Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2004., 12:33   #41
Pocetni post od Sanny me je zgrozio. Jos uvijek mi je muka u zeludcu. Mislim da bas niti jedno dijete na ovom svijetu nije zasluzilo da bude tako muceno.
Tesko mi je uopce prihvatiti da postoje ludjaci ko sto su Sannyini roditelji. Sanny, pa valjda postoji neka ustanova koja bi ti pruzila smjestaj. Postoji i mogucnost da te adoptira neka normalna obitelj. To sto ti prolazis ne bi mogla nikad. Odavno bi zaprasila odatle mislim da je u ovom slucaju i dom bolji nego to ludilo. Curo drzi se! Zelim ti sve najbolje!
Denys is offline  
Old 21.01.2004., 12:44   #42
Quote:
Usagi kaže:
Znala sam da ću bit neshvaćena.
Ja shvacam sta si zelila reci, jer si mi izvukla rijeci iz usta.

Prije mjesec dana polozila sam "vozacku za roditelje". To je bio tecaj kojeg je drzala jedna psihologica koja se bavi dogojem, i ona je takodjer odgojne metode koje ja primjenjujem opisala kao pozitivne i dapace pozeljne.

Jedna zgoda od prije par mjeseci. Bili mi sa malim (4,5 godine, dakle dob u kojoj se djete moze urazumiti na miran nacin u vecini slucajeva) kod doktora na cjepljenju. U jednom trenu je napravi takvu scenu (cak je udario i mene i doktora), da je bio zreo za dobit "po guzi". S obzirom da se radilo o javnom mjestu, ja to naravno nisam ucinila, niti kasnije doma, jer onda nema vise ucinka. Na moje prividno tolerantno ponasanje, doktor (pedijatar, njemac od jedno 60ak godina) rekao: "Da je djete moje, ja bi mu za ovo dao barem samarcic". Na sto sam ja odgovorila da se slazem s njim ali da je to eto ipak javno mjesto. Kasnije smo usli kratku u diskusiju o opravdanosti "po guzi" i ja sam mu iznjela moje stavove, na sto je on odgovorio: "E, da i njemacke majke imaju takve stavove o odgoju, nebi nasa omladina tako razmazena i neodgojena bila". Na takvu njegovu reakciju sam se zapravo iznenadila.

Doktor naravno nije mom malom opalio samarcic, ali se je na moje iznenadjenje na njega malo "izderao": "Suti!" (na Hrvatskome, covjek ljetuje u HR pa zna par rijeci na hrvatski), na sta se mali "smrzo" i u sekundi "urazumio".

Od tada smo kod istog doktora bili jos nekoliko puta, i mali je iznenadjujuce dobar. Ne cini mi se da ima strah, jer se nebi dao uvest ni u cekaonicu, a kamoli u ordinaciju, nego vidim da ima respekta.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 12:45   #43
Pričajte vi tu što hoćete ali udarac je udarac, bio on šamar, po guzi ili remenom. A otkud vi znate kako je dijete protumačilo taj udarac? Ako ono smatra da nije ništa krivo napravilo ili ako ne zna da to ne smije, što mu taj udarac onda poručuje Ili možda svaki takav udarac popratite dodatnim objašnjenjima tipa "Ovo ti je zato što si bio zločest i nisi htio jesti i nemoj to shvatiti kao poniženje već kao kaznu što si bio neposlušan i znaj da te ja volim najviše na svijetu i da me ovo boli više nego tebe, ali to je za tvoje dobro" Moš' mislit...
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 12:49   #44
Djete mora znati gdje je granica neposluha i drustveno neprihvatljivog ponasanja. Ako cemo nakon 13 puta mirnoljubskih pokusaja granicu za dobit "po guzi" pomaknut na 26, pa zatim i dalje, onda time zapravo BRISEMO granicu. I radimo djetetu i sebi medvjedju uslugu.

Nije mi cilj vas uvjeravat dali su moji stavvi ispravni ili ne. Meni je vazan boljitak vlastitog djeteta, i time se povodim.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 12:50   #45
Kad bi moj Junior uchinio neku malu psinu dok je bio mladji, onda bi mi mama rekla - to je zato shto ga nisi tukla...

Vidim da iste psine chine i djeca koju roditelji fizichki kaznjavaju, lakshe ili tezhe.

Dakle, razlike nema. A ja bih ipak da me dijete pamti po pruzhenoj ljubavi nego po kaznama, makar bile i pravichne i odmjerene.

U svakom sluchaju zhelim vam uspjeha u odgoju i odnosu s vashom djecom, kao i sebi...jer to je najvazhnije.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 12:52   #46
No svejedno slazhem se s dudom - udarac je udarac.

I ja sam zavrshila 'shkolu za roditelje'...nikad nisam chula rijech podrshke za fizichku kaznu.

Valjda smo mi generacija koju su dovoljno tukli pa smo postali protivnici.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 12:54   #47
Quote:
AgentScully kaže:
U jednom trenu je napravi takvu scenu (cak je udario i mene i doktora), da je bio zreo za dobit "po guzi". S obzirom da se radilo o javnom mjestu, ja to naravno nisam ucinila, niti kasnije doma, jer onda nema vise ucinka...
Na sto sam ja odgovorila da se slazem s njim ali da je to eto ipak javno mjesto...
Od tada smo kod istog doktora bili jos nekoliko puta, i mali je iznenadjujuce dobar. Ne cini mi se da ima strah, jer se nebi dao uvest ni u cekaonicu, a kamoli u ordinaciju, nego vidim da ima respekta.
Ako je to pruhvatljiva odgojna mjera zašto se onda suzdržavati od njene primjene u javnosti ? Pa neka i druga djeca vide što ih čeka ako budu neposlušna i zločesta !
Znači fizičko kažnjavanje provodimo samo unutar četiri zida, pitam se zašto ako je to društveno prihvatljivo i poželjno ponašanje ?!
Evo kako odrasla osoba misli da se zarađuje poštovanje djeteta (respekt) vikanjem i prijetnjom batinama
Poštovanje se uzvraća poštovanjem. Dovoljno je da roditelj poštuje svoje dijete kao osobu i na taj način će zaslužiti i njegovo poštovanje.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 12:54   #48
Po meni nema opravdanja nekoga udariti.

Stavite se samo u situaciju da na pr. Vas sef malo udari po guzi ili lagani samarcic ,jer niste napravili ono sto je 10 puta rekao.

Jel bi se osjecali ponizeno?Zasto mislite da se vase dijete ne osjeca
isto u tom trenutku?

Ma ljudi nemojte fizicki kaznjavat djecu ,ja samo kad citam me srce boli( a i ti psiholozi i doktori ,sta su oni neki bogovi da kako oni kazu tako treba biti).
__________________
a šta da vam kažem
afro is offline  
Old 21.01.2004., 12:55   #49
Quote:
duda kaže:
Ako je to pruhvatljiva odgojna mjera zašto se onda suzdržavati od njene primjene u javnosti ? Pa neka i druga djeca vide što ih čeka ako budu neposlušna i zločesta !
Znači fizičko kažnjavanje provodimo samo unutar četiri zida, pitam se zašto ako je to društveno prihvatljivo i poželjno ponašanje ?!
Sve ruzhne stvari dogadjaju se unutar 4 zida...zato se tako kasno i dozna za njih
magic is offline  
Old 21.01.2004., 12:55   #50
Čujte cure meni se ne da više ovako. Predugo traje. Da li shvaćate o čemu Sunny priča? Ajmo o tome. Kaj kad vam u ordinaciju uđe plavo dijete od udaraca?

I hoćeš mi Duda, molim te reći da si u situaciji kad nisi sigurna da ti dijete neće baciti nekaj u televizor, kad udari psa u trbuh, ti kreneš objašnjavati i objašnjavati (a u njegovoj je ruci težak predmet koji može i njemu samome na glavu pasti)...

Gle, Duda, nemoj uspoređivati kaj neko dijete neće jesti s nekim drugim situacijama. Pa da moje dijete neće jesti, kaj onda? Jeo bude kad bude gladan, ali ako mi kristalnu kuglu želi baciti u tv i svaku sekudu bi mogao (jer kao, meni u inat, da si ja vidim), pa onda ću u toj sekundi reagirati instinktivno, a moj mi instinkt govori: Zaustaviti to, odmah!!! Iščupati predmet iz ruke, viknuti Ne! (možda pljuska).

Gledajte ljudi, danas su upravo djeca takva agresivna, jer ne odgovaraju za svoje postupke. Nema kazne.

Meni je čak i učiteljica u školi rekla kako djecu treba preko koljena.
Odoh ja sad, ovo postaje premonotono.

Kaj se tak ko pijan plota držite fizičkog zlostavljanja? Kaj je s vrijeđanjem koji ostavljaju ožiljke VERBALNOG ZLOSTAVLJANJA?!
Onda se ne smije niti vikati na djecu, jer isto je kad vikneš i vikneš, to kaj netko vikne "ne to raditi!" isto je jer je netko viknuo "Kravo jedna balava, glupa, nikad ne pogodiš u koš!" - naime, viknulo se istim decibelima, zar ne?!
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Old 21.01.2004., 12:56   #51
Quote:
afro kaže:

Ma ljudi nemojte fizicki kaznjavat djecu ,ja samo kad citam me srce boli( a i ti psiholozi i doktori ,sta su oni neki bogovi da kako oni kazu tako treba biti).
Zanimljivo da su to rekli samo onima koji i primjenjuju fizichku kaznu
magic is offline  
Old 21.01.2004., 12:57   #52
Quote:
AgentScully kaže:
Djete mora znati gdje je granica neposluha i drustveno neprihvatljivog ponasanja. Ako cemo nakon 13 puta mirnoljubskih pokusaja granicu za dobit "po guzi" pomaknut na 26, pa zatim i dalje, onda time zapravo BRISEMO granicu. I radimo djetetu i sebi medvjedju uslugu.

Nije mi cilj vas uvjeravat dali su moji stavvi ispravni ili ne. Meni je vazan boljitak vlastitog djeteta, i time se povodim.
Svima nam je boljitak djeteta na prvom mjestu zato smo i tu da naučimo još više.
Zar se ponekad ne zapitaš ako mu ne uspjevaš objasniti da nešto nije u redu ili da se ne smije u 13 ili 26 navrata, da možda ti ne nalaziš pravi način ili riječi da mu to objasniš ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 12:57   #53
Quote:
Usagi kaže:

Meni je čak i učiteljica u školi rekla kako djecu treba preko koljena.
Odoh ja sad, ovo postaje premonotono.
Vjerujem da te prestaje zabavljati
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:00   #54
Quote:
magic kaže:
Valjda smo mi generacija koju su dovoljno tukli pa smo postali protivnici.
U njemackoj je obrnuto. Kao krivci za danasnju "neodgojenost" omladine identificirani su njihovi roditelji, koji su odrasli u vremenima kada je bilo u modi da je djeci sve dopusteno a "po guzi" absolutno zabranjeno. Citala sam o tome reportazu (naslovna tema) u 8 nastavak prije par mjeseci u Sternu.

Danasnji odgoj (barem na razini onih strucnjaka koji u Njemackoj teoretiziraju o njemu) blizak je onom kojeg sam ja opisala i kojeg primjenjujem.
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 13:03   #55
Quote:
afro kaže:
Stavite se samo u situaciju da na pr. Vas sef malo udari po guzi ili lagani samarcic ,jer niste napravili ono sto je 10 puta rekao.
Situacija uopce nije usporediva.

BTW, ja bi u tom slucaju dobila otkaz a ne samar(cic).
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 13:04   #56
Quote:
Usagi kaže:
I hoćeš mi Duda, molim te reći da si u situaciji kad nisi sigurna da ti dijete neće baciti nekaj u televizor, kad udari psa u trbuh, ti kreneš objašnjavati i objašnjavati (a u njegovoj je ruci težak predmet koji može i njemu samome na glavu pasti)...

Gle, Duda, nemoj uspoređivati kaj neko dijete neće jesti s nekim drugim situacijama. Pa da moje dijete neće jesti, kaj onda? Jeo bude kad bude gladan, ali ako mi kristalnu kuglu želi baciti u tv i svaku sekudu bi mogao (jer kao, meni u inat, da si ja vidim), pa onda ću u toj sekundi reagirati instinktivno, a moj mi instinkt govori: Zaustaviti to, odmah!!! Iščupati predmet iz ruke, viknuti Ne! (možda pljuska).

Gledajte ljudi, danas su upravo djeca takva agresivna, jer ne odgovaraju za svoje postupke. Nema kazne.
Prvo ne mogu zamisliti da bi moje dijete iz bilo kakvog razloga a pogotovo samo meni za inat takvo nešto napravilo ali uzmimo opciju da je ljuto i želi to napraviti. Uhvatila bih ga ruku, strogo ga pogledala i rekla nešto u stilu "Samo probaj ! Ta televizija služi svima nama i ako to napraviš nema gledanja crtića na videu i digimona. I da znaš da ako to ipak napraviš nema džeparca dok ne otplatiš TV a to je vjeruj mi jaaaakooo duuugooo"
A djeca su agresivna jer u svom domu vide da roditelj primjenjuje agresiju i nitko ga za to ne kažnjava, pa zašto ne bi i on tako !
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 21.01.2004., 13:06   #57
Quote:
Usagi kaže:
I hoćeš mi Duda, molim te reći da si u situaciji kad nisi sigurna da ti dijete neće baciti nekaj u televizor...

Duda, bis li ti u takvoj situaciji zrtvovala 13 ili mozda 26 televizora dok djete "miroljubivo" ne nauci?

Sta bis ucinila u toj situaciji?
AgentScully is offline  
Old 21.01.2004., 13:06   #58
Nisam ni obratila pazhnju na prichu s kuglom...stvarno, kakav bi to inat natjerao dijete da u tv baci tako neshto?

Uostalom moje je dijete odgajano da je svaka stvar u nashem stanu dragocjena, jer je kupljena novcem za koji treba raditi i kojeg nema dovoljno. Pa se sve chuva.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:07   #59
Quote:
AgentScully kaže:
Duda, bis li ti u takvoj situaciji zrtvovala 13 ili mozda 26 televizora dok djete "miroljubivo" ne nauci?

Sta bis ucinila u toj situaciji?
Oprosti, ali mislim da je u takvom primjeru neka greshka u odgoju vec uchinjena.

Mada ne treba zanemariti ni 'genetski kod' s kojim se vec radjamo. Odgojem mozhemo samo utjecati na djecu, ali ne ih i graditi...oni nisu tabula rasa.
magic is offline  
Old 21.01.2004., 13:09   #60
Usagi, imas li ti djecu, pa pricas iz vlastite perspektive majke ili samo teoretiziras?
AgentScully is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.