Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2017., 23:39   #4841
Zaboravio si napisati, da u većini manjih mjesta ni ne možeš tek tako promjenit posao. Pogotovo ako si imalo specifičnija struka (ajde ekonomisti su u prednosti, njih treba svatko). Al npr nekakav inženjer, u nekom gradu imaš 5 ozbiljnijih firmi 20 polu ozbiljnih. I u jednoj ozbiljnoj dosegneš plafon (napreduješ kad onaj ispred tebe umre), nema prelaska u drugu firmu, jer naravno čim pošalješ molbu drugom poslodavcu on tvom "gazdi" javlja da "Mali mirko hoće mjenjat gazdu".

Nekidan poznanik priča kako mu je poslodavac (sad već bivši rekao) :"ja tebi neću podići plaću jer ovdje nemaš gdje otići". Misleći pritom na mali grad sa 3ipo ozbiljne firme. Pa je nakon toga otišao u Zg, a veseli gazda odmah podigao plaće preostaloj dvojici, jer ako još jedan ode gotova firma.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 27.06.2017., 00:00   #4842
Quote:
romkius kaže: Pogledaj post
Shvacam odgovor i sam bih mozda tako odgovorio.

Znam stvarno dosta ljudi koji imaju to pa i vise ali misle da vani valjda padaju novci sa neba.
Primjer jednog prijatelja dobio auto 30000 eura vrijedan od roditelja placa 7000 kuna ima 70 kvadrata stan dobiven od staraca.
Zali se abnormalno da bar zivi vani vani je sve savrseno po njegovim rjecima.
Nije za kukanje, ali nekima to nije kraj "snova" ili cilja. Lipo je dobiti, ali lijepse je sam zaraditi.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.06.2017., 00:08   #4843
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Zaboravio si napisati, da u većini manjih mjesta ni ne možeš tek tako promjenit posao. Pogotovo ako si imalo specifičnija struka (ajde ekonomisti su u prednosti, njih treba svatko). Al npr nekakav inženjer, u nekom gradu imaš 5 ozbiljnijih firmi 20 polu ozbiljnih. I u jednoj ozbiljnoj dosegneš plafon (napreduješ kad onaj ispred tebe umre), nema prelaska u drugu firmu, jer naravno čim pošalješ molbu drugom poslodavcu on tvom "gazdi" javlja da "Mali mirko hoće mjenjat gazdu".

Nekidan poznanik priča kako mu je poslodavac (sad već bivši rekao) :"ja tebi neću podići plaću jer ovdje nemaš gdje otići". Misleći pritom na mali grad sa 3ipo ozbiljne firme. Pa je nakon toga otišao u Zg, a veseli gazda odmah podigao plaće preostaloj dvojici, jer ako još jedan ode gotova firma.
Je, ali ako ti nije glavna briga "trajno rješenje stambenog pitanja" ili nije ti žao "svoj" stan u tom gradu iznajmiti nekome dok plaćaš najam u drugome ili tražiš tamo drugi za kupnju i to nije problem.

To je znači velika prednost država gdje su nekretnine jeftine (USA) ili gdje veliki dio nema vlastite nekretnine (njemačka).

U vezi dobro plaćeni dead end poslova. Jer naravno teško se odlučiti ići negdje gdje imaš dugoročno bolju perspektivu ali ipak 15-25% manju plaću u tom trenu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.06.2017., 00:30   #4844
Uglavnom poanta je da se sad pojavljuje taj novi val karijerista i on je sve mnogobrojniji, a ujedno je najštetniji za društvo jer najčešće uzima obrazovane ljude sa višegodišnjim iskustvom, taman u trenucima kad stvaraju profit za firmu, a time i porez državi.

To je doduše sve zajedno moj nekakav dojam za koji nemam nikakav poseban dokaz. Znam po sebi (doduše ja sam bez iskustva i ne baš pretjerano vrijedan Hrvatskoj po struci) i nekoliko tvornica koje doživljavaju pravi egzodus.
Gotovo je vrijeme uči, studiraj, posao do smrti, mirovina.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 27.06.2017., 04:57   #4845
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Uglavnom poanta je da se sad pojavljuje taj novi val karijerista i on je sve mnogobrojniji, a ujedno je najštetniji za društvo jer najčešće uzima obrazovane ljude sa višegodišnjim iskustvom, taman u trenucima kad stvaraju profit za firmu, a time i porez državi.

To je doduše sve zajedno moj nekakav dojam za koji nemam nikakav poseban dokaz. Znam po sebi (doduše ja sam bez iskustva i ne baš pretjerano vrijedan Hrvatskoj po struci) i nekoliko tvornica koje doživljavaju pravi egzodus.
Gotovo je vrijeme uči, studiraj, posao do smrti, mirovina.
A kada imas u firmi 3-4 osobe koje bi mogli biti novi/budući sef odjela i ako to postanem ja, ti daješ odkaz i ides. Ako postanes ti ja idem Ca. A ako postane sunshine idemo oboj. Ali ako netko dode sa strane ?
Jer evo tesko tko priznaje da je kolega vise zaslužio napredovanje.
Tako da si ponekad prisiljen Ici preko drugi firma da bi se vratio nakon par godina tu na visu poziciju. Takav je danas radni zivot.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 27.06.2017., 07:46   #4846
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Treba pričekat vidjeti što će biti sa Slovenijom i Austrijom.
Bit će epsko

Meni se ovih dana u firmi svi bruse na Austriju, a već nam je otišlo nekoliko dugogodišnjih zaposlenika u Njemačku...
homosapiens is offline  
Old 27.06.2017., 12:11   #4847
Ne znam zašto bi netko s plaćom od recimo 6 000 kuna išao negdje van u neku pizdumaterinutistan pogotovo ako ima nekakvu nekretninu a pogotovo ako ima takvu plaću u nekom manjem gradu. Homosapiens je pisao da su neki u Brodu s takvim plaćama dali otkaze ali je odmah jasno bilo da takve ljude treba poslati u prvi razred OŠ da nauče računati. Ili im uzeti poslovnu sposobnost. Ili još bolje da se rastanu od tih svojih fufica koje moraju imati nešto što realno ne mogu platiti.

Ekipa koja ide u Irsku je uglavnom na minimalcu koji je nešto malo više od 9€ po satu ali BRUTO. S tim da plaćaju smještaj s još osam ljudi u sobi od 10 kvadrata skoro cijelu plaću. Ili, auti su super jeftini ali za osiguranje auta moraš dati godišnju plaću. Zajeban je taj internet. Ima tih Facebook grupa pa se svašta da pročitati. Da, ima onih koji odu na veću plaću, bla, bla ali oni su statistička greška. I sve je to lijepo dok nemaš dječurliju pa skužiš da ti tamo djeca u vrtiću mogu biti par sati i to po cijeni cijele plaće, da te odlazak doktoru košta kao dvije plaće i slično. Zato u RH cvjeta biznis zubarima i privatnim doktorima gdje dolaze i oni iz Australije jer im je jeftinije platiti avionsku kartu i sve ostalo samo da poprave par zuba.

Ima i onih koji idu na godišnju plaću od 60 000 funti, dolara ili čega već ali to su ona ekipa koja se kakti natuče para ali ih nijedna neće pa nađu neku fufu koja ih hoće zbog para pa joj naprave dijete pa ona ode s djetetom jer ga ne mogu trpiti i uzme mu bar pola para. Onda napravi dijete još jednoj koja napravi isto pa još jednoj... I na kraju svi ili dobra većina završe na klupici ispred trgovine gdje im je jedina briga ima li otvarač za pivu na špagici. Bivše žene im sisaju pare, djeca ga ne mogu smisliti i tako to uvijek završi.

Volio bi da Richie napiše što su to uhljebi. Liječnici, učitelji, policajci ili oni po HAKu, HZZu ili??

Vani nema toga što je loše u RH? Aha, da, naravno. I naravno, nitko se ne vrati nazad u RH. Jok.
pohranjujte is offline  
Old 27.06.2017., 12:25   #4848
Vani je plač i škrgut zubi. Čudi mi kako ekipa ne čeka u redovima da dođe živjet u Hrvatsku.
Monsignor.m is offline  
Received Infraction
Old 27.06.2017., 12:29   #4849
Vani je plač i škrgut zubi. Čudi mi kako ekipa ne čeka u redovima da dođe živjet u Hrvatsku.
Monsignor.m is offline  
Old 27.06.2017., 12:34   #4850
Odavno je ukinuto kmetstvo pa ti nitko ne brani da se vucaraš po belosvetskim vukojebinama za pare.
pohranjujte is offline  
Received Infraction
Old 27.06.2017., 12:35   #4851
Quote:
pohranjujte kaže: Pogledaj post
Odavno je ukinuto kmetstvo pa ti nitko ne brani da se vucaraš po belosvetskim vukojebinama za pare.
Pa zato se i vucaram. Sad samo čekam fufu da mi uzme sve pare i zarazi me HIV-om.
Monsignor.m is offline  
Old 27.06.2017., 12:41   #4852
Ne znam ja tko to tako javno traži nešto za metnuti pod jaja.
pohranjujte is offline  
Old 27.06.2017., 13:09   #4853
Nije ništa tako jednostavno. Ne idu svi trbuhom za kruhom, neki idu zbog karijere, zbog izazovnijeg posla ili stjecanja referenci vani na poslovima ili projektima kakvih u RH jednostavno nema. Neki idu na školovanje. Neki idu zbog avanture. Neki pak idu i zbog novca. Neki od njih imaju totalno nerealna očekivanja, pa se vraćaju pijani poslije par tjedana i prave sranja po autobusima na povratku doma. Uglavnom, još uvijek NEMA nekih čvrstih dokaza da je "egozdus" takav kakvim se prikazuje po medijima. I još uvijek NEMA dokaza da je emigracija dovela do općeg povećanja plaća, kako u RH, tako ni u zemljama CEE koje su u EU primljene 2004 ili 2007. Niti je Hrvatska toliko loša, niti je zapad ono što je nekad bio. Vremena se mijenjaju.
JeZloba is offline  
Old 27.06.2017., 13:13   #4854
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Uglavnom poanta je da se sad pojavljuje taj novi val karijerista i on je sve mnogobrojniji, a ujedno je najštetniji za društvo jer najčešće uzima obrazovane ljude sa višegodišnjim iskustvom, taman u trenucima kad stvaraju profit za firmu, a time i porez državi.

To je doduše sve zajedno moj nekakav dojam za koji nemam nikakav poseban dokaz. Znam po sebi (doduše ja sam bez iskustva i ne baš pretjerano vrijedan Hrvatskoj po struci) i nekoliko tvornica koje doživljavaju pravi egzodus.
Gotovo je vrijeme uči, studiraj, posao do smrti, mirovina.
Ne mora to biti loše per se. Zašto bi takvi ljudi bili štetni za društvo? Mnogi od njih će se i vratiti, sa novim znanjima i iskustvima. Naučit će raditi po zapadnim firmama, imat će više dodira sa novim tehnologijama, i na kraju naučit će strane jezike i poslovnu etiku koja vlada u razvijenijim zemljama od RH.
JeZloba is offline  
Old 27.06.2017., 13:19   #4855
Sve inzinjer do inzinjera u egzodusu!
Dobra smo nacija!
Private spice is offline  
Old 27.06.2017., 13:23   #4856
Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
Ne mora to biti loše per se. Zašto bi takvi ljudi bili štetni za društvo? Mnogi od njih će se i vratiti, sa novim znanjima i iskustvima. Naučit će raditi po zapadnim firmama, imat će više dodira sa novim tehnologijama, i na kraju naučit će strane jezike i poslovnu etiku koja vlada u razvijenijim zemljama od RH.
Kako da ne. Kao što se i inženjeri i doktori Obale Bjelokosti vraćaju natrag kući. Sretni su što su pobjegli od tamo.
Ipak, u Hrvatskoj se lijepo živi uz more. Rentaš apartmane/kuću za odmor i prst u uho i pjevaj.
automation is offline  
Old 27.06.2017., 13:41   #4857
Nova delozacija danas
https://youtu.be/AmIKUJHaXkg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Received Infraction
Old 27.06.2017., 13:41   #4858
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Kako da ne. Kao što se i inženjeri i doktori Obale Bjelokosti vraćaju natrag kući. Sretni su što su pobjegli od tamo.
Ipak, u Hrvatskoj se lijepo živi uz more. Rentaš apartmane/kuću za odmor i prst u uho i pjevaj.
Ne lupetaj, molim te, Hrvatska nije Obala Bjelokosti. Afrike ti nisi vidio.
JeZloba is offline  
Received Infraction
Old 27.06.2017., 13:43   #4859
Baš smo isti kao i Obala Bjelokosti. Još ako netko zna "raditi rukama" bio bi lud ići nekuda van jer u RH može imati posla da ne zna kuda će prije.
pohranjujte is offline  
Old 27.06.2017., 13:43   #4860
Quote:
Private spice kaže: Pogledaj post
Sve inzinjer do inzinjera u egzodusu!
Dobra smo nacija!
Ja sam vrlo vjerojatno u Hamburgu od 01.01.2018. Katastrofa, ne mogu pronać adekvatan posao u Zagrebu, u firmi trenutno pred zidom (ne mogu naprijed ni po plaći ni po odgovornosti), Zemlja za qurac za strojare, brodare i dio elektrotehničara.
Malo sam razmišljao i shvatio da ako ne mogu pronać posao u Zagrebu da mi je isti kuki otišao u Pulu, Rijeku, Split ili Hamburg a u švabiji bolja plata
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.