Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 16:57   #1041
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ni danas se o tim stvarima ne priča, (evo i operacije Una, katastrofa na Kupi...), jer imamo novi subnor koji promovira nepograšivost branitelja i njegovu moralnu čitoću koja je dobila ovaj rat. O graškama i katastrofama se ne priča, slićno kao i u bivšoj državi. Neke se stvari u glavama ne mijenjaju.
Nije točno da se ne priča, imaš teme i na ovom forumu, potraži malo.
Mi samo ne slavimo svoje poraze kao pobjede i po tome se bitno razlikujemo od onih, znaš kojih...
__________________
Siniša
sdespoto is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 20:55   #1042
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
U ratu postoji nesto sto se zove psiholosko djelovanje. Mislim da se to tada zvalo "posebni oblici ratovanja". Protivniku plasiras informacije koje tebi u tom trenutku odgovaraju. One ne moraju biti istinite. Oni u Petrinji su znali da nije pala, ali oni koji se nalaze nesto dalje od Petrinje to ne znaju. Do njih dolaze svakakve informacije i dezinformacije. Sustav veza je narusen, tako da jedna za njih losa vijest znatno utjece na moral.
Ja osobno sumljam da je, tada, itko u Krajini slušao što trkelja pjesnik na HRTu! Protivnika obmanjuje na način da mu se uvučeš u sustave veza i onda plasiraš dezinformacije a ne preko javne televizije, tako da je pjesnik više obmanjivao nas a neprijatelja niti malo.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 18:59   #1043
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Ni danas se o tim stvarima ne priča, (evo i operacije Una, katastrofa na Kupi...), jer imamo novi subnor koji promovira nepograšivost branitelja i njegovu moralnu čitoću koja je dobila ovaj rat. O graškama i katastrofama se ne priča, slićno kao i u bivšoj državi. Neke se stvari u glavama ne mijenjaju.
Evo ti pises o tome. Kako je bilo sa tvoje tocke gledista?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 19:03   #1044
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Ja osobno sumljam da je, tada, itko u Krajini slušao što trkelja pjesnik na HRTu! Protivnika obmanjuje na način da mu se uvučeš u sustave veza i onda plasiraš dezinformacije a ne preko javne televizije, tako da je pjesnik više obmanjivao nas a neprijatelja niti malo.
Imas uspjesne kljucne operacije "Bljesak", "Oluju", "Maestral" i prvog dana izgubljenu, pa kasnije dobivenu bitku te neuspjesnu operaciju "Unu" te u konacnici dobiven rat. Naravno, ti se hvatas ovih neuspjesnih operacija. Steta sto ti nisi vodio ove operacije, sigurno bi dosli do Beograda.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 18:15   #1045
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Imas uspjesne kljucne operacije "Bljesak", "Oluju", "Maestral" i prvog dana izgubljenu, pa kasnije dobivenu bitku te neuspjesnu operaciju "Unu" te u konacnici dobiven rat. Naravno, ti se hvatas ovih neuspjesnih operacija. Steta sto ti nisi vodio ove operacije, sigurno bi dosli do Beograda.
Dobro da nisi ti vodio te operacije, sigurno ne bi došli ni do Petrinje.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:55   #1046
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Dobro da nisi ti vodio te operacije, sigurno ne bi došli ni do Petrinje.
Vjerojatno ne bi. Srecom nisam ih vodio. Samo sam u njima sudjelovao.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2018., 14:47   #1047
Thumbs up

Hvala i slava svim herojima Oluje.

Sretna Oluja svim Hrvatima! (Nisam Hrvat.)
__________________
Marko, volimo te! ♥️🇭🇷❤️👍
Gundulić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2018., 21:37   #1048
Hvala Gundulić!

Evo i ja se pridružujem čestitkama! Kakvi su to dani bili, neopisivo i neponovljivo!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 09:46   #1049
Pozdrav! Nisam do sad pratio temu pa isprike ako pitam nešto što je već općepoznato.

Dakle, vidim jučer na fejsu ova dva dokumenta...

1. Dvanaest sati nakon početka akcije Oluja Mile Martić predsjednik tzv. Republike Srpska Krajina izdaje naredbu za evakuaciju srpskog stanovništva prema već pripremljenom planu:

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...d9&oe=5C00433A

2. Slobodan Milosevic na Vrhovnom savetu odbrane, 14.8.1995. godine:

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...b1&oe=5C07CC98

Dakle, Milošević se tu kao čudi "ko je, zaista, doneo odluku itd." Pa me zanima što misle upućeni, je li Martić doista imao stvarnu autonomiju da to odluči? Je li morao nazvati nekoga (koga?) u Beograd, ili je mogao sam odlučiti?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 13:00   #1050
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nisam do sad pratio temu pa isprike ako pitam nešto što je već općepoznato.
Dakle, vidim jučer na fejsu ova dva dokumenta...
1. Dvanaest sati nakon početka akcije Oluja Mile Martić predsjednik tzv. Republike Srpska Krajina izdaje naredbu za evakuaciju srpskog stanovništva prema već pripremljenom planu:
https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...d9&oe=5C00433A
2. Slobodan Milosevic na Vrhovnom savetu odbrane, 14.8.1995. godine:
https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...b1&oe=5C07CC98
Dakle, Milošević se tu kao čudi "ko je, zaista, doneo odluku itd." Pa me zanima što misle upućeni, je li Martić doista imao stvarnu autonomiju da to odluči? Je li morao nazvati nekoga (koga?) u Beograd, ili je mogao sam odlučiti?
Odluka je bila spremljena, ali je Miloševićev plan bio da izdrže par dana, pa da onda diplomacija intervenira.
Mislim da nije Martić imao ovlasti da pokrene to.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 14:01   #1051
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Kakvi su to dani bili, neopisivo i neponovljivo!
Pozdraz, champ!
Da, dani slobode, oslobođenja, neopisivih dana.
Bog je uz Hrvate danas. Bog i Hrvati!
(Oprostite ako moj hrvatski ima greške , još uvijek učim hrvatski. )
__________________
Marko, volimo te! ♥️🇭🇷❤️👍
Gundulić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 14:05   #1052
Beskrajno hvala svim našim učesnicima.
I danas se stegne u grudima kad se sjetim.

__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 15:24   #1053
Neka je vječna slava svim braniteljima koji su dali živote u ovoj operaciji.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 16:04   #1054
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nisam do sad pratio temu pa isprike ako pitam nešto što je već općepoznato.

Dakle, vidim jučer na fejsu ova dva dokumenta...

1. Dvanaest sati nakon početka akcije Oluja Mile Martić predsjednik tzv. Republike Srpska Krajina izdaje naredbu za evakuaciju srpskog stanovništva prema već pripremljenom planu:

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...d9&oe=5C00433A

2. Slobodan Milosevic na Vrhovnom savetu odbrane, 14.8.1995. godine:

https://scontent.fzag1-1.fna.fbcdn.n...b1&oe=5C07CC98

Dakle, Milošević se tu kao čudi "ko je, zaista, doneo odluku itd." Pa me zanima što misle upućeni, je li Martić doista imao stvarnu autonomiju da to odluči? Je li morao nazvati nekoga (koga?) u Beograd, ili je mogao sam odlučiti?
Otad sam vrlo malo čitao o svemu što se događalo, ali reći ću nešto o tome kako smo mi laici tada promatrali i procjenjivali situaciju i događaje.

Znali smo da je 1995. Hrvatska vojnički premoćna; već se bio dogodio "Bljesak". Znali smo također da je moral vojske i naroda "Republike Srpske Krajine" uzdrman nakon četiri godine zaludnog bitisanja i odsustva potpore iz Srbije, ali nismo znali da je gotovo potpuno uništen.

Strana koja se brani, ako poduzme valjane pripreme i odlučna je, može dulje vrijeme odoljevati čak i napadima protivnika koji je znatno nadmoćniji u ljudstvu i naoružanju. Oni su se trebali održati samo desetak dana.

Ne znam što je sve tada mislio i radio Milošević, ali ono što se spominje bilo je IMHO realistično. Hrvatska je imala podršku SAD za akciju, ali i ona bi oslabila da je ratovanje dulje trajalo. Nakon nekoliko dana rata i slika koje obilaze svijet na televizorima i u novinama, srpska strana bi mogla poduzeti diplomatsku ofanzivu. Pritisci na Hrvatsku bi se pojačali.

Procjenjivao sam (ne samostalno, nego sam o tome s raznim ljudima razgovarao) da bi Hrvatska nakon desetak dana, ako bi otpor trajao, bila prisiljena zaustaviti ofanzivne akcije. Očekivao sam da će za to vrijeme osvojiti dio srpskih teritorija, učiniti njihov položaj još težim, te će zatim, pod nadzorom MZ, početi pregovori, koji bi mogli rezultirati nekim dogovorom o "mirnoj reintegraciji", slično kako je kasnije bilo u Zapadnoj Slavoniji. Srpsko vodstvo bi konačno bilo prisiljeno prihvatiti kompromisni prijedlog, vjerojatno lošiji za njih od Z-4.

Srpske snage pružile su otpor na sjevernom djelu fronte, na Baniji i Kordunu, te su zadržavale hrvatsko napredovanje, u skladu s takvom strategijom. Ali, kako Sjeverna Dalmacija i Južna Lika nisu pružili gotovo nikakav otpor, već treći dan im je HV došla s leđa (s juga).

Tako je sve završilo neočekivanim potpunim slomom srpske strane u četiri dana. To je bila jedna od odličnih Tuđmanovih procjena i poteza.

Ponašanje srpskih vođa je bilo šizofreno. Bili su u psihološkom stanju "totalnog poricanja", ono, kad ti doktor kaže da si teško bolestan, a ti odbijaš povjerovati i bilo što poduzeti. Ponašali su se kao da su još uvijek nadmoćni te da mogu i dalje slijediti maksimalističke ciljeve. Odbacivanje plana Z-4 bilo je samoubojstveno. A onda, kad je došlo iskušenje, odmah su se predali. Prilog za temu "uloga idiota u povijesti", čemu su ovi naši prostori Zapadnob Balkana dali obilje priloga u 20. stoljeću.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 21:34   #1055
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

Srpske snage pružile su otpor na sjevernom djelu fronte, na Baniji i Kordunu, te su zadržavale hrvatsko napredovanje, u skladu s takvom strategijom. Ali, kako Sjeverna Dalmacija i Južna Lika nisu pružili gotovo nikakav otpor, već treći dan im je HV došla s leđa (s juga).
.
To nije došlo preko noći i teren za Oluju se pripremao u studenom i prosincu 1994. godine i to na terenu zapadne Bosne.

"Bljesak" je velika pobjeda, ali samo se on spominje u okviru operacija prije Oluje, što je pogrešno.
U kontekstu "Oluje" operacija "Zima 94" je izrazito značajna operacija Domovinskog rata i koja je uvelike olakšala kasnije događaje.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Zima_%2794.

Nakon toga u srpnju 1995. godine dolazi operacija "Ljeto 95" u kojima se zauzimaju važna uporišta Glamoč i Bosansko Grahovo, te HV dolazi na prostor odakle može lako kontrolirati Knin.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Ljeto_%2795.

Bez te dvije operacije, Oluja bi se morala voditi u mnogo težim i nepovoljnijim uvjetima.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 22:18   #1056
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
To nije došlo preko noći i teren za Oluju se pripremao u studenom i prosincu 1994. godine i to na terenu zapadne Bosne.

"Bljesak" je velika pobjeda, ali samo se on spominje u okviru operacija prije Oluje, što je pogrešno.
U kontekstu "Oluje" operacija "Zima 94" je izrazito značajna operacija Domovinskog rata i koja je uvelike olakšala kasnije događaje.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Zima_%2794.

Nakon toga u srpnju 1995. godine dolazi operacija "Ljeto 95" u kojima se zauzimaju važna uporišta Glamoč i Bosansko Grahovo, te HV dolazi na prostor odakle može lako kontrolirati Knin.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Ljeto_%2795.

Bez te dvije operacije, Oluja bi se morala voditi u mnogo težim i nepovoljnijim uvjetima.
između Zime 94 i Ljeto 95 , zaboravio si Skok 1 i Skok 2 ...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2018., 22:30   #1057
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
To nije došlo preko noći i teren za Oluju se pripremao u studenom i prosincu 1994. godine i to na terenu zapadne Bosne.

"Bljesak" je velika pobjeda, ali samo se on spominje u okviru operacija prije Oluje, što je pogrešno.
U kontekstu "Oluje" operacija "Zima 94" je izrazito značajna operacija Domovinskog rata i koja je uvelike olakšala kasnije događaje.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Zima_%2794.

Nakon toga u srpnju 1995. godine dolazi operacija "Ljeto 95" u kojima se zauzimaju važna uporišta Glamoč i Bosansko Grahovo, te HV dolazi na prostor odakle može lako kontrolirati Knin.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Ljeto_%2795.

Bez te dvije operacije, Oluja bi se morala voditi u mnogo težim i nepovoljnijim uvjetima.
Naravno. U operaciji zauzimanja Bosanskog Grahova i Glamoca bilo je velikog otpora, pa i pokusaja protunapada. Ako protivnickim postrojbama razbijes komunikaciju, razbio si im i sustav zapovijedanja, te im obrana postaje neucinkovita pa se stjece dojam kako se nisu ni branili.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 15:30   #1058
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
To nije došlo preko noći i teren za Oluju se pripremao u studenom i prosincu 1994. godine i to na terenu zapadne Bosne.
Slažem se s tim podacima o pred-povijesti akcije. Gore sam prenio kako sam ja sam doživljavao tu situaciju u mjesecima prije "Oluje" i na njenom početku, prvi dan. Bila je i jedna analiza negdje, 1994. čini mi se, ne sjećam se sad točno, objavljena u nekom politološkom valjda časopisu, o tome kako bi mogla izgledati jedna takva akcija napada na srce tzv. RSK. Otprilike kao što sam gore opisao: analiza deset dana borbi, nakon čega se dogovara prekid vatre. Vojnički, strana koja se brani može se održavati protiv nadmoćnog protivnika. Ali se tu očekivalo da će se Srbi žilavo boriti, to je uostalom mislim bio razumno očekivanje, moralni faktor da se odupiru "ustašama" i najzad brane svoj opstanak, a u stvarnosti su odustali od otpora već 4. kolovoza popopodne. Bizarno ponavljanje 1941., kad se najsrpskije jedinice nisu ni minimalno oduprle Nijemcima i ovi su već 7. travnja ušli u Skopje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 22:59   #1059
.

Šeki dan prije Oluje...

https://www.google.hr/url?sa=t&sourc...EnmdwchhwhQu_q


.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2018., 22:30   #1060
Uoči Oluje http://icr.icty.org/Exe/ZyNET.exe/20...es=1&ZyEntry=1

Nakon Oluje http://icr.icty.org/Exe/ZyNET.exe/20...es=1&ZyEntry=1
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.