Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2010., 18:08   #1
Operacija Una...

Može li mi netko reći kaj je to točno pošlo po zlu u toj operaciji?
I kaj bi bilo da je operacija bila uspješna?
chaoswarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 11:40   #2
Jel to ono poslije Oluje?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 17:45   #3
Da.
chaoswarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:18   #4
Quote:
chaoswarrior kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći kaj je to točno pošlo po zlu u toj operaciji?
I kaj bi bilo da je operacija bila uspješna?
lose vođenje i planiranje.
po mom misljenju nisu ni sami generali znali sta dalje kad se pređe unu.
prvi dio operacije tj prelazak une je uspjesno napravljen sa pjesastvom ali onda je doslo do zastoja jer nije bilo moguce napraviti pontonske mostove posto je una nabujala i bila brza od 5m/s a nisu ni amfibije bile spremne da prevoze pojacanja i logisticku potporu.
na sve to ameri su rekli STOP i odluceno je vratiti ljude nazad i tu su pretrpljeni gubici veci nego pri prvotnom prelasku
ja sam bio u dvoru ali sam trebao preci u drugom valu koji nikad nije krenuo
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:44   #5
http://www.nacional.hr/clanak/27012/...bog-akcije-una

Igrom slucaja, kao student sociologije, pricao sam sa ratnim vojnim invalidima ili njihovim suprugama, ovde u Srbiji, u Kragujevcu. Jedna supruga palog borca rekla je da panika u RS bila takva da su odbacivani bilo kakvi papiri koji bi govorili o invaliditetu neke osobe pa je i njen suprug koji je vec bio invalid 50 odsto do tada, poslat na front gde je i poginuo. On je poginuo kod Sanskog mosta rujna 1995, ali dao sam ovo samo da bi docarao koliko je tacna tvrdnja o panici i potpunoj mobilizaciji u RS tada.
Batapa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 20:41   #6
tocno je da su nas digli iznenada i bez puno priprema.
na youtubeu ima likova s druge strane koji tvrde da je liniju "obranilo" svega 15-20 srpskih vojnika sto definitivno nije istina a djelovali su i zrakoplovi iz banja luke. civila je stradalo i to je uvijek zalosno ali puno njih i nisu bili civili po nicemu osim po odjeci jer su aktivno sudjelovali ili pokusali sudjelovati u borbama.
prosle godine je jedan moj kolega iz tigrova identificiran u masovnoj grobnici u banja luci i vracen u hrvatsku da ga se pokopa. rip
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 21:57   #7
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
tocno je da su nas digli iznenada i bez puno priprema.
na youtubeu ima likova s druge strane koji tvrde da je liniju "obranilo" svega 15-20 srpskih vojnika sto definitivno nije istina a djelovali su i zrakoplovi iz banja luke. civila je stradalo i to je uvijek zalosno ali puno njih i nisu bili civili po nicemu osim po odjeci jer su aktivno sudjelovali ili pokusali sudjelovati u borbama.
prosle godine je jedan moj kolega iz tigrova identificiran u masovnoj grobnici u banja luci i vracen u hrvatsku da ga se pokopa. rip
Ok... jebeni zrakoplov iz banja luke... zar su našli išli u oluju bez ostvarene zračne prednosti???
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:13   #8
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
na youtubeu ima likova s druge strane koji tvrde da je liniju "obranilo" svega 15-20 srpskih vojnika sto definitivno nije istina a djelovali su i zrakoplovi iz banja luke.
Ovo se odnosi na selo pokraj Bosanskog Novog i to je istina (samo nisu se oni obranili od napada jer našeg napada nije ni bilo). Zrakoplovi su djelovali, ali bez "učinka" po našim postrojbama.

Most prema B. Novom bilo bi lako "osposobiti" za prijelaz "teške mehanizacije".

Glavni problem je bio u "neodlučnosti", bilo je pitanje hoćemo li uopće prijeći Unu, a kada se se prešlo, stalo se i čekalo.

Obzirom na snage na koje smo naišli, taj dan kada smo krenuli mogli smo se prošetati bar do Prijedora.

Zadnje uređivanje ac_thunder : 14.01.2010. at 22:21.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:34   #9
A zar nije bilo i problem sa time šta su čamci gumeni?
Znači da smo nastavili,Nato bi od toga napravio rat na 3 strane?
chaoswarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 19:32   #10
Quote:
chaoswarrior kaže: Pogledaj post
A zar nije bilo i problem sa time šta su čamci gumeni?
Znači da smo nastavili,Nato bi od toga napravio rat na 3 strane?
Bilo je problema, kao i u svakom opsežnijem djelovanju, a kamoli u napadu sa ovakvom prirodnom preprekom, koja zahtjeva složene opracije desantiranja. Gore sam naznačio glavni problem, na jednom od mjesta prelaska, gumeni čamci su bili najmanji problem, potpuno nebitan za cijelu operaciju.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 18:12   #11
Mislim da pišete gluposti!
Prešli smo Unu, ali je onda Tata (Tuđman) dobio od francuza, engleza i amera: - Stop - return!!
I prilikom povlačenja poginuli su većinom svi koji su poginuli u "Akciji Una"!

Ima jedna zanimljivost!
Gromići su derali topovima. Kad najednom pojavi se jedan "onije strane" prešo Unu i predaje se!
Otpeljali ga u bazu,ali zapovjedniku topiča nije jasno kako je došao do njih i "prešao našu pješadiju". Tamo su mu rekli da su oni na prvoj liniji!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 21:23   #12
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Mislim da pišete gluposti!
Prešli smo Unu, ali je onda Tata (Tuđman) dobio od francuza, engleza i amera: - Stop - return!!
I prilikom povlačenja poginuli su većinom svi koji su poginuli u "Akciji Una"!

Ima jedna zanimljivost!
Gromići su derali topovima. Kad najednom pojavi se jedan "onije strane" prešo Unu i predaje se!
Otpeljali ga u bazu,ali zapovjedniku topiča nije jasno kako je došao do njih i "prešao našu pješadiju". Tamo su mu rekli da su oni na prvoj liniji!
Mi pišemo gluposti, ali ti niti neznaš što se događalo pa te to kvalificira da daješ svoj sud.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 18:21   #13
Novi video.

http://www.youtube.com/watch?v=a5uevh3lEik
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:33   #14
To je pravac Dvor - Novi ako se ne varam.

Još izvornih snimki. Zanemariti titlove (u kojima se netko naziva civil zato što nosi civilno odijelo. Samo je problem što ima i pušku u rukama).

http://www.youtube.com/watch?v=3Io2DVomyLI

http://www.youtube.com/watch?v=ITyeVVjoFK8
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 19:39   #15
prebacite ovo na DR.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 01:45   #16
Pisao je jednom Porga dosta opsežno o Uni. Search
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 19:31   #17
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
To je pravac Dvor - Novi ako se ne varam.

Još izvornih snimki. Zanemariti titlove (u kojima se netko naziva civil zato što nosi civilno odijelo. Samo je problem što ima i pušku u rukama).

http://www.youtube.com/watch?v=3Io2DVomyLI

http://www.youtube.com/watch?v=ITyeVVjoFK8
Ovu snimku koja se može ovdje vidjeti nije Dubica već selo Košutarice pokra Jasenovca,sve od reda ljudi iz moje postrojbe a događaj je od 18 .9.95.Nema tu nikog sa strane a da malo bolje pogledate snimku možda bi prepoznali poznatog hrvatskog borca za radnička prava.Eto Srbi nas proglasiše nekakvim mambama i specijalcima a ovdje sve domaći domobrani i u čamcu i na kopnu.LJudi oko stola su liječnički tima pričaju sasvim nešto drugo nego na snimci,kao i sve ostalo montirano.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 19:44   #18
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Eto Srbi nas proglasiše nekakvim mambama i specijalcima a ovdje sve domaći domobrani i u čamcu i na kopnu.
U strahu su velike oči.

A i kako bi to mogli proglasiti velikom srpskom pobedom da ih nije napadalo 3000 elitnih ustaških vojnika (po svakom pravcu) uz potporu NATO-a i vascele vasione.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 20:53   #19
Quote:
zozef kaže: Pogledaj post
Ovu snimku koja se može ovdje vidjeti nije Dubica već selo Košutarice pokra Jasenovca,sve od reda ljudi iz moje postrojbe a događaj je od 18 .9.95.Nema tu nikog sa strane a da malo bolje pogledate snimku možda bi prepoznali poznatog hrvatskog borca za radnička prava.Eto Srbi nas proglasiše nekakvim mambama i specijalcima a ovdje sve domaći domobrani i u čamcu i na kopnu.LJudi oko stola su liječnički tima pričaju sasvim nešto drugo nego na snimci,kao i sve ostalo montirano.

Crne Mambe su bile udarna postrojba u Operaciji Una i tijekom noći su prelazili Unu prema Bos.Dubici,dakle noć prije početka Operacije.
teac-tascam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 21:40   #20
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
To je pravac Dvor - Novi ako se ne varam.

Još izvornih snimki. Zanemariti titlove (u kojima se netko naziva civil zato što nosi civilno odijelo. Samo je problem što ima i pušku u rukama).

http://www.youtube.com/watch?v=3Io2DVomyLI

http://www.youtube.com/watch?v=ITyeVVjoFK8
Oni su toliko zaludjeni svojom mitomanijom, da vise nisu sposobni razdvojiti mit od istine.

"Javna je tajna da su akciju planirali Tudjman, Susak i Bobetko", ne eto, planirao je Zeljko Malnar odmah zatim "javna je tajna da je akcija osmisljena od strane USA"

Koji debili, Bog te nevidio. Radnicki bataljon 60-godisnjaka jaci od hrvatskih elitnih brigada potpomognutzih od NATO pakta, uostalom, po srbijanskim dokumentarcima, Vojska Jugoslavije je pobijedila NATO snage na Kosovu. I onda se povukli, nadaleko poznato takticko povlacenje srpske vojske, od Kosova 1389. pa do danas.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.