Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2018., 22:34   #101
Slika penzionera u Hr vidio sam baba skuplja boce i vidim je kak vuče odbačene Božićne jelke sa smeća vuče ih doma za ogrjev , bu babica sekiru uzela nacjepkala i u furunu da si zgreje promrzle ručice
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 22:42   #102
Neka dođu dole u Dalmaciju u jesen kad završi turistička sezona a počme berba maslina. Jako puno starijih ljudi ima koji ne mogu samo pobrai nekoliko desetaka pa i stotina stabala sami. Rado bi dali i smještaj i hranu tjedan dana da se stabla poberu i još bi berači uz dnevnicu dobili i prvoklasno masl ulje, ali nigdje nać ljude ni za masline a ni za lozu sada u proljeće. Da nije ovo nešto ljudi iz Bosne što na crno dolaze već godinama ni loza se ne bi mogla u proljeće radit jer neće nitko od ovih mladih. Samo štekati, cvije za sunce i iphon Nirvana u isčekivanju Godota (op.turista).
Gluho i ćoravo bilo.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:17   #103
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
A nisu, prodjek neto plaće je oko 2200.
Nisu prosjecne, ali nisam ni ja prosjecan
S tim prosjecnim placama je Njemacka drek. Kad platis stan i racunas da imas nesto vece troskove zivota nego u Hr, onda je razlika minorna, ako je uopce i ima. A zrtvujes neke stvari. Steknes nova iskustva, no kome je kakva racunica totalno je individualno. Nekim ljudima, koji u Hr ne mogu spojiti kraj s krajem je Njemacka super jer tamo ce moci ziviti koliko-toliko normalno i na prosjecima, pogotovo u manjim mjestima. Onda ljudima koji su u Hr iznad prosjeka (a bili bi i u Njemackoj), ali opet u Hrvatskoj imaju nekretninu, drustvo, familiju i dobro im ide, njima se ne isplati da odlaze, jer ce puno zrtvovati, a malo dobiti. Ali oni koji imaju neka trazena znanja i dobro se snadju dodju do bitno vecih prihoda nego sto bi u Hr ikada mogli imati.
Sa strane penzija, ovi s donjeg kraja ljestvice prihoda ce u Njemackoj zaraditi neki prosjek, s kojim ce im u Hrvatskoj biti cool, sredina ako ne ode imat ce Hr penzije tipa 400 Eura sto ce biti jako lose, a ovi s gornje strane ce imati vecu njemacku drzavnu penziju, privatnu penziju, a steci ce i druge imovine, tipa nekretnine i vrijednosne papire, pa im penzije ni nece biti glavni izvor prihoda.

Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Možda misli na par, kao muž i žena u penziji pa skupa..
Na BBG uplatis 50:50 ti i poslodavac 1209 Eura mjesecno. Kroz godinu uplata na tom nivou zaradis nekih 60ak Eura mjesecne penzije (isplata nakon 67e godine ili ranije s malusom...). Za 10 godina uplata imas cca 600 mjesecno, nakon 20 godina 1200, ... dodas extra za sta si studirao, sluzio vojsku, pa se sve dize radi inflacije i malo vise svakih par godina ...
Onda dodje uplacivanje privatnih osiguranja koja su komplicirana, ali su neka vrsta investicije u dionice i obveznice. Neke firme imaju (vise nekada su imale) company pension. Sad radije uplate kod Allianz-a ili slicnih.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
2016 godine prosječne 1040 € to jest žene 1018 € muški 1058€ nakon šta se plati zdrastveno mislim,u njemačkoj penzioneri plačaju dio zdrastvenog,prije je bilo 100€ ne znam koliko je danas.
Zdravstveno = vrlo komplicirano, necemo sad o tome jer to ispadnu romani od opcija. Znam njemicu koja je imala takvu neku penzijicu, zivila u iznajmljenom stanu, pa je pod stare dane pomagala neke posliche da si zaradi extra, to definitivno nije pjesma, jadna je bila. Stanarina joj odnese oko polovice i to je onda lose. Da je zivila u velikom gradu (Muc, Fra, Dus,...) tesko da bi imala uopce za stan bez trikova. S druge strane puno ljudi u Hr ima penzije 300-400 Eura, a cijene hrane su tu negdje. No sta da ova radi? Da preseli u zemlju gdje ne govori jezik i gdje nema nikoga i nista?
Adelholzener is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:18   #104
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Haha, odlicna. Da, cesto je tako, smatra se u Hrvatskoj da su roditelji duzni djeci osigurati svasta, od stana, obrazovanja, preko rucka, pa makar djete imalo i 24 godine. Hehehe. Ulaganje za buducnost i pol!

Problem je da u Hrvatskoj staracki dom u biti znaci jadnu neugodnu ustanovu u koju su smjesteni ljudi koji se fizicki ne mogu brinuti sami za sebe. Neka vrsta ruznog hospicija. Postoje u svijetu lijepi primjeri, sa raznim stupnjevima skrbi, od toga da su ljudi u svome i nitko im ne smeta i ne ulazi, ali imaju recimo organizirane aktivnosti, dostupnijeg ljecnika, ne moraju sami kuhati, pa sve vise i vise skrbi medicinskog tipa.

Isto opcija reverznog kredita za nekretninu je nekima OK. Zadrze nekretninu dok su zivi, ali je prodaju s nekim diskontom, ili placaju onda fiksni najam, pa racunaju da tako sebi osiguraju extra lovu. Ali onda jadni sinek ne bi nasljedio.
ne znam za ostale, ali dom na ksaveru ( gradski) nije ni izbliza tako jadan

po dvoje ih je u sobi, s malom kuhinjicom, imaju svaku večer neke tematske večeri, po danu neke radionice ili mogu u grad, ujutro ih pokupi kombi i odveze do katedrale,pa ih poslje pokupi ( mislim da ih vrati do ručka, nisam više siguran )

baka nije bila za dom,a na kraju se tamo preporodila i živnula pod stare dane
mislim, ipak je glavna zanimacija tračeraj i to

nakon tog iskustva s bakom su moji rekli da znamo dok su pri svijesti koliko toliko da, mi njih smjestimo tamo isto pod stare dane
sad su rekli da će vjerojatno otići kad nebuju imali više psa ( znači ak bu sve u redu, za cca 5-6 godina ), jer em im neko kuha,em imaju zanimaciju ( pretpostavljam da sada valjda već i internet imaju u domovima ), a i neko brine oko njih i mislim da je i sigurnije
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 23:19   #105
Quote:
Nisu prosjecne, ali nisam ni ja prosjecan
Svaka čast, ti si se uz toliku penziju i kapital liepo osigurao.
Ako te posluži zdravlje, čeka te kvalitetna starost.
Old 15.02.2018., 23:38   #106
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
po dvoje ih je u sobi, s malom kuhinjicom
To je kao dobro??? Meni zvuci kao korak iznad zatvora.

Dobro bi bilo da ljudi imaju lijepe stanove u zgradi koja je dom i da im ne ulazi tko zeli, pogotovo ne kad su jos relativno aktivni i mladji, nego da imaju mix kako zele. To je recimo Njemacki standard.

Bolje od dobrog bi bilo da imaju bungalove na lijepom mjestu u gated community sa raznim sadrzajima i u blizini neke dobre lokacije. Za to mi je pricao kolega iz Australije.
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 00:57   #107
Quote:
To je kao dobro??? Meni zvuci kao korak iznad zatvora.

Dobro bi bilo da ljudi imaju lijepe stanove u zgradi koja je dom i da im ne ulazi tko zeli, pogotovo ne kad su jos relativno aktivni i mladji, nego da imaju mix kako zele. To je recimo Njemacki standard.

Bolje od dobrog bi bilo da imaju bungalove na lijepom mjestu u gated community sa raznim sadrzajima i u blizini neke dobre lokacije. Za to mi je pricao kolega iz Australije.
možeš ti slobodno doplatiti pa biti solo, ili su parovi u njima (ove s cimerom sobe imaju pregrađeno tako da nije da se gledaju, nego samo kuhinjicu dijele)

po meni je to čisto ok,jer imaš i neko društvo, ali opet ima nas raznih

ovo sve što navodiš se ipak ne radi o gradskim i državnim ustanovama, a problem je kaj u hr baš i nema klijentele koja bi si mogla priuštiti toliko to.
ovo s solo u sobi je recimo korak do toga, i ne ne ulazi ti tko i kada hoće

imaš ovakvih naselja i u panami, ( konkretno sam gledao u mjestu David ) ali kak su moji realno i rekli, problem im je jezik tamo ( iako mislim da bi im bilo 10 puta bolje nego u hr,ali eto)
cijena s nekakvom njegom i djelomičnim privatnim zdravstvom je bila oko 2000$, što je slično hr cijeni u privatnom domu mislim

na kraju će oni na Ksaver, ipak su u blizini oboje proveli cijeli život, pa neka im je sretno i još 50g tamo da provedu
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 10:18   #108
Quote:
ne znam za ostale, ali dom na ksaveru ( gradski) nije ni izbliza tako jadan

po dvoje ih je u sobi, s malom kuhinjicom, imaju svaku večer neke tematske večeri, po danu neke radionice ili mogu u grad, ujutro ih pokupi kombi i odveze do katedrale,pa ih poslje pokupi ( mislim da ih vrati do ručka, nisam više siguran )

baka nije bila za dom,a na kraju se tamo preporodila i živnula pod stare dane
mislim, ipak je glavna zanimacija tračeraj i to

nakon tog iskustva s bakom su moji rekli da znamo dok su pri svijesti koliko toliko da, mi njih smjestimo tamo isto pod stare dane
sad su rekli da će vjerojatno otići kad nebuju imali više psa ( znači ak bu sve u redu, za cca 5-6 godina ), jer em im neko kuha,em imaju zanimaciju ( pretpostavljam da sada valjda već i internet imaju u domovima ), a i neko brine oko njih i mislim da je i sigurnije
koliko se plača mjesečno, 5000-6000 kn ili više
Old 16.02.2018., 11:37   #109
Quote:
Problem je da u Hrvatskoj staracki dom u biti znaci jadnu neugodnu ustanovu u koju su smjesteni ljudi koji se fizicki ne mogu brinuti sami za sebe. Neka vrsta ruznog hospicija. Postoje u svijetu lijepi primjeri, sa raznim stupnjevima skrbi, od toga da su ljudi u svome i nitko im ne smeta i ne ulazi, ali imaju recimo organizirane aktivnosti, dostupnijeg ljecnika, ne moraju sami kuhati, pa sve vise i vise skrbi medicinskog tipa.
Zapravo sam se referencirao na praksu koju sam skuzio da nizozemci prakticiraju, a to je kad sam gledao trziste stanova za najam u Amsterdamu.

Ima nekoliko prilicno centralnih lokacija sa super manjim stanovima (tipa dvosobni 50-tak m2) po prilicno povoljnoj cijeni za tu lokaciju (cca 800E mjesecno sa pricuvom sto znaci grijanje i nas "holding" troskovi ukljuceni)... ali postoji "catch" - moras biti stariji od 55 godina da bi zivio u toj zgradi i ne imati maloljetne djece.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 15:33   #110
Quote:
koliko se plača mjesečno, 5000-6000 kn ili više
koliko se sjecam, tada je bio oko 3000 kn, penzija je bakina bila dosta a mislim da i zg placa dio cijene

ovo je bilo prije 7-8 godina, pa je sigurno i cijena isla gore
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 22:48   #111
Quote:
Viruj mi to je mukte,besplatno. U Splitu i okolici ništa pristojno se ne može nači ispod 5000 kn večinom 5600 kn ko da su se svi dogovorili.I to na 5600 kn moraš čekati red.Pa to se isplati i bez spavanja tamo samo dolazit na dan,jesti i kuči taxijem na spavanje.
da te ne lažem, evo s neta cijene 2013

Cjenik usluga smještaja u Dom za starije i nemoćne osobe Ksaver od 01.09.2013. VRSTA USLUGE. Jednokrevetna soba. 3.070,00 kn. Dvokrevetna soba po osobi. 2.650,00 kn. Trokrevetna soba po osobi 2.350,00 kn. Četverokrevetna soba po osobi 2.300,00 kn. Samački apartman. 4.500,00 kn.
ima tu više
http://dom-ksaver.hr/web/wp-content/...05-09-2013.pdf

isti se mislim sad čeka cca 10 godina, moji se davno prijavili,ali iskreno ne znam kak ide to

sad gledam, dom je kao neki iznajmljivači na jadranu, naplaćuje dodatno klimu
KILLERDOG is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 01:00   #112
Quote:
sad gledam, dom je kao neki iznajmljivači na jadranu, naplaćuje dodatno klimu
Super. Sta jos se prodaje extra? Kvaka za prozor?

Back to the roots: Zg, mirovina uz vlastiti stan, recimo 200 Eura rezije, 400 klopa i sitni troskovi, dakle potreba rock bottom 600 i to je doslovno za preziviti. Ako zele povremeno kupiti nove cipele, tablet, televizor, koji put na kakav izlet i sl. onda treba vise, recimo 800 ili bolje 1000.
Vlastiti stan i dalje ostaje jedno od dugorocno pametnijih ulaganja, negdje se mora ziviti.

Uz placu 1000 Eura (malo iznad Zg prosjeka) ocekivana mirovina je cca 350.
Dvije osobe mogu preziviti (jedva), ako obije imaju mirovinu 300-350. Ako ne umru u istoj godini, bit ce ruzno.
Ako im uvedu iole ozbiljan porez na nekretninu, katastrofa.
Ako treba platiti ista extra, od novog frizidera, popravka krova, umjetnog kuka, nekih ljekova,... bit ce gusto, odnosno za to trebaju ustediti prije, jer u mirovini ce tesko.

Eventualni joker u rukavu je prodaja nekretnine neuseljivo, pri cemu penzionerima ostaje stanarsko pravo / dozivotno uzivanje.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.