Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2018., 12:36   #2841
@Gustavo

Niski udarci su ponekad kod nekih nazalost i opravdani.
Moji su roditelji pocetkom 70-tih krenuli u Njemacku i zivjeli u smjestajima sa po 6-10 ljudi u sobama. I tada je bilo mnogih koji su dosli, ali su se brzo i vratili...imali su malo prevelika ocekivanja.
U ono vrijeme je vladala stroza hijerarhija u Njemackoj i trebalo je malo vise zapeti....dozvole za rad i boravak su bile vezane uz (puno) stroze uvjete.
Mnogi koji danas namjeravaju u Njemacku nisu ni svjesni, koliko je odlazak i pocetak u Njemackoj laksi u danasnje vrijeme.

Nazalost su moja iskustva sa mnogim danasnjim "gastarbajterima" losa, jer su nezahvalni i ocekuju previse, a nerijetko se ponasaju i bahato.
Nerado to spominjem, ali prije nekoliko godina sam pomogao jednoj mladoj obitelji, koji kako kazu, u HR vise nisu mogli prezivjeti... bez tudje pomoci.
Nasao mu solidan posao....njemacki nije znao, a vec su nekoliko godina planirali odlazak u Njemacku i posao je samo dobio jer sam ja za njega primao telefonske pozive i njemu proslijedio na hrvatskom......rijesio radnu dozvolu, dao moj stan prvih tjedana, nasao njegovoj obitelji stan...cak i za njemacke uvjete vrlo dobar stan, luksuzan stan iz 70tih.....renovirao stan i namjestio spavacu i dnevnu za manje od 1000€(!).
Ako uzmem u obzir i neke moguce traume koje su mozda prozivjeli u HR, cak ni to ne opravdava neka njihova ponasanja. Ja sam se iz mog iskustva naucio pameti, nikad vise za nikoga....jedino bi pomogao jos samo (dobronamjernoj) rodbini i prijateljima za koje mogu staviti ruku u vatru.....
.....mozda jos i nekoj slobodnoj VSS djevojci/raspustenici, koja zeli pokusati u Njemackoj.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 14:07   #2842
Pozdrav svima

Malo sam preletio forum o integracijskom tecaju (znaci onom preko drzave gdje ako polozis u roku manjem od dvije godine pa ti vrate polovicu placenog iznosa) i jos sam totalno izgubljen oko postupka prijave i kako to sve izgleda. Pa ako ima neka dobra dusa koja je to prosla da napise u par tocaka (onako malo pojednostavljeno za priglupe ljude poput mene xD ..Ispuni taj i taj papir..odi tu i tu..i tako ). Grad je Hamburg ako to ista znaci i naravno prijavljen sam na adresi gdje stanujem.

Hvala unaprijed
osig is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 15:06   #2843
Integracijski tecaj je vise za ljude koji nisu u radnom odnosu. Zasto? Jer je u slucaju koji je meni poznat, nekoliko puta tjedno preko dana. Znaci, ili ne radis ili imas super-fleksibilno radno vrijeme...jel se tu prepoznajes?
Tko zna bolje, neka me slobodno ispravi.

Zalosno ali istinito, ti integracijski tecajevi su vise za ove "nove strucne radnike" koji dolaze iz sjeverne Afrike i bliskog istoka....ili ako netko tko u Njemackoj vec zivi i radi, doveze zenu/muza koji ionako mozda na pocetku nemaju sanse na trzistu rada, pa vrijeme premoste nauceci nesto o Njemackoj.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 16:23   #2844
Nisam u radnom odnosu. Vrijeme nije problem
Tu sam s deckom koji vec radi, a znam da s engleskim ovdje bas necu naci posao. Tako da mi preostaje taj integracijiski tecaj ili jezicne skole koje su skuplje. A radije bih prvo probao s integracijskim jer sam cuo da su neki ljudi to prosli i bili zadovoljnim tim tecajem. A bez tog B1 certifikata tesko da cu naci nekakav legalan posao ovdje
osig is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 17:04   #2845
Onda je za tebe idealno.
Otiđi pitaj u Diakonie Hamburg.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 17:11   #2846
Quote:
gabel kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Doslo je vrijeme za povrat poreza,...

Sta mislite jeli korektno platiti Poreznog savjetnika 120e za njegovu pomoc ?

..u Münchenu.
Ako zna svoj posao tj izvuci sve do zadnjeg centa sto se moze izvuci onda svakako vrijedi.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 19:24   #2847
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Integracijski tecaj je vise za ljude koji nisu u radnom odnosu. Zasto? Jer je u slucaju koji je meni poznat, nekoliko puta tjedno preko dana. Znaci, ili ne radis ili imas super-fleksibilno radno vrijeme...jel se tu prepoznajes?
Tko zna bolje, neka me slobodno ispravi.

Zalosno ali istinito, ti integracijski tecajevi su vise za ove "nove strucne radnike" koji dolaze iz sjeverne Afrike i bliskog istoka....ili ako netko tko u Njemackoj vec zivi i radi, doveze zenu/muza koji ionako mozda na pocetku nemaju sanse na trzistu rada, pa vrijeme premoste nauceci nesto o Njemackoj.
Meni je bio 4 puta tjedno od 8:30 do 12:30. Za one koji rade nije idealno i nije najlakši put, ali nema svatko komociju ništa ne raditi ili želju biti na socijali. Ja sam radila svaki dan poslije tečaja od 14-15 pa do 20:30.

Ne znam kakav posao mladi gospodin očekuje, za koji da bi bio legalan moraš imati B1 certifikat , ali puno teilzeit poslova se nudi u popodnevnim smjenama, a postoje i večernji tečajevi za one koji rade jutarnje smjene. Samo htjedoh razjasniti da nije tako teško istovremeno raditi i pohađati integracijski tečaj.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 21:33   #2848
Ako si u vecem gradu imas kod Volkshochschule dosta tecaja (nisu skupi) i u svakavim satima.
2x tjedno navecer, samo subotom itd.
Naravno su takvi Termini brzon popunjeni Ali ima ih.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 14:45   #2849
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
To je tocno..
Ali vidis i sama da vecina hrvata misli da su iznad tog sloja pa kad ih njemci spuste tamo gdje im je mjesto onda problemi...

Mi da smo u obrnutoj situaciji... Mi bi njih tukli do iznemoglosti dok ne propricaju naski...

Mogli bi stosta od njemaca nauciti
Vrh

__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 12:37   #2850
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
@Gustavo


Nazalost su moja iskustva sa mnogim danasnjim "gastarbajterima" losa, jer su nezahvalni i ocekuju previse, a nerijetko se ponasaju i bahato.
Nerado to spominjem, ali prije nekoliko godina sam pomogao jednoj mladoj obitelji, koji kako kazu, u HR vise nisu mogli prezivjeti... bez tudje pomoci.
Nasao mu solidan posao....njemacki nije znao, a vec su nekoliko godina planirali odlazak u Njemacku i posao je samo dobio jer sam ja za njega primao telefonske pozive i njemu proslijedio na hrvatskom......rijesio radnu dozvolu, dao moj stan prvih tjedana, nasao njegovoj obitelji stan...cak i za njemacke uvjete vrlo dobar stan, luksuzan stan iz 70tih.....renovirao stan i namjestio spavacu i dnevnu za manje od 1000€(!).
Ako uzmem u obzir i neke moguce traume koje su mozda prozivjeli u HR, cak ni to ne opravdava neka njihova ponasanja. Ja sam se iz mog iskustva naucio pameti, nikad vise za nikoga....jedino bi pomogao jos samo (dobronamjernoj) rodbini i prijateljima za koje mogu staviti ruku u vatru.....
.....mozda jos i nekoj slobodnoj VSS djevojci/raspustenici, koja zeli pokusati u Njemackoj.
Ja sam nakon 2 iskustva rekla "nikad više". Svojoj rođenoj sestri sam rekla da ako želi, jedino ću njoj pomoći, poslat ću joj novac za tečaj njemačkog u Hr., ali da mi se bez njemačkog ne pojavljuje.

Već mi je padalo na pamet pokrenuti posebnu temu o pomaganju rodbini iz Hr., jer uvijek kad dođem dolje slušam o bahatoj rodbini iz Njemačke koja ne želi pomoći. Ne znam što bi ta pomoć konkretno značila jer ako ja primim ljude kod sebe (podstanar sam), napišem im životopise, molbe, šaljem mailove, telefoniram, uzmem par dana godišnjeg, hodam sam njima danima od jutra do navečer, govorim, predstavljam ih, hvalim ih, molim da im daju šansu za probni rad, tražim smještaj, i ta osoba digne sidro nakon par sati,.... pa onda iz početka. Ako govorim tri godine da nauče bar osnove, stotinjak riječi i malo gramatike, da ćemo probati, ..... a taj ne mrdne prstom. Ne nauči ništa. Ništa. Jer je čuo da u "Njemačkoj ne treba jezik, kako je ovaj ili onaj uspio bez jezika, ...." . Ako dođem na mjesto gdje znam da uvijek traže radnike, vidim pun kufer azilanata, ljudi su već naučili nešto jezika, vlasnik ne želi samnom ni razgovarati. Naime, postoje neki programi od njem. vlade gdje oni za integraciju azilanata daju više od pola plaće, moja jedna kolegica iz Konga je dobivala od šefa 500 Eura a ostatak je davala vlada,ne znam više koji točno Amt, ona govori već B2.

Ja sam mazohist izgleda po prirodi, kad sam napravila dva puta istu stvar, završila na tabletama za živce jer sam obećala pomoći i držim svoju riječ. Ali sam isto tako imala svoje uvjete, koje stvari se moraju napraviti prije dolaska kod mene na besplatan stan i hranu i moje hodanje i vozikanje, koja druga strana nije ispunila. A lagali su da jesu. Brzo se to otkrilo, ali ajmo probat.

A doživljaja, situacija, ili gdje slušaš rođaka koji ti prodaje svoje teorije ili objašnjava zašto nije "nešto ovako nego onako", da doslovce ga gledaš i trepćeš i ne možeš vjerovati onome što ti priča odrasla osoba, ma, za roman napisati.

Više nikom ništa ne obećajem, ne zanima me, mogu svi slobodno od mene odfakofirati, jer brzo skužiš da su ti ljudi imali bolji život nego ja u Hr., u mom slučaju nikakav. Ako ću ja biti neki Samaritanac, a to povlači moje potrgane živce, ili bahata rođaka a pri tom sačuvati zdravlje jer me moja obitelj treba još dugo vremena, onda rađe "bahata rođaka sa dignutim nosom koja više nikog ne pozna".

A da mi netko može reći da sam i ja bila u takvoj situaciji, i da se meni pomagalo, ne može, jer sam sve napravila sama, uključujući i radnu dozvolu.
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 13:04   #2851
Ja nazalost Imam masu rodbine i oca Koji se ti osjeca "duzan", ali sada je stan pun i vise nemam mjesta. Ali evo ipak se ponekada iznenadis.
Rodak 21 godinu ima U drnisu posao na jesen je dosao i pomogla mu naci sobu i "mali" je tako sretan i zahvalan da je frendici Koja mu je iznajmila Stan vec sada zao da ce za Koji mjesec ici ca.
Njemu je cilj zaraditi za golf V i inace je sretan i zadovoljan u dalamatinskoj zagori.
Ulozila mozda 4 sata u njega i to je to.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 13:56   #2852
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ja nazalost Imam masu rodbine i oca Koji se ti osjeca "duzan", ali sada je stan pun i vise nemam mjesta. Ali evo ipak se ponekada iznenadis.
Rodak 21 godinu ima U drnisu posao na jesen je dosao i pomogla mu naci sobu i "mali" je tako sretan i zahvalan da je frendici Koja mu je iznajmila Stan vec sada zao da ce za Koji mjesec ici ca.
Njemu je cilj zaraditi za golf V i inace je sretan i zadovoljan u dalamatinskoj zagori.
Ulozila mozda 4 sata u njega i to je to.
drago mi je zbog tebe, očito si imala sreće a i "mali" je izgleda čovjek na svom mjestu.

Ja sam čula svakakvih primjera, ima i pozitivnih i negativnih. Napr. naša rodbina iz Kanade ne želi ni čuti za nikoga ali nije ih ni za kriviti. Jedan mužev rođak je došao iz Hr. navukao naivnu i dobru tetku da mu potpiše papire za kredit, kupio neki bijesni športski auto i nestao. Nisu par godina znali gdje je, potucao se po kanadskim bespućima. Tetka je otplatila kredit od 20.000 dolara. Prije toga je bio kod ujaka, kojeg je isto preveslao. Oženio se sa Kanađankom i ostavio ju kad je stekao uvjete za državljanstvo. Roditelji kad idu u posjet kod njega, nose mu novce, po par tisuća Eura, a svi misle da on pomaže njima.

Da je na Zapadu općenito bolji standard nego dolje, nema se o čemu pričati, istina je. Ali da mnogi imaju nerealna očekivanja, imaju. I gdje me svatko pita "kolika ti je plaća?", pa vidiš zavist i gutanje knedli, i priče onak naokolo kako bi uzeli neplaćeno doma i došli "kod nekog". Za troškove života, stanarinu i osiguranja razna ne pita nitko. Niti bi vjerovao. Inače, ja nikad nikog nisam pitala, bez obzira, ovdje ili u Hr., kolika mu je plaća. Sad to lako otkačim.

Isto, ovisi koja regija u Hr., negdje se stvarno teško živi. I onda pričaš sa starim gastarbeiterima, koji pljuju po ovima koji sad dolaze, vidiš totalno nepoznavanje života dolje, oni sve mjere aršinom od prije 40 godina. "Vidjet će kako se radi u Njemačkoj! Neće ovdje kao doma izaći sa posla i otići raditi sa traktorom na njivu!!!". Ti nemaju pojma kako je raditi kod privatnika u Hrvatskoj, a kako je živjeti dok plaća kasni par mjeseci, to je misaona imenica.

A i vezi tog teškog rada u Njemačkoj, više sam radila u Hr., sa gorim uvjetima i sa manje novaca, ako ih dobijem.

Tako da priče o Njemačkoj nekad, danas, životu dolje sad i prije 40 godina, dolascima zbog osiguravanja puke egzistencije, kod nekih ili dolaska po principu "lako ćemo",....teško je bilo što reći. Ništa nije crno-bijelo, i istina je negdje između.

Ovisi o pukoj sreći, okolnostima ili kako nam već padne grah
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 13:57   #2853
Cilj=Njemacka, grad=Stuttgart, vrijeme=tokom godine.
Pitanje: 1. dali netko ima iskustva sa unajmljivanjem stana u radiusu cca 25 km od centra ako nemas posao, tj ako ne prilozim da sam zaposlen (dosao bih s curom u namjesten stan ali sam skuzio da ih dosta trazi potvrdu da radis, ili listu)
2. cijena tečaja jezika (upisali bih "intezivni" tečaj jer je cilj raditi minijob do 450 eura da ostane vise vremena za jezik. Znam da taj iznos nije dovoljan za "preziviti" ali dolazi se sa ustedevinom).
3. ako ima koji inzenjer građevinarstava da podjeli inf koji stupanj jezika je potreban za rad u struci.
Lp svima
ijo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 14:06   #2854
Quote:
ijo kaže: Pogledaj post
3. ako ima koji inzenjer građevinarstava da podjeli inf koji stupanj jezika je potreban za rad u struci.
Lp svima
ja nisam ing. građevine, nego žena od kolege. Treba najmanje B1 do B2. Ona je radila u nekom butiku godinu i pol i išla na tečaj, s tim da je sama još dosta učila jezik vezano za struku. Ne znam da li je znala jezik kad je došla ovdje. Zaposlila se nedavno u struci, zadovoljna je
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 14:23   #2855
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
drago mi je zbog tebe, očito si imala sreće a i "mali" je izgleda čovjek na svom mjestu.

Ja sam čula svakakvih primjera, ima i pozitivnih i negativnih. Napr. naša rodbina iz Kanade ne želi ni čuti za nikoga ali nije ih ni za kriviti. Jedan mužev rođak je došao iz Hr. navukao naivnu i dobru tetku da mu potpiše papire za kredit, kupio neki bijesni športski auto i nestao. Nisu par godina znali gdje je, potucao se po kanadskim bespućima. Tetka je otplatila kredit od 20.000 dolara. Prije toga je bio kod ujaka, kojeg je isto preveslao. Oženio se sa Kanađankom i ostavio ju kad je stekao uvjete za državljanstvo. Roditelji kad idu u posjet kod njega, nose mu novce, po par tisuća Eura, a svi misle da on pomaže njima.

Da je na Zapadu općenito bolji standard nego dolje, nema se o čemu pričati, istina je. Ali da mnogi imaju nerealna očekivanja, imaju. I gdje me svatko pita "kolika ti je plaća?", pa vidiš zavist i gutanje knedli, i priče onak naokolo kako bi uzeli neplaćeno doma i došli "kod nekog". Za troškove života, stanarinu i osiguranja razna ne pita nitko. Niti bi vjerovao. Inače, ja nikad nikog nisam pitala, bez obzira, ovdje ili u Hr., kolika mu je plaća. Sad to lako otkačim.

Isto, ovisi koja regija u Hr., negdje se stvarno teško živi. I onda pričaš sa starim gastarbeiterima, koji pljuju po ovima koji sad dolaze, vidiš totalno nepoznavanje života dolje, oni sve mjere aršinom od prije 40 godina. "Vidjet će kako se radi u Njemačkoj! Neće ovdje kao doma izaći sa posla i otići raditi sa traktorom na njivu!!!". Ti nemaju pojma kako je raditi kod privatnika u Hrvatskoj, a kako je živjeti dok plaća kasni par mjeseci, to je misaona imenica.

A i vezi tog teškog rada u Njemačkoj, više sam radila u Hr., sa gorim uvjetima i sa manje novaca, ako ih dobijem.

Tako da priče o Njemačkoj nekad, danas, životu dolje sad i prije 40 godina, dolascima zbog osiguravanja puke egzistencije, kod nekih ili dolaska po principu "lako ćemo",....teško je bilo što reći. Ništa nije crno-bijelo, i istina je negdje između.

Ovisi o pukoj sreći, okolnostima ili kako nam već padne grah
Ma imala Sam i ja svakavih.
Da ti kopaju Po tvojim stvarima.
Da vadu samo iz frizidera.
Da se ujutra u 6 javljaju da u 9 imaju termin za posao 200km dalje itd.
Nebi od njih 20% opet primila.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 15:14   #2856
Quote:
osig kaže: Pogledaj post
Nisam u radnom odnosu. Vrijeme nije problem
Tu sam s deckom koji vec radi, a znam da s engleskim ovdje bas necu naci posao. Tako da mi preostaje taj integracijiski tecaj ili jezicne skole koje su skuplje. A radije bih prvo probao s integracijskim jer sam cuo da su neki ljudi to prosli i bili zadovoljnim tim tecajem. A bez tog B1 certifikata tesko da cu naci nekakav legalan posao ovdje
Volkshochschule kako je već neko rekao. To je ok, oni ti riješe prijavu u BAMF. Čekaš papir (kod mene cca mjesec dana) i onda plaćaš 195e po modulu (6+ integracijski). Ovisi kako gdje al u većim gradovima bi trebali imati 3 termina, 4 ili 5 puta tjedno. Sve skupa se otegne na cca godiunu dana. Imaš zadaće isto tako. Nije lako uz normalan posao, ne znaš dal bi pisao zadaću kad dođeš u 22h kući kad ti je glava prazna ili u 5 ujutro. Mislim nakon 2-3 mjeseca postaje zamorno i nema nekog efekta. Najbolje je uz teilzeit posao ili minijob ali isto je jako bitno da negdje s nekim pričaš to što učiš. Ja preporučam svima da u HR nauče do A2 recimo, počnu raditi pa će onda dalje vidjet kako će poboljšat jezik. Ako si redovit na predavanjima i položiš B1 u roku 2g onda ti vrate pola para.

E sad za ovo sa B1 da ne možeš nać neki dobar posao nije istina. Recimo sa dobrim A2 već možeš dosta toga raditi, samo proširi vokabular. Ionak ima dosta "šljakerskih" poslova ovdje koji su ok plaćeni ako si u dobroj firmi.

Ovo sam pisao za normalni tečaj, integracijski tip 2, imaš i sporiji i brži. Što se tiče novaca to je 195e + cca 20e knjige za 100 sati i to je po meni fer cijena.
tomekk82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 15:39   #2857
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
ja nisam ing. građevine, nego žena od kolege. Treba najmanje B1 do B2. Ona je radila u nekom butiku godinu i pol i išla na tečaj, s tim da je sama još dosta učila jezik vezano za struku. Ne znam da li je znala jezik kad je došla ovdje. Zaposlila se nedavno u struci, zadovoljna je
hvala
ijo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 13:39   #2858
Quote:
ijo kaže: Pogledaj post
Cilj=Njemacka, grad=Stuttgart, vrijeme=tokom godine.
Pitanje: 1. dali netko ima iskustva sa unajmljivanjem stana u radiusu cca 25 km od centra ako nemas posao, tj ako ne prilozim da sam zaposlen (dosao bih s curom u namjesten stan ali sam skuzio da ih dosta trazi potvrdu da radis, ili listu)
2. cijena tečaja jezika (upisali bih "intezivni" tečaj jer je cilj raditi minijob do 450 eura da ostane vise vremena za jezik. Znam da taj iznos nije dovoljan za "preziviti" ali dolazi se sa ustedevinom).
3. ako ima koji inzenjer građevinarstava da podjeli inf koji stupanj jezika je potreban za rad u struci.
Lp svima
Ja sam u Stuttgartu i idem u VHS na tecaj. Cijena tecaja je oko 400€. Ja sam cekala od migracijskog potvrdu pa placam pola (svaka razina je 195€). Tecaja imaju u raznim terminima (od svaki dan, do tri puta tjedno).
Potvrdu iz migracijskog sam cekala oko 5 tjedana i onda jos sobodno mjesto u grupi...potrajalo je. Ali krenula sam nece se jezik sam naucit.
bubamara1993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 14:18   #2859
Quote:
bubamara1993 kaže: Pogledaj post
Ja sam u Stuttgartu i idem u VHS na tecaj. Cijena tecaja je oko 400€. Ja sam cekala od migracijskog potvrdu pa placam pola (svaka razina je 195€). Tecaja imaju u raznim terminima (od svaki dan, do tri puta tjedno).
Potvrdu iz migracijskog sam cekala oko 5 tjedana i onda jos sobodno mjesto u grupi...potrajalo je. Ali krenula sam nece se jezik sam naucit.
Za koliko sati placas 400€?
Mislim da bi to Jos bila vazna informacija za druge. Ne da misle da je 400€ mjesecno.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 14:34   #2860
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Za koliko sati placas 400€?
Mislim da bi to Jos bila vazna informacija za druge. Ne da misle da je 400€ mjesecno.
Jednu razinu (A1.1.) od 100 sati placam 195€.
bubamara1993 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.