Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2011., 22:00   #61
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ajde , da li ima itko na forumu da je bio učesnik proboja i opiše točno što se dešavalo . Da li je bilo i domaćih ljudi koji su branili Kostajnicu , ili je sve bilo na teret Tigrova ?
U proboj je išla bojna 120. brigade, prije toga došli su i specijalna iz Kumrovca.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 01:44   #62
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ajde , da li ima itko na forumu da je bio učesnik proboja i opiše točno što se dešavalo . Da li je bilo i domaćih ljudi koji su branili Kostajnicu , ili je sve bilo na teret Tigrova ?
Pa bila je postrojba rezervne policije iz Zagreba, a prema onome što je cicka izvadila iz knjige Budimira bili su i pripadnici policije iz Kutine.
Što vam se čini , jesu li ove brojke realne 240 tigrova + 261 policajac?

I mene zanima je li bilo mještana u obrani i koliko? To što se ne spominju kod Budimira ne mora nužno značiti da ih nije bilo, npr. za Topusko se nikad ne navodi broj domaćih branitelja a bilo ih je.

Stvar je u tome da oni vjerovatno nisu organizirani u nikakve postrojbe nego su to mještani koji sa oružjem čuvaju ćuke oko svojih kuća, sela, puteva...zajedno sa gardom i MUP-om
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 19:19   #63
Risovi su kolko je meni poznato otišli 31.07.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2011., 19:44   #64
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Risovi su kolko je meni poznato otišli 31.07.
Tako je , spec policija iz Kutine je napustila Kostajnicu prije pada
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 00:41   #65
Jeste li siguni da se nisu kasnije vratili policajci iz Kutine? Ako je tako onda je ovo strašan gaf Budimira.

Nikako da dođemo do info o domaćim braniteljima, njihovom broju, organizaciji i ostalo....siguran sam da bi placko91 mogao nešto o tome kazati.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 02:06   #66
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Jeste li siguni da se nisu kasnije vratili policajci iz Kutine? Ako je tako onda je ovo strašan gaf Budimira.
1000 % sigurno . Prije pada Kostajnice , išli su na smjene u Kostajnicu . Prilikom jednog povratka upali su u nekakvu zasjedu u Rosuljama , imali su jednog poginulog . A i taj dečko koji je poginuo nije bio u SP , nego obični policajac , srbin koji je i prije bio milicajac . Ali za njega je Hrvatska bila njegova domovina , i samovoljno se utrpao u to vozilo i krenuo sa Spec policijom ,želeći pokazati da je čovjek kojemu se mora vjerovati . Na žalost , nikada se nije vratio .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 00:37   #67
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
1000 % sigurno . Prije pada Kostajnice , išli su na smjene u Kostajnicu .
Prije pada 30. 7. ili pada 12. 9. ?

Ma nemrem vjerovat , ide pisat knjigu i očito ima pristup dokumentima i još krivo napiše...možda je bio takav kaos da su oni u stožeru u Sisku imali krive podatke kad izbosi takav podatak?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 13:57   #68
Pristup dokumentima može imati, samo je problem što su ti dokumenti rijetki, često kontradiktorni, neka od operativnih izvješća očigledno lažna ili barem poluistinita.
Veliki je to problem kad se iz takvih dokumenata trebaju iščitati činjenice. Preostaje intervjuirat učesnike, a to je isto jako težak posao, jer se ljudi ne sjećaju mnogih stvari, ili ih se sjećaju drugačije a o datiranju da ne govorim...
Vrlo se lako padne u probleme.
Događa se i Marjanu, kao jednom od rijetko ozbiljnih povjesničara Domovinskog rata. Pa kako onda neće ostalima.
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 14:42   #69
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Prije pada 30. 7. ili pada 12. 9. ?

Ma nemrem vjerovat , ide pisat knjigu i očito ima pristup dokumentima i još krivo napiše...možda je bio takav kaos da su oni u stožeru u Sisku imali krive podatke kad izbosi takav podatak?
Datuma se ne sjećam , ali kada je poginuo taj dečko ( Predrag Škrbina ) to je bila obična smjena postrojbi . Ali mislio sam da opisujemo , one trenutke pada kada je bila hrpa zarobljenih . A tada tamo nije bilo specijalna iz Kutine
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 18:59   #70
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Pristup dokumentima može imati, samo je problem što su ti dokumenti rijetki, često kontradiktorni, neka od operativnih izvješća očigledno lažna ili barem poluistinita.
Veliki je to problem kad se iz takvih dokumenata trebaju iščitati činjenice. Preostaje intervjuirat učesnike, a to je isto jako težak posao, jer se ljudi ne sjećaju mnogih stvari, ili ih se sjećaju drugačije a o datiranju da ne govorim...
Vrlo se lako padne u probleme.
Događa se i Marjanu, kao jednom od rijetko ozbiljnih povjesničara Domovinskog rata. Pa kako onda neće ostalima.

Najveći problem ozbiljnim povjesničarima kao što je Marijan je činjenica što njegove knjige neko financira a tu nastaje problem jer izravno pokušavaju utjecati na sadržaj.Tu su razni motivi jer neki od tih persona želi da neki događaj prenaglase a neki opet da im se u nekim manje časnim situacijama ne spominje ime.I onda tu nastaju problemi.
zozef is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 00:48   #71
Da. To je poseban problem vezan samo uz "parapovijesne" razloge. Zato je i "Novska u DR" jedno razočarenje barem za mene bilo. Ali to nije tema...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 01:47   #72
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Da. To je poseban problem vezan samo uz "parapovijesne" razloge. Zato je i "Novska u DR" jedno razočarenje barem za mene bilo. Ali to nije tema...
Ajde cicka , nastavi ili otvori novu temu . Idemo van sa istinom . BTW da li se sjećaš ili si je možda znala Emina ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 02:01   #73
Emina, da. Bila je u Tigrovima. Na terenu s dečkima, Grabovac, Novska. Samoubojstvo, samo se ne sjećam više kad...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 02:19   #74
Još do početka ove teme žicam informacije, iskustva, priče o borbama za policijsku postaju Kozibrod.

Očajnički nam nedostaju domači branitelji, ili oni koji su se borili u Kostajnici
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:39   #75
Ja sam bio u Kostajnici kada je pala i The Wormu sa nešto napisao o tome ništa za komentirati po knjigama naših povjesničar i generala mi smo krivi jer smo bili kukavice.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 20:21   #76
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Risovi su kolko je meni poznato otišli 31.07.
Prije. Jedno tjedan prije kraja srpnja. Tada su pomeli 2 četnička sela između Dubice i Kostajnice. Uzalud, jer se gamad skupila po brdima iznad, a i preko Une su im stizala pojačanja.



Ja sam već napisao zašto je Kostajnica pala, tj. od početka je bila u okruženju jer su srbi bili na sjever, pa uz sela cestom Sunja-Dubica sve četnička sela (ima možda 2-3 iznimke), i jedina veza je bila uz Unu, a to je opet nikakva veza, jer srbi su tukli s druge strane Une sve što se micalo, a k tome, bilo je osjetljivo na zasjede. Da se na vrijeme riješilo trokut Sunja-Kostajnica-Dubica, tj. da se očistilo od četnika sve u tom trokutu, mogla bi bagra srpska kurcu svirat.

Djed je toliko dominantno brdo da četnici ne bi milimetra mogli napasti, čak i uz kontrolu brda Čukur. O tome koliko je brdo bilo važno za kontrolu, govori činjenica da su Panjane naši /iako je pretežno srbima naseljeno selo bilo/ držali sve do 1. rujna...

Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Kostajnici kada je pala i The Wormu sa nešto napisao o tome ništa za komentirati po knjigama naših povjesničar i generala mi smo krivi jer smo bili kukavice.
Ni pod razno. Jednostavno, nisu se ljudi snašli, i umjesto da narede proboj, ostavili su vas u zarobljeništvu. Nitko nije kriv, jednostavno se radi o neiskustvu i neorganiziranosti jedne mlade vojske.

Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Emina, da. Bila je u Tigrovima. Na terenu s dečkima, Grabovac, Novska. Samoubojstvo, samo se ne sjećam više kad...
Uffff...Emina Hanušić, u svojim knjigama ju spominju i Klek i Biloglav...počivala u miru. Cura je imala sve, radila je Austriji, ali prijavila se u Tigrove jer to je nešto najsvetije...na kraju se ubila jer joj obitelj nije prihvatila sve to...

Evo kakvo je stanje bilo i zašto se nije mogla Kostajnica održat...jasno k'o na dlanu:

http://i53.tinypic.com/2cqjh4w.jpg
__________________
Ništa.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.02.2011. at 21:09.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 21:42   #77
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Prije. Jedno tjedan prije kraja srpnja. Tada su pomeli 2 četnička sela između Dubice i Kostajnice. Uzalud, jer se gamad skupila po brdima iznad, a i preko Une su im stizala pojačanja.



Ja sam već napisao zašto je Kostajnica pala, tj. od početka je bila u okruženju jer su srbi bili na sjever, pa uz sela cestom Sunja-Dubica sve četnička sela (ima možda 2-3 iznimke), i jedina veza je bila uz Unu, a to je opet nikakva veza, jer srbi su tukli s druge strane Une sve što se micalo, a k tome, bilo je osjetljivo na zasjede. Da se na vrijeme riješilo trokut Sunja-Kostajnica-Dubica, tj. da se očistilo od četnika sve u tom trokutu, mogla bi bagra srpska kurcu svirat.

Djed je toliko dominantno brdo da četnici ne bi milimetra mogli napasti, čak i uz kontrolu brda Čukur. O tome koliko je brdo bilo važno za kontrolu, govori činjenica da su Panjane naši /iako je pretežno srbima naseljeno selo bilo/ držali sve do 1. rujna...

Ma sve stoji. To i ja vjerujem , u trenutku kad se situacija pretvorila u ono što si ti nacrtao na karti stvar je manje više gotova (s tim da je situacija bila i gora nego što si je ti priakzao, jer naši nisu kontrolirali Rosulje ni Slabinju).

Mislim da je Čukur bio strašno bitan bez obzira na djed, evo pogledajte http://www.youtube.com/watch?v=Qeckp...eature=related od 4:20 kako to strašno i jezivo izgleda kad ovaj sa PA/3 tuče, a grad ima na dlanu...

a i djed je pri kraju pao, a branitelji gore zarobljeni

Moja teza je da se još u srpnju prije opreacije Žaoka trebali biti utvrđeni Graboštani (177 hrvata, 88%) Stubalj (272 hrvata 96%) Majur (457 hrvata , 86%) Mračaj+Kostrići (110 hrvata) Znači naoružat mještane plus neke posade ZNG ili MUP-a

Trebalo je očistit i zadržat samo Hrastovac gornji i doljnji i komunikacija Sunja Kostajnica bi bila prometna, time bi se izolirali i srbi na potezu Sunja -Kostajnica pa bi se i njih lakše pacifiziralo (što bi bitno umanjilo pritisak na Dubicu i Sunju)


E sad pitanje tko bi s čime poduzeo ovo što sam zamislio je druga stvar. Možda je cicka u pravu kad kaže da je to bilo teško izvedivo s obzirom na naše stanje. Samo kažem da bi tim potezom bilo riješeno nekoliko stvari odjednom. I vjerujem da je to bio jedini način da se dugotrajno obrani Kostajnica a utjecalo bi i na veliki dio Banovine.

Slanje pomoći sredinom rujna u Kostajnicu je samo prolongiranje pada, produljivanje tragedije. Što da se 120 br. i probila? Kostajnica bi i dalje bila u okruženju, cesta Dubica- Kostajnica pod sve večim udarom , jedino što bi se promjenilo je to što bi se JNA samo značajnije angažirala.

Ovo je samo moje viđenje
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 22:09   #78
Tko hoće da vidi zašto je Kostajnica pala neka ode u sami grad i vidi položaj istoga i zamisli 500 ljudi u istom sa puškama a Srbi (po Bobetkovom i ekipom nisu imali ništa osim par lovačkih pušaka) cijeli arsenal JNA plus podrška tenkova iz Bosne.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:00   #79
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Prije. Jedno tjedan prije kraja srpnja. Tada su pomeli 2 četnička sela između Dubice i Kostajnice. Uzalud, jer se gamad skupila po brdima iznad, a i preko Une su im stizala pojačanja.



Ja sam već napisao zašto je Kostajnica pala, tj. od početka je bila u okruženju jer su srbi bili na sjever, pa uz sela cestom Sunja-Dubica sve četnička sela (ima možda 2-3 iznimke), i jedina veza je bila uz Unu, a to je opet nikakva veza, jer srbi su tukli s druge strane Une sve što se micalo, a k tome, bilo je osjetljivo na zasjede. Da se na vrijeme riješilo trokut Sunja-Kostajnica-Dubica, tj. da se očistilo od četnika sve u tom trokutu, mogla bi bagra srpska kurcu svirat.

Djed je toliko dominantno brdo da četnici ne bi milimetra mogli napasti, čak i uz kontrolu brda Čukur. O tome koliko je brdo bilo važno za kontrolu, govori činjenica da su Panjane naši /iako je pretežno srbima naseljeno selo bilo/ držali sve do 1. rujna...

Ma sve stoji. To i ja vjerujem , u trenutku kad se situacija pretvorila u ono što si ti nacrtao na karti stvar je manje više gotova (s tim da je situacija bila i gora nego što si je ti priakzao, jer naši nisu kontrolirali Rosulje ni Slabinju).

Mislim da je Čukur bio strašno bitan bez obzira na djed, evo pogledajte http://www.youtube.com/watch?v=Qeckp...eature=related od 4:20 kako to strašno i jezivo izgleda kad ovaj sa PA/3 tuče, a grad ima na dlanu...

a i djed je pri kraju pao, a branitelji gore zarobljeni

Moja teza je da se još u srpnju prije opreacije Žaoka trebali biti utvrđeni Graboštani (177 hrvata, 88%) Stubalj (272 hrvata 96%) Majur (457 hrvata , 86%) Mračaj+Kostrići (110 hrvata) Znači naoružat mještane plus neke posade ZNG ili MUP-a

Trebalo je očistit i zadržat samo Hrastovac gornji i doljnji i komunikacija Sunja Kostajnica bi bila prometna, time bi se izolirali i srbi na potezu Sunja -Kostajnica pa bi se i njih lakše pacifiziralo (što bi bitno umanjilo pritisak na Dubicu i Sunju)


E sad pitanje tko bi s čime poduzeo ovo što sam zamislio je druga stvar. Možda je cicka u pravu kad kaže da je to bilo teško izvedivo s obzirom na naše stanje. Samo kažem da bi tim potezom bilo riješeno nekoliko stvari odjednom. I vjerujem da je to bio jedini način da se dugotrajno obrani Kostajnica a utjecalo bi i na veliki dio Banovine.

Slanje pomoći sredinom rujna u Kostajnicu je samo prolongiranje pada, produljivanje tragedije. Što da se 120 br. i probila? Kostajnica bi i dalje bila u okruženju, cesta Dubica- Kostajnica pod sve večim udarom , jedino što bi se promjenilo je to što bi se JNA samo značajnije angažirala.

Ovo je samo moje viđenje



ispravak, trebalo je pisati:

Trebalo je očistit i zadržat samo Hrastovac gornji i doljnji i komunikacija Sunja Kostajnica bi bila prometna, time bi se izolirali i srbi na potezu Sunja -Dubica pa bi se i njih lakše pacifiziralo (što bi bitno umanjilo pritisak na Dubicu i Sunju)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.02.2011. at 14:38. Reason: ispravak, trebalo je pisati:
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 13:25   #80
Obrana Hrvatske Kostajnice

Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Tko hoće da vidi zašto je Kostajnica pala neka ode u sami grad i vidi položaj istoga i zamisli 500 ljudi u istom sa puškama a Srbi (po Bobetkovom i ekipom nisu imali ništa osim par lovačkih pušaka) cijeli arsenal JNA plus podrška tenkova iz Bosne.
Potpuno si u pravu,nadodao bih još da je bilo i u našim redovima izdajnika koji su radili za srpsku stranu .Kada sve zbroji :manjak naoružanja,ljudstva i izdaja kao i potpuno okruženje nije moglo drugačije završiti nego kako je završilo.Što se tiće domaćih branitelja najbolje ti je raspitati se kod dečki iz Kostajničkog Selišta pa ćeš vidjeti da je ustvari največi broj bio iz tog sela dok je iz drugih bilo vrlo malo,ali stvarno malo. RIS KUTINA.

Zadnje uređivanje sin1708 : 17.02.2011. at 13:46. Reason: dopuna
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.