Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 11:01   #1
Beba i sjedenje

Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:26   #2
Meni su rekli ovako: sve što dijete može napraviti samo, u redu je. Znači, ako se tvoja beba samostalno posjeda i stabilno sjedi, to je teoretski OK. Ali ako je sama stavljaš u sjedeći položaj, to nije u redu, unatoč stabilnom sjedenju.

Moja beba od 5 mjeseci ne sjedi sama. Ali uredno stavlja nožni palac u usta. Ovo zadnje navodno ima veze sa sjedenjem jer se na taj način isteže donji dio kralježnice što predstavlja pripremu za sjedenje. Ako bih bebu sad posjedala, "sabijala" bih joj taj dio leđa i zato prerano posjedanje nije dobro.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:30   #3
pa on ne zna samostalno sjesti vec ja cim mu dam prst on se sam bez moje pomoci posjedne, ja ga ne vucem, ja mu samo dam prst, on se uhvati i sam sjedne.........dok eto npr. moj ne moze jos staviti palac u usta, stalno pokusava, navalci nogu, ali ne moze jos doci do usta......
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:43   #4
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
pa on ne zna samostalno sjesti vec ja cim mu dam prst on se sam bez moje pomoci posjedne, ja ga ne vucem, ja mu samo dam prst, on se uhvati i sam sjedne.........dok eto npr. moj ne moze jos staviti palac u usta, stalno pokusava, navalci nogu, ali ne moze jos doci do usta......
Joj ne znam, ako mu ti daš prst, to valjda znači da mu pomažeš. A zakaj ste išli ortopedu?
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:46   #5
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Joj ne znam, ako mu ti daš prst, to valjda znači da mu pomažeš. A zakaj ste išli ortopedu?
pa na ultrazvuk kukova, kaze da su mu kukovi ok, sve u redu, ne treba vise siroko povijanje, a kada sam mu rekla da zeli sjediti i da stalno kaci na mene i muza da bi se uhvatio za prst, majicu bilo sto da se digne doktor je rekao da ne smije jos barem mjesec dana i da mu ne dajemo prst, ali me zanimaju iskustav drugih ljudi!
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:51   #6
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
pa na ultrazvuk kukova, kaze da su mu kukovi ok, sve u redu, ne treba vise siroko povijanje, a kada sam mu rekla da zeli sjediti i da stalno kaci na mene i muza da bi se uhvatio za prst, majicu bilo sto da se digne doktor je rekao da ne smije jos barem mjesec dana i da mu ne dajemo prst, ali me zanimaju iskustav drugih ljudi!
A sorry, mi smo išli snimati kukiće s tri mjeseca, tad još nije bilo govora o sjedenju, pa nisam povezala.

Valjda će se javiti još netko s iskustvom, ali eto, moje je "u liniji" s onim što je tebi rekao ortoped. Moja se isto kači i pokušava dići debelu guzicu ali nekako trapavo i smotano. I kad joj uspije, ne uspijeva zadržati sjedeću pozu pa nemam puno brige u smislu jel prerano ili ne.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:55   #7
pa ovaj moj kada sjedne on bas sjedi, odmah se rukama prebaci naprijed da uhvati stopala i sav sretan se smije.........
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:00   #8
Mislim da ti je najbolja majčina tj. tvoja procjena. Sa 5 mj. će ti doktor reći da dijete ne smije sjediti, a sa 6 kad dođeš će se isčuđavati kako to da dijete ne sjedi samostalno.
Normalno da ga nećeš saviti da sjedi 5 sati u stolici ili kakvu sličnu glupost, ali mislim da mirne duše mu možeš ponuditi prst da se pridiže - tako uostalom vježba trbušne mišiće.
Također nemaju sva djeca isto razvijenu muskulaturu - neki imaju jače, a neki slabije mišiće. A u poluležeći-polusjedeći položaj (ono malo podboltan sa jastučićima iza leđa) ga možeš stavljati - pomalo.
Zdrav razum odlučuje - a mama valjda najbolje vidi i prati razvoj svog djeteta.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:03   #9
thanks cure
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:06   #10
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
pa ovaj moj kada sjedne on bas sjedi, odmah se rukama prebaci naprijed da uhvati stopala i sav sretan se smije.........
Pa onda ga pusti da uziva malo, pa ga prebaci na trbuh nek se uči puzat i dohvaćat igračke.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 15:51   #11
Moj je bebuljak jučer napunio 5 mjeseci. Ne potičem ga na sjedanje, ne stavljam u sjedeći položaj, u kolicima se vozimo u skroz ravnom položaju.

Naravno da mu je to dosadno pa kombiniramo nosanje u slingu (vrsta marame), igranje na ravnom, ležanje potrbuške, nosanje na rukama...

Kad ga držim u naručju tad je u nekom poluležećem položaju, iako bi on isto htio "ispraviti leđa", ali kad bude sam mogao podići se i sjesti tad mu neću braniti da tako sjedi u naručju, do tad se držim savjeta pedijatara, fizijatara i ostalih kompetentnijih od mene.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 09:40   #12
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je najbolja majčina tj. tvoja procjena. Sa 5 mj. će ti doktor reći da dijete ne smije sjediti, a sa 6 kad dođeš će se isčuđavati kako to da dijete ne sjedi samostalno.

Također nemaju sva djeca isto razvijenu muskulaturu - neki imaju jače, a neki slabije mišiće.
Zdrav razum odlučuje - a mama valjda najbolje vidi i prati razvoj svog djeteta.
slažem se sa Rosom.
svako dijete je individualno i ne treba nikad uspoređivat dvoje djece i njihov razvoj.
ti ga nemoj poticat, nastoj mu što manje davat prste da se za njih hvata.
ako se on želi posjedati, naći će i sam načina.
moja mala je pokušavala do 8 miseci sjest samostalno, i isto bi se dizala čim bi se za nešto dohvatila, ali je samostalno sjela sa 8,5 mjeseci.
Loryblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 13:34   #13
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
pa ovaj moj kada sjedne on bas sjedi, odmah se rukama prebaci naprijed da uhvati stopala i sav sretan se smije.........
i moj mališa se svom silom trudio posjesti, ali mu je to uspjelo tek sa 7mj
do onda ga nismo stavljali da sjedi, premda se hvatao za moj prst i povlačio...
osim kad je bio na rukama (80% budnog vremena), bio je na podu, u krevetiću i vippeu u ležećem položaju, a u kolicima s laganim nagibom (to tek od 5,5-6mj), do onda ravno ili u AS
definitivno nije dobro bebu podboltavati s jastučićima jer im na taj način krivimo kralježnicu i opterećujemo bespotrebno
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 19:00   #14
Quote:
barbika kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 5 mj. i stalno bi sjedio, kada sjedne najsretniji je na svijetu, ortoped kaze da ne smije sjediti, ali me zanimaju iskustva drugih jer na kraju karjeva razvoj svakog djeteta je individualan, ima djece koja hodaju s 5, 6 mj., ziva istina, jedan pedijatar napisao clanak o tome!
moja je prohodala s malo manje od 8 mjeseci.puzala je samo 5 dana...sa 7 mjeseci se digla na noge i stajala kod stola oko tjedan i prohodala...
a druga sa 10 mjeseci.
sjedile su obje sa 5 mjeseci na veliko.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 20:43   #15
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je najbolja majčina tj. tvoja procjena. Sa 5 mj. će ti doktor reći da dijete ne smije sjediti, a sa 6 kad dođeš će se isčuđavati kako to da dijete ne sjedi samostalno.
Normalno da ga nećeš saviti da sjedi 5 sati u stolici ili kakvu sličnu glupost, ali mislim da mirne duše mu možeš ponuditi prst da se pridiže - tako uostalom vježba trbušne mišiće.
Također nemaju sva djeca isto razvijenu muskulaturu - neki imaju jače, a neki slabije mišiće. A u poluležeći-polusjedeći položaj (ono malo podboltan sa jastučićima iza leđa) ga možeš stavljati - pomalo.
Zdrav razum odlučuje - a mama valjda najbolje vidi i prati razvoj svog djeteta.
meni su rekli ovo nikako! ni slučajno da se uhvati za prst pa se pridigne niti podboldavanje jer to nije samostalno, a jedino je ispravno ako beba sve napravi samostalno. znači dok se beba sam iz potrbušnog ili iz ležećeg položaja sama ne pridigne ne bi ju smjelo posjedati.
spominjale ste da beba stavlja nogice u usta- tek kad to učini znači da joj je kralježnica spremna za sjedenje.
hmmm7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 20:56   #16
pa ne stavljaju sve bebe palce u usta za vrijeme sjedenje isto kao sto ni sve ne bale kad im zubi izlaze...moje ni jedno nije..a sjele su se same kad su bile spremne.uvjek me bilo strah da ce mi se djete baliti uzasno ka nastupe zubi ali suhlju djecu nisam vidla...sve je relativno.svako dijete je drugacije.i svako reagira drugacije.
zdrava beba sa 5 mjeseci(6 najkasnije) mora sjediti bez rusenja.hodanje je vec druga stvar...neko prije neko ranije.naravno ako se djete sa 5 mjeseci ne dize u sjedeci polozaj da se treba malo raspitati cemu taj zastoj u razvoju...i ne ju/ga sam gurati u sjedeci polozaj.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:02   #17
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
pa ne stavljaju sve bebe palce u usta za vrijeme sjedenje isto kao sto ni sve ne bale kad im zubi izlaze...moje ni jedno nije..a sjele su se same kad su bile spremne.uvjek me bilo strah da ce mi se djete baliti uzasno ka nastupe zubi ali suhlju djecu nisam vidla...sve je relativno.svako dijete je drugacije.i svako reagira drugacije.
zdrava beba sa 5 mjeseci(6 najkasnije) mora sjediti bez rusenja.hodanje je vec druga stvar...neko prije neko ranije.naravno ako se djete sa 5 mjeseci ne dize u sjedeci polozaj da se treba malo raspitati cemu taj zastoj u razvoju...i ne ju/ga sam gurati u sjedeci polozaj.
ne znam jesi mislila na moj post, ali ako jesi ja nisam rekla da stavljaju palce u usta dok sjede već kad stave nogice u usta u ležećem položaju znači da mu je kraljež. spremna za sjedenje. ok, istina neće svako dijete staviti nogicu u usta ali kad to učini spremno je za sjediti!
meni nisu rekli da zdrava beba mora sjediti sa 6 mj. moja ima 6 i ne sjedi i nitko mi nije rekao da zaostaje! dapače!
hmmm7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:45   #18
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
ako se djete sa 5 mjeseci ne dize u sjedeci polozaj da se treba malo raspitati cemu taj zastoj u razvoju....
Oprosti, ali pričaš gluposti i samo strašiš zbunjene roditelje
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:47   #19
PA ZATO KAZEM DA JE SVE relativno.no ako sa odredenom dobi djete ne radi ono sto bi trebalo,onda ga malo bolje pogledaju kod pedijatra i ako ustanove da je sve na kraju ok..super.no,znam mamu kojoj djete nije sjedilo kad je trebalo iako je sve deugo bilo super i nasli su da je nesto krivo sa misicima...djeetu je prepisana kratka terapija i sad je sve ok.al sve je relativno.dokle god nije fakat veliki zaostatak.a takvog svaki roditelj primjeti i sam.
ne mogu ja reci da djeca koja prohodaju sa 12 mjeseci nisu ok samo zato jer je moja prohodala sa niti 8...jer ona je bila malo preuranjena...ali ako ne hoda sa 16..onda je malo cudno.onda vise nema ni relacije.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:51   #20
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali pričaš gluposti i samo strašiš zbunjene roditelje
cuj,prvo citaj postove koje sam napisala pa onda reci da pricam gluposti.imam dvoje djece i po struci sam u medicini radila u pedijatriji sa novorodenima pa do 18.a drugo,ako se roditelji ovdje strase na konto nekih nickova koji postavljaju misljenja i savjete,umjesto da se obrate pedijatru ako misle da imaju problem onda nisu za drugo neg da se strase.
malo kontradiktivno zvuci ali u realnosti je tak.za gluposti mogu traziti savjet ali ako je nesto jako bitno,onda cu se javiti profesionalnoj osobi a ne babama s foruma.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.