Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2007., 11:34   #41
Quote:
alex13 kaže: Pogledaj post
Možda kasnim par godina ali sam tek prije dva mjeseca podizala izvod za sina koji je trebao kod upisa u srednju školu: dijetetu piše narodnost: -, državljanstvo: bosansko-hercegovačko?Tu nastaje vrlo zanimljiva diskusija između mene i date gospođe u Matičnom.Dijete je rođeno u Hrvatskoj, ja živim tu već 40 i kusur godina(jedina moja mana je što sam se rodila u Banja Luci)i to je razlog njegovog državljanstva.Ne možeš vjerovati.Živjela birokracija i demokracija!Sva sreća da se nisam rodila u Tunguziji.....
u gornjim rubrikama uvijek pisu podaci koji su bili prilikom rodjenja, ako vi tada (kad se sin rodio), jos niste imali rijeseno drzavljanstvo, automatski se upisuje drzavljanstvo roditelja, uglavnom oca)...znaci drzavljanstvo bih, to, sto ste tu 40 godina, ne znaci da ste automatski imali drzavljanstvo, ali vam je olaksalo situaciju kad ste zatrazili drzavljanstvo
- sinu sigurno dole u napomeni pise kad je primio drzavljanstvo....

- prije se na to nije obracala paznja, na ta republicka drzavljanstva...
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 11:47   #42
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je stvar u ovome :
nekad (prije 1990) u obrascu rodnog lista uopće nije postojala rubrika narodnost ...onda su je uveli, ali je nisu ispunjavali sami, normalno...
nego kako se ko u međuvremenu izjašnjavao tako su oni ispunjavali ...
dakle, ako imate crtice znači da nikad niste došli u matični ured i rekli upišite mi to i to u rubriku narodnost ...
- natjerao si me da trazim rodni list prije 90-te, i nasla (1982), ima rubrika narodnost: crtice....
- i jos jednom, gornje rubrike nemreju se mijenjati (to je RODNI list i podaci su vjecno onakvi kakve su roditelji prijavili kad ste se rodili)
- sve promjene pisu se ISKLJUCIVO u napomenu....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:24   #43
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je stvar u ovome :
nekad (prije 1990) u obrascu rodnog lista uopće nije postojala rubrika narodnost ...onda su je uveli, ali je nisu ispunjavali sami, normalno...
E, to je već smisleno. Dakle, nije bila unašana u knjige. Možda je negdje i postojala kao rubrika, no prije 1990. se na to malo gledalo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:29   #44
Quote:
alex13 kaže: Pogledaj post
Možda kasnim par godina ali sam tek prije dva mjeseca podizala izvod za sina koji je trebao kod upisa u srednju školu: dijetetu piše narodnost: -, državljanstvo: bosansko-hercegovačko?Tu nastaje vrlo zanimljiva diskusija između mene i date gospođe u Matičnom.Dijete je rođeno u Hrvatskoj, ja živim tu već 40 i kusur godina(jedina moja mana je što sam se rodila u Banja Luci)i to je razlog njegovog državljanstva.Ne možeš vjerovati.Živjela birokracija i demokracija!Sva sreća da se nisam rodila u Tunguziji.....
Ako je rođeno prije 1990., prema tvom mjestu rođenja mu je službenik upisao republičko državljanstvo. Znali su ljude čak i ne pitati gdje da se upisuje republičko državljanstvo, što istini za volju u SFRJ i nije bilo previše bitno (jedva smo na faksu našli par primjera gdje su državljani SFRJ imali razlike u pravnom statusu s obzirom na republičko državljanstvo - i to su bili iz obiteljskog zakona i sl., Slovenci su imali nešto suvremenije propise oko toga, a ti zakoni su bili republički).

Dosta ljudi je 1990. shvatilo da su u nekoj "pogrešnoj" republičkoj knjizi državljana, u republici s kojom je tek netko od njihovih roditelja imao usputne veze.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:40   #45
šveđanka
hrvatica
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 22:16   #46
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dosta ljudi je 1990. shvatilo da su u nekoj "pogrešnoj" republičkoj knjizi državljana, u republici s kojom je tek netko od njihovih roditelja imao usputne veze.
Ta sam. Bila u statusu stranca dok nije riješena Domovnica.

Ili još bolje, vodila se kao državljanka jedne druge države koja, uz put rečeno, nije ni postojala onda.
Kao ni ja za nju.

Iskustvo koje se ne zaboravlja
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 23:05   #47
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
pa mislim da smo svi hrvati ali različite vjeroispovjesti.
Neki se očito nikad neće promijeniti!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 23:01   #48
Quote:
simba kaže: Pogledaj post
Pomalo možda glupavo pitanje, ali eto :

Što vam piše pod "narodnost" u rodnom listu? jel samo ja imam samo crtice ili i drugi ?
Dešava se da budu crtice.
Meni je do rata pisalo ispravno (tada se to zvalo izvod iz matične knjige rođenih) a nakon reintegracije mi to polje ostaje prazno. Sad, nisam siguran kak se to može promjeniti jer su me tamo na šalteru ubjeđivali kako je to promijeniti "administrativna zavrzlama".
Probaj.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 07:51   #49
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Neki se očito nikad neće promijeniti!
moj kolega je hrvat ali grkokatoličke vjeroispovjedi. Eto..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 17:23   #50
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Mada, u biti je ne bi ni trebalo tražiti kod ispunjavanja podataka za rodni list djeteta - nacionalnost je osobni odnos pojedinca prema naciji, osjećaj pripadnosti, zajedničke povijesti, obrazaca ponašanja, jezika i sl., to je jednostavno stvar koju svatko za sebe treba odrediti. A u doba kada se pojedinca upisuje u maticu rođenih, u roku 30 dana od poroda, još se baš i ne izjašnjava naconalno.
mislim da sam morala za svog sina upisati nacionalnost kad sam ga išla prijaviti
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 23:53   #51
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 00:32   #52
Quote:
mici123 kaže: Pogledaj post
mislim da sam morala za svog sina upisati nacionalnost kad sam ga išla prijaviti
Tu rubriku uvijek možeš i ne moraš ispuniti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 00:33   #53
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....
Pošteno!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:10   #54
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....
kak se ja ovog nisam sjetila??

moram priznati da nisam tada uopće razmišljala. prvi puta sam ga ostavila samog (baka ga je čuvala), imao je samo 2 tjedna, dojila sam ga pa sam stalno razmišljala da nije možda gladan... ko je razmišljao o nacionalnosti!
i tak je sad mali hrvat iako je iz mješanog braka, mogao je 3 nacionalnosti birati, a mi ga zakinuli...

Zadnje uređivanje mici123 : 03.09.2007. at 16:13. Reason: dopuna
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:48   #55
Quote:
mici123 kaže: Pogledaj post
i tak je sad mali hrvat iako je iz mješanog braka, mogao je 3 nacionalnosti birati, a mi ga zakinuli...
Nema veze iz kakvog je braka.
Niste ga zakinuli.

Uvijek može birati.
Nacionalnost je osjećaj, pa i on taj osjećaj, ako bude drugačiji od onog koji ste mu vi upisali, uvijek može iskazati.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:52   #56
izgleda da ne moze birati...barem sto se rodnog lista tiče...

zvala sam matični ured i pitala ako to mogu promjeniti, i žena mi je rekla da ne mogu.Da mogu jedino u izbornom popisu, da je taj podatak jedino tamo bitan (ako hoču glasati za listu moje naionalne manjine)...

Kad sam pitala ako tamo promjenim, hoče li se to prmjeniti i u podacima za rodni list, rekla je da ne,....
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:58   #57
Iskreno, pojma nemam kako to ide u dokumentima.

I zašto se ne bi moglo promijeniti.

I je li to samo krivo tumačenje???

Mislim, glupo je da je taj podatak bitan jedino u izbornom popisu (zbog nacionalnih manjina i njihovih lista)

Inače, meni je po dokumentima svašta pisalo upravo zato jer se moji roditelji nisu mogli odlučit.
Ok, bar su znali da ne mogu odlučit u moje ime.

I iskreno, baš me boli briga što mi na papirima piše.

Dovoljno mi je da ja znam i osjećam
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:46   #58
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Odeš u MUP, i tražiš novi rodni list i promjenu podatka.Možeš biti ono što se osjećaš.
Rodni list se ne vadi u mupu, i ne možeš biti što hoćeš!
Nije to samo tako kako ti misliš!
tomo2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:51   #59
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
pa mislim da smo svi hrvati ali različite vjeroispovjesti.
postoji velika razlika izmedu drzavljanstva i nacionalnosti...
drzavljanstvo je nesto sto u nekoj mjeri mozes birati, mozes zaraditi... kako god da se izrazim...
a nacionalnost imas po rodenju, to si sto jesi...
al opet mi nisu jasne te crtice, pa i prije za vrijeme juge se znalo tko je hrvat, tko slovenac, srbin... bla bla... cemu onda te crtice?
user_name is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:37   #60
Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
postoji velika razlika izmedu drzavljanstva i nacionalnosti...
drzavljanstvo je nesto sto u nekoj mjeri mozes birati, mozes zaraditi... kako god da se izrazim...
a nacionalnost imas po rodenju, to si sto jesi...
al opet mi nisu jasne te crtice, pa i prije za vrijeme juge se znalo tko je hrvat, tko slovenac, srbin... bla bla... cemu onda te crtice?
možda za djecu rođenu u miješanom braku?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.