Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2008., 01:11   #41
Quote:
krakataul kaže: Pogledaj post
Vjerojatno (sigurno) guram nos u stvari koje me se ne tiču, ali... koji su to dublji uzroci?
pa to nesto mama tata. sori, ja ti nisam bas puno u stanju verbalizirati to, jer mi je najveci uspjeh bio sto sam prije milijun godina prestala citati knjige iz psihologije: ko fol sve znas, a ne mozes nista

imam neki balvan u glavi da je ljubav Ljubav samo ako je jako nesretna, i da su za Ljubav sposobni samo ozenjeni. a ako bi netko slobodan htio biti samnom, to je sigurno neki kreten bez ikakvih emocionalnih potencijala koji bi bio samnom samo da mu perem i cistim

u svakom slucaju, ako netko slobodan izrazi minimalni interes za mene, bjezim glavom bez obzira. zaljubljenost mi treba samo da bi mogla u svojoj samoci prozivljavati duboke tragicne emocije. jer mi nazalost drustveni status zabranjuje da to isto realiziram gledanjem sapunica
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 08:55   #42
Čini mi se da ima nekog napretka, ako ništa drugo, mi međusobno nešto bolje komuniciramo. Isto tako, kao da je ona počela malo više razmišljati o svemu, a razmišljanjem može doći do nečega.
Psihoterapijom su došli da su tu dublji uzroci (mama, tata, nezrelost) sklonost depresijama.. i da mora to sve riješiti.

E sad, ona dosta razmišlja o tome, kako će šta će.. ali koliko vidim, od kad idemo ne sessione, po pitanju njene zaljubljenost, nije se ništa promijenilo...
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 06:07   #43
možda baš zato što je "zabranjena" ta ljubav...ima nešto što nas tjera u tom pravcu.
da je pustit malo, pa pričekat...
__________________
lajf šouz no mrsi
back to black is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 11:05   #44
da, na neki način sam svjestan da bi možda bilo najbolje pustit ju neka radi što hoće. A onda, s druge strane.. vjerojatno bi se tek onda zapalilado kraja.. još jače..
I na kraju, ne znam postoji li itko, tko bi mogao reći svojoj ženi, koju unatoč svemu voli više od svega, ok, radi što hočeš.. nalazi se , sexaj se s drugim.. Kako, kako da to u glavi pregrmim.. da li je to uopće moguće.. da li je to uopće ispravno.. da li je to uopće pametno.. i kuda to vodi?
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 12:18   #45
To ne vodi nikuda, tj. vodi ravno u ludnicu...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:16   #46
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
To ne vodi nikuda, tj. vodi ravno u ludnicu...
da, bojim se da to vodi samo u ludnicu... i to sa jednosmjernom kartom..
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:36   #47
Quote:
sokref kaže: Pogledaj post
da, na neki način sam svjestan da bi možda bilo najbolje pustit ju neka radi što hoće. A onda, s druge strane.. vjerojatno bi se tek onda zapalilado kraja.. još jače..
I na kraju, ne znam postoji li itko, tko bi mogao reći svojoj ženi, koju unatoč svemu voli više od svega, ok, radi što hočeš.. nalazi se , sexaj se s drugim.. Kako, kako da to u glavi pregrmim.. da li je to uopće moguće.. da li je to uopće ispravno.. da li je to uopće pametno.. i kuda to vodi?
čuj,ako je voliš toliko da imaš živaca i strpljenja, pusti je jedno vrijeme samu...nek se snađe, ovako pod budnim okom i paskom sviju, vjerojatno ni sama ne zna što bi, ni gdje bi...
treba vremena da se prašina slegne, duhovi smire...
možda, ipak na kraju balade shvati da si baš ti njen pravi izbor...ali, mislim da ti moraš bit jak, prvenstveno...pa je "primiš" natrag...nakon sveg njenog kolebanja...a, ako odluči otići, znaš da si barem pokušao, i da se nije imalo šta spasit...
__________________
lajf šouz no mrsi
back to black is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 13:53   #48
sokrefe, koliko pratim tvoje pisanje po forumu (nisam u zadnje vrijeme toliko prisutna kao prije), ti već jako, jako dugo na forumu "pregrmljuješ" ovaj problem. Zašto se ne želiš suočiti sa stvarnosti?

Kažeš ako bi je pustio da radi šta hoće "vjerojatno bi se zapalila do kraja". Pa to je strašno. Koja kalkulacija uz dodatak grozne posesivnosti, naravno! Ti si "control freak". Smatraš da možeš kontrolirati situaciju i izmanipulirati nešto.

Daj olakšaj i sebi i njoj. Pusti ju. Ona očigledno više nije zaintereirana za vaš brak, vašu vezu. Ne možeš nikoga na silu zadržati. Ništa u životu nema na silu, pogotovo ne u ljubavi.
__________________
faraway paradise
Tiare Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 14:00   #49
Quote:
tiare kaže: Pogledaj post
sokrefe, koliko pratim tvoje pisanje po forumu (nisam u zadnje vrijeme toliko prisutna kao prije), ti već jako, jako dugo na forumu "pregrmljuješ" ovaj problem. Zašto se ne želiš suočiti sa stvarnosti?

Kažeš ako bi je pustio da radi šta hoće "vjerojatno bi se zapalila do kraja". Pa to je strašno. Koja kalkulacija uz dodatak grozne posesivnosti, naravno! Ti si "control freak". Smatraš da možeš kontrolirati situaciju i izmanipulirati nešto.

Daj olakšaj i sebi i njoj. Pusti ju. Ona očigledno više nije zaintereirana za vaš brak, vašu vezu. Ne možeš nikoga na silu zadržati. Ništa u životu nema na silu, pogotovo ne u ljubavi.
da, dugo sam na forumu, možda malo više mjesec dana..
a sad, control freak.. manipulacija? ok,svatko ima pravo na svoje mišljenje.. ti misliš jedno, ja drugo..
ništa nema na silu,znam.. i zato silu ne primjenjujem.. niti mi je na kraj pameti..

ali moj izbor je, da pokušam spasiti brak- jer ju volim, jer imamo zajedničko djete... i to je sve
a kontrole.. manipulacije.. ne zanimaju me..
zanima me samo da ja ostanem normalan, da radim na sebi.. i da na taj način pokušam spasiti sebe.. i brak..

pa ako i ne uspijem, spasio sam sebe.. i znam da sam pokušao..
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 16:13   #50
Quote:
sokref kaže: Pogledaj post
da, dugo sam na forumu, možda malo više mjesec dana..
Sorry, izgleda da sam te zamijenila za nekog drugog. Bio je prije puno mjeseci jedan muškarac koji je ugl. pisao na Životu u dvoje s praktički istovjetnim problemima i pitanjima (i s istim nastojanjima - sačuvati brak sa ženom koja je našla nekog drugog). Pomiješala sam, sorry.

Ako si samo mjesec dana na forumu ti nisi taj na kojeg mislim, taj je puno pisao još prošlog proljeća...pa sam mislila kud opet, zar još nije izašao s tim na kraj.
__________________
faraway paradise
Tiare Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 16:32   #51
Quote:
tiare kaže: Pogledaj post
Sorry, izgleda da sam te zamijenila za nekog drugog. Bio je prije puno mjeseci jedan muškarac koji je ugl. pisao na Životu u dvoje s praktički istovjetnim problemima i pitanjima (i s istim nastojanjima - sačuvati brak sa ženom koja je našla nekog drugog). Pomiješala sam, sorry.

Ako si samo mjesec dana na forumu ti nisi taj na kojeg mislim, taj je puno pisao još prošlog proljeća...pa sam mislila kud opet, zar još nije izašao s tim na kraj.

ma nema beda uopće, nema ljutnje..
samo mi nije bilo jasno, od kuda.. zašto takvi napadi..
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 18:15   #52
Bez ikakvih aspiracija da sam stručnjak za ljubavne probleme...
Ali nešto mi tu krivo zvoni.
Nije poanta u tome da "prekinete" njezinu zaljubljenost. Nije zaljubljenost bolest, i da se ona odljubi od te osobe, to vam ne bi nužno spasilo brak.
I nije njezina zaljubljenost uzrok vaših bračnih problema, već simptom.
Tako da, eventualno, možete rješavati ono što jesu uzroci tih problema. A kad bi se nekoga moglo "zaljubiti" ili "odljubiti" nekom čudotvornom tabletom ili tehnikom, to bi valjda bilo otkriče ravno otkriću vatre ili kotača.

Mislim da je jedini način da ju pustiš, ona mora to riješiti sa sobom, a ne da ju vodiš okolo ne bi li se odljubila,
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 18:55   #53
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
i ja sam na terapiji nasla dublje uzroke svoje zaljubljenosti u ozenjenog. ali zaljubljenost ne posustaje.
Mislim da tu određena doza narcizma čudo čini. Pristojno razvijeni narcis u osobi će se nakon nekog vremena zgaditi na situaciju u kojoj je nečija 'zamena', 'igračka', 'osveživač braka' i slično i 'ubiti' zaljubljenost. Ako osoba nema dovoljno razvijenog narcisa u sebi podnosiće takvu situaciju godinama ili celog života, pateći nesrećno zaljubljena, a ako ima, pak, preterano razvijenog narcisa može produžiti situaciju u beskraj samo da bi izašla kao 'pobednik', opet tako mučeći sebe. Znači, rešenje leži u razvijanju ličnog narcisa u zdravoj meri.

Quote:
ako netko slobodan izrazi minimalni interes za mene, bjezim glavom bez obzira.
Možda je to i strah od vezivanja. Možda, kao i ja, imaš neke podsvesne ideje o tome da ako se venčaš to je kao da si jednom nogom stupila u grob. Recimo, ja kad odem na svadbu, meni je uvek žao para koji se venčava. Dok se svi raduju ja ih u sebi sažaljevam. Znam da je velika verovatnoća da će se kroz desetak godina pretvoriti u nemarne, nebrižne i neuredne osobe, rastrzane svakodnevnim brigama, koje više ne mogu ni da vide svog bračnog partnera, a kamoli da ga vole, da će se najverovatnije varati, možda čak biti i pred razvodom. I onda mi sva ta njihova radost na venčanju dođe nekako tužna.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 03:28   #54
Quote:
sokref kaže: Pogledaj post
E sad,ima li tu ikakvih metoda kako pomoći da se "riješi" zaljubljenosti, ili jednostavno čekati..
Prvo prekinuti baš svaki kontakt između njih, a onda čekati eonima dok joj gruba stvarnost ne istrijebi i zadnju uncu nade, ili dok ga ne zaboravi.

Nek ju on sam konačno & ultimativno odi*be.
Vasilisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:04   #55
da, to sa prekidanjem svakog kontakta sam probao prvo.. kad sam saznao.. ali nije islo.. ne mogu ju vezati... i biti 24 sata dnevno s njom.. to jednostavno ne ide..
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:18   #56
ja u glavi više imam polu-dilemu: kako pokrenut zaljubljenost kako se zakačit za nju i ludo provozat dok prokleto kratko traje.

zaljubljenost se ubija racionalnošću. koja ponekad izmakne kontroli
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:48   #57
Quote:
cap_insaino kaže: Pogledaj post
ja u glavi više imam polu-dilemu: kako pokrenut zaljubljenost kako se zakačit za nju i ludo provozat dok prokleto kratko traje.

zaljubljenost se ubija racionalnošću. koja ponekad izmakne kontroli
e da.. racionalnost.. kako postići kod moje žene racionalnost, da ubije zaljubljenost... kako ?
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:50   #58
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Bez ikakvih aspiracija da sam stručnjak za ljubavne probleme...
Ali nešto mi tu krivo zvoni.
Nije poanta u tome da "prekinete" njezinu zaljubljenost. Nije zaljubljenost bolest, i da se ona odljubi od te osobe, to vam ne bi nužno spasilo brak.
I nije njezina zaljubljenost uzrok vaših bračnih problema, već simptom.
Tako da, eventualno, možete rješavati ono što jesu uzroci tih problema. A kad bi se nekoga moglo "zaljubiti" ili "odljubiti" nekom čudotvornom tabletom ili tehnikom, to bi valjda bilo otkriče ravno otkriću vatre ili kotača.

Mislim da je jedini način da ju pustiš, ona mora to riješiti sa sobom, a ne da ju vodiš okolo ne bi li se odljubila,
Da, to smo došli do toga da je zaljubljenost posljedica, a ne uzrok.. I kao što kažeš, "vodim ju okolo" ne da bi se odljubila, nego upravo zato, da nam stručna osoba pomogne da nađemo i riješimo taj problem, tj. nađemo uzrok
sokref is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 11:59   #59
Quote:
sokref kaže: Pogledaj post
Da, to smo došli do toga da je zaljubljenost posljedica, a ne uzrok.. I kao što kažeš, "vodim ju okolo" ne da bi se odljubila, nego upravo zato, da nam stručna osoba pomogne da nađemo i riješimo taj problem, tj. nađemo uzrok

Quote:
sokref kaže: Pogledaj post
e da.. racionalnost.. kako postići kod moje žene racionalnost, da ubije zaljubljenost... kako ?
Hm, pogledaj što si napisao jedan post ispod drugog. U kontradikciji si.
Žao mi je, znam kako se osjećaš, kako je to kad si s nekim u vezi (ili u tvom slučaju - braku) pa se on/a zaljubi u nekog drugog. Ali mislim da je to nešto što ona mora riješiti sama sa sobom, barem taj dio koji se tiče treće osobe. To ne znači da i vas dvoje ne trebate raditi na svom odnosu.

No mislim da je ona sad u sendviču i da se na tu njenu zaljubljenost gleda kao na neku bolest, tumor koji treba odstraniti nekom tehnikom, pa će sve biti u redu. A neće.
Ti se moraš pomiriti s njenim osjećajima i ona se mora pomiriti sa svojim osjećajima, tek od tog stadija se može nešto rješavati.

I stvarno mislim da bi bilo dobro, možda sad u početku da svatko ide na svoju terapiju, da se ti baviš sobom i svojim osjećajima, ona sobom, ili kasnije vas dvoje svojim zajedničkim, a ne da se vas dvoje bavite njenim osjećajima kao uzrokom svih zala.
To me malo podsjeća na one američke filmove s egzorcizmom (i ta hipnoza - makar nisam čitala ali vidim da imaš i tu temu)...
Držim fige.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 12:16   #60
Ali pustimo sad psihoterapiju, evo malo primjenjene psihologije.

Zamisli mamu i klinca od dvije godine. Kolinac trči, mama za njim. Do kad će mali bježati? Dok mama ne prestane trčati. kad mama stane, klinac će ubrzo stati i trčati, ali natrag k njoj.

Trenutno tvoja žena ne može shvatiti značiš li joj ti nešto ili ništa i što osjeća prema tebi, zato jer ti trčiš za njom, zato što forsiraš. Prestani se truditi. Prestani biti ta mama koja trči za djetetom. Reci joj da ti je žao što ona više ne osjeća isto prema tebi i da te to boli i stani na tome. Reci joj da si spreman nastaviti dalje bez nje. Distanciraj se malo.
Predloži da spavate odvojeno i družite se s drugim ljudima. Iziđi s nekim drugim.

Ako joj je imalo stalo, to je trenutak kad će to shvatiti - kad actually počne misliti da te izgubila ili da bi te mogla izgubiti.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.