Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2010., 15:30   #21
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
seargent fred...... dobar post . Dali bi se slozio sa mojom konstatacijom, da je bilo potrebno, i da se moralo napravit . Da se sve naj bolje iz Karlovacke zone odgovornosti.... 110. 137.143 i 14 DP ( tu mislim i na pod stozerne postrojbe) mogla napravit jedna dobra GBR. Ja mislim da bi bila dobra brigada.
U svakom slučaju se slažem da bi bila dobra brigada,kao i sve sa toga područja.Stasale u najgorim danima 91,naouružavale se sa na sve moguće načine,i od ničega stvorile respektabilnu silu,obranile Karlovac i okolicu,i u Oluji izašle na državnu granicu.
Često sam razmišljao u tijeku rata zašto Karlovačko ZP nije oformilo niti jednu GBR,jedina dva zaključka do kojih sam mogao doći su bili ili politika ili procjena glavnog stožera da bi samim tim osnivanjem razbili udarnu oštricu svih ostalih brigada u ZP-u,i doveli u pitanje održanje cijele linije,jel bojišnica je ovdje bila jako zahtijevna,duga( od Kapele pa do Pisarovine) a to je trebalo nadzirati i držati tu cijelu liniju sigurnom.E sad kaj bi se dogodilo da se krenulo sa ustrojem nove GBR,odnosno da li bi se narušio sustav obrane,neznam!
seargent fred is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:41   #22
Da, jer onda bi se islo dalje na ratista, a ostala bi prevelika linija za cuvatii, pa se opet vracaj nazad, na isto. Ma ja sam htio ustvari napisati , da je u Karlovackoj zoni bilo dosta mladih i dobrih boraca ,koji bez problema mogu biti u GBR, ali ispalo je tako da su bili domobrani po ustroju. Sto opet ponavljam ne umanjuje njihov doprinos u Domovinskom ratu.
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 16:33   #23
me pretekne germa-klen

kaj ču kad sam brz-brži-najbrži

da malo razbijemo turobnu spiku,sjetih se da smo se 92" sami sebe nazivali "jambreki",i sad se smijem na taj izraz hehe

Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.02.2010. at 08:58. Reason: poruke spojene
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 16:43   #24
@seargent fred
I još nešto,kaj treba napomenuti je to da je karlovačko ZP imalo sigurno jednu od najboljih interventnih postrojbi,a to je bila interventna satnija 110 brigade,a kasnije domobranske pukovnije,koja je po snazi i obučenosti bila u rangu GBR[/QUOTE]


Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.02.2010. at 08:59. Reason: poruke spojene
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 17:29   #25
Otisli smo sa teme , al pitanje, kad se vec spominje interventna satnija . Jel u tome i 266 ids (izvidnicko-diverzantska satnija) KA zone. Ili je to bila samo satnija od 110.
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 11:11   #26
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
Otisli smo sa teme , al pitanje, kad se vec spominje interventna satnija . Jel u tome i 266 ids (izvidnicko-diverzantska satnija) KA zone. Ili je to bila samo satnija od 110.
Ja sam pričao isključivo o interventnoj satniji 110 brigade,koja je krpala rupe od Kapele do Sajevca,Turnja,G.Mekušja.
Ali svakako i 266 IDS ima svoje zasluge i svoj ratni put,osobno poznam i neke pripadnike te satnije,i jednog od zapovjednika i znam da su i oni dosta toga prošli!
Inače ja sam iz ZG,u Karlovcu sam rođen i još kao mali sam otišao u ZG,u ratu sam bio u nekoliko postrojbi,ali Karlovac i 110 su mi ostali duboko urezani u pamćenje i te uspomene mi nikad neće izblijediti.
seargent fred is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 12:57   #27
Quote:
seargent fred kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio ti si bio pripadnik 8 lako jurišne brigade,i sad nemoj ovo shvatiti kao provokaciju,niti kao na poziv na svađu,ali u Mateškom selu,se niste baš iskazali,pruzeli smo položaje od vas u toj zoni odgovornosti,koji su bili totalno neuređeni,mislim na punktove i rovove,niste znali gdje su vam minska polja,niti ste imali uređene prostorije za spavanje,čak ste po izjavi vašeg zapovjednika ili dozapovjednika Mužinića spavali u BOV-ovima.Mislim da to dovoljno govori o vama i vašem profesionalnom pristupu ratu.A o tome da se jedan vaš pojavio 2 tjedna nakon šta ste napustili položaje i nije imao pojma ni di ste ni kad ste otišli neću ni razglabati.Toliko od mene,smatram da je u ovome ratu podjednak doprinos bio i gardijskih i R brigada i domobranskih pukovnija,svako je radio ono kaj mu je bilo zapovijeđeno,a logično je da brigade koje nisu držale liniju non stop,nego se obučavale i pripremale budu udarna snaga u svim borbenim operacijama.I još nešto,kaj treba napomenuti je to da je karlovačko ZP imalo sigurno jednu od najboljih interventnih postrojbi,a to je bila interventna satnija 110 brigade,a kasnije domobranske pukovnije,koja je po snazi i obučenosti bila u rangu GBR
Gle kratko i jasno u inspekciju nam je doša sam Mate Laušić,pohvalio cijelu 8.GBR mislim da to nešto ipak znači,što se tiče oraganizacije mislim da je njegovo mišljenje sve govori o istoj,stajao sam do njega kad je čovjek hvalio.
Da bio sam pripadnik i 8.GBR,no to nije moja jedina postrojba,ovo što si napisa ti jednostavno ne stoji,niti se ja želim svađati.Ako te je povrijedilo moje pisanje o domobranskom krilu sa kojim smo tad bili spojeni,sorry ali to je istina no sigurno mi ne pada napamet generalizirati i reć da su svi bili takvi.Ovo što si napisa o 8.GBR i Mužaniću on je bio nekadašnji oficir kojeg su dečki zarobili u bivšoj maršalki ti isti kojima nikad nije bio dozapovjednik sada u 8GBR.Pravi vođa je bio zap. brigade pukovnik Rašić,malo se bolje iformiraj kad već tak generaliziraš uz to što smo bili popunjeni asamo za jednu bojnu,na kraju oko nove godine otišli samo za Veliku Bunu,Mostar koji bi vrag tam slali nesposobne zapovjednike,Mužininić je bio i osta oficirčina koju niko ni je cijenio i njegov me izveštaj ne čudi,a ti pitaj Matu.
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 13:05   #28
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
Gle kratko i jasno u inspekciju nam je doša sam Mate Laušić,pohvalio cijelu 8.GBR mislim da to nešto ipak znači,što se tiče oraganizacije mislim da je njegovo mišljenje sve govori o istoj,stajao sam do njega kad je čovjek hvalio.
Da bio sam pripadnik i 8.GBR,no to nije moja jedina postrojba,ovo što si napisa ti jednostavno ne stoji,niti se ja želim svađati.Ako te je povrijedilo moje pisanje o domobranskom krilu sa kojim smo tad bili spojeni,sorry ali to je istina no sigurno mi ne pada napamet generalizirati i reć da su svi bili takvi.Ovo što si napisa o 8.GBR i Mužaniću on je bio nekadašnji oficir kojeg su dečki zarobili u bivšoj maršalki ti isti kojima nikad nije bio dozapovjednik sada u 8GBR.Pravi vođa je bio zap. brigade pukovnik Rašić,malo se bolje iformiraj kad već tak generaliziraš uz to što smo bili popunjeni asamo za jednu bojnu,na kraju oko nove godine otišli samo za Veliku Bunu,Mostar koji bi vrag tam slali nesposobne zapovjednike,Mužininić je bio i osta oficirčina koju niko ni je cijenio i njegov me izveštaj ne čudi,a ti pitaj Matu.
Budem!
seargent fred is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 13:22   #29
Quote:
tiberian kaže: Pogledaj post
na kraju oko nove godine otišli samo za Veliku Bunu,Mostar
Velika Buna je kod Velike Gorice
dolje kod Mostara je samo Buna
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 13:29   #30
Quote:
seargent fred kaže: Pogledaj post
Budem!
Nadam se da budeš,jer kad ti on objasni što je 8. preuzela na sebe,tj.,sve što smo morali napraviti da tu crtu bojišta dovedemo u red,od nepristupačnih punktova,do kopanja i izrade zemunica kako bog zapovjeda i sl.,sranja u snjegu dubokom i do pola metra,uz stalne ophodnje rupa od kilometra,pa posao naših vezista kojima treba u tim uslovima skinuti kapu,kad svemu tome dodaš našu popunjenost otprilike duplo manje ljudi nego broji brigada onda imaš bolju sliku o ovome što pišem.Logistik se morala boriti sa ogromnim nanosima snjega,vuklo se kako se moglo ,zima je bila nemilosrdna te 93,znaš ak nađeš krilo mrtvo pijano onda shvaćaš kaj hoću reći i ponavljam neću generalizirati.80% brigade su činili tigrovi,to Mužinića ubija ima je više nadmka mali miš i sl.,to ti govori kako de uklapao u brigadu,moj zap. ga je uhito u bivšoj maršaki,izvuko ga ispod stola dok je ovaj umirao od straha,sad ti očekuj neki normalan iskaz od takvog čovjeka,smeće bio smeće osta i to slobodno pitaj Laušića,podsjeti ga bio je obučen u zeleni kombinezon na leđima je bijelim slovima bilo napisano policija.
To za spavanje u bov-u je bote pa jedva da smo mogli ponekad pošteno odspavati,dok je smeće spavalo u Karlovcu jebeni mali pizdek.

Zadnje uređivanje tiberian : 20.02.2010. at 13:37.
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 13:31   #31
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
Velika Buna je kod Velike Gorice
dolje kod Mostara je samo Buna
Imaš pravo tip feler
tiberian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:38   #32
tiberian .... svakog ko je bio borac postujem. Ali ti ovdje pises sa ljudima koji su na tim ratistima bili od 91. Kazes morali ste sve dovesti u red. Po tome ispada da ni 7 gbr nije napravila nista (kazes njih ste zamjenili) Pa tu se vodio rat od 91. Probali su ,nisu uspjeli i tu je prici kraj o njihovom napredovanju. Po tvom pisanju ispada da ste vi spasili taj dio kad ste dosli i sve to utvrdili. Koliko ste napada odbili, za to vrijeme dok ste bili. I pitanje jedno na kraju. Zbog cega je bilo vazno Matesko selo na to dijelu ratista. Jesu vam to rekli kad ste dosli.
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 14:40   #33
Evo ja bi se malo osvrnuo na Turanj i na dečke koji su u najgore vrijeme bili gore.Kroz 110 br.prošlo je puno ljudi ali okosnica postrojbe su bili dečki iz 91.god.Tu prvenstveno mislim na 1.satniju 2,bojne-REBELS i 1satniju 1.bojne-WOLF.Danas kada se govori o Turnju te dečke se i ne spominje a njima možemo zahvaliti šta prva crta na Turnju nikad nije probijena.Uvijek se rado sjetim TONZE,ČVALJOTA,BELOG P.,ŽELJE D.,ŽUTOG,FRICA,BROWINGA,VELE,BERŠE,SABINE,ŠANDORA, PATKA,MAČKA,GAGE,ŠAVORA,PODMORNICE,ŠKEMBE,VLADE H.,CELE,PEĐE R.,LIMENOG 1,LIMENOG 2,DIMNJAČARA.....ma neka mi ostali ne zamjere koga nisam spomenuo a ima ih još dosta....Tim ljudima se divim jer trebalo je imati hrabrosti preći mostove na Korani i Mrežnici a kamoli biti na Turnju u ona vremena...oni su stavili ono najvrednije na kocku a to je ljudski život...svaka im čast!!!
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 16:15   #34
Na žalost lako je nabrojati skoro cijelu ekipu jel smo se svi poznavali međusobno,puno je lakše nabrojiti ekipu sa turnja nego one pune kafiće po gradu u američkim uniformama uredno speglanim i čistim ko suza,pa da su samo pola njih došli na turanj i uzeli puške steralo bi se čede do vojniča za pol ure a onda opet nazad na pivu
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:30   #35
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
Na žalost lako je nabrojati skoro cijelu ekipu jel smo se svi poznavali međusobno,puno je lakše nabrojiti ekipu sa turnja nego one pune kafiće po gradu u američkim uniformama uredno speglanim i čistim ko suza,pa da su samo pola njih došli na turanj i uzeli puške steralo bi se čede do vojniča za pol ure a onda opet nazad na pivu
a ja na čaju,napokon sam se uspio regat
sojkaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 17:31   #36
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
Na žalost lako je nabrojati skoro cijelu ekipu jel smo se svi poznavali međusobno,puno je lakše nabrojiti ekipu sa turnja nego one pune kafiće po gradu u američkim uniformama uredno speglanim i čistim ko suza,pa da su samo pola njih došli na turanj i uzeli puške steralo bi se čede do vojniča za pol ure a onda opet nazad na pivu
eto vidiš i tebe sam zaboravio,sory
Browing's 91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:00   #37
da se vratimo mi na temu da nismo oftopic,razgovarao sam sa jednim sudionikom akcije "kiša" koji tvrdi da domobrani nisu napustili položaje nego da su se oni povukli kada je na sajevac i preko mostova došla interventna 110-ta i mija browing sa svojom ekipom,zapravo tvrdi sa su se htjeli povući zbog silovitih četničkih napada i dosta gubitaka među njima samima ali da je ekipa uletjela u zadnji čas tako da je spašeno ono za kaj su dečki 91" teškom mukom izborili tkzv. Karlovački mostobran na turnju

P.S. pozdravljam sojkaklc koji ovih dana boluje
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:05   #38
Jedna molba ili prijedlog moderatoru ili adminu ,ako bi htio promjeniti ime ovoga topica tako da se može ovdje pisati općenito o Karlovačkom ratištu ,da se ne otvaraju bez veze hrpa topica vezanih za KA nego sve lijepo ovdje pisati,unaprijed hvala
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 18:54   #39
Quote:
Browing's 91 kaže: Pogledaj post
Evo ja bi se malo osvrnuo na Turanj i na dečke koji su u najgore vrijeme bili gore.Kroz 110 br.prošlo je puno ljudi ali okosnica postrojbe su bili dečki iz 91.god.Tu prvenstveno mislim na 1.satniju 2,bojne-REBELS i 1satniju 1.bojne-WOLF.Danas kada se govori o Turnju te dečke se i ne spominje a njima možemo zahvaliti šta prva crta na Turnju nikad nije probijena.Uvijek se rado sjetim TONZE,ČVALJOTA,BELOG P.,ŽELJE D.,ŽUTOG,FRICA,BROWINGA,VELE,BERŠE,SABINE,ŠANDORA, PATKA,MAČKA,GAGE,ŠAVORA,PODMORNICE,ŠKEMBE,VLADE H.,CELE,PEĐE R.,LIMENOG 1,LIMENOG 2,DIMNJAČARA.....ma neka mi ostali ne zamjere koga nisam spomenuo a ima ih još dosta....Tim ljudima se divim jer trebalo je imati hrabrosti preći mostove na Korani i Mrežnici a kamoli biti na Turnju u ona vremena...oni su stavili ono najvrednije na kocku a to je ljudski život...svaka im čast!!!
Koliko su često čede pokušavale probit liniju na Turnju 1991. ?

I o kakvim se razmjerima napada radilo ? Sitniji pješački ? Ili tenkovsko -pješački ?
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 19:38   #40
Quote:
Browing's 91 kaže: Pogledaj post
Evo ja bi se malo osvrnuo na Turanj i na dečke koji su u najgore vrijeme bili gore.Kroz 110 br.prošlo je puno ljudi ali okosnica postrojbe su bili dečki iz 91.god.Tu prvenstveno mislim na 1.satniju 2,bojne-REBELS i 1satniju 1.bojne-WOLF.Danas kada se govori o Turnju te dečke se i ne spominje a njima možemo zahvaliti šta prva crta na Turnju nikad nije probijena.Uvijek se rado sjetim TONZE,ČVALJOTA,BELOG P.,ŽELJE D.,ŽUTOG,FRICA,BROWINGA,VELE,BERŠE,SABINE,ŠANDORA, PATKA,MAČKA,GAGE,ŠAVORA,PODMORNICE,ŠKEMBE,VLADE H.,CELE,PEĐE R.,LIMENOG 1,LIMENOG 2,DIMNJAČARA.....ma neka mi ostali ne zamjere koga nisam spomenuo a ima ih još dosta....Tim ljudima se divim jer trebalo je imati hrabrosti preći mostove na Korani i Mrežnici a kamoli biti na Turnju u ona vremena...oni su stavili ono najvrednije na kocku a to je ljudski život...svaka im čast!!!
JANDRA GENOCID, BUMBO, ZAGI, JAZO, SANDI.... svim nabrojanima, onima nespomenutima i također Vama koji pišete ovdje
moj duboki naklon i jedno veliko hvala.
kinfaka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.