Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2006., 17:58   #41
Quote:
lappino kaže:
Jalnuški, imaš kakav drugi link na video što spominješ (komp. mi je konfiguriran da mu flash player ne može prići na manje od 100 metara...), ono, Windows Media ili slično?
A da, to je ona snimka obaranja JEDNOG aviona kad je nastao legendarni uzvik "Obadva!"...iako je na snimci i dalje obaranje samo jednog aviona.
I bio je oboren samo jedan.
Na Dnevniku su tada rekli da su uz ta dva oboreno još desetak.
Govorimo o elementarnoj propagandi.
A ja sam tada bio jednako razočaran snimkom (jer sam ipak očekivao da vidim kako padaju dva aviona, a ne samo jedan), kao i nekoliko godina kasnije, kad sam gledao snimke sigurnosnih kamera udara AVIONA (?) u Pentagon...
Ako će ti bit lakše - nije oboren niti jedan.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 26.08.2006., 18:01   #42
porga,
OK, i šta vele, koliko?
Ono o 4-5%, što im to znači, taj postotak od ukupnog broja mehanizacije u naoružanju cjelokupne JNA? I kada? Tijekom cjelokupnog rata u Hrvatskoj ili samo u napadu na Vukovar?
Npr. Rusi su tijekom napada na Grozni na Novu 1995. izgubili 90% tehnike i 60% ljudi. Ali za tehniku primjenjuju "kreativno knjigovodstvo", tj. vrlo liberalno tumače kriterije "nepovratnih gubitaka". Npr. tenk kojem je eksplozija streljiva otkinula kupolu se i dalje smatra "popravljivim", ukoliko nije u potpunosti izgorio...
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 18:02   #43
Jalnuški, rado bi vidio drugog.
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 18:12   #44
Quote:
lappino kaže:
Jalnuški, rado bi vidio drugog.
Ja na slici vidim ovo ( zaboravimo drugi avion ):

Prvi avion dolazi u pravcu snimatelja i biva pogodjen protuzracnim topom. Nakon toga radi U okret ali sa rapidnim gubljenjem visine . kamera se okrece prema drugom avionu trenutak prije nego sto prvi avion:
a) upada u more
b) uspijeva se izvuci naglim propinjanjem.

Stvarno neznam sto je bilo sa njim ali svjedok govori da su oba pala.
u prolazu is offline  
Old 26.08.2006., 18:14   #45
Gubici srpskog zrakoplovstva:
http://www.yuairwar.com/gubici3.asp

Nema MIG-29 nad Hrvatskom ali ima mnogo čega drugog.

Neuspjeh srpskih snaga kod Vukovara:
Iako su nakraju Srbi osvojili grad izgubili su momentum napredovanja jer su velike snage uložili i izgubili prilikom napada na Vukovar. Glavni razlog gubitaka su bili slabi moral zbog različitih nacionalnosti u redovima JNA, slaba taktika primjene oklopništva i veliki broj "rezervista" kojima vojna vještina nije svakodnevni posao.
S druge strane su bili dobro organizirani branitelji, visokog morala i s odličnim vodstvom.

Velika je vjerojatnost da broj uništenih tenkova i oklopnih vozila prelazi 100. Osobno sam pričao s jednim braniteljem koji je rekao da su u jedom danu znali uništit i do 10 tenkova. Imali su zabilježena mjesta gdje tenk mora doć i nije bilo šansi ga promašiti. Inaće su istu stvar napravili nama Srbi u Petrinji za vrijeme Oluje kada smo izgubili par tenkova.
fulcrum is offline  
Old 26.08.2006., 18:27   #46
Quote:
lappino kaže:
Jalnuški, rado bi vidio drugog.
Ja strašno zamjeram snimatelju što nije bio dovoljno koncentriran da se drži dogovora sa drugim mrtvim srpskim pilotom i što nije držao kameru fiksiranu na mjesto gdje mu je ovaj ranije dojavio da će pasti.

Ujedno sam malo ljut i na mrtve srpske pilote što su pali u isto vrijeme, a ne kako je dogovoreno jedan za drugim u razmaku od minute na dogovorena mjesta da se kamerman ima vremena pripremiti i ovjekovječiti im odlazak u vječna lovišta..
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 26.08.2006., 18:31   #47
U prolazu, to je to.
Budući da se ne vidi (ja ne vidim, a niti naši na položaju to nikako nisu komentirali) "pogodak" protuzrakoplovnog topništva u prvi avion, te budući da svjedok počinje vikati "obadva" tek kad padne raketom pogođeni drugi avion, smatram da je tada oboren samo jedan jastreb.
Ako veliš "trenutak prije" - naši bi odmah počeli slaviti obaranje prvog da je odmah pao u more.
Ono je dobar link jugo-gubitaka. Koliko god je lista precizna, ili nije.
Ovo ne govorim za potvrđivanje onog kod Šibenika, ali za taj datum je prijavljen gubitak samo jednog aviona. I to "Galeba", a ne "Jastreba"? A opet, za slijedeći dan imaju prijavljenog "Jastreba"...
lappino is offline  
Old 26.08.2006., 18:32   #48
Quote:
lappino kaže:
porga,
OK, i šta vele, koliko?
Ne vele.
NPR. Pukovnik Jovanovic govori "s obzirom da neprijatelj nije imao avijaciju i tenkove, a artiljeriju u ogranicenim kolicinama gubitaka i ostecenja borbene tehnike bilo je previse"

Quote:
lappino kaže:
Ono o 4-5%, što im to znači, taj postotak od ukupnog broja mehanizacije u naoružanju cjelokupne JNA? I kada? Tijekom cjelokupnog rata u Hrvatskoj ili samo u napadu na Vukovar?
Ne navodi se. Isto je nejasno dali su pod gubitke racunali i onu tehniku koju su nakon remonta vracali u postrojbe. Nesto malo vise ima o poginulim vojnicima, no i tu su podaci prilicno sturi i samo za par jedinica.
porga is offline  
Old 26.08.2006., 18:35   #49
Nego, vratimo se na temu.

Malo stare, dobre, ustaške propagande nikome neće štetiti.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Old 26.08.2006., 18:58   #50
Quote:
fulcrum kaže:
Gubici srpskog zrakoplovstva:
http://www.yuairwar.com/gubici3.asp

Nema MIG-29 nad Hrvatskom ali ima mnogo čega drugog.

Fali tu aviona. Ja sam gledao videokazetu sto su sisacki PZOvci snimali kad su obarali avione, vidio sam dva pogotka. Nazalost ne mogu doci do te kazete.

Inace, da "OBA DVA" ne budu usamljena, evo i treceg.

http://www.youtube.com/watch?v=E2pYCf7QbMY

porga is offline  
Old 26.08.2006., 21:57   #51
Quote:
lappino kaže:
Ako veliš "trenutak prije" - naši bi odmah počeli slaviti obaranje prvog da je odmah pao u more.
Ne, jer su bili koncentrirani na nadolazeći drugi avion. Da je naišao i treći ,ne bi slavili ni ovaj drugi, već tek kad bi i treći pao ili prošao.
Simba-OS is offline  
Old 26.08.2006., 21:58   #52
Na snimku se vidi da su obadva srusena...

Ali da su Mig-ovi....e to se ne vidi.
__________________
...sve te tisuce, hiljedarke, konjanici i rudari, stavljani davno u stranu za neki san da se ostvari.
Nestali u brojkama, brojke kao snjeg okopnile...
Karlovcanin is offline  
Old 26.08.2006., 22:06   #53
Mig nije sigurno. Možda ovo...
Simba-OS is offline  
Old 26.08.2006., 22:29   #54
Quote:
porga kaže:
Fali tu aviona.
Inace po toj listi koju je radio neki srpski zaljubljenik u zrakoplovstvo a kojoj nedostaje jos poneki zrakoplov, ukupni srpski gubici u zrakoplovstvu su:

91:61
92:36
93:11
94:13
95:20
..
99:89
ukupno u ratu 91-95 141
zajedno sa 99' 230

jebate pilota.
u prolazu is offline  
Old 27.08.2006., 01:59   #55
Quote:
fulcrum kaže:
Gubici srpskog zrakoplovstva:
http://www.yuairwar.com/gubici3.asp

.
Ispada da su oni sami sebi najveci neprijatelji bili. Piloti im totalno nesposobni, avioni u kvarovima. Pogledaj koliko ih je samo zakacilo dalekovod i u neku sumu, brdo spicilo?

Na ovo sam se slatko nasmijao.
"oboren od vlastite PVO"
Blixa is offline  
Old 27.08.2006., 02:04   #56
Quote:
Blixa kaže:
Ispada da su oni sami sebi najveci neprijatelji bili. Piloti im totalno nesposobni, avioni u kvarovima. Pogledaj koliko ih je samo zakacilo dalekovod i u neku sumu, brdo spicilo?

Na ovo sam se slatko nasmijao.
"oboren od vlastite PVO"
Jos kad im odu u penziju onih par "Hrvata" sto su ostali...nece nam ni trebati PZO.
u prolazu is offline  
Old 27.08.2006., 04:28   #57
Quote:
u prolazu kaže:
Inace po toj listi koju je radio neki srpski zaljubljenik u zrakoplovstvo a kojoj nedostaje jos poneki zrakoplov, ukupni srpski gubici u zrakoplovstvu su:

91:61
92:36
93:11
94:13
95:20
..
99:89
ukupno u ratu 91-95 141
zajedno sa 99' 230

jebate pilota.
A od tih 89 90% vrisnulo na zemlji, sta to ima sa pilotima
__________________
...sve te tisuce, hiljedarke, konjanici i rudari, stavljani davno u stranu za neki san da se ostvari.
Nestali u brojkama, brojke kao snjeg okopnile...
Karlovcanin is offline  
Old 27.08.2006., 04:35   #58
Quote:
Karlovcanin kaže:
A od tih 89 90% vrisnulo na zemlji, sta to ima sa pilotima
Gdje ti nadje cifru od 90%?
Ali nije uopce vazno....
Blixa is offline  
Old 27.08.2006., 05:21   #59
Quote:
Blixa kaže:
Ispada da su oni sami sebi najveci neprijatelji bili.
To je jedna velika i vjrojatno jedina istina.

Ono shto je meni strashno je shto se smijete na smrt mnogih ljudi.

Ako su istiniti svi ti podaci koje navodite (shto se Vukovara tiche), ja cu vam dodati jednu perspektivu koju niste imali do sada, ili vam bar nije palo napamet. Ti tzv. "chetnici" su rezervisti tadashnje JNA i vojnici na odsluzhenju vojnog roka, koji nisu zheljni ratovanja i/ili ubijanja/pogibije. A sa druge su ljudi koji brane svoj dom. Dodatan komentar nije potreban.

Vama sa vjerojatno i ja chetnik, ali nema veze. Sushtina mog komentara ovdje je da smo imali politichare koji se nisu umjeli dogovoriti, pa us stavili svoj narod da pregovara pushkama, a vi se tome smijete.

Mesic je rekao, a toga se dobro sjecam, jer sam bio zgrozhen izjavom u to vrijeme kad mi je blo 14 godina, da ce biti posljenji predsjednik Jugoslavije. Dakle znalo se shta se sprema, a bolidi politichari su to i dozvolili, umjesto da su seli i dogovorili se ko ce chime da vlada.

Inache ovaj "chetnik" je iz "mjeshovitog" braka, i 15 godina nije bio u svom omiljenom mjestu u Dalmaciji niti vidio rodbinu. Da sam kojom prilikom morao biti u ratu radje bi primio metak nego ga ispalio u sunarodnika.

Pozdrav iz Beograda.
Green is offline  
Old 27.08.2006., 06:41   #60
Quote:
Green kaže:

Ono shto je meni strashno je shto se smijete na smrt mnogih ljudi.

Ne, mi smo nesretni sto ih vise nije bilo mrtvih. Ozbiljno. Jer to bi znacilo vise nas zivih.


Quote:
Green kaže:
Ako su istiniti svi ti podaci koje navodite (shto se Vukovara tiche), ja cu vam dodati jednu perspektivu koju niste imali do sada, ili vam bar nije palo napamet. Ti tzv. "chetnici" su rezervisti tadashnje JNA i vojnici na odsluzhenju vojnog roka, koji nisu zheljni ratovanja i/ili ubijanja/pogibije. A sa druge su ljudi koji brane svoj dom. Dodatan komentar nije potreban.
Nemas ti bas mozga, jel tak?
Kako god Hrvati nisu isli u JNA i u rezervu, mogli su i Srbi ne ici. PA nebi ni bilo rata. Vis kak je jednostavno. Mi Hrvati, koliko god sm to htjeli, nismo isli paliti Vranje i Prokuplje, suzdrzali smo se. Bilo je tesko, al uspjeli smo Tak su se i ovi tvoji mogli suzdzati i ne haraciti po Hrvatskoj.




Quote:
Green kaže:
Vama sa vjerojatno i ja chetnik, ali nema veze. Sushtina mog komentara ovdje je da smo imali politichare koji se nisu umjeli dogovoriti, pa us stavili svoj narod da pregovara pushkama, a vi se tome smijete.
Nisi ti cetnik. Ti si jos jedan srpski idiot sa filozofijom "tko nas bre zavadi". Takvih nam je ovdje puna ona stvar.

Quote:
Green kaže:
Mesic je rekao, a toga se dobro sjecam, jer sam bio zgrozhen izjavom u to vrijeme kad mi je blo 14 godina, da ce biti posljenji predsjednik Jugoslavije. Dakle znalo se shta se sprema, a bolidi politichari su to i dozvolili, umjesto da su seli i dogovorili se ko ce chime da vlada.
Al sad ozbiljno, koliko ti imas godina? S kime se dogovoriti? Sa ovima koji su se vec dogovorili?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5774243&postcount=30

Quote:
Green kaže:
Inache ovaj "chetnik" je iz "mjeshovitog" braka, i 15 godina nije bio u svom omiljenom mjestu u Dalmaciji niti vidio rodbinu. Da sam kojom prilikom morao biti u ratu radje bi primio metak nego ga ispalio u sunarodnika.
ZAto i nisi bio 15 godina u domovini. Slobodno ostani van nje jos 15, jer ti to nikad ni nije bio dom.
porga is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.