Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2013., 11:16   #61
još jedan recept za danas
krumpiri s muzgavcima.
skuham krumpire u kori. razrežem ih, ne gulim ih jer kora ima puno vitamina i minerala.
na mrvu ulja prodinstam luk, na to stavim muzgavce, i kad se muzgavci zdinstaju/izpirjaju/štoveć, dodam narezani kuhani krumpir.


ponekad radim verziju sa šalšom/pelatima, koje dodajem na muzgavce, a krumpiri su onda prilog na tanjuru
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 16:08   #62
Quote:
lilyp kaže: Pogledaj post
Da li ste imali problema s mršavljenjem nakon prelaska na ovakav način prehrane? Da li je potrebno nešto dodatno konzumirati jer konstatno mršavljenje nikako nije dobro za imunitet.
Odlični su recepti, puno pomažu nama novima u ovoj promjeni, hvala!
Kao sto je i Pjescani sat rekla, nuspojava ove dijete je mrsavljenje. Sto je ok onima koji imaju višak kila, ali ne i onima koji nemaju. Uostalom, u nekom trenu to treba prestati.
Moje osobno mišljenje, čitajući onaj OMS forum gdje su se drugi isto žalili, je da ljudi izbjegavajuci zasicene masnoce na kraju ne uzmu dovoljno nezasicenih, sto isto nije dobro, pogotovo oni koji se natječu sami sa sobom da budu ispod 5.
Uz ovu prehranu (OMS pogotovo) ne može se spontano jesti, već se ciljano mora paziti da nismo u deficitu s kalorijama, osobito dobrim masnocama.
Jelinek sugerira npr. da preko tijesta i salata stavljamo laneno ulje.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 16:13   #63
A ja bih probala i s vise orasastih plodova.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 10:07   #64
voćni doručak

Smiksala:

bademovo mlijeko 2,5 dl
bananu
dinju 2 kriške
marelice 2
breskvu
pola limuna


Popila pola u 8, a sad maloprije u ostatak dodala i 4 žlice zobenih.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 19:21   #65
ja bih od ovog tvog napravila sladoled (bez zobenih)

napokon je vrt počeo rađat, pa sam sva u salatama. obično kad radim ujutro, poslije posla jedem salatu.
tuna iz konzerve, u maslinovom ulju, ali iscijedim ju i stavim ju malo
mlada zelena salata, perje luka ili cijeli mladi luk
rajčice
ulje, ocat, sol, papar
uživam

inače, kako sam izbacila mliječne stvari, obično kupujem rižina mlijeka s dodanim kalcijem.
ali sezam je bogat kalcijem.
o sezamu
kad pečem piletinu (kad se sjetim) pospem ju sezamom i na naglo ispečem komadiće na tavi ili u woku.
ispadne ko da je pohano meso. meni je jako fino. probajte, ako vam treba malo promjene u u kuhinji
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:34   #66
Gaspacho (hladna juha od rajčice)

(za 6 osoba)

600 grama vrlo zrelih rajčica, 3/4 paprike, 1 krastavac, 3 češnja češnjaka, 1 luk, 3 kriške kruha, 1 žličica octa, 3 žlice maslinovog ulja, 3 žlice limunovog soka, sol, papar, nekoliko kapi Tabasca, 1 dl hladne vode

Rajčice oguliti, očistiti od sjemenki, krastavac isto, maknuti sjemenke iz paprike. Svo narezano povrće staviti u blender, dodati luk i kruh, ulje, ocat, limun, vodu, Tabasco, sol i papar. Miješati minutu i 30 sekundi.

Dobar tek!
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:38   #67
Guacamole (avokado, rajčice)

za 3 osobe

1 vrlo zreli avokado, 1 mala rajčica, pola crvenog luka, žlica limunovog soka, grančica peršina, prstohvat ljute crvene paprike, sol, papar

Rajčicu oguliti, izvaditi sjemenke, avokadu izvaditi košticu.
U sjeckalicu staviti oguljeni i narezani luk, rajčicu, ljutu papriku, limun, peršin, sol, papar, meso avokada. promiješati nekoliko puta dok se ne dobije ujednačena kremasta smjesa.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:41   #68
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
ja bih od ovog tvog napravila sladoled (bez zobenih)

napokon je vrt počeo rađat, pa sam sva u salatama. obično kad radim ujutro, poslije posla jedem salatu.
tuna iz konzerve, u maslinovom ulju, ali iscijedim ju i stavim ju malo
mlada zelena salata, perje luka ili cijeli mladi luk
rajčice
ulje, ocat, sol, papar
uživam

inače, kako sam izbacila mliječne stvari, obično kupujem rižina mlijeka s dodanim kalcijem.
ali sezam je bogat kalcijem.
o sezamu
kad pečem piletinu (kad se sjetim) pospem ju sezamom i na naglo ispečem komadiće na tavi ili u woku.
ispadne ko da je pohano meso. meni je jako fino. probajte, ako vam treba malo promjene u u kuhinji
Definiraj "pospem sezamom".
Kako da se primi, a ne razleti po posudi?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:08   #69
uzmem wok, zagrijem ga jako, stavim piletinu, stavim mrvu ulja, sol, papar, kurkumu, crvenu papriku. dotada ulje pređe na meso, i onda stavim sezam.
sezam se polijepi, a ono što se ne zalijepi, pretvori se u grudice sa začinima, koje samo pokupim iz woka i stavim na tanjur.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:26   #70
Tenks!

Nego, iskemijala ja nešto s preostalom masom badema.
Umiješala bjelanjak, malo suhog voća i lješnjaka i žličicu javorovog sirupa, aha - i žlicu zobenih
Napravila male "kolačiće", posula mrvicom cimeta i kakaa.

Stavila da se peku, bolje reći, suše, na keramičkoj wok tavi.
Ispale relativno bezokusne pogačice, sad popravljam okus tako da ih pokapam s malo javorovog sirupa.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 22:39   #71
zvuči baš dobro.
rogač ti je, inače, dobra zamjena za šećer. a ima okus ko kakao.
ja ga znam pomiješat s mlijekima ( koji plural ) kad mi se jako jede slatko.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 23:09   #72
Ne volim rogač, baš nikako...
A i ove moje pogačice dobro zvuče, ali nisu baš fine. Poslužit će za doručak.

Nego, danas sam bila baš ambiciozna, skupila neke recepte za suhe kekse od badema i lješnjaka (za pravo, ne ovo moje kemijanje s ostacima) i kao to bum danas pekla, ali potrošila vrijeme na ono čudo od lubenice i "pogačice". Sad mi se više ne da.
Bolje bi bilo da sam više radila, manje piskarala po forumu... s tim da još moram natipkati ta tri recepta za kekse (kad toga napečem, onda imam kaj za grickati kad mi dođe, a da je sve od ok namirnica) a tu su još dva recepta za namaz od avokada. Sve skupljeno na LCHF temi - fora, jer njihovi su recepti obično sve ono kaj mi ne smijemo, ali ovi su potpuno OMS i Swank friendly. Uz umjerenu konzumaciju.

Imam još u frižideru voća i povrća koje vapi da ga se smiksa ili na drugi način iskoristi prije nego uvene / struli / osuši se - sve rezultat mojeg neplanskog kupovanja i neostvarenih kulinarskih ambicija.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 23:21   #73
napravi pekmez od voća. očisti, razreži, makni koštice ako ih ima, i u lončić.
miješaj, dodaj limun ako želiš i šećera ako želiš. i onda na to dodaš žlicu mljevene tapioke, koja sve to zgusne.
neće to trajati beskrajno ko tvornički pekmez, ali drži ga u hladnjaku i trajat će nekoliko dana.
a onda možeš napraviti, na primjer, palačinke i premazat s time.
ili muffine i napuniti ih tim voćem ili tim pekmezom.

ja kad imam viška voća, zamijesim tijesto od ovih brašana, i ubacim nasjeckano voće u plitki protvan. ispečem, i uz bademovo/rižino mlijeko za večeru, doručak, međuobrok, štoveć.


ovo a avokadom mi je zanimljivo, nisma nikad jela avokado, moram ga kupiti. koliko smijemo avokada dnevno?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 23:55   #74
Nemam pojma. Po Jelineku se smije, ali umjereno (tipa - ne svaki dan ili ne pola kile, vjerojatno ista stvar kao za "oily fish" i orašaste plodove, koliko se sjećam iz knjige - posuđene). Jer kod njega se masnoće ne računaju, naprosto izbaciš sve životinjsko osim ribe, morskih plodova i bjelanjka te sva ulja i masti osim ekstra djevičanskog maslinovog i lanenog.
I onda sve što je preostalo, ne moraš zbrajati, jer valjda ni ne bi uspjela toliko puno pojesti da našteti.

Swank pušta meso i jaja, pa onda zbrajaš.

Mislim, napraviš jedan takav namaz tjedno, od jednog avokada, pa kad pojedeš - pojedeš, ne znam koliko točno ispada, ali valjda ne previše?

Ne kužim ovo s pekmezom, neće se zapaliti ako samo voće krenem kuhati? :neuka:
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 00:49   #75
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post

Ne kužim ovo s pekmezom, neće se zapaliti ako samo voće krenem kuhati? :neuka:
Voće ima jako puno tekućine u sebi i pustit će ju. Morat ćeš kuhati dosta dugo (dosta je relativan pojam, ovisi o količini voća) dok ona ne ispari.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:15   #76
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Voće ima jako puno tekućine u sebi i pustit će ju. Morat ćeš kuhati dosta dugo (dosta je relativan pojam, ovisi o količini voća) dok ona ne ispari.
hvala gđo Pringles
da, ja sam radila od jagoda, pa i od višnji i jagoda skupa, u teflonskom loncu, i ne lijepi se niti zagori ništa.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 10:13   #77
I ja se zahvaljujem..
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:16   #78
Question

Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Smiksati hladnu lubenicu u blenderu sa svježom mentom.
Ne sjećam se jel bilo još nekih sastojaka...

Jel može netko od iskusniji kuharica smisliti kako napraviti paštetu od tune i maslinovog, bila bih zahvalna.

p.s. danas sam opet naručila omega 3 ulje preko neta, ovaj put možda i stigne... samo ne kužim to s PDV-om, bez obzira stave li 25% ili 10%
naime, kad sam prije naručivala bilo što izvana, platim njima karticom i dođe mi doma i ništa više nisam plaćala (ni carinu, a kamoli PDV), to su bile knjige i D vitamin; vidim da se ekipa veseli da s ulaskom u EU sam možemo naručivati izvana - a kad ono sad se spominje PDV - znači morati ću nešto dodatno platiti na dvije bočice ribljeg ulja?
Meni jučer stiglo ulje na kućnu adresu, javila mi mama. Bila sam ga naručila 04.07....E sad, ne znam kad je stiglo u RH ali ništa nisam morala dodatno platiti..samo prilikom naručivanja.

Gdje je tvoje bilo zalutalo ..

Super su svi recepti..ovaj forum zlata vrijedi

Kad čitam sve recepte, tek onda skužim kakvog ja tek pojma nemam o ničemu
Margi81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 07:36   #79
Moje je zalutalo zato jer nisam upisala točnu adresu, tj htjela sam da mi se dostavi u firmu, ali nisam stavila ime firme. Samo svoje ime, prezime i adresu firme.
Jer sam pratila njihov formular, pa mi je promaklo.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 11:56   #80
doručak

šalica ribizla
šalica višanja
šalica aronije
1 banana
i 1-2 dl bademovog mlijeka

dio popila a dio pojela sa zobenim pahuljicama
VK-ZG is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.