Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 11:45   #3841
da, ja sam do sad isto ga učila s klikerom i super pomaže. mada od nekih naredbi mi je lakše uvesti riječ (recimo "to" ili "bravo") jer mi je prekomplicirano imati još i kliker u ruci. kliker je bolji jer je precizniji jedino, ali i na riječ ide super.

i slažem se, sigurna sam da ima veze i raspoloženje kojim nešto radimo. Još jedan razlog za da se poslušnosti pristupi kao triku
moj zapravo dolazi i čeka i hoda uz isto jako veselo i sretno jer sam ga tako i učila nekako.. problem postaje naravno kad je nešto zanimljivo tamo negdje. Mada eto, ako imam poslasticu moj uglavnom i tad sluša, problem je bez.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
U biti ja sam skontala kako sam ga počela učiti trikove i glupirat se s njime da je tako počeo biti i poslušniji i ne samo da mene sluša već hoće poslušat i osobe oko mene, što prije nije bilo šanse ako nemaju nešto za žderat u rukama.
e pa da, to je i moje iskustvo. pogotovo kad sam krenula s njuškanjem, jer to jako voli.

A dosta se priča, prvo naučite poslušnost, a onda idemo dalje, poslušnost je glavna. Što zapravo je i ok, ali ako se poslušnosti postupi kao triku, onda i ok. samo se radi o pristupu u biti da ljudi osvijeste ne krenuti odmah s dođi dok se pas igra negdje u daljini s drugim psima. nego doma, učiti ga kao trik.
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 12:08   #3842
Ma ja kliker koristim samo kod učenja novih stvari i to doma. Kasnije kad usvoji kliker zamijenim sa bravo i maženjem. Nezgodno mi je vani klikati, obično mi je na povodcu, držim lajnu, sad bi trebala klikati i još s tom jednom rukom izvlačiti poslasticu.

Moj ako vidi nešto zanimljvije pljune poslaticu i nastavi dalje. Morat ću vježbati fokus na sebe, baš se u nekim situacijama isključi i ne doživljava me (recimo kad skonta ovog psa što ga je napao, ostavlja igru sa drugim psom i prati ga di je čak i ako je na drugom kraju livade i mogu mu mahati sa poslasticama, fokus mu je na psu). Pročitala sam savjet kako ih učiti da se fokusiraju na nas, kad sam doma svaki puta kad me pogleda da ga kliknem i dam mu poslasticu. Onda da se produžava to koliko me dugo mora gledati i klikćem kad me dovoljno dugo gleda. Vanka isto, svaki puta kad obrati pozornost da se uklika i nagradi.

Nisam još isprobavala ovo, šta mislite jel bi funkcioniralo kod zadobivanja pažnje? Sad mu znam pažnju presjeći i preusmjeriti na sebe sa vidi i onda mu izvadim poslasticu ili igračku, pali, ali to je trenutno, samo da odvućem na kratko. Volila bi ga nekako naučiti da kad ga presjećem da se skroz na mene fokusira.

Ovo sa dođi, joj koliko sam se puta nagledala da su psi na hrpi, fino se igraju i onda ih se bezveze zove iz igre da dođu. Onda se krenu žaliti kako ih psi ne slušaju. Ako se igra i hoćeš da se igra onda pusti, ako želiš prekinuti igru onda zovi i prekini igru, a ne cimaš svako malo. Ne bi ni ja nakon 5. bezveznog zivkanja više uopće dolazila.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 21:14   #3843
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
da, ja sam do sad isto ga učila s klikerom i super pomaže. mada od nekih naredbi mi je lakše uvesti riječ (recimo "to" ili "bravo") jer mi je prekomplicirano imati još i kliker u ruci. kliker je bolji jer je precizniji jedino, ali i na riječ ide super.
Ja uvijek paralelno koristim kliker i riječ i to mi se pokazalo najboljim. Kliker je čista mehanika, a riječ i naš glas imaju emociju (+ naš izraz lica, govor tijela) i to je nešto na što pas puuuno bolje odgovara nego samo na mehaniku. Naravno da ima iznimaka, ali generalno bolje odgovaraju na emocije. Kliker je ta dodatna (ogromna) pomoć. Kad sam počela klikati, čmrljila sam ko mutavac, naravno kad ništa ne znaš i s nečim tek počneš to je normalno. Da skratim, puno brže su mi psi učili i bili otvoreniji i znatiželjniji i bolje surađivali otkad sam dodala "emocije" tj. glasovni marker. Čak i neke mačke, konj i zamorac kad smo kod toga.

Quote:
A dosta se priča, prvo naučite poslušnost, a onda idemo dalje, poslušnost je glavna. Što zapravo je i ok, ali ako se poslušnosti postupi kao triku, onda i ok. samo se radi o pristupu u biti da ljudi osvijeste ne krenuti odmah s dođi dok se pas igra negdje u daljini s drugim psima. nego doma, učiti ga kao trik.
Meni nije poslušnost prva. Meni je odnos br. 1, društvene vještine i odgoj kroz koji se onda gradi i poslušnost. Puno ljudi očekuje prebrzo u prekratkom roku i uopće ne razmišljaju o fazama odrastanja kroz koji pas prolazi. Da me netko sad vidi s ovom mojom munjarom rekao bi vidi ovu kakvo neposlušno pseto ima (iako stvarno nije uopće grozna ). Ježi ga, od šteneta koje je dolazilo 1000% na 1. poziv odletila je u pubertetske vode i sad zuji više nego što mari za mene. A to će proći (pod uvjetom da se ne prestane raditi sa psom). Meni je bilo i je važno da ona odraste u otvorenog, veselog, društvenog psa i tu smo na dobrom putu. Poslušnost? Gradi se postupno od malih nogu kroz sve navedeno. Da mi nekad skoči živac... uffff kosu si čupam

Ladytoto SVE se prvo uči doma na poznatom mjestu i bez ometanja. Da, ljudi odu van i misle da će pas doći ako se deru da dođe bez da su prethodno uopće psa upoznali s tom riječju, a ako i jesu, nisu dovoljno poticali radnju. To ko da meni netko na kineskom kaže da nešto napravim, a ja pojma nemam o čemu lik priča i kaj hoće od mene.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 22:24   #3844
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ja uvijek paralelno koristim kliker i riječ i to mi se pokazalo najboljim.
a bez klikera? ja isto kad klikam uvijek i govorim, ali nekad je stvarno komplicirano ga kliknuti Onda imam "to" visokog tona, i nakon toga ga i pohvalim. I "to" dođe kao klik onda.. na to sam mislila.

Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Puno ljudi očekuje prebrzo u prekratkom roku
da, u tom je stvar. Ljudi bi htjeli da im je pas poslušan i da se prilagođava njihovom načinu života, i ako to nije tako je "neposlušan" i uzrujavaju se. A paralelno ne ulažu uopće vremena... Ipak je to druga vrsta, koja ne razumije prirodno što ljudi žele od kućnog ljubimca pa da im takva bude.
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 00:15   #3845
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
a bez klikera? ja isto kad klikam uvijek i govorim, ali nekad je stvarno komplicirano ga kliknuti Onda imam "to" visokog tona, i nakon toga ga i pohvalim. I "to" dođe kao klik onda.. na to sam mislila.
Pa kad radim nešto za što mi trebaju obje ruke ne koristim kliker već samo glas.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 12:49   #3846
Jel netko ima ideju kak da si zabavim pseto osim da mu bacam lopte u hodniku i napunim kong pa ga ždere? Popet će mi se na glavu, dosadno mu je jer se ne ispuca vanka pa onda ako ne maltretira mačku krene mene.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:12   #3847
Leeloo, skrivaj mu kongove, loptice, nagradice po stanu da trazi.

Znaci ono: sjedi, cekaj! Pa onda juris po citavom stanu dok ne nades gdje ces sakriti lopticu i kad se vratis do njega - trazi!

Ili ga uci bilo kakvim pizdarijama, samo da je mentalni rad. Od toga da kriza noge na komandu, da razlikuje lijevo i desno (to dobro dode kad mora traziti), roll over, daj sapu, da posprema igracke, ma bilo sto sto mozete raditi u zatvorenom.
__________________
Metal is like flesh. Both carry potential in their veins. When tempered with heat and pressure, the potential surfaces.
ElectroWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:13   #3848
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel netko ima ideju kak da si zabavim pseto osim da mu bacam lopte u hodniku i napunim kong pa ga ždere? Popet će mi se na glavu, dosadno mu je jer se ne ispuca vanka pa onda ako ne maltretira mačku krene mene.
Da li zna tražiti? Mi smo savladali tu naredbu tako da ja svojem sakrijem neku igračku ili hranu pa on onda to traži po stanu i to mu bude dosta zabavno.
Npr. sakrijem samo kong ili pak punjeni kong a nekad znam i malo suhe hrane staviti po punktovima u stanu pa on traži i zabavlja se.
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:16   #3849
Evo taman ja o traženju i ElectroWolf piše isto, traženje je super!
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:25   #3850
Zna naredbu nadji i to cesto koristim kad zelim da si pronadje neku igracku koju je negdje zametnuo. Trag ga nisam jos ucila i ne znam da li da za to koristim isto nadji ili da uvedem ko novu naredbu.

Strah me ako mu i to povezem s ovom naredbom sto vec zna da cu ga zbuniti. Sad mu uglavnom sparim naredbu, kazem nadji loptu, kong, kost,macku .... Ako mu sada budem rekla nadji a ne kazem sta konkretno blijedo ce me gledati ili ce mi doniheti prvu stvar koju vidi.

Mozda ga naucim i neki novi trik, al tu mi zna bit frustriran a kontam da je iovako jer nije istrcan vani.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:53   #3851
traženje je super jer izmori jako psa, a praralelno smiruje. odlično je za hiperaktivne pse baš zato jer se ne nabrijavaju dodatno fizičkom aktivnosti nego se moraju koncentrirati.

ako već zna "traži" možeš s tim, ne treba nova naredba. Neka adi što i do sad samo mu skrivaj na svakakva mjesta, sve teža i teža...

Trag je kada pas prati baš tvoj (ili nečiji) miris po tlu.. Drugačije nego kada u prostoru traži određeni miris. Možeš ga i trag učiti Onda možda bolje uvedeš novu naredbu
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 13:54   #3852
Quote:
anyzena kaže: Pogledaj post
Evo taman ja o traženju i ElectroWolf piše isto, traženje je super!
to svi mi navijamo koji pohađamo neki oblik hehe
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:28   #3853
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Strah me ako mu i to povezem s ovom naredbom sto vec zna da cu ga zbuniti. Sad mu uglavnom sparim naredbu, kazem nadji loptu, kong, kost,macku .... Ako mu sada budem rekla nadji a ne kazem sta konkretno blijedo ce me gledati ili ce mi doniheti prvu stvar koju vidi.
Pa to ti je esencijalno to
Nitko tebi ne brani da mu sakrijes lopticu pa kazes "nadji lopticu"

Moja prasica obozava traziti stvari. I kuzi ona doma sto je sto. Iako ju nikad nisam posebno ucila. Pa kad ju posaljem da trazi prvo obide sva zeznuta mjesta gdje sam joj ikad sakrila lopticu. Onda kad nije tamo, onda tek valjda ukljuci nos
Nekad ju vani posaljem da trazi. Nesto. Bilo sto. Onda ona vazno odjuri i donese mi adekvatan stap. Bas voli traziti.

Dok mali prasac recimo nece ni cuti za trazenje, interesantno mu je ko i palenta za veceru. Gledat ce me kao da sam s marsa pala i cekat da mu bacim lopticu da trci za njom. Ili da ona krene traziti pa da ju moze dotle gristi za rep.
__________________
Metal is like flesh. Both carry potential in their veins. When tempered with heat and pressure, the potential surfaces.
ElectroWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:46   #3854
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
nađem joj granu ili trešće i ona to pretvori u piljevinu.
Hrčkopas
Moj zna "traži", ali problem je što odmah nađe i jako se žuri i brži je od mene i ja za 10 minuta umrem.
Nikako da naučimo "roll over" najviše zato jer ja nemam pojma kako to naučit.

Leeloo, možeš mu dati veliku sirovu goveđu kost, s tim su se u stanju zabavljati satima.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:51   #3855
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
Nikako da naučimo "roll over" najviše zato jer ja nemam pojma kako to naučit.
.
staviš psa u lezi. pa onda probaš s poslasticom namamiti da se preokrene. prvo iz lezi na leđa, pa onda i skroz na drugu stranu. Ja sam ga i gurnula čak da skuži
i u početku je bio ofrljast taj roll over neko vrijeme, a sad ga super radi
kreneš od lošeg pa ga poboljšavaš s vremenom..

ali da jedan od težih trikova je to bio meni za naučiti
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:58   #3856
U pravu je LadyToto, drvo zna biti dosta opasno. Moj obožava žvakati i glodati grane, par puta se i najeo a da ja nisam skužila i eto ga na, doma rigoleto. Baš neprobavljeni komadi drva. Tako da sad jako pazim na te stvari, dam mu da nosi grane ali pazim da ne žvače i ne guta komade.

Inače vezano uz "roll over", moj se vani na travi okreće najnormalnije na tu komandu ali doma nikako
Meni je jedino palo na pamet da mu je u stanu pretvrda podloga za okret pa zato neće. Pa smo kod kuće to i prestali prakticirati.
anyzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 16:12   #3857
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
staviš psa u lezi. pa onda probaš s poslasticom namamiti da se preokrene. prvo iz lezi na leđa, pa onda i skroz na drugu stranu. Ja sam ga i gurnula čak da skuži
i u početku je bio ofrljast taj roll over neko vrijeme, a sad ga super radi
kreneš od lošeg pa ga poboljšavaš s vremenom..

ali da jedan od težih trikova je to bio meni za naučiti

Na žalost moram priznati i javno, ovaj sve kuži al sam ja tulasta.
Naučili smo ga hrpu tih naredbi, od kojih "pusti" ne ide ali nikako jer neće pustit i bok. A to preokretanje ne ide najviše zato jer ne znam kojim riječima da mu to kažem. Vidi on da ja nešto hoću, a kad ne znam objasniti skoči mi na/u glavu jbg.
Čuj koze..no dobro, kaj sad.
Nije meni neki gušt da on mene sad to sve posluša kao u vojsci, nego više zato da se zabavimo kad je vani baš gadno vrijeme.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 17:38   #3858
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post

Na žalost moram priznati i javno, ovaj sve kuži al sam ja tulasta.
Naučili smo ga hrpu tih naredbi, od kojih "pusti" ne ide ali nikako jer neće pustit i bok. A to preokretanje ne ide najviše zato jer ne znam kojim riječima da mu to kažem. Vidi on da ja nešto hoću, a kad ne znam objasniti skoči mi na/u glavu jbg.
Čuj koze..no dobro, kaj sad.
Nije meni neki gušt da on mene sad to sve posluša kao u vojsci, nego više zato da se zabavimo kad je vani baš gadno vrijeme.
Ako si ga sve drugo naučila riječima i tako što je shvatio što si mu objašnjavala onda i tebi i njemu.

Pretpostavljam da si se kod učenja pusti pokušala koristiti razmjenom? On tebi ono što ima, a ti njemu nešto drugo jednako ili još više zanimljivo?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 19:42   #3859
Quote:
anyzena kaže: Pogledaj post
Inače vezano uz "roll over", moj se vani na travi okreće najnormalnije na tu komandu ali doma nikako
Meni je jedino palo na pamet da mu je u stanu pretvrda podloga za okret pa zato neće. Pa smo kod kuće to i prestali prakticirati.
e da.
moj neće recimo sjesti ni leći kad je mokar. I onda ako mu to kažem, počne se vrtit u krug, prosit, davat šapu, skakat i sve živo, samo da ne bi trebao. fina guza

Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
Naučili smo ga hrpu tih naredbi, od kojih "pusti" ne ide ali nikako jer neće pustit i bok. A to preokretanje ne ide najviše zato jer ne znam kojim riječima da mu to kažem. Vidi on da ja nešto hoću, a kad ne znam objasniti skoči mi na/u glavu jbg.
e.
čekaj, a kako si ga učila te koje zna?
prvo ga naučiš da napravi pokret, a onda možeš dodati i verbalni znak.
stvarno ako si mu do sad samo govorila i on je skužio pas je genije
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 11:14   #3860
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Ako si ga sve drugo naučila riječima i tako što je shvatio što si mu objašnjavala onda i tebi i njemu.
Pretpostavljam da si se kod učenja pusti pokušala koristiti razmjenom? On tebi ono što ima, a ti njemu nešto drugo jednako ili još više zanimljivo?
Riječima, i pokretima, uz nagradice smo učili sve do sada što jesmo. Razmjena ne klapa baš dobro zato što ako već ima nešto što jako voli, teško da će mi to dati.
Ode, spremi si to njemu vrijedno što ima, i vrati se po još ono drugo što mu nudim. Još me pritom jednim okom gleda da vidi jesam li špijala kamo je pospremio.
"Fuj" ide dosta dobro jer nije žderonja, i "čekaj" dobro funkcionira. Lezi, šapa/druga šapa i ove standardne, to zna. I def bolje reagira na dogovor ili zamolbu nego na naredbu.

Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
čekaj, a kako si ga učila te koje zna?
prvo ga naučiš da napravi pokret, a onda možeš dodati i verbalni znak.
stvarno ako si mu do sad samo govorila i on je skužio pas je genije
Pa, na primjer "daj pet" smo učili tako što sam podigla ruku "u pet" i drugom rukom pokazivala prstom na nju uz verbalno "daj pet". Brzo je skužio.
Radni je pas, strašno zainteresiran za učenje. Ladice je naučio otvarati sam...

Ladytoto, pa čeka da ga obrišeš prvo, kak će sjedit na mokrom dupetu
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.