Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2008., 16:02   #41
Ja sam imao jednog pajdu u školi rezervnih oficira u BG, taj je tek imao ispran mozak, ali doslovce ispran mozak... zovu mene njegovi straci i kažu zovi ga, rođeni sin nam propao, niti nama ne vjeruje, ne poznajemo ga više!
Ne znam točno kada je otišao i kada se vratio, ali čuli smo se negdje polovicom 1991.
Pa zovnem ja njega na telefon, o on mene pitao - pa šta mi tu radimo, šta rušimo Jugoslaviju i ostala sranja?
Čovjek jednostavno niti je mogao pobjeći iz BG, niti je želio, jer realno nije niti znao šta se zbiva oko njega.
Klasično pranje mozga!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 18.04.2008., 16:59   #42
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post
Daj molim te ne traži kruha preko pogače!

To što bi ti neka prava to je smiješno i žalosno. Čime si zaslužio ta dodatna prava? Time što si bio u JNA u vrijeme kad je to bilo obavezno? Ne vidim da si time na neki način zadužio RH.

Imaj na umu da ti ovo pišem kao čovjek koji je isto tako odslužio tu JNA u jednoj od zadnjih generacija (01.09.1990.-30.08.1991.), na moju sreću u Makedoniji.

Po tvojoj logici bi svi koji su odslužili vojsku trebali imati neka prava, s time da bi dečki koji su služili HV po logici stvari trebali imati veća prava jer je to ipak HV.
Jamislim da bi ipak trebao razmisliti o plocicama.Sluzio si u Makedoniji. I nemas pojma sta znaci biti u JNA u to vrjeme na tako blizu Hrvatske.
LIVADE is offline  
Old 18.04.2008., 17:14   #43
A st se tice obaveznog sluzenja JNA i Slovenci su bili na obaveznom sluzenju u JNA pa ih je ipak drzava uspijela skinuti prije: I mi smo to ocekivali ali K....C smo dobili pa ja mislim da je tu i Hrvatska malo odgovorna sta se nisu potrudili to isto napraviti.Ipak sta se tice Sovenaca mogli su birati otici ili ostati ali nije se to odnosilo samo na vojnike nego i na oficire ljudi moji u jedan dan nije bililo ni jednog oficira i vojnika slovenca u blizini necu nikada zaboraviti kada mi je jedan kapetan slovenac rekao bolje da ja idem ljepiti tapete sa starim u Sloveniju nego da idem u rat reko je sad ste i vi Hrvati na redu tako cete brzo doma ali taj dan nismo docekali e pa sad mi oped recite da sam ja kriv .Jer stvarno sam shvatio sada zbog cega sve ove godine nije bilo ni rijeci o nama.
LIVADE is offline  
Old 19.04.2008., 13:36   #44
Oprosti, ali ti si služio vojsku Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koja te je na to odsluženje i poslala (Sekretarijati obrane bili su savezna tijela). Poslovi obrane u SFRJ bili su u ingerenciji saveznih vlasti i RH s tim nema nikakve veze. Ti si na odsluženje otišao u prosincu 1990. U to vrijeme Hrvatska je još uvijek bila SR Hrvatska, federativna jedinica SFRJ. Išao si u vojsku po istim osnovama kao i svi ostali.
Da podsjetim: Deklaracija o neovisnosti RH donešena je 25. lipnja 1991. a Hrvatska je međunarodno priznata 15. siječnja 1992. U to vrijeme ti si već uvelike bio na odsluženju vojnog roka, odnosno u vrijeme kad si na služenje otišao Hrvatska nije bila samostalna suverena država.
Simba-OS is offline  
Old 19.04.2008., 16:23   #45
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali ti si služio vojsku Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koja te je na to odsluženje i poslala (Sekretarijati obrane bili su savezna tijela). Poslovi obrane u SFRJ bili su u ingerenciji saveznih vlasti i RH s tim nema nikakve veze. Ti si na odsluženje otišao u prosincu 1990. U to vrijeme Hrvatska je još uvijek bila SR Hrvatska, federativna jedinica SFRJ. Išao si u vojsku po istim osnovama kao i svi ostali.
Da podsjetim: Deklaracija o neovisnosti RH donešena je 25. lipnja 1991. a Hrvatska je međunarodno priznata 15. siječnja 1992. U to vrijeme ti si već uvelike bio na odsluženju vojnog roka, odnosno u vrijeme kad si na služenje otišao Hrvatska nije bila samostalna suverena država.
zašto onda hrvatska isplaćuje boračke mirovine antifašističkim borcima?
markozzz is offline  
Old 19.04.2008., 20:25   #46
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
zašto onda hrvatska isplaćuje boračke mirovine antifašističkim borcima?
Mirovina je stečeno pravo.
Simba-OS is offline  
Old 19.04.2008., 21:46   #47
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
U to vrijeme ti si već uvelike bio na odsluženju vojnog roka, odnosno u vrijeme kad si na služenje otišao Hrvatska nije bila samostalna suverena država.
pa decko je otisao na sluzenje vojnog roka u skladu sa zakonom SFRJ...i to je OK...
ali je protiv svoje volje odredjeno vrijeme morao biti zatocen u agresorskoj vojsci...vjerojatno je trpio maltretiranje i sikaniranje...
drzava bi bar trebala inzistirati na tome da se kazne krivci za to....
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Old 19.04.2008., 23:06   #48
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
pa decko je otisao na sluzenje vojnog roka u skladu sa zakonom SFRJ...i to je OK...
ali je protiv svoje volje odredjeno vrijeme morao biti zatocen u agresorskoj vojsci...vjerojatno je trpio maltretiranje i sikaniranje...
drzava bi bar trebala inzistirati na tome da se kazne krivci za to....
A tko su krivci? Ali na stranu to, čovjek u uvodnom postu traži nekakva prava (ne navodi koja i kakva) zbog toga što je služio JNA. O tome je riječ.
Simba-OS is offline  
Old 19.04.2008., 23:35   #49
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Mirovina je stečeno pravo.
gdje, u ratu?
nisu se ni ti borci borili za RH.
ne smatram da bi ti ljudi trebali dobiti nešto od države, samo želim reći da država ipak daje sredstva i za stvari koje nisu imale velike veze s njom
markozzz is offline  
Old 20.04.2008., 00:24   #50
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
A tko su krivci?
Pa oni koji su ga drzali zatocenog u vojarni...kao da je problem saznati koji su mu oficiri bili nadredjeni...
Quote:
Ali na stranu to, čovjek u uvodnom postu traži nekakva prava (ne navodi koja i kakva) zbog toga što je služio JNA. O tome je riječ.
to uopce nije istina...ne trazi prava zbog toga sta je sluzio JNA nego jer je od te JNA bio zatocen.... Velika razlika...
__________________
Bob Rock: "Bjezimo, njih su dvojica, a mi smo sami!!!"
vviikkii is offline  
Old 20.04.2008., 21:09   #51
Sta se tice prava vidim da svi zele znati sta bi ja: ostetu,zasto ne. Sada se pitate od koga pa od Hrvatske drzave naravno pa nek se oni bakcu sa njima i sada kada nisu bili u stanju prije nek ih sude i svi koji smo sluzili u tom razdoblju to zasluzujemo ja mislim da bi se svi slozili koji su sluzili u to vrijeme na tako nesto. Pa kada Slovenci i Talijana mogu traziti od nas svakakve gluposti pa da i mi trazimo nase od Srbije.Samo nemojte reci onda bi svi koji su sluzili JNA trebali traziti ostetu ne ne slazem se stime jer onda prije toga nije bilo tog sranja ipak su to bili u nasem slucaju puno slozeniji problemi.
LIVADE is offline  
Old 20.04.2008., 21:43   #52
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Sta se tice prava vidim da svi zele znati sta bi ja: ostetu,zasto ne. Sada se pitate od koga pa od Hrvatske drzave naravno pa nek se oni bakcu sa njima i sada kada nisu bili u stanju prije nek ih sude i svi koji smo sluzili u tom razdoblju to zasluzujemo ja mislim da bi se svi slozili koji su sluzili u to vrijeme na tako nesto. Pa kada Slovenci i Talijana mogu traziti od nas svakakve gluposti pa da i mi trazimo nase od Srbije.Samo nemojte reci onda bi svi koji su sluzili JNA trebali traziti ostetu ne ne slazem se stime jer onda prije toga nije bilo tog sranja ipak su to bili u nasem slucaju puno slozeniji problemi.
Rekao sam ja da bi ti trebao tražiti PTSP zbog "psihičkog maltretiranja" jer očito je da imaš problema.
NINJA 07 is offline  
Old 20.04.2008., 22:13   #53
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
gdje, u ratu?
nisu se ni ti borci borili za RH.
ne smatram da bi ti ljudi trebali dobiti nešto od države, samo želim reći da država ipak daje sredstva i za stvari koje nisu imale velike veze s njom
RH je jedna od pravnih slijednika bivše države. To znači da naslijeđuje određena prava, ali i obveze. Ne možeš ljudima koji su određena stečena prava stekli u bivšoj zajedničkoj državi jednostavno ukinuti, jer se to tebi tako sprdnulo. To je protupravno. Ok?

Ajde da više ne idemo u offtopic, ovo nema veze s temom.
Simba-OS is offline  
Old 20.04.2008., 22:16   #54
Quote:
vviikkii kaže: Pogledaj post
Pa oni koji su ga drzali zatocenog u vojarni...kao da je problem saznati koji su mu oficiri bili nadredjeni...

to uopce nije istina...ne trazi prava zbog toga sta je sluzio JNA nego jer je od te JNA bio zatocen.... Velika razlika...
Ne želim zvučati bezobrazno, ali onda neka prava traži od države u čijoj je vojsci bio zatočen.

Btw, mobilizacija i zatočeništvo baš nisu istoznačnice, niti iste stvari.
Simba-OS is offline  
Old 20.04.2008., 22:19   #55
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Sta se tice prava vidim da svi zele znati sta bi ja: ostetu,zasto ne. Sada se pitate od koga pa od Hrvatske drzave naravno pa nek se oni bakcu sa njima i sada kada nisu bili u stanju prije nek ih sude i svi koji smo sluzili u tom razdoblju to zasluzujemo ja mislim da bi se svi slozili koji su sluzili u to vrijeme na tako nesto. Pa kada Slovenci i Talijana mogu traziti od nas svakakve gluposti pa da i mi trazimo nase od Srbije.Samo nemojte reci onda bi svi koji su sluzili JNA trebali traziti ostetu ne ne slazem se stime jer onda prije toga nije bilo tog sranja ipak su to bili u nasem slucaju puno slozeniji problemi.
Ajd javi se kad budeš dizao tužbu. I ja sam služio JNA, a ima nas još...svi moja generacija i stariji, te koji mlađi. Pa idemo zajednički dignuti tužbu. Moj stari je služio 2 godine, on će dobiti duplu odštetu.
Simba-OS is offline  
Old 20.04.2008., 22:29   #56
i ja bi se volio uključiti u ovu raspravu jer me jako bole riječi nekih kvazi hrvata,poziv za jna sam dobio prije nego sam završio školu da idem u kraljevo(središnja srbija) a pošto sam iz pule totalno vojnog grada znao sam šta me čeka,u 6 mjesecu sam trebao iči tj 20.6,91 sam trebao biti tamo a nisam se odazvao i na vojnom odsjeku smo molili ja i još neki da nas oslobode kad je sranje na vidiku ali nije bilo šanse pokojni radolovič i gđa kalebič su nas svejedno slali,a meni i još nekima su poslali vojnu policiju(JNA da ne zaboravite)po nas i mene su na ulici uhvatili i odbeli 26.6 u kraljevo kampanjolom,pobijegao sam iz nuštra 31.10 sa terena gdje sam bio sa kraljevačkim korpusom i 5 dana sam putovao po ex ju kao dezerter a kad sam došao kuči mater me nije prepoznala,pa me sad zamnima kako to vi veliki hrvati možete prozivati nas (kasnije sam bio u hv) kao ko zna koga,mene su odveli a mene prozivate ovuda a one koji su tada radili u vojnom odsjeku i nas slali u jna sada imaju status hrvatskih branitelja,pa o čemu vi pričate s koje ste vi planete pali,trebali ste proči samnom 4 mjeseca fronta na vukovarskom vinkovačkom bojištu pa sada tuda srati ,e od tih ljudi bi ja volio vidjeti mišljenje a ne od vas koji ste onda još na sisi bili a sad tu nešto trabunjate,sram vas bilo,NE TRAŽIM NIKAKVA PRAVA NI SREDSTVA ,ALI BI VOLI VIDJETI I ČUTI DA NAM SE NANJELA NEPRAVDA DA NEKO OD GLAVEŠINA KAŽE
sparuga is offline  
Old 21.04.2008., 07:42   #57
Quote:
sparuga kaže: Pogledaj post
i ja bi se volio uključiti u ovu raspravu jer me jako bole riječi nekih kvazi hrvata,poziv za jna sam dobio prije nego sam završio školu da idem u kraljevo(središnja srbija) a pošto sam iz pule totalno vojnog grada znao sam šta me čeka,u 6 mjesecu sam trebao iči tj 20.6,91 sam trebao biti tamo a nisam se odazvao i na vojnom odsjeku smo molili ja i još neki da nas oslobode kad je sranje na vidiku ali nije bilo šanse pokojni radolovič i gđa kalebič su nas svejedno slali,a meni i još nekima su poslali vojnu policiju(JNA da ne zaboravite)po nas i mene su na ulici uhvatili i odbeli 26.6 u kraljevo kampanjolom,pobijegao sam iz nuštra 31.10 sa terena gdje sam bio sa kraljevačkim korpusom i 5 dana sam putovao po ex ju kao dezerter a kad sam došao kuči mater me nije prepoznala,pa me sad zamnima kako to vi veliki hrvati možete prozivati nas (kasnije sam bio u hv) kao ko zna koga,mene su odveli a mene prozivate ovuda a one koji su tada radili u vojnom odsjeku i nas slali u jna sada imaju status hrvatskih branitelja,pa o čemu vi pričate s koje ste vi planete pali,trebali ste proči samnom 4 mjeseca fronta na vukovarskom vinkovačkom bojištu pa sada tuda srati ,e od tih ljudi bi ja volio vidjeti mišljenje a ne od vas koji ste onda još na sisi bili a sad tu nešto trabunjate,sram vas bilo,NE TRAŽIM NIKAKVA PRAVA NI SREDSTVA ,ALI BI VOLI VIDJETI I ČUTI DA NAM SE NANJELA NEPRAVDA DA NEKO OD GLAVEŠINA KAŽE
Svaka cast vidim da smo bili u istoj situaciji takvi trebaju da objasne ovim "ratnim sminkerima" i toboze hrvatima koji su bili u diaspori kad je prvi metak ispaljen.
LIVADE is offline  
Old 21.04.2008., 07:58   #58
Quote:
sparuga kaže: Pogledaj post
i ja bi se volio uključiti u ovu raspravu jer me jako bole riječi nekih kvazi hrvata,poziv za jna sam dobio prije nego sam završio školu da idem u kraljevo(središnja srbija) a pošto sam iz pule totalno vojnog grada znao sam šta me čeka,u 6 mjesecu sam trebao iči tj 20.6,91 sam trebao biti tamo a nisam se odazvao i na vojnom odsjeku smo molili ja i još neki da nas oslobode kad je sranje na vidiku ali nije bilo šanse pokojni radolovič i gđa kalebič su nas svejedno slali,a meni i još nekima su poslali vojnu policiju(JNA da ne zaboravite)po nas i mene su na ulici uhvatili i odbeli 26.6 u kraljevo kampanjolom,pobijegao sam iz nuštra 31.10 sa terena gdje sam bio sa kraljevačkim korpusom i 5 dana sam putovao po ex ju kao dezerter a kad sam došao kuči mater me nije prepoznala,pa me sad zamnima kako to vi veliki hrvati možete prozivati nas (kasnije sam bio u hv) kao ko zna koga,mene su odveli a mene prozivate ovuda a one koji su tada radili u vojnom odsjeku i nas slali u jna sada imaju status hrvatskih branitelja,pa o čemu vi pričate s koje ste vi planete pali,trebali ste proči samnom 4 mjeseca fronta na vukovarskom vinkovačkom bojištu pa sada tuda srati ,e od tih ljudi bi ja volio vidjeti mišljenje a ne od vas koji ste onda još na sisi bili a sad tu nešto trabunjate,sram vas bilo,NE TRAŽIM NIKAKVA PRAVA NI SREDSTVA ,ALI BI VOLI VIDJETI I ČUTI DA NAM SE NANJELA NEPRAVDA DA NEKO OD GLAVEŠINA KAŽE
Nisi jedini, mnogi su pobjegli i na najrazličitije načine se vraćali u Hrvatsku i priključili se ZNG-u. Ali ovaj Livade je ostao, služio do kraja. U vrijeme dok je on nosio JNA odoru ja sam sjedio u rovu s kolegom koji je prije toga isto pobjegao.

Jednu stvar treba napomenunti, odlazak na služanje vojnog roka u JNA, u vrijeme kad je Hrvatska bila sastavni dio SFRJ, bilo je zakonska obveza i svatko tko je otišao, otišao je sukladno tada važećem zakonu. Ne odazvati se, pobjeći bilo je protupravno. Po meni pravilno i moralno i jedino što se napraviti trebalo. A kad je rat počeo, onda je rat. I onda se bilo spremno na žrtvu za domovinu. Zakon o pravima hrvatskih branitelja odnosi se na te i takve, moralne i hrabre ljude. Ali ne i na one koji su, dok je rat bijesnio, služili neprijateljsku vojsku. I sad još temeljem toga traže nekakva prava. Slobodno nek ih traže. Od Srbije.
Simba-OS is offline  
Old 21.04.2008., 14:26   #59
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
RH je jedna od pravnih slijednika bivše države. To znači da naslijeđuje određena prava, ali i obveze. Ne možeš ljudima koji su određena stečena prava stekli u bivšoj zajedničkoj državi jednostavno ukinuti, jer se to tebi tako sprdnulo. To je protupravno. Ok?

Ajde da više ne idemo u offtopic, ovo nema veze s temom.
onda po toj logici može i livade tražiti od RH neku oštetu ili naknadu.
ne vidim neku vezu između boraca NOB i RH, kao ni vezu JNA i RH.
znači jugoslavija se raspala, RH je pravni nasljednik i onda on ima pravo tražiti, a hoće li što dobiti to je druga stvar. sumnjam bez nekog donešenog zakona
markozzz is offline  
Old 21.04.2008., 14:29   #60
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Ne želim zvučati bezobrazno, ali onda neka prava traži od države u čijoj je vojsci bio zatočen.

Btw, mobilizacija i zatočeništvo baš nisu istoznačnice, niti iste stvari.
pa koja je onda to država. ako je hrvatska pravni nasljednik jugoslavije i odgovorna je za ostale obveze proizašle iz SFRJ onda je valjda odgovorna i za ovo prema današnjim državljanima RH.
nemože za nešto biti pravni nasljednik, a za drugo ne.
markozzz is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.