Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 11:46   #81
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa i vani imas raznih scenarija. Imas i razne kvartove - skuplje i jeftinije. Ljude koji se voze na posao i koji rade u centru. Ljude sa srednjom i ljude sa faksom.

Inace netko tko je zavrsio tehnicki faks sa 5.0 ima vec ohoho posao. Vecina sa FER-a i sa FSB-a posao ima. Kao i sa medicine. Ako si zavrsio Hrvatske studije sa 5.0 ili filozofski - posao nemas. Ali to si si sam kriv; trziste rada to ne trazi iako to mozda tebe jako zanima za baviti se u zivotu i talent si.

Znaci gdje pise da ti moras kupiti stan u zagrebu u tramvaj zoni?

I usput svi moji frendovi su i vani poceli od nule; faks; bez radnog iskustva; radis za malu pocetnicku placu, iznajmljujes stanove sa cimerima jer ti je jeftinije i tako to. To je jednostavno nacin i normalno kako se krece da bi sa 50-60 godina imao respektabilnu karijeru i da budes situiran. Neces to biti na pocetku - niti ovdje, niti u Njemackoj niti u Americi. I to je to - samo to mladi hrvati nikako da shvate. Oni bi sve odmah. Uz najmanje truda i odricanja.

P.S 70% nekretnine uzmes na kredit kao i vecina ljudi u svijetu.
Opet ti vani. Vani je drugi standard, druga kultura, mentalitet.

Ma vidi se da si još mlad. Al nebitno ... opet tih 70% ćeš uzet na kredit jel? I opet si na istom samo sa manjom ratom ili brojem godina otplate. Ti si potrošio to vrijeme na faks netko je to vrijeme potrošio na rad preko kojeg došao do neke bolje pozicije i pristojne plaće. Opet smo na istom. Sve to ovisi od čovjeka do čovjeka.

A što se tiče faksa on je krivo percipiran u našem društvu zato imamo situacija kakvih imamo. Al neću ulazit sad u to.

Društvo odgoj te priprema na taj način .. škola, faks, posao samo da ti bude lakše u životu što ne znači da će bit. Ako ne iskorisitš prilike u životu koje ti se pružaju badave ti sve to.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 12:42   #82
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Opet ti vani. Vani je drugi standard, druga kultura, mentalitet.

Ma vidi se da si još mlad.
Ideja je ta da ljudi kukaju kako je vani sve lakse a kod nas nije. E pa nije kada se sve potrosi i nista se dugorocno ne razmislja. Sto je sve super lako nekom njemcu ili englezu koji nema nista i koji tek zapocinje svoju karijeru? Gdje je to njemu tako super?

I uvijek budu neki izgovori poput ovih tvojih. Mentalitet naroda OK; Samo jesi ti narod ili si ti jedinka koja donosi svoje odluke sa svim svojim posljedicama ? Pa sjedio u Zagrebu, Rijeci ili Berlinu?

Ako ti je ovo 85 u nicku na forumu godina rodjenja, onda sam stariji od tebe a ne mladji.

Quote:
Al nebitno ... opet tih 70% ćeš uzet na kredit jel? I opet si na istom samo sa manjom ratom ili brojem godina otplate.
A nego gdje bi inace bio ako stan nemas i moras ga kupiti ? Sto nije cilj imati manju ratu i kraci kredit ?!?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:38   #83
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A nego gdje bi inace bio ako stan nemas i moras ga kupiti ? Sto nije cilj imati manju ratu i kraci kredit ?!?
Ne kužim povlačiš pitanja o životu i onda se referiraš na kredit. Ako štediš u mladosti onda se susprežeš od želja i planova za bolje sutra. I onda imaš manju ratu. Ako ne štediš kasnije ćeš taj ceh platit na kamati. Vrlo jednostavno. Je li to vrijedno toga ili nije to zna svatko za sebe. Al jedno je bitno da ti je kredit za takvo što neizbježan
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:15   #84
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Ne kužim povlačiš pitanja o životu i onda se referiraš na kredit. Ako štediš u mladosti onda se susprežeš od želja i planova za bolje sutra. I onda imaš manju ratu. Ako ne štediš kasnije ćeš taj ceh platit na kamati. Vrlo jednostavno. Je li to vrijedno toga ili nije to zna svatko za sebe. Al jedno je bitno da ti je kredit za takvo što neizbježan
Gle neke stvari u zivotu su neizbjezne a to je rjesavanje stambenog pitanja bilo gdje da jesi na kugli zemaljskoj.

Znaci u 20tima, zavrsio si skolovanje, slobodan si kao ptica. Nemas zenu, nemas djecu. Realno mozes zapoceti karijeru kod nas ili negdje vani, ici ljetom istrazivati svjet i raditi trekking po Juznoj Americi ako hoces, odnosno ako si ustedio za avio kartu pa na backpacking/couchsurfing nacin zivota. Mozes zivjeti sa 2-3 cimera da ustedis a svi ste tu po godinama i ono budu i dobri tulumi u stanu pali...Znaci postoji prostora da se nesto i ustedi a nesto naravno i potrosi (npr za te backpacking tripove).

No, neizbjezno je to da ces kad tad morati srediti stambeno pitanje. A to se najcesce radi onda kada se ozenis. Pa dodju djeca ako dodju i tako dalje. Znaci stan, kucu ili sto vec ces kupiti kreditom jer malo nas ima 100-150 tisuca EUR-a gotovine niti si to mogao ustedjeti tih 10 godina sto si radio nakon skolovanja. Znaci kredit za stan ti je manje vise prakticki neizbjezan. I stan/kuca je realno jedna od najvecih investicija u zivotu koju ces ikad raditi. Druga po redu je automobil.

E sada da li hoces da imas ucesce i manju ratu kredita i kraci kredit ili ne? Mozes biti i podstanar i dalje; no zasto narednih 20 godina ne isplatiti svoj stan nego placati drugom? Pa sa 50 godina imas svoj stan i boli te kuki...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:47   #85
Evo recimo kredit od 700 tisuca HRK (93 tisuce EUR-a) na 15 godina te dodje 5330 kuna mjesecno.

Da imas 20% dakle kredit od 560 tisuca HRK na 15 godina te dodje 4263 kune mjesecno, ili za istu ratu ga mozes otplatiti za 11 godina, dakle 4 godine prije.

Ta razlika je 140 tisuca kuna koliko kosta auto kompaktne C klase (Megane, Astra i dr.) znaci nije nesto science fiction da 2 osobe nakon zendibe ne mogu staviti na hrpu ako su stedjeli dok su radili i dok su bili solo.

Spomenuo sam 93 tisuce EUR-a jer ti to daje stan od nekih 60 kvadrata plus/minus koliko je zgrada stara.

Ako odes negdje vise na periferiju mozes proci i sa manje.

Znaci usedio si ti i zena 140 tisuca kuna kada se ozenite sa cca 30, kupite stan i sa cca 41 imate sve otplaceno. Gdje je problem? Malo ste se stisli tih 11 godina no nakon toga vise nemate 5 soma kredita mjesecno a i dalje imate svega 41 godinu. Znaci jos si 25 godina radno aktivan + imas svoj stan bez kredita.

Kazem ako odes malo na periferiju bude jos lakse jer su cijene manje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 14:59   #86
A jesi zatrolo potencijalno zanimljivu temu do bola.
duffbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:11   #87
Quote:
duffbeer kaže: Pogledaj post
A jesi zatrolo potencijalno zanimljivu temu do bola.
Pa bar nisam drobio puno o pusenju.

A tema je:

Život bez kredita i dugova uz edukaciju.

I pogledaj prvi post. Boldao sam ti ovo bitno - edukaciju. Kako ces nekog educirati na temi npr ako nista zivo ne pises, dajes primjere i pomazes?

Bolje napisi nesto vezano uz temu - hvala.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:24   #88
Ma drobiš bezveze ... o jednom te istom ... sigurno će netko u ranim 20tim razmišljat šta će bit za 10 godina. Kad dođe vrijeme za to onda će se razmišljat o tome.

Daj mi nabrojji takve koji su svojim radom i primanjima u 20tima uštedili za 30% učešća stana. Moš ih brojat na prste. Drugo je to kad ih starci ili rođaci posole.

Sigurno su od prve plaće odvojili za ratu stana. Moš mislit ... zapili sve u 2 tjedna i zadužili još dio slejedeće plaće.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:30   #89
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Ma drobiš bezveze ... o jednom te istom ... sigurno će netko u ranim 20tim razmišljat šta će bit za 10 godina. Kad dođe vrijeme za to onda će se razmišljat o tome.

Daj mi nabrojji takve koji su svojim radom i primanjima u 20tima uštedili za 30% učešća stana. Moš ih brojat na prste. Drugo je to kad ih starci ili rođaci posole.

Sigurno su od prve plaće odvojili za ratu stana. Moš mislit ... zapili sve u 2 tjedna i zadužili još dio slejedeće plaće.
Pa j*bote tema i jest da se ne zivi tako!!!

Ako ces ne razmisljat i zapit sve za 2 tjedna onda zakljucavaj cijelu temu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:34   #90
Jel si ti imao kad 20? Ili si cijeli život tak pametan?

Lako je danas pisat šta treba i kome treba solit pamet. Pogotovo mlađariji ...

I da je meni ova pamet i tadašnje godine .... vau ... topla voda.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:42   #91
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Jel si ti imao kad 20? Ili si cijeli život tak pametan?

Lako je danas pisat šta treba i kome treba solit pamet. Pogotovo mlađariji ...

I da je meni ova pamet i tadašnje godine .... vau ... topla voda.
No shit da sam imao 20. Imao sam i 18. Pa kada sam dosao na faks sam prihvatio savjet kolega koji su mi rekli sa svojih 20-21 godinu (dakle stariji od mene tada) da trebam odmah raditi na svom CV-u kako bih se istaknuo od drugih na nacin da kao student vec radis nesto u bransi. Pa sam ih i poslusao i to napravio. Na taj nacin kada sam zavrsio faks imao sam vec iskustvo u bransi odnosno posao vs. netko tko je pio pivu u slobodno vrijeme. I naravno da sam zivio sa cimerima i radio, izlazio van ali i stavljao sa strane.

I dan danas, u kasnim 30tima, stavljam sa strane bas to da kasnije imam. Npr ako dobijem povisicu od soma kuna a i prije toga sasvim normalno zivim da mi nista ne fali i da nisam u minusu (dakle ne varijanta kada i onako nemas za zivot), onda cu si tu lovu staviti sa strane. Eventualno ne kada idem na godisnji pa se malo vise potrosi i proveseli. I isto tako kada sam imao manje para sam nosio jeans i t-shirt; i sada nosim jeans i t-shirt. I da imam milion kuna mjesecno neto, i dalje bi nosio jeans i t-shirt. Kuzis? Uostalom stedi se kad se ima a ne kada se nema.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:46   #92
Uostalom ako si 1985 godiste sada imas 32 godine....OK 20te prosle, pojelo se, provelo, popilo....i kaj sada? plakat za prolivenim mlijekom i pametovat sljedecih 33 godine staza do penzije, ili krenuti u pametnije budgetiranje za naredne godine i desetljeca?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 15:46   #93
Ma dobro su ti rekli bitno je da si ti bio wunderkind... i poslije faksa uštedio 30% stana u 5 godina.

Ne birni ti za mene.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:02   #94
Nitko nije bio pametan s 20, ni s 18. Ja prvi nisam...

Ali tema je, da se podsjetimo - Život bez kredita i dugova uz edukaciju

Dakle:
- bez kredita
- bez dugova
i
- uz edukaciju

Tri nekako ipak spojive točke.

Moj odgovor, ukratko:
- bez kredita, da, ukoliko je moguće (korištenjem postojećeg što se ima, posjeduje u porodici)
- bez dugova, da, ali za to treba stroga financijska disciplina
- uz edukaciju, po meni: zdrav razum uz dobru osnovnu matematiku, to bi trebalo biti dovoljno. Ukoliko se misli na razne seminare, rekao bih da je to trošenje vremena i potencijalno novca - uzalud.

Ali opet.
Kredit može biti ne samo potreba nego i prednost. Pasivan kredit je češće uteg no pomoć, ali se treba proučiti i dobrano odvagnuti. Koliko taj kredit zapravo košta? S druge strane, poslovni kredit, pozitivan za samozapošljavanje, često je čista prednost. Ranije se dođe do sredstava potrebnih za pokretanje posla, radije no da se prvo štedi za to.

Debt Management je ključan za uspjeh ne samo kompanija/korporacija nego i pojedinaca. Do neke razine prihoda dug je razumno i pokretač te kao takav lako i poželjan.

Kad se sve uzme u obzir sama tema je malčice promašena, ukoliko se ne govori isključivo ispunjavanju sva tri uvjeta. No, nije to za svakoga. Kredit, uzet i korišten pametno, na duže staze rezultirat će kvalitetnijim i ispunjenijim životom i/ili kvalitetnijom karijerom/poslom. A s time i s kvalitetnijim temeljem za budućnost nas i naših najbližih.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:06   #95
Quote:
TheSpy kaže: Pogledaj post
Znatizeljna sam, koliko ce ti otprilike vremena trebati da skupis svotu od 30-40% pri kupnji nekretnine? I to recimo da ti se kroz taj period dajboze ne desi nikakav veliki crush u zivotu.
Ovo me generalno zanima kad i kako ljudi uspiju skupit taj cash za down payment pri kupnji kuce/stana.
Naravno da ovisi koliko se zaradjuje i koliki su rashodi, i jos bolje je kad par radi oboje, zive od jedne place a druga se full ostavlja, onda se skupi iskesirati i pola kroz koju godinu...
6 godina je plan stednje za ucesce od 30% za kupovinu stana od 70kvm u gradu di sad zivim i radim.

Vec je pocelo to razdoblje, a kak je krenulo, mozda ga i skratim. Nije tesko, treba samo znati odabrati pravu struku i posao
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:10   #96
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Nitko nije bio pametan s 20, ni s 18. Ja prvi nisam...

Ali tema je, da se podsjetimo - Život bez kredita i dugova uz edukaciju

Dakle:
- bez kredita
- bez dugova
i
- uz edukaciju

Tri nekako ipak spojive točke.

Moj odgovor, ukratko:
- bez kredita, da, ukoliko je moguće (korištenjem postojećeg što se ima, posjeduje u porodici)
- bez dugova, da, ali za to treba stroga financijska disciplina
- uz edukaciju, po meni: zdrav razum uz dobru osnovnu matematiku, to bi trebalo biti dovoljno. Ukoliko se misli na razne seminare, rekao bih da je to trošenje vremena i potencijalno novca - uzalud.
Očito je da su krediti pokretači puno toga. Bili i bit će ...

Druga stvar koje su namjere tih kredita. Ako su za tekuću likvidnost i kupnju potrošnih stvari i predmeta onda je to obično promašaj. Koji na kraju košta.

Kredit kao investicija u nekretniu ili pokretač nekog ozbiljnog posla je sasvim druga stvar.
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
6 godina je plan stednje za ucesce od 30% za kupovinu stana od 70kvm u gradu di sad zivim i radim.

Vec je pocelo to razdoblje, a kak je krenulo, mozda ga i skratim. Nije tesko, treba samo znati odabrati pravu struku i posao
Kolka ti mjesečna rata?
Nije teško ništa kad imaš primanja shodno tome.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:30   #97
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Očito je da su krediti pokretači puno toga. Bili i bit će ...

Druga stvar koje su namjere tih kredita. Ako su za tekuću likvidnost i kupnju potrošnih stvari i predmeta onda je to obično promašaj. Koji na kraju košta.

Kredit kao investicija u nekretniu ili pokretač nekog ozbiljnog posla je sasvim druga stvar.
Apsoutno, u ovo nema dvojbe.

Što mislim da je problem u Hrvatskoj (a i ne samo u Hrvatskoj):
- financijska nedisciplina
- neshvaćanje toga da je bolje da novac radi za tebe nego ti za novac
- strah od rizika
- nedostatak razumjevanja menadžmenta rizika

S tim da je financijska nedisciplina daleko najučestaliji čimbenik.

Mnoge industrije žive od financijske nedisciplne masa i svjesno potiču istu kroz raznorazne vidove marketinga. Masa kupuje i ono što im treba, ali još više ono što im uopće ne treba.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 16:42   #98
Quote:
Intel_85 kaže: Pogledaj post
Ma dobro su ti rekli bitno je da si ti bio wunderkind... i poslije faksa uštedio 30% stana u 5 godina.

Ne birni ti za mene.
pa ja sam diplomirao sa 22 a magistrirao sa 24. od tada pravo radim i stavljam cca 30% place sa strane. tako da ustedjeti 70 tisuca kuna u 8 godina kak si ti sada znaci staviti 729 kuna sa strane. a ostalo mozes zapiti i prokockati ako bas hoces. i onda tvoja buduca zena isto i ops 140 tisuca je na hrpi. a ak stavljas preko soma sa strane imas jos i vise. to sve naravno radis ak imas viska novaca. ak zaradjujes 4 soma i kada platis rezije, stan i hranu nemas nista onda naravno nista i ne stedis ili investiras. no od svoje 24te mi je placa rasla em stazem em promjenom posla a nisam kao prosjecan balkanac sve raspizdio na brand name odjecu, bmw auto i to jer mi to uopce ne treba niti me pali.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:01   #99
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kaj da si stavljam budjet na papir? Konacno sam si nesto zaradio i budem si kupio ono sto me zanima i veseli; neki novi mobitel ili ako je zenska neke nove cizme ili torbicu. Ako je malo skuplje mozes na rate bez kamata u vecini ducana na do 12 rata, tako da ti je to jeftino.

Izraz samoodricanje je samo trosak papira u rijecniku, a malo tko zna za njegovo postojanje i znacenje.

Da nije bilo samoodricanja nasih baba i djedova te roditelja, nit bi imali "gradim kucu trokatnicu za sebe i djecu" u Zagrebu kada su dosli sa sela (djedovi/bake) niti bi imali vikendice na moru (roditeljska generacija). U svakoj epohi i ljudskom stoljecu je najlakse bilo potrositi lovu. Ali eto oni je nisu potrosili na gluposti nego su nesto s njom napravili.

Da ti danas kazes nekom od 30 godina zaposlenom, ozenjenom sa 2 place - da stedi pa ce za 10-15 godina imati nesto - npr netko hoce nabaviti komad zemlje da si ima vrt i malu kucicu kao npr viksa; jer zivi u stanu - blijedo bi te gledao. Jer on to hoce odmah sada istog trenutka. A ne tam za 10-15 godina kada pristedi pare.

I sa takvim kratkorocnim razmisljanjima bez stavljanja na papir i bez jasnih investicijskih ciljeva i jesu razne obitelji tu gdje jesu.

Evo npr frend je prodao manji stan i kupio veci zbog potreba obitelji. Nadoplatio je razliku iz ustedjevine i u novom stanu ce zivjeti bez kredita. Jedna frendica je napravila nedavno to apsolutno isto no ona ce razliku kreditirati na 20-30 godina sa malom mjesecnom ratom (u totalu velika svota zbog dugog roka i onda se kamate naberu jako). Razlika? U 10 godina koliko rade frend je stavljao nesto sa strane a ova je trosila na cipele i torbice. Pa si ti misli....oboje kasne 30te.
Pa čuj, njena investicija je lako mogla biti puno isplativija uz malo sreće - da se udala za nekog lovaša koji ima penthouse ili iskešira za veći stan sve te torbice i cipele bi se jako brzo isplatile.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 19:28   #100
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pa čuj, njena investicija je lako mogla biti puno isplativija uz malo sreće - da se udala za nekog lovaša koji ima penthouse ili iskešira za veći stan sve te torbice i cipele bi se jako brzo isplatile.
oboje su u braku i prije torbica i cipela. znaci oboje bracni stan mjenjaju za veci.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.