Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2012., 19:30   #1
Pomirba je najveća nacionalna prijevara

Po riječima Gojka Marinkovića,prijašnjeg novinara tjednika"Danas",Tuđmanova teza o nacionalnoj pomirbi je čista laž.
Pomirba je izmišljotina temeljena na nečijim uskim i pogrešnim pretpostavkama da su Hrvati posvađani ili su bili posvađani,i to djeca onih koji su se prvi odazvali zovu domovine u zoru velikosrpske agresije.
Pogrešno je nametati pomirbu kao nacionalnu točku u programu HDZ-a,jer je pomirba davno obavljena,i to u onom ograničenom broju ljudi koji su imali neke razlike među sobom.

Kako je podvala uspjela bilo je poželjno takvo političko ponašanje o ponavljanju teze o pomirbi,i ljudi su se priklonili toj tezi bez kritičkog razmišljanja.
Davno su se Hrvati pomirili,što govori da Tuđman nije imao kapaciteta izaći iz svoji"oficirskih umišljaja".
1989 godine Hrvati su željeli bolju ekonomsku budućnost i nitko nije imao na kraj pameti tko je kome tko.
Marinković ponavlja i tezu da je atentat u Benkovcu namještaljka o kojem postoje dokazi,i da je to učinjeno u svrhu kampanje.
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.03.2012., 10:02   #2
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Po riječima Gojka Marinkovića,prijašnjeg novinara tjednika"Danas",Tuđmanova teza o nacionalnoj pomirbi je čista laž.
Pomirba je izmišljotina temeljena na nečijim uskim i pogrešnim pretpostavkama da su Hrvati posvađani ili su bili posvađani,i to djeca onih koji su se prvi odazvali zovu domovine u zoru velikosrpske agresije.
Pogrešno je nametati pomirbu kao nacionalnu točku u programu HDZ-a,jer je pomirba davno obavljena,i to u onom ograničenom broju ljudi koji su imali neke razlike među sobom.

Kako je podvala uspjela bilo je poželjno takvo političko ponašanje o ponavljanju teze o pomirbi,i ljudi su se priklonili toj tezi bez kritičkog razmišljanja.
Davno su se Hrvati pomirili,što govori da Tuđman nije imao kapaciteta izaći iz svoji"oficirskih umišljaja".
1989 godine Hrvati su željeli bolju ekonomsku budućnost i nitko nije imao na kraj pameti tko je kome tko.
Marinković ponavlja i tezu da je atentat u Benkovcu namještaljka o kojem postoje dokazi,i da je to učinjeno u svrhu kampanje.
Ma kad to Gojko kaže onda ne treba sumnjati u to,jbš FT Gojko je ipak puno veći i osoba od "povjerenja"....
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 11:46   #3
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Po riječima Gojka Marinkovića,prijašnjeg novinara tjednika"Danas",Tuđmanova teza o nacionalnoj pomirbi je čista laž.
Pomirba je izmišljotina temeljena na nečijim uskim i pogrešnim pretpostavkama da su Hrvati posvađani ili su bili posvađani,i to djeca onih koji su se prvi odazvali zovu domovine u zoru velikosrpske agresije.
Pogrešno je nametati pomirbu kao nacionalnu točku u programu HDZ-a,jer je pomirba davno obavljena,i to u onom ograničenom broju ljudi koji su imali neke razlike među sobom.

Kako je podvala uspjela bilo je poželjno takvo političko ponašanje o ponavljanju teze o pomirbi,i ljudi su se priklonili toj tezi bez kritičkog razmišljanja.
Davno su se Hrvati pomirili,što govori da Tuđman nije imao kapaciteta izaći iz svoji"oficirskih umišljaja".
1989 godine Hrvati su željeli bolju ekonomsku budućnost i nitko nije imao na kraj pameti tko je kome tko.
Marinković ponavlja i tezu da je atentat u Benkovcu namještaljka o kojem postoje dokazi,i da je to učinjeno u svrhu kampanje.
Hrvati su bili, jesu i, nažalost, bit će posvađani - uostalom, kao i drugi narodi.
Predsjednik Tuđman, hvala Bogu, nije izašao iz svog "oficirskog umišljaja", odnosno kao "oficir" je morao homogenizirati vojno razoružani narod u borbi s daleko jačim neprijateljem. Istini na volju, Hrvati i nisu bili toliko posvađani, koliko ih je politika namjerno svađala. Djeca četnika, ustaša i partizana nisu imala razloga svađati se oko samostalnosti Hrvatske (ako je vole), jer odlaskom Slovenije, ostanak Hrvatske u Jugoslaviji više nije imao smisla, a Ustav iz 1974. je dozvoljavao miran izlazak. U civiliziranim sredinama to bi se i dogodilo. Krvavi rat, koji je slijedio, dokaz je da je pomoirba bila potrebna.
Pomirba nije jednokratni ugovor, nego proces i nikad nam nije više trebala nego danas!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 17:15   #4
Komentari su u redu,i ne dodiruju tezu koja je ovdje predočena.
Dakle,slažete se da je pred.Tuđman izmislio tezu"o nacionalnoj pomirbi"iz kojekakvih pogrešnih umišljaja.To je bezvezarija,čak nij ni spin,no rat je mnoge gluposti okrunio nezasluženo.Pa i besmislenu pomirbu.
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 10:30   #5
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Komentari su u redu,i ne dodiruju tezu koja je ovdje predočena.
Dakle,slažete se da je pred.Tuđman izmislio tezu"o nacionalnoj pomirbi"iz kojekakvih pogrešnih umišljaja.To je bezvezarija,čak nij ni spin,no rat je mnoge gluposti okrunio nezasluženo.Pa i besmislenu pomirbu.
Ne znam o čemu govoriš. Predsjednik Tuđman je vodio stvarni rat za samostalnost - ne izmišljeni i ne "iz kojekakvih pogrešnih umišljaja".
Ako već žališ što je "besmislena pomirba" uspjela, mogao si Predsjednika optužiti za nešto što Ti je lakše braniti - tu si matiran!
Da smo nastavili s pomirbom gdje je On stao, do sad bi utvrdili tko smo i kamo želimo - ne bi se neprijateljima ispričavali po nekoliko puta, a prijatelje zaboravljali!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:17   #6
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Ne znam o čemu govoriš. Predsjednik Tuđman je vodio stvarni rat za samostalnost - ne izmišljeni i ne "iz kojekakvih pogrešnih umišljaja".
Ako već žališ što je "besmislena pomirba" uspjela, mogao si Predsjednika optužiti za nešto što Ti je lakše braniti - tu si matiran!
Da smo nastavili s pomirbom gdje je On stao, do sad bi utvrdili tko smo i kamo želimo - ne bi se neprijateljima ispričavali po nekoliko puta, a prijatelje zaboravljali!

Pozdrav
Nikola Duspara
Ne razumijem te Nikola..Ja ne govorim o ratu,ni ičemu drugom do Tuđmanovog političkog spina,koji je bio izmišljotina bez utemeljenja.
Pomirbe nije bilo u stvarnosti jer za nju nije bilo potrebe.
Hrvati su 1990 godine znali za jedan cilj,bili su složni i ja ne vidim zašto ne prokazati pogrešnu pomirbenu tezu,koja nije živjela u vrijeme stvaranja nezavisne republike Hrvatske.
Pomirba je izmišljotina,spin,trojanac.Ne zamjeram,to je samo alat u politici.
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 07:41   #7
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Ne razumijem te Nikola..Ja ne govorim o ratu,ni ičemu drugom do Tuđmanovog političkog spina,koji je bio izmišljotina bez utemeljenja.
Pomirbe nije bilo u stvarnosti jer za nju nije bilo potrebe.
Hrvati su 1990 godine znali za jedan cilj,bili su složni i ja ne vidim zašto ne prokazati pogrešnu pomirbenu tezu,koja nije živjela u vrijeme stvaranja nezavisne republike Hrvatske.
Pomirba je izmišljotina,spin,trojanac.Ne zamjeram,to je samo alat u politici.
Naravno da me ne razumiješ. Već u uvodnom postu si izvrijeđao sam pojam pomirbe.
Pomirba je približavanje stavova. Naknadno su svi "pametni" i prigovaraju da je trebalo drugačije. Toliko su "znali" da su zaspali u jednoj državi, a probudili se u drugoj - san im se bukvalno ispunio - ili možda nije?!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:28   #8
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Pomirbe nije bilo u stvarnosti jer za nju nije bilo potrebe.
Odakle si ti ispao?
Gabriel Amorth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 03:17   #9
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Ne znam o čemu govoriš. Predsjednik Tuđman je vodio stvarni rat za samostalnost - ne izmišljeni i ne "iz kojekakvih pogrešnih umišljaja".
Ako već žališ što je "besmislena pomirba" uspjela, mogao si Predsjednika optužiti za nešto što Ti je lakše braniti - tu si matiran!
Da smo nastavili s pomirbom gdje je On stao, do sad bi utvrdili tko smo i kamo želimo - ne bi se neprijateljima ispričavali po nekoliko puta, a prijatelje zaboravljali!

Pozdrav
Nikola Duspara
Svaki rat u povjesti je bio izmisljen od strane politicara za ciji cilj su ginuli ljudi koji veze sa tim ratovima nisu imali i branili ne interese drzava vec odluke politicara pa cak i nisu ginuli za zemlju vec zbog losih poteza politicara. Jedino politicar posalje u smrt 5 generacija i jos uvijek je ziv i dozivi da salje jos jednu. Tuđman je bio i ostao nacionalna prijevara Hrvatske, diktator i kleptoman koji se vodio samo novcem i bogatstvom te ratnim profiterstvom, covjek koji je izazvao netoleranciju i mrznju prema susjedima.
Chr0n05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 11:58   #10
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Komentari su u redu,i ne dodiruju tezu koja je ovdje predočena.
Dakle,slažete se da je pred.Tuđman izmislio tezu"o nacionalnoj pomirbi"iz kojekakvih pogrešnih umišljaja.To je bezvezarija,čak nij ni spin,no rat je mnoge gluposti okrunio nezasluženo.Pa i besmislenu pomirbu.
Trebaš je čak i patentirati pod imenom "narodnooslobolilački Gojkova" teza jer je šteta da ovako "dubokoumna" misao ostane neobilježena...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 20:39   #11
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Po riječima Gojka Marinkovića...
Nema bolje nego kada se neki gedža ili neki jugosloven brine o hrvatskim nacionalnim interesima...

Najveća nacionalna prijevara jest izostanak LUSTRACIJE...
__________________
Wir sind nicht die Letzten von gestern, sondern die Ersten von morgen...
Brandfackel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:20   #12
Quote:
Brandfackel kaže: Pogledaj post
Nema bolje nego kada se neki gedža ili neki jugosloven brine o hrvatskim nacionalnim interesima...

Najveća nacionalna prijevara jest izostanak LUSTRACIJE...
Fala bože što imamo Rvatine poput tebe!

Lustracija?!A što će sa Tuđmanom?!
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 13:38   #13
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Fala bože što imamo Rvatine poput tebe!

Lustracija?!A što će sa Tuđmanom?!
Tuđman je već lustriran od strane komunista šesdesetih godina...
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 17:57   #14
Quote:
bogdanić kaže: Pogledaj post
Tuđman je već lustriran od strane komunista šesdesetih godina...
Naravno.Pa je sedamdesetih godina pod sumnjivim okolnostima dobio putovnicu i otputovao u inozemstvo,dok su Budiša,Čičak,braća Veselica i drugi proljećari bili u tamnicama.
Rugula se sova sjenici-to je kada lustrirani bude lustriran.
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:20   #15
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Naravno.Pa je sedamdesetih godina pod sumnjivim okolnostima dobio putovnicu i otputovao u inozemstvo,dok su Budiša,Čičak,braća Veselica i drugi proljećari bili u tamnicama.
Stavimo na stranu što neki ovdje nabrojani uopće nisu bili u zatvoru u vrijeme kada je Tuđman pomoću krivotvorene putovnice ilegalno izašao iz zemlje, ali moramo reći da je u to vrijeme bilo zaista hrabro, i nakon zatvorskog iskustva, i dalje politički djelovati za hrvatsku stvar. Valja opet podsjetiti da je Tuđman bio jedan od doista rijetkih koji nakon obračuna sa proljećarima nisu utonuli u poznatu "hrvatsku šutnju".
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:42   #16
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Naravno.Pa je sedamdesetih godina pod sumnjivim okolnostima dobio putovnicu i otputovao u inozemstvo,dok su Budiša,Čičak,braća Veselica i drugi proljećari bili u tamnicama.
Rugula se sova sjenici-to je kada lustrirani bude lustriran.
Lažeš da je FT "sedamdesetih" dobio putovnicu pod ikakvim a ne sumnjivim okolnostima ali to je očekivano i OK jer bi me zabrinulo kad bi ga takvi kao ti hvalili !!
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 22:01   #17
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Fala bože što imamo Rvatine poput tebe!

Lustracija?!A što će sa Tuđmanom?!
Ne razumijem zašto pišeš na forum.hr ako osjećaš takovu mržnju naspram nas Hrvata da čak upotrebljavaš ovakve pogrdne izvedenice? Meni nije niti nakraj pameti i ne znam kakva bi me trauma morala zadesiti da se prijavim npr. na neki srbijanski forum i njih nazivam "Srbljetine" ili nešto slično.

Bilo bi dobro da, prije no što povučeš paralelu između "pomirbe" i lustracije, negdje nešto i pročitaš o samoj lustraciji i na koga se ona odnosi.
__________________
Wir sind nicht die Letzten von gestern, sondern die Ersten von morgen...
Brandfackel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:00   #18
Quote:
Brandfackel kaže: Pogledaj post
Ne razumijem zašto pišeš na forum.hr ako osjećaš takovu mržnju naspram nas Hrvata da čak upotrebljavaš ovakve pogrdne izvedenice? Meni nije niti nakraj pameti i ne znam kakva bi me trauma morala zadesiti da se prijavim npr. na neki srbijanski forum i njih nazivam "Srbljetine" ili nešto slično.

Bilo bi dobro da, prije no što povučeš paralelu između "pomirbe" i lustracije, negdje nešto i pročitaš o samoj lustraciji i na koga se ona odnosi.
Da,vidiš kako si me prozreo,sad se osjećam malo posramljen znaš..Oh,ti si tako vidovit i pronicljiv Brandfuckel,da je to van pameti.
Evo priznat ću ti-da mrzim Hrvate i Rvatine..da,ali i Srbe,i Bosance,i Albance i Slovence,i Nijemce,i Engleze,i Amerikance,i Izraelce,i Ruse,i Estonce,i Dance,i Rumunje,i Grke,i Norvežane,i Fince,i Portuglace,i Afrikance,Azijate,Polinežane i Inuite čak..Sve ih mrzim zajedno!
Znaš zašto ih mrzim Brandfuckel..?
Zato što svatko od njih postavlja glupe dijagnoze kao ti sada,pokatkad u životu.Lupe i ostanu živi.
Čovjek je glupo biće,i nikad neće dozrijeti da shvati i nauči do kraja.
Vidiš ti si dovoljno upozorenje da to ne smijemo zaboraviti.
Moramo mrziti glupane i primitivce skupa,jer ih tako držimo na oku.
__________________
AVNOH 1944* Seljačka košulja širokih rukava,u ruci srp*SP-A.HSS 15,000 glasova
NOVH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:22   #19
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Dokazi postoje po g.Marinkoviću.Ja ih nisam osobno vidio,ali ne vidim razlog zašto ne bih povjerovao u tu priču.Ako griješim,ispričat ću se,ali zasigurno neću prije nego što vidim.
Ovo je samo još jedan primjer kako se jednostavno nekim pojedincima mogu servirati najrazličitije urote i izmišljotine, bez ijednog jedinog dokaza u koje oni onda vjeruju dok im se ne dokažu suprotno!?

To što Marinković tvrdi, ako za to postoje dokazi, bilo bi otkriće desetljeća. Dokazi o takvoj namještaljci našli bi mjesta na svim naslovnicima, ekranima i portalima. Da ne spominjem kako bi sam Gojko Marinković vjerojatno uprljao gaće od sreće da zaista negdje nađe takve dokaze i dobije priliku da javno raskrinka Tuđmana.

No, nekim čudom, Gojko Marinković ne daje nikakve dokaze o tome, već samo uvjerava da dokazi postoje. Ipak, kada vidimo reakcija pojedinih forumaša, nije to nešto čemu se treba čuditi. Valjda je Gojko Marinković već shvatio da se tuđmanofobima može servirati bilo što bez ikakvih konkretnih dokaza – oni će to odmah usvojiti i prihvatiti kao gotovu stvar.

Može tako Marinković sutra napisati da su Tuđman i Milošević sigurno dijelili Bosnu u Karađorđevu i da o tome „postoje transkripti“. Naravno, te transkripte ne treba pokazati, takvi poput tebe vjerovat će mu na riječ.
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
Pomoću krivotvorene putovnice? Ne znam za detalje,ali nisam točno siguran u to.
To je ta temeljna razlika između mene i tebe. Ti nisi siguran, ne znaš, ali ipak tvrdiš svašta. Ja znam pa te moram ispravljati. Baš kao što sam više puta rekao, još jedna potvrda kako o Tuđmanu negativno misle samo oni koji o njemu ne znaju dovoljno.
Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
I ovdje nije u pitanju sumnja da se borio za hrvatsku stvar,već njegov pogrešan spin izbačen 1990 godine,to je sve.
Da je to rekao 1949 godine imalo bi smisla,ali 50 godina poslije,zaista ne.
Već sam ti objašnjavao, ali opet moram ponavljati. Upravo taj detalj kako je to „spin izbačen 1990.“ je temeljna pogreška na kojoj se ruši teza koju plasira Gojko Marinković i ti njime nadahnut. O hrvatskoj pomirbi i zajedništvu Tuđman je pisao davno prije 1990. i raspada Jugoslavije. O tome ima više zapisa, ja prilažem prvi koji sam pronašao, iz Tuđmanovog pisma Bruni Bušiću u kolovozu 1977.:

„Kao što je to uvijek bivalo u sličnim okolnostima, u daljoj i u suvremenoj povijesti i naših i inih naroda: od krajnje ekstremnih čina i djela osobnog samožrtvovanja do šire legalne političke, kulturne, znanstvene djelatnosti. Svi su ti oblici povijesno neizbježni – htio to netko ili ne – pa su potrebni, nužni i korisni! Nijedan oblik ne isključuje, već dopunjuje i potiče druge. Zbog toga: ništa ne osuđivati i odbacivati, nego se natjecati u iznalaženju i u provedbi što različitijih oblika i djela koja će što više pridonijeti tom cilju. U tu svrhu odlučno odbaciti sve svađe osobne i karijerističke naravi, nadići sve idejne razlike; uzvisiti se nad političke razlike, a posebno nad osobne simpatije i nesklonosti, zavisti, nepovjerenja, nerazumijevanja pojedinih koraka … radi imperativa velikog cilja – izvojevanja slobodne domovine za svakog hrvatskog čovjeka – kloniti se svega što može nepotrebno trošiti narodne sile ili unositi razdor i pomutnju.“


Ove Tuđmanove riječi ne otkrivaju samo njegove iskrene domoljubne motive i vizionarska uvjerenja eminentnog mislioca, već i pokazuju kako je taj čovjek zaista vjerovao u hrvatsku pomirbu i zajedništvo kao sredstvo postizanja velikih ciljeva. Ne samo vjerovao, već i posvjedočio djelom! Naime, razumljivo je da pomirbu, koja uključuje i svojevrsnu milost onoga koji je na vlasti, zaziva onaj koji je u nemilosti. No, kada pomirbu provodi onaj na vlasti, koji u rukama drži svu moć i sudbinu svojih neistomišljenika – što je upravo radio Tuđman kada je postao predsjednik – to je najbolji dokaz vrijednosti takve ideje. Sve ono što je Tuđman zagovarao i činio uoči smjene vlasti 1990. i ubrzo nakon osvajanja iste bilo je upravo u duhu pomirbe i time je omogućeno toliko potrebno zajedništvo 1991.

Quote:
NOVH kaže: Pogledaj post
3.posjeti Nacionalni arhiv o UDB-i,oni sigurno imaju nešto
Ovo je također jako zanimljiv način razmišljanja. Dakle, isto kao što Marinković ima senzacionalne dokaze koje ne objavljuje, tako valjda i Državni arhiv ima, svima dostupne, dokumente koji bi trebali potvrditi da je Tuđman surađivao sa Udbom u svrhu dobivanja putovnica.

No opet, nekim čudom, baš kao što Marinković ne objavljuje svoje „dokaze“, nema nikoga tko bi se jedno popodne odšetao do Državnog arhiva i skinuo veo tajne sa jednog od najčešće spominjanih misterija vezanih za Tuđmana.

No, da malo i tome prozborimo.

Tuđman je putovnicu dobio 1987. Iako ta činjenica golica maštu mnogih, tu zapravo nema ničega spektakularnog. Za početak, trebamo razmotriti tu frazu kako je Tuđman „jedini disident koji je dobio putovnicu“. Ova, najblaže rečeno, poluinformacija u sebi krije mnoge zamke.

Najprije trebamo znati tko je sve uopće zatražio putovnicu! Jer, putovnice se nisu slale poštom pa ju je Tuđman jednog dana dobio, a drugi nisu. Dakle, mi ne znamo tko je sve podnio zahtjev za putovnicu, a da mu je odbijen. Što se tiče Tuđmana, on je više puta tražio putovnicu, a konačno mu je odobreno 1987.

Zašto baš 1987.? Iz jednostavnog razloga što je u to vrijeme režim već počeo popuštati pred sve brojnijim i glasnijim kritikama iz inozemstva. Što se tiče Tuđmana, pozitivan odgovor 1987. može zahvaliti zanimljivom spletu okolnosti.

Upravo u vrijeme kada je Tuđman podnosio taj svoj zahtjev, režim je nakon dugo vremena putovnicu vratio najpoznatijem jugo-disidentu, Milovanu Đilasu. Taj događaj je s velikim zanimanjem popraćen u inozemstvu. Štoviše, Tuđmana su zvali neki strani novinari pitajući ga hoće li i on dobiti putovnicu.

Ovdje moram istaknuti kako je Tuđman bio jedan od poznatijih hrvatskih disidenata izvan Jugoslavije. Strani mediji pisali su o njemu, radili intervjue s njim, pisali o njegovom slučaju. Grupe stranih intelektualaca pisale su neke peticije i apele za njega. Inače je to jedan dio Tuđmanovog životopisa koji je poprilično zapostavljen, a vjerujem da se radi o nečemu zaista zanimljivom.

Dakle, u to vrijeme vlast treba donijeti odluku o Tuđmanovoj putovnici. Đilas ju je dobio, što je pozdravljeno u inozemstvu. Već se spominje i mogućnost da ju dobije Tuđman. I što vlasti preostaje tada? Odbiti Tuđmanov zahtjev i napraviti korak unazad, poništiti ono što je postignuto sa Đilasom, izazvati nove kritike? Ili mu dati putovnicu i dobiti još malo pohvala? Izbor je jasan.

Ono što opet valja ponoviti jest da ne postoji ni jedan jedini dokaz ili iskaz koji bi išao u prilog da je Tuđman zbog te putovnice surađivao sa tajnim službama. Kao što postoje za neke druge ljude, poput Stipe Mesića. Ne postoje ni indicije, već samo nepotvrđene špekulacije i nagađanja. Koje počivaju upravo na onoj dvojbenoj kako je on „jedini disident koji je dobio putovnicu“. I ne samo dvojbenoj, već i netočnoj!

Kao što smo već rekli, putovnicu je dobio Đilas. Ne treba zaboraviti ni da vodećim proljećarima poput Savke i Tripala putovnice nisu ni oduzete. Za neke imamo kontradiktorne informacije. Barem ja. Naime, za Paragu sam čuo da mu je zahtjev odbijen, a postoje i tvrdnje da ju je dobio čak i prije Tuđmana. Vlado Gotovac, primjerice, je također krajem 80-ih (svibanj 1989.) držao predavanja u inozemstvu.
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:42   #20
U čemu je točno problem?

Pomirili su se Hrvati,jedni koji su bili u partizanima (najviše Dalmatinci i Istrani, velik udio u Zagorju kao i dio Dalmatinskog zaleđa) i drugi koji su češće bili u domobranima i ustašama(Lika,Slavonija, dio Dalmatinskog zaleđa, manje više većina kontinentalne Hrvatske).

Ti Hrvati su u WW2 bili na suprotnoj stranu, u Domovinskom ratu su bili na istoj.

S druge strane, Srbi Banije,Korduna i istočne Like,koji su na istoj strani sa Hrvatima Dalmacije bili u WW2, bili njihovi protivnici u Domovinskom Ratu.

Dakle Domovinski rat je donio pomirbu Hrvatima i sve je bilo OK,dok se u zadnjem desetljeću opet nisu počele pumpati već zaboravljene razlike
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.