Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2005., 12:32   #1
Permakultura

zanima me da li mozda ima nekoga ovdje tko se bavi permakulturom?
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 19:39   #2
nema nikoga! niti nekog pocetnika, ili nekoga tko je tek procitao svpju prvu knjigu o permakulturi????
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 12:10   #3
Ja sam donekle upoznat s permakulturom. Nisam pratio ovaj podforum pa tek sad vidim ovaj topic. Volio bih s nekim diskutirati i razmijenjivati informacije i iskustva... Imam nekoliko knjiga: Uvod u permakulturu, Plants for a Future, Edible Container Gardening.
__________________
We are the Regressive Left. We hate misogyny, homophobia & other bigotry. Unless you're non-white of course. Yes, we're that patronising. -- Richard Dawkins
child in time is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 12:18   #4
bok! napokon se netko javio!
ja ti imam samo uvod u permakulturu (to je ona mala tanka knjizica) i to sam procitalau tren oka, jako mi se svidjelo. Imam jos dvije, ali moram tocno pogledati tko ih je napisao i kako se zovu.
da li si sta poduzeo po tom pitanju? gdje zivis, imas li vrt? ja za sada tek radim kompost. pocelasam uredivati i vrt, buduci da radimo novu terasu. nista nisam zasadila, to cu na proljece. ajme neznam gdje bi pocela sa pitanjima! cujemo se!
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 11:40   #5
sta je to? sad nam malo ukratko opisite kad ste se vec toliko zagrijali za to, sad ste i mene zainteresirali...

ovo sam nasla:
Permakultura je način djelovanja i življenja koji minimalizira negativan utjecaj na okolinu, omogućava nam zdrav i prirodan uzgoj hrane, promovira održiv pristup životu i otvara mnoge druge mogućnosti kroz svoju primjenu, bilo da živimo u urbanoj ili ruralnoj sredini.

...pa mi to malo priblizite i pojasnite..., slici mi na ono sto su pricali u emisiji Na rubu znanosti. Meni je bilo zanimljivo ono o uzgoju vrta s steljom, ako je netko gledao. Mozda su i ovo spomenuli, ne sjecam se.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 12:06   #6
da, o tome se radi. ima u toj maloj knjizici puno vise o tome, ali kako je tema jako opsirna, tamo je samo navedeno ono osnovno - a za dalje se moramo snaci sami.
i ja sam doznala o permakulturi preko emisije na rubu znanosti. mene osobno zanima kako da izbjegnem kupovanje voća i povrća sa placa i velikih trgovackih lanaca, i kako da sve doma uzgajam (budući da imam dosta zemlje koja je neiskoristena). zanima me i kako smanjiti troskove tipa voda, struja, plin, benzin.
definiciju permakulture ne mogu objasniti, nisam strucnjak.
trenutno sam napisala da radim kompost i uredujem prvi dio vrta, najblize kuci, a kada to sredim idem dalje po zonama oko kuce.
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 12:48   #7
Quote:
miss.vitalis kaže:
ima u toj maloj knjizici puno vise o tome, ali kako je tema jako opsirna, tamo je samo navedeno ono osnovno - a za dalje se moramo snaci sami.

trenutno sam napisala da radim kompost i uredujem prvi dio vrta, najblize kuci
ali kako to radis, kad kazes da imas samo osnovna uputstva iz male knjizice? kako znas da ispravno radis?
jesi mozda nabavila kakvu vecu knjigu?

sto si dosad sve napravila?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 13:07   #8
da, nabavila sam priručnik o kompostu (naci ces ga na internetu, u Osijeku postoji Centar za kompost). kupila sam knjigu "Gaia's Garden" - tamo je u detalje napisano kako se ureduje vrt (a ne i ostalo tipa kako se efikasnije grijati, sto sa wc sanitarnom vodom...itd)

evo link na knjigu Gaia's garden

pogledaj naslovnu stranu - kad bi imala tako ispred kuce, bila bi presretna!
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 16:53   #9
Quote:
miss.vitalis kaže:
da, nabavila sam priručnik o kompostu (naci ces ga na internetu, u Osijeku postoji Centar za kompost)
i ti si iz Os? , a gdje je taj centar za kompost?, moze li se kod njih ici samo po savjet?

jel ima knjiga na hrvatskom ili si ju u algoritmu kupila?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2005., 08:37   #10
ne, ja sam iz Pule. ima na internetu njihova web strana

centar za kompost

evo mali priručnik za kompostiranje

imaju i kompost telefon

:::: kompost telefon 301133. Ako nismo u uredu, ostavite broj telefona i mi ćemo vam se javiti.Hvala na interesu, i do skorog susreta:::::

knjiga Gaia's garden je na engl, kupila sam je preko amazon.com, stigla mi je za desetak dana (poslali su je iz njemacke). jednom prilikom sam usporedivala cijene iz amazona i cijenu iste knjige u algoritmu, pa me je skoro uhavatio infarkt. zato kupujem preko njih, nikad problema nisam imala.
miss.vitalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 22:49   #11
Ja imam vodič za početnike (ali još nisam niti početnik u tome )
Mene općenito zanima ekološka arhitektura tj. kućanstva s vlastitom produkcijom energije (neovisne kuće), a time i manji zagađivaći-kuće. Tako sam nabasala i na pojam permakulture (koja osim što potiče održivost sustava i ekološka je i neovisna). Super mi je što uključuje i zajedničke vrtove (kako oni to zovu), biciklistička mreža, organski uzgoj, kompost, LETS sustav (sust. lokalne trgovinske razmjene). Dakle, sveobuhvtna je.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 17:02   #12
Moj dragi i ja planiramo se baviti permakulturom kad preselimo u Istru (za koju godinu)

Evo ga link za jako dobar casopis (na engleskom) http://www.permaculture.co.uk/
pippin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:51   #13
Permakultura

Ovo je vrt buducnosti, svrhovit, plodan, vrt koji mjenja nacin zivota.

Sto mislite o tom?

http://www.youtube.com/watch?v=avQliiEhexo

Mislim da je ovo najbolji nacin djelovanja u svrhu mjenjanja nase kulture koja po meni lezi na skroz krivim, a da ne kazem klimavim temeljima.

Pogledajmo ove izvanredne ljude i djelimo iskustva međusobno na ovom topicu.

http://www.youtube.com/watch?v=hlbIlXN6ntg

E ovo je vec nevjerojatno, slusajte sto covjek prica. Ima na youtubeu i tocan postupak kako su to uradili u Mrtvom MOru.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 23:10   #14
permakultura je OK
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 23:12   #15
permakultura je OK

u mom vrtu nastojim se ponašati u skladu s postavkama permakulture.
Motiku, npr. nisam koristila već nekoliko godina.
Koristim kompost, malč, biljne pripravke za zaštitu i gnojidbu biljaka...
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 09:58   #16
daklem, znam da je ovo stara tema i da nitko nije odavno poslao nikakav post ali sve jedno...

u hrvatskoj postoje ljudi koji se bave permakulturom. štoviše, ima i certificiranih osoba s diplomama iz raznih područja što se tiče permakulture: edukacija, site development, desing... itd

Svi ti ljudi (uključujući i mene osobno) su dio šire priče koja se zaokružuje oko eko sela, održivog razvoja i življenja i same permakulture. potražite na internetu nešto više o udrugama Zmag (projekt Reciklirano imanje Vukomerić), Kneja, eko selo Blatuša, eko selo Rovinjsko selo... itd

Naravno mi držimo i radionice o permakulturi a sve se to može pogledati kako funkcionira u praksi na našem imanju kada su radionice...

eto, toliko od mene
slippy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 22:53   #17
Kad bi se čitav svijet malo bolje pozabavio održivim razvojem i permakulturom,kad bi se prestali rasipati energijom,bilo bi to tako lijepo i svijet bi bio bolji,zdraviji.
Permakultura pokazuje da je moguće vrtlariti,uzgajati hranu i životinje bez upotrebe pesticida i ostalih umjetnih dodataka. To možda ne vrijedi s masovnim uzgojem, ali oni s takvim vrtom teško da bi ostali gladni.
Savjetujem vam da pogledate ovaj dokumentarac od šest dijelova: http://www.youtube.com/watch?v=ofKTg...eature=related
Ja se još njome ne bavim jer studiram,ali bih u budućnosti definitivno voljela imati takav vrt,makar iz hobija.
chocoladica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:30   #18
Wink

Pa, kao i sve drugo, tako i za permakulturu... valja krenuti, a druge koji ne idu tim putem - pustiti (na miru?).
Osobno, znam da ljudi puno pričaju o permakulturi, mnogo je buke u kanalima.
Prirodu valja slušati i čuti, a da bi to netko mogao, mora biti u njoj. A onda, valja nešto i činiti. Permakultura je mnogo šira od vrtlarstva i jako je praktičarski usmjerena. To što je najčešće poistovjećujemo s vrtlarstvom valjda je zbog toga što su nam životi, zemljišta i krajolici toliko osiromašeni, da je vrtlarstvo skoro pa jedino utočište koji mnogi mogu vidjeti - kao povratak (?) prirodi. Kao, mi živimo u nečemu što nije priroda? Paradoks je u tome što se čini da nikada nismo živjeli u bogatijem svijetu, barem što se tiče materijalnih stvari (i ako netko ima kreditne kartice).
E, tako, draga (buduća) kolegice po permakulturi, pridruži nam se. Mnogobrojni smo. Ima nas "permakulturnjaša" i s certifikatima a čini se mnogo više bez certifikata. A bit će nas i mnogo više kako vrijeme bude otjecalo.
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:32   #19
Smile

Quote:
pippin kaže: Pogledaj post
Moj dragi i ja planiramo se baviti permakulturom kad preselimo u Istru (za koju godinu)

Evo ga link za jako dobar casopis (na engleskom) http://www.permaculture.co.uk/
Jeste li se preselili u Istru?
zeleni među zelenima is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 15:07   #20
Zna li netko, zašto je Sepp Holzer dovlačio mrave na svoj teren? Pročitao njegovu knjigu dva puta, nisam našao baš odgovor na to pitanje, moglo bi biti nešto oko njihove sklonosti da sjeme nose svuda okolo, pa tako povećavaju bioraznolikost svakog dijela imanja? Ali kao da sam nešto pročitao o vezi mrava i pčela, možda sam krivo shvatio?

Drugo pitanje, jel znate koje bi voćke bile dubokog korijenja? Ja sadim jabuku, šljivu, krušku, jasno da imaju dublje korjenje od grmolikog voća ili povrća, ali misli li se na to voće, ili zaista postoji neko sa izrazito dubokim korjenjem? Jer se ionako većina korjenja, bilo da se radi o najvišim stablima ili najsitnijim biljčicama, nalazi u gornjem sloju zemlje koji je najplodniji. Visoka stabla jedino puštaju dublje korjenje radi sidrenja i povlačenja vode i nekih minerala iz dubine, ako sam dobro shvatio, ali ipak je najviše korjenja u gornjem sloju.
Drug Mile is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.