:06   #121
Nda, baš htjedoh reći nešto slično kao El Tomo.

Ali recimo i ovako, možda mi logika ne drži vodu pa me ispravite ako je tako . Sunce isijava goleme količine energije, zar ne bi bilo moguće da napredna civlizacija "uzme" tu energiju i iskoristi je maksimalno moguće bez gubitaka.
Čini mi se da to ne bi prouzročilo nikakve anomalije.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 05:07   #122
Ali kuda nestade energija zvijezde? Bilo bi čudno da je jedna velika zvijezda tek tako u manjku energije, osim ako nešto ne crpi energiju, i eto opet točke interesovanja za astronome.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 09:31   #123
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nda, baš htjedoh reći nešto slično kao El Tomo.

Ali recimo i ovako, možda mi logika ne drži vodu pa me ispravite ako je tako . Sunce isijava goleme količine energije, zar ne bi bilo moguće da napredna civlizacija "uzme" tu energiju i iskoristi je maksimalno moguće bez gubitaka.
Čini mi se da to ne bi prouzročilo nikakve anomalije.
Ja ne znam kojim jezikom da govorim..rekao sam ti to u prošlom postu. Uzalud pišem.

Dysonove sfere.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 14:04   #124
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam kojim jezikom da govorim..rekao sam ti to u prošlom postu. Uzalud pišem.

Dysonove sfere.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
Sve je to meni jasno.

Mene zanima da li je teoretski moguće iskorištavati energiju zvijezda bez anomalija vidljivih "izvana". Ilitiga, da li postoje neki noviji radovi iz fizike koji bi mogli objasniti jednu takvu situaciju.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 14:05   #125
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Sve je to meni jasno.

Mene zanima da li je teoretski moguće iskorištavati energiju zvijezda bez anomalija vidljivih "izvana". Ilitiga, da li postoje neki noviji radovi iz fizike koji bi mogli objasniti jednu takvu situaciju.
Ima i mogu i spomenuo sam i literaturu, ali neću više stvarno...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 14:56   #126
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ima i mogu i spomenuo sam i literaturu, ali neću više stvarno...
Ajd još jednom, gdje si na ovoj temi opisao način dobivanja energije iz zvijezde a da to ne stvara nikakve anomalije?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 01:24   #127
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nda, baš htjedoh reći nešto slično kao El Tomo.

Ali recimo i ovako, možda mi logika ne drži vodu pa me ispravite ako je tako . Sunce isijava goleme količine energije, zar ne bi bilo moguće da napredna civlizacija "uzme" tu energiju i iskoristi je maksimalno moguće bez gubitaka.
Čini mi se da to ne bi prouzročilo nikakve anomalije.
Mislim da bi ipak prouzročilo "anomalije" ovisno koju bi svu energiju takva civilizacija od zvijezde koristila. Evo navesti ću par primjera odnosno spektara zvijezda. Naime ako bi civilizacija koristila cijeli određeni spektar neke zvijezde npr. vidljivi, rengenski, ultraljubičasti ili infracrveni onda bi ta zvijezda za vanjskog promatrača u tom spektru bila nevidljiva. A ako bi dotična civilizacija koristila sve cijele spektre te zvijezde onda bi ta zvijezda za nas i općenito za vanjskog promatrača bila nevidljiva, dakle nebi niti znali da postoji, izuzev možda gravitacijskog utjecaja ako bi ga mogli detektirati. No, ako bi takava civilizacija uz cijeli spektar koristila i cijelu gravitaciju zvijezde onda nevidim načina na koji bi uopće i znali da ta zvijezda postoji. Ukratko da zaključim, ako bi visokorazvijena civilizacija koristila svu energiju i sva svojstva neke zvijezde mi tu zvijezdu nebi bili u stanju uočiti jer ona nebi odavala svoje postojanje putem bilo kakvog utjecaja, spektra gravitacije, elektronagnetizma, neutrina, gravitona itd. jer bi sve bilo iskorišteno i ništa nebi stiglo do nas.

P.S. Hm, ovo gore što sam opisao užasno podsjeća na neka svojstva crnih rupa.

Zadnje uređivanje Celestar1975 : 31.07.2012. at 01:30.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 10:42   #128
ja kad bi vidio vanzemaljca prvo sto bi ga pitao jel donio pare. znaci da me aposolutno ne zanima. s tim da su spanjolci sve pokosili u americi. vanzemaljaca mozete opisati na isti nacin kao i covjeka. dobar, los i nije ga briga

ja se daleko slazem s terijom da smo u ovom djelu svemira mi najinteligetnija bica. bar za nas pojam. ono sto volimo, volimo

mene samo muci ovo s marsom. marsovci su nasi predci. i jos se tu i tamo pojavljuju kod nas... nista od tog mi ne drzi vodu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:35   #129
Pošto je svemir prevelik, trebalo bi postojati znatan broj vanzemaljskih civilizacija iako su uvjeti za formiranje intekigentnog života ispunjeni na izuzetno malom procentu planeta u drugim zvjezdanim sistemima. Ali s druge strane ogromne distancije između objekata u svemiru zahtijevaju mnogo složene tehnologije i puno energije, mnogo više nego je nama sada pristupačno, za kretanje u tom ogromnom prostoru i za primanje informacije iz drugih zvjezdanih sistema, pa vjerojatno i oni ne mogu saznati o nama, isto kao i mi ne znamo o njima jer nemamo potrebnih tehnologija detektirati inteligentne forme života na drugim planetima. Osim toga valjda vanzemaljci nisu imali sreću otkriti planet Zemlja oko Sunca i postojanje inteligentnih bića na njoj, a čak ako oni znaju o nama i mogu stupiti u kontakt sa Zemljanima i/ili doći do Zemlje, nije sigurno da se vanzemaljci interesiraju za nas - pošto smo mi preslabo razvijeni u odnosu na njih ili ne misle da bi imali kakvu god korist u osvajanju naših prostora i komunikaciji s nama. Štoviše, ja se nadam da nikakvi vanzemaljci neće stići do Zemlje jer, ako oni mogu krstariti svemirske prostore, oni imaju strašno velike konkurentne prednosti nad nas i lako bi nas iskoristili ako žele - to pokazuje povijesno iskustvo čovječanstva (iskreno se nadam da će oni biti dovoljno tolerantni prema nama, više nego neki narodi u Zemljinoj povijesti, pa da mi ipak opstajemo i možemo živjeti na Zemlji). Možda ćemo moći preuzeti nešto od njihovih tehologija i iskustva i smanjiti našu zaostalost?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 15:59   #130
Quote:
r1chard kaže: Pogledaj post
This video is private.
Sorry about that.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 16:00   #131
Quote:
gugi the lizard kaže: Pogledaj post
Kako "Gdje su???" ? A što je ovo?

Odakle ti moja slika? Ovo mi je profilna sa Facebooka...
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 19:51   #132
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ipak prouzročilo "anomalije" ovisno koju bi svu energiju takva civilizacija od zvijezde koristila. Evo navesti ću par primjera odnosno spektara zvijezda. Naime ako bi civilizacija koristila cijeli određeni spektar neke zvijezde npr. vidljivi, rengenski, ultraljubičasti ili infracrveni onda bi ta zvijezda za vanjskog promatrača u tom spektru bila nevidljiva. A ako bi dotična civilizacija koristila sve cijele spektre te zvijezde onda bi ta zvijezda za nas i općenito za vanjskog promatrača bila nevidljiva, dakle nebi niti znali da postoji, izuzev možda gravitacijskog utjecaja ako bi ga mogli detektirati. No, ako bi takava civilizacija uz cijeli spektar koristila i cijelu gravitaciju zvijezde onda nevidim načina na koji bi uopće i znali da ta zvijezda postoji. Ukratko da zaključim, ako bi visokorazvijena civilizacija koristila svu energiju i sva svojstva neke zvijezde mi tu zvijezdu nebi bili u stanju uočiti jer ona nebi odavala svoje postojanje putem bilo kakvog utjecaja, spektra gravitacije, elektronagnetizma, neutrina, gravitona itd. jer bi sve bilo iskorišteno i ništa nebi stiglo do nas.

P.S. Hm, ovo gore što sam opisao užasno podsjeća na neka svojstva crnih rupa.
Znači li to, ako bi neka napredna civilizacija udaljena npr. 200 ly od nas, iskoristila svo zračenje neke zvijezde dvojnog sistema (ne utičići na njeno gravitaciono polje), da bi mi to sa našom opremom mogli vidjeti kao crnu rupu?

Jer, vidjeli bi gravitacijsko privlačenje koje potiče od zvijezde koju ne vidimo, a to je već indicija za crnu rupu.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 15:26   #133
svemir ako ima granicu, opet se nalazi u nekom mediju. kraja nema
mi smo kao macku kad poneses na drugu lokaciju. ona ne zna di je ali se brzo prilagodi.
ne vjerujem da postoji bolja loakcije od zemlje za nas zemljane. ovo je nasa majka

kad pricate o civlizaciji. ako je ima u svemiru onda nam je donekle slicna. ako je drugacijeog karaktera onda nas uopce ne primjecuje. za nas se nesto dogada na zemlji. za jednog mrava, covjek ne postoji. za nekog svemirskog giganta mozda zemlja postoji, ali ne i ljudi

sve sto vi predlazete, za mene zvuci cisto zemaljski. nista od tog nije van zemljsko

dobar link:
http://www.youtube.com/watch?v=jL8lBfyOf-I&noredirect=1


na pitanje di su, ja se postavljam kao gore naveden mrav. nikad ih vidio, ne znam.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 15:43   #134
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
svemir ako ima granicu, opet se nalazi u nekom mediju.
To nije točno. Svemir JEST medij. Svemir je prostor, van njega nema prostora niti ičega u čemu se on širi.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 16:02   #135
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
To nije točno. Svemir JEST medij. Svemir je prostor, van njega nema prostora niti ičega u čemu se on širi.
ama bas nikad se necu slozit s ovim. kao sto nove galaksije nastaju tako i novi svemiri nastaju. u kojem su obliku. da ti budem iskren nije me brige

ako je najdalji detalj koji su do sad s teleskopom vidjeli isti kao ovaj najblizi nama. mozda bi i povjerovao. a vjerujem da se tamo stvari drugacije odvijaju sto bi daje predznak za mebranu.

ljudska znanost je otkrila puno tog u nasem svemiru. da ne znam koja pitanja uopce vise postavit. mozda da se ipak fokusiramo na ono sto je manje od nas. kad otkrijemo najmanje sto se moze, onda cemo moc manipulirat s svime. od tog malog sve nastaje. ali ne ubrzano kako se to zamislja. a opet i giganske stvari imaju svoj efekt koji djeluje na male. puno tu veza ima

Zadnje uređivanje MillionMan : 30.10.2012. at 16:26.
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2012., 16:21   #136
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
ama bas nikad se necu slozit s ovim. kao sto nove galaksije nastaju tako i novi svemiri nastaju. u kojem su obliku. da ti budem iskren nije me brige
Ako ćemo pravo, niti znanost nije briga za to što ti misliš
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.