Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2014., 21:35   #421
Senatova odluka (obraćanje) novom caru Pertinaksu nakon Komodove smrti

Neprijatelju domovine oduzeti počasti.

Ubojici oduzeti počasti.

Ubojicu odvući.

Neprijatelja domovine, ubojicu, gladijatora raskomadati u gladijatorskoj mrtvačnici.

On je neprijatelj bogova, krvnik Senata, neprijatelj bogova i ubojica Senata.

Uništiti sjećanje na ubojicu i gladijatora.

Srušiti ubojičine i gladijatorove kipove.

Uništiti sjećanje na prljavog gladijatora.

Čuj, cezare, krvnika odvući kukom.

Krvnika Senata po običaju predaka odvući kukom.

Luđi od Domicijana, prljaviji od Nerona.

Tako je činio, tako neka trpi.

Sačuvati uspomenu na nevine.

Tražimo da obnoviš uspomenu na nevine.

Ubojičino tijelo odvući kukom.

Gladijatorovo tijelo odvući kukom.

Pitaj, pitaj! Svi tražimo da ga odvuku kukom.


Ovaj citat sam čuo u emisiji Hrvatskog radija Povijest četvrtkom.
Na mene je ostavio snažan dojam zato sam ga i napisao na forum.
Nisam ga nigdje našao na internetu, ovo nije loše mjesto za njegovu objavu.
the Guardian is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 09:43   #422
pa nije da imaš puno izvora, vjerojatno historia augusta ili dion.... sumnjam da je herodian
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 15:43   #423
Brzo pitanje :

Koju knjigu preporučate o hrvatskoj povijesti?

Imam od v. Kafić knjigu povijest hrvata, ta je u 5 tomova i neznam je li činjenično točna i isplati li se čitati, ipak je to dosta velika vremenska investicija.
Ako nije, preporučite nešto drugo. Hvala
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 17:23   #424
Ha, Šišićev jednotomni "Pregled povijesti". Poslije toga svakako i Klaićeva Povijest, koja je lošija za rano razdoblje tj. "narodnih vladara", što se onda može onda korigirati Šišićevom Hrvatskom povijesti u vrijeme narodnih vladara.
Zatim nastaviti s novijim stvarima.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 03:46   #425
Imate li preprouke za opću povijest Srednjeg vijeka? Već duže vrijeme čitam Pirennovu "Povijest Europe", pa od Le Goffa "Srednjovekovnu civilizaciju Zapadne Europe" (kakvo je hrvatsko izdanje?). Vidim da ima od Brandta "Srednjovjekovno doba povijesnog razvitka". Jel to dobro? Zašto je samo jedna knjiga, do 12. st.?

Iako me zanima totalitet (Srednji vijek obuhvatno, općenito i podrobno, kronologija zbivanja, kulturna, ekonomska (spora?) povijest... znači svi mogući aspekti), opet može i preporuka radova parcijalne tematike. Više od feudalizma me zanima najraniji Srednji vijek, propast Antike (ima li nešto dobro o kasnom Rimu?), seoba divljaka i to... A baš nikako da nađem podrobne radove o tom razdoblju. ...Prednost imaju lijepi stilovi, a manje akademska suhoparnost.
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 21:04   #426
Povjesnicari, trebam pomoc. Radi se o tome da imam jednu fotografiju za koju pretpostavljam da je s pocetka 20. stoljeca, a na njoj je muskarac u necemu sto meni izgleda kao vojna uniforma. Fotografija izgleda kao razglednica i sa straznje su strane uz poruku i zig i postanska marka, pa pretpostavljam da se po tome moze odrediti godina. Htjela bih saznati nesto vise o osobi s fotografije, kontekstu i tocnom vremenu. Ako je netko voljan pomoci, neka mi se javi.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 18:13   #427
Kada je latinica apsolutno pobijedila u Hrvatskoj? Mislim, slavenskom narodu u neposrednoj blizini drugih slavenskih naroda, umjesto ćirilice i glagoljice koje su proizvod tih slavenskih naroda, odjednom se pojavljuje latinica? Kada i zašto?
Kajves is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 01:27   #428
http://sauber.50webs.com/kapital/

Postoji li prevod ove knjige (pogledaj link) na hrvatskom jeziku? Hvala
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 16:21   #429
Netko je na forumu postavio temu u vezi knjige koju je napisao neki naš čovjek kojega su zarobili u Mohačkoj bitki i prodali u roblje.U toj je knjizi taj lik opisao svoje sužanjstvo i bijeg.Zna li netko o kome se radi?Guglao sam i pregledao prvih 25 stranica ovog pdf-a i ne mogu naći o kome je riječ.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 18:27   #430
Netko mi se javio u vezi analize fotografije iz 1. Svjetskog rata, ali slučajno sam obrisala privatne poruke, a ne sjećam se nicka. Osobo, slobodno mi se opet javi!
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 08:49   #431
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Netko je na forumu postavio temu u vezi knjige koju je napisao neki naš čovjek kojega su zarobili u Mohačkoj bitki i prodali u roblje.U toj je knjizi taj lik opisao svoje sužanjstvo i bijeg.Zna li netko o kome se radi?Guglao sam i pregledao prvih 25 stranica ovog pdf-a i ne mogu naći o kome je riječ.
Ne znam je li kasno, ali evo: http://www.enciklopedija.hr//natuknica.aspx?ID=29587.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:36   #432
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Nije kasno, dapače.to je taj, hvala ti !Izgleda da su maknuli to djelo sa scribda, postojao je sken hrv. prijevoda za koji sam se nadao da ću ga "nabaviti" ...
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 00:42   #433
Jesenski tulum forumaša

https://www.forum.hr/showthread.php?t=838374

Tema još nije dignuta na razinu foruma, pa evo link sa Tulumare
__________________
Najsjajnije bisere moraš dobro istražiti da bi uočio svu ljepotu, nije nužno vidljivo na prvu. © mr-crime
Ludica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 12:32   #434
molim pomoć:

što točno podrazumijeva titula "carski savjetnik" u Austro-Ugarskoj, i kako netko dobije tu titulu?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 21:36   #435
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
molim pomoć:

što točno podrazumijeva titula "carski savjetnik" u Austro-Ugarskoj, i kako netko dobije tu titulu?
nitko?

jel ima itko tko studira na FF pa da može pitati kojeg profesora povijesti koji se bavi tim razdobljem?

ili ako netko zna literaturu u kojoj bi se to moglo naći...
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 22:54   #436
Smjer u kojem će Dilberth evoluirati

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...g-svijeta.html

Quote:
Nota bene: Hrvati arijanci, su dali slobodu kršćanstvu i na taj način stvorili Crkvu sveopću iz koje nikad nismo ni pomislili izaći i nitko nas iz nje (jer je naša) nije i ne će istjerati i za nas živi Isus, inkarniran u svojim vjernicima koji žive po Njegovim naputcima, baš kao što to reče Sveti Pavle: „Zašto bi savjest nekog drugoga određivala moju slobodu!".
drazenp1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 16:10   #437
Quote:
drazenp1234 kaže: Pogledaj post

Smjer u kojem će Dilberth evoluirati.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...g-svijeta.html
Radoslav Katičić ne spominje arijanizam u knjigama o našoj staroj vjeri:

- Božanski boj, 2008.
- Zeleni lug, 2010.
- Gazdarica na vratima, 2011.

I inače, za razdoblje od 8. do 12. st. kod nas nema podataka o arijanizmu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 18:03   #438
Pitanje je sto nekima znaci "kod nas"? Šibensko-kninska županija ili nesto puno vise?

Quote:
Lujo Margetić kaže o Biljinpoljskoj abjuraciji iz 1203: "..proizilazi neusaglašenost između katoličkog ispovijedanja i ispovijedanja bosanskih krstjana utoliko što bi se njihova heterodoksija približavala ublaženom arijanstvu, koje su zastupala mnoga germanska plemena, osobito Goti". Margetić heterodoksiju bosanskih krstjana čiji su korijeni u kvaziarijanstvu vidi i u Raspravi između rimokatolika i patarena gdje hereticus kaže: "Naša vjera je bila ona ista kao u Rimu, sve do vremena (pape) Silvestra, koji je bio naš učitelj i onda (od nje) otpao..." iz čega je vidljivo da bosanski hereticus povezuje heterodoksiju bos. krstjana sa sukobom Arija sa stajalištem Nikejskog sabora iz 327. upravo iz doba pape Silvestra.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 13:17   #439
Decki, ispricavam se sto nisam moderirala zadnjih 10 dana ovaj PDF, a razlog je jaca viroza. Jos me pere.
Kad ozdravim, bacam se na posao, a vi budite dobri.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:03   #440


U kojem je tekstu Lujo Margetić tvrdio da su se Hrvati doselili na kraju 8. st., u vrijeme franačko-avarskoga rata?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.