Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2013., 09:12   #21
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
Vympel
Odlično.Ponekad stisni enter,polomi oči čitajući.

Ono što je službeno objavljeno je rijetko kada kompletan opis pojedine jedinice.
Pa tako i njihove zadaće,akcije,ubojstva su posebna priča.
Ali ostaje u zraku pitanje..''pa ček malo,zar nije Mossad ubijao okolo,ako je pa tko je to onda..?''
Opravdano pitanje.
Naravno,cijela istina se nikada neće znati ali postoje priče iza kulisa,one priče koje nas tjeraju da sumnjamo u službene objave.

Početak takvih priča je akcija Božji gnjev odnosno lov na teroriste palestinske ilegalne organizacije Crni Rujan.
Uglavnom se zna priča iz 1972 kada je C.Rujan oteo i poubijao neke sportaše na Olimpijadi u Munchenu.
Tada je u Izraelu bila premijerka Golda Meir koja je naredila Mossadu osnivanje posebne jedinice koja bi trebala ubiti odgovorne za Munchen.
Sljedećih par godina je ubijeno 11 terorista.

Ta se jedinica zvala Caesarea.
Sada se zove..KIDON.
Kako ta jedinica radi nije poznato i sve su informacije nagađanja,špekulacije i pretpostavke.
1972 godine je osnovan Odbor X koji je bio odgovoran za sastavljanje listi ljudi za eliminaciju.
Postojao je cijeli sustav suđenja u kojem se optužba vraćala premijeru na potpis.
Tada nastupa Kidon.
Izrael inače nikada ne potvrđuje ili opovrgava neku akciju što je dovelo do toga da se Kidon-u pripisuju akcije koja ona nije izvela,pretjeruje se.

I to je otprilike to što se zna.Postoje nekakvi popisi koji su procurili u javnost ali nikada nije potvrđeno da su ti ljudi ubijeni a ako jesu,tko je to napravio.
O samim agentima Mossada se ne zna ništa.Ni obuka,ni koliko ih ima..ni da li uopće postoje.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 16:32   #22
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Bio sam pripadnik, a i dalje sam rezervista 63. Padobranske brigade, nisam ucestvovao u akcijama u Hrvatskoj i Bosni Bogu hvala, ali bio sam na Kosovu i u KZB-u.
Po poreklu Hrvat, po pripadnosti, vojnik 63. Padobranske i uvek cu to biti.
Profesionalac uvek, nacionalista nikad...za mene postoji samo jedna vera...63. Brigada...dok ne umrem...



A sta si ti?
a koje godište si?Ako nije tajna
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 16:39   #23
Kako su sve te specijalne postrojbe prolazile na ratištu?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:01   #24
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
a koje godište si?Ako nije tajna
1977
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:05   #25
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
1977
Pa moga si bit u ratu u Bih ,nego do koliko god možeš biti rezervist?
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:09   #26
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
Pa moga si bit u ratu u Bih ,nego do koliko god možeš biti rezervist?

Sva sreca da sam jos 1991 godine otisao iz Bosne, pa me nije zakacio taj rat.
Pad Knina me docekao u ambasadi SRJ u Varsavi, tada sam imao nepunih 18 godina.

Zvanicno do navrsene 60 godine zivota si vojni obveznik, ali vec posle 45 te niko nece zvati sem u slucaju opste mobilizacije.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:38   #27
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Kako su sve te specijalne postrojbe prolazile na ratištu?
Na koje konkretno mislis?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:40   #28
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Kako su sve te specijalne postrojbe prolazile na ratištu?
Ako nisu imali nekakve specifične zadatke naravno da nisu imali ni gubitke ali s obzirom na njihovu zadaću imali su ogromne gubitke gledajući u kontekstu da ih nema puno.
Znači,probajte si stvoriti sliku ratišta gdje je nepažnja i raspuštenost jedan od osnovnih razloga za ranjavanja.Prva crta.
Onda vidiš da je pametnije držati glavu bliže zemlji da te ne bi neki zalutali metak strefio.
Dok sve to shvatiš najednom dolazi 2-3 dečka kojima je cilj otići naprijed,snimiti situaciju i vratiti se nazad sa korisnim informacijama.
U početku misliš,ma to je nemoguće svi će izginuti.
Ali oni se tijekom dana ili čak po noći vraćaju i nemaš dojam da su bili u opasnosti,barem ne ostavljaju takav utisak.
E sad..dio ljudi misli..ako nije ništa njima bilo tamo gdje su išli,pa što će meni biti u rovu.
Dio ljudi su posve svjesni gdje su bili.
Za tako nešto raditi svaki dan ili ne znam moraš biti ludo hrabar i imati dovoljno znanja da se možeš i vratiti a ne ostaviti negdje kosti.
Da ne spominjem dečke koji su išli u dubinu njihovog teritorija.
Iz mog iskustva,to nisu američki filmovi gdje svako ide gdje hoće,odnosno gdje redatelj hoće.
Puno ih je ranjavano i poginulo,što na minskim poljima,što od artiljerije,što od snajpera.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 20:58   #29
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Neka neko napise nesto za "Bojnu Zrinski" ukratko,cuo sma da su bili dobri. Ja cu potraziti nesto jos za domace specijalce,ipak forum je "domovinski rat"
po meni najjaća domaća postrojba.....http://igi-domovinskirat.blogspot.co...frankopan.html
__________________
Think fast,act right or die hard..
decoy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 21:26   #30
Quote:
decoy87 kaže: Pogledaj post
po meni najjaća domaća postrojba.....http://igi-domovinskirat.blogspot.co...frankopan.html
Deluju mi kao ozbiljni momci.
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 21:32   #31
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Deluju mi kao ozbiljni momci.
za žešće nisam čuo ni vidio :P
__________________
Think fast,act right or die hard..
decoy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 21:38   #32
Nažalost su kratko trajali.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 21:48   #33
A što je sa ekipom sa Šepurina? tamo je bio Werner Ilić , i ekipa iz legije stranaca kao instruktori ako se ne varam?

Još jedna zanimljivost Ilija Tot je bio najvise rangirani hrvatski legionar koji je imao veze obukom Hrvatske vojske ... dok su Roso , Zulu i Gotovina bili u nižem činu , iako je Gotovina i radio kao instruktor komandosa u Juznoj Americi.
Werner Ilić je bio amerićki marinac
Željko Glasnović pripadnik Kanadske vojske

..... tako piše na netu i svi su imali neku vezu sa ZDRUG-om

Zadnje uređivanje quick_nickk : 03.12.2013. at 22:14.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 22:00   #34
Pre rata pricalo se da je Dzidzanov takodje bio bivsi legionar, da li je to istina?
__________________
Ko sme taj i moze, ko ne zna za strah taj ide dalje...
husky011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 22:38   #35
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Ako nisu imali nekakve specifične zadatke naravno da nisu imali ni gubitke ali s obzirom na njihovu zadaću imali su ogromne gubitke gledajući u kontekstu da ih nema puno.
Znači,probajte si stvoriti sliku ratišta gdje je nepažnja i raspuštenost jedan od osnovnih razloga za ranjavanja.Prva crta.
Onda vidiš da je pametnije držati glavu bliže zemlji da te ne bi neki zalutali metak strefio.
Dok sve to shvatiš najednom dolazi 2-3 dečka kojima je cilj otići naprijed,snimiti situaciju i vratiti se nazad sa korisnim informacijama.
U početku misliš,ma to je nemoguće svi će izginuti.
Ali oni se tijekom dana ili čak po noći vraćaju i nemaš dojam da su bili u opasnosti,barem ne ostavljaju takav utisak.
E sad..dio ljudi misli..ako nije ništa njima bilo tamo gdje su išli,pa što će meni biti u rovu.
Dio ljudi su posve svjesni gdje su bili.
Za tako nešto raditi svaki dan ili ne znam moraš biti ludo hrabar i imati dovoljno znanja da se možeš i vratiti a ne ostaviti negdje kosti.
Da ne spominjem dečke koji su išli u dubinu njihovog teritorija.
Iz mog iskustva,to nisu američki filmovi gdje svako ide gdje hoće,odnosno gdje redatelj hoće.
Puno ih je ranjavano i poginulo,što na minskim poljima,što od artiljerije,što od snajpera.
Ispricacu ti samo jednu anegdotu.
1994 je bila,sjecam se dobro,bili mi na koti Kriz[izmedju Teslica i Doboja],kad svugdje miruje tu se tuce i gine.
Krenuli mi u detaljno izvidjanje i da postavimo po koju minu,da njima malo zivot zakomplikujemo i slicno.Pola 3 ujutro bilo,mi napustili liniju i rekli nasima "Lozinku znamo,necemo se mi dugo vratiti[oni su vrv mislili to je 3/4 sata].Medjutim mi smo ostali do mozda 2 skedece noci,znaci skoro 24 sata,zato smo ponijeli i hranu i sve.
I kad smo se vracali,uradili smo nesto pa mozda i nepromisljeno,mogli smo mozda od nasih izginut.
Otprilike testirali smo nase koliko dobro cuvaju liniju[naravno mislili smo da ce prvo pitati za lozinku pa pucati,znali su da smo otisli].Eto kako su je cuvali da smo usli u rov,a lik koji ga je cuvao je prikunjao.Ovaj jedan nas ga lupi po ledjima i kaze" Slabo vi ovo cuvate",malo je falilo da nam pospanko umre od straha
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 22:56   #36
@Diverzant72 ,kako se covjek moze kretati kroz sumu noci ? Jer dosta puta procitam kako se islo u akciju ili izvdjanje nocu . Ulaziti u dubinu i kretati se nocu ,kako ? Nije to samo za tebe pitanje ,nego opcenito za sve .
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:18   #37
Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
@Diverzant72 ,kako se covjek moze kretati kroz sumu noci ? Jer dosta puta procitam kako se islo u akciju ili izvdjanje nocu . Ulaziti u dubinu i kretati se nocu ,kako ? Nije to samo za tebe pitanje ,nego opcenito za sve .
A kako oni nama pridju?jos smo mi imali puno mina?pa oni pridju navece.

Ne znam za ostale,ali mi smo dobro znali teren,pa nam je to pomagalo.Inace prvo sto uradimo kad dodjemo na neko ratiste je da do najsitnijih detala upamtimo teren,i stvar je vec u pola rijesena.

Evo navescu ti primjer,bas kad se to desilo,polako,u polucucenjem stavu,isli izmedju nasih mina,pa polako isli livadicnom prema jednom sumarku i kanalcicu gdje nam je bila izvidjacka tacka inace.Tu smo se polako rasporedili,vec smo otrpilike znali ko gdje ide.
Ja sam zalegao pored jednog drveta i brojao zviezde :d [barem ono sto sam vidio]
Usi obavezno na 100%,i naravno nema sjvjetlucanja niti zveckanja.U cik zore,malo pre nego sto svane,kad se malcice vidi,smo stavljali mine i slicno.
Preko dana smo sebi postavili neke orjentire,da znamo da idemo dobro,npr pored jednog malog grma smo zabili kolcic i na njega stavili bijelu traku,to smo i nasli[oni nisu mogl ida je primijete]

Vazno je poznavati teren,bar iz nase perspektive.ILi imati nekog ko se vec kretao nocu tuda

Jednom je jedan nas ostavio zutu traku iza sebe,on je bio mjestanin pa je lako mogao da se snadje nocu,pa smo pratili nju.
Edit" pitao si kroz sumu,nismo se puno kretali inace sumom,vecinom su tu cistine,Bar ne sumom koja je blize od 30/40 metara od njihovih rovova.
Znali smo izuvati cizme i nabiti priglavke pa tako hodati,mada mislim da nije pomagalo.

Kad se nadjes u takvoj situaciji nemas pojma kako je mjesec dobar saveznik
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:30   #38
I ,koja svrha je bila tog izvidjanja ? Kolika je bila dubina ulaska ,sto se time postiglo ?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:31   #39
Jednom nas je vodio lik na Boderistu kod Brckog,e tad mi nije bilo svejedno.Pojma nisam imao o terenu a on govori,samo vi mene pratite i budite tihi.Cak smo i proslio dio linije,ali morali smo se vratiti,jer je na vasoj strani bila neka "frka",mi smo trebali komandu sredit,a tamo vika,galama itd.
Vratili se samo, i danas kad prokontam,12 zivota smo povjerili tom covjeku,dal je znao kuda nas vodi,i kako nas vodi,i realno kad se promisli,bili je to jako nesigurno,ali tako valjda mora.

Da ne napominjem kako smo culi kako vasi igraju karte u rovovima i galame Da nam je bio cilj pobiti ih,nebi dobro prosli,ali drago mi je sto smo prosli blizu njih sa potpuno drugim ciljem.

Quote:
D.I.V kaže: Pogledaj post
I ,koja svrha je bila tog izvidjanja ? Kolika je bila dubina ulaska ,sto se time postiglo ?
Inace pred samu liniju njihovu,nekoliko puta iza nje,ali ne puno,vecinom smo ono sto nas zaniima mogli da vidimo sa pristojne udaljenosti.
Osmotris kuda dolaze,kuda idu,kuda im dolazi hrana i popuna MTS-om.Cak smo zanli gdje im je wc,ali nikad nismo rekli nasima da gadjaju to,valjda da ljudi nebi umriali bas na tom mjestu.
Nakon toga danima cujes kad njihovi izvidjac nalete na mine,samo cujes "aaaaaa nogaa, u pomoc"
Eto to je cilj


Imali smo jedan dio linije ispod tog Kriza,prema Usori,lakse ti je bilo izvidjati sa brada iza nase linije.Jer udaljenost izmedju nas i njih oko 30/40 metara,ponegdje manje,na jednom mjestu su mi samo 2 metra falila da im ubacim bombu u rov.A izmedju nas blagi brezuljak,i ne vidimo se uopste.
Da ne pricam sta nam je radila njihova artiljerija sa brda iza,ali i njima nasa.
Tu odes na brdo iza svojel linije i vidis sve,kad kud i kako.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 04.12.2013. at 16:10. Reason: spajanje poruka
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 23:51   #40
Quote:
husky011 kaže: Pogledaj post
Pre rata pricalo se da je Dzidzanov takodje bio bivsi legionar, da li je to istina?
I ja sam cuo za tu pricu,navodno je pobjegao iz legije.
Iskreno sumnjam da je bio vojnik u takvoj jedinici bar bi u ovom ratu nesto od toga pokazao,naprotiv.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.