Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2007., 11:17   #1
Legitimiranje i pretrazivanje

Imam jedno pitanje - nadam se da je za pravo i da ce strucnjaci znati odgovoriti. Ideja za pitanje mi je dosla citanjem teme "Policijska znacka" i gledanjem "Policijske patrole" nedjeljom na RTL Televiziji:

Gledajuci televiziju primjetio sam da policajci nikada (ili gotovo nikada) ne pokazu svoju legitimaciju kada razgovaraju s nekim. Da li su oni to duzni napraviti i pokazati broj znacke? Isto tako, primjetio sam da uvijek traze od ljudi (valjda koji su im sumnjivi) da isprazne dzepove. Pitanje je smiju li to?
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 13.04.2007., 11:26   #2
znacku bio kad su u uniformi morali nositi istaknutu
sto se pretrazivanja tice , ti to mozes odbiti , ali tada su oni ovlasteni da te privedu u stanicu i zadrze dok ne dobiju nalog
kako god okrenes - bit ces pretrazen , a jedina je razlika sto bi u stanici cekajuci mogao provesti nekoliko sati
ZgSash is offline  
Old 13.04.2007., 13:51   #3
Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje - nadam se da je za pravo i da ce strucnjaci znati odgovoriti. Ideja za pitanje mi je dosla citanjem teme "Policijska znacka" i gledanjem "Policijske patrole" nedjeljom na RTL Televiziji:

Gledajuci televiziju primjetio sam da policajci nikada (ili gotovo nikada) ne pokazu svoju legitimaciju kada razgovaraju s nekim. Da li su oni to duzni napraviti i pokazati broj znacke? Isto tako, primjetio sam da uvijek traze od ljudi (valjda koji su im sumnjivi) da isprazne dzepove. Pitanje je smiju li to?

pregled - vanjski, to mogu tražiti, možeš odbiti i tada te mogu privesti i tražiti nalog.
pretraga - samo uz nalog istražnog suca.

trebalio bi se legitimirati (pogotovo ako su u civilu)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 13.04.2007., 14:27   #4
tu se skriva jedan paradox , koji nadam se , postoji samo kod nas:
recimo da te murjak hoce pretresti i ti odbijes
tada te odvede u stanicu i stavi na cekanje naloga
recimo da ti ne moras biti bas normalan i miroljubiv gradanin i da u neko doba izvadis uzi i pobijes pola ljudi koji su oko tebe u stanici
tko je za to kriv??
inace je u normalnom svijetu norma da se prilikom privodenja provodi , ruke na leda i lisice , kako za zastitu vodenog , tako i svih oko njega , a i normalno je da se obavi vanjski pretres kao obavezni dio
kod nas je to degenerirano u nekava prava i nista obaveza
normalni princip bi bio da se sluzbenu osobu slusa bez pogovora , a tek kasnije uputi zalba ako ima elemenata maltretiranja
ZgSash is offline  
Old 13.04.2007., 18:16   #5
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
normalni princip bi bio da se sluzbenu osobu slusa bez pogovora , a tek kasnije uputi zalba ako ima elemenata maltretiranja
To kao dok je još bila milicija, prvo ti prebroje rebra, a tek onda pitaju što si učinio
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."

Zadnje uređivanje johnnyBlack : 13.04.2007. at 18:46.
johnnyBlack is offline  
Old 13.04.2007., 18:36   #6
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
normalni princip bi bio da se sluzbenu osobu slusa bez pogovora , a tek kasnije uputi zalba ako ima elemenata maltretiranja
ako ti želiš da se prema tebi tako postupa, to je tvoja stvar, ali normalan svijet baš i ne bi
outrager is offline  
Old 15.04.2007., 10:26   #7
lako je za mene, ali droti dolaze u dodir sa svim i svacim
napraviti standardni postupak , koji stiti i policajca i uhapsenika nije nista losega
ZgSash is offline  
Old 15.04.2007., 13:42   #8
Normalan princip bi bio da su službene osobe pametne, a ne kreteni
outrager is offline  
Old 15.04.2007., 15:51   #9
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
tu se skriva jedan paradox , koji nadam se , postoji samo kod nas:
recimo da te murjak hoce pretresti i ti odbijes
tada te odvede u stanicu i stavi na cekanje naloga
recimo da ti ne moras biti bas normalan i miroljubiv gradanin i da u neko doba izvadis uzi i pobijes pola ljudi koji su oko tebe u stanici
tko je za to kriv??
inace je u normalnom svijetu norma da se prilikom privodenja provodi , ruke na leda i lisice , kako za zastitu vodenog , tako i svih oko njega , a i normalno je da se obavi vanjski pretres kao obavezni dio
kod nas je to degenerirano u nekava prava i nista obaveza
normalni princip bi bio da se sluzbenu osobu slusa bez pogovora , a tek kasnije uputi zalba ako ima elemenata maltretiranja



Ti si jedan od "službenih osoba" kada si toliko navalio u obranu njih i vojske?
__________________
Što je trenutak patnje u zamjenu za tisućljeća sreće-AH
Panzerschreck is offline  
Old 15.04.2007., 19:23   #10
nisam , ne brini

samo i oni imaju razlog za svoje postojanje , a mi cesto gledamo stvari samo iz nase perspektive
ZgSash is offline  
Old 15.04.2007., 19:32   #11
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
samo i oni imaju razlog za svoje postojanje , a mi cesto gledamo stvari samo iz nase perspektive
Nisam siguran da bi trebala postojati "nasa" i "njihova" perspektiva .... Iz toga i proizlaze svi problemi ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 16.04.2007., 08:38   #12
slazemo se ba nebi trebala , medutim , realnost je ipak drugacija
murjak nikad nezna na koga ce naletiti , a posao mu je da uletava i naletava obicno na najgore od najgorih
mozemo mi pizditi na njih , jednako kao sto popizdimo na neku babicu na salteru poste , ali nisu se oni sami postavili i odredili si kaj i kako ce raditi
a jezi ga , ,ako on nekoj pijanoj budali oduzme bokser ili noz , mozda je spasio bas tebe ili mene da ne najebemo od kretena u prvoj slijedecoj birtiji
nikome nisu dragi , dok ih ne zatreba i oni su takoder toga svjesni i ponekad i to pridonosi njihovom stavu prema nama
nije u redu , ako sto ni mali milion drugih stvari nije u redu, ali i oni su samo ljudi i podlozni bas svim slabostima kao i mi ostali
ZgSash is offline  
Old 16.04.2007., 09:11   #13
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
tu se skriva jedan paradox , koji nadam se , postoji samo kod nas:
recimo da te murjak hoce pretresti i ti odbijes
tada te odvede u stanicu i stavi na cekanje naloga
Meni se čini da tu ima još jedan paradoks. Dakle, ako ti odbiješ pregled, sudac će izdati nalog - na temelju čega? Toga što si odbio pretragu/pregled? To je dovoljna sumnja da si kriv za nešto? Ne bih rekao da je tako u tzv. "normalnim zemljama" na koje se pozivaš
JPK is offline  
Old 16.04.2007., 09:30   #14
kako rekoh prije , ne spadam u "sluzbene osobe" i nisam bas upoznat sa svim trikovima zanata
no, po logici stvari , obicno su gradani-civili na jednoj strani, a establisment na drugoj i shodno tome , uvijek se nade neki razlog , bez obzira koliko cvrst ili istinit bio
prije nekoliko godina su isli neki dokumentarci-skrivene kamere o postupcima policije u americi
usprkos svim deklaracijama o pravima i sl. , bilo je tu zaista svega i svacega, okrutnog i neljudskog
pogle samo kaj izvode pizdarije po aerodromima "zbog sigurnosti"
svaki strucnjak za sigurnost ce ti reci da je 70% toga nekorisno i nepotrebno , ali to ipak nece nikoga sprijeciti da ti oduzme sampon ili zgura prste u supak
a definitivno nisi nista kriv , samo si htio negdje otputovati
ZgSash is offline  
Old 16.04.2007., 15:20   #15
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
kako rekoh prije , ne spadam u "sluzbene osobe" i nisam bas upoznat sa svim trikovima zanata
no, po logici stvari , obicno su gradani-civili na jednoj strani, a establisment na drugoj i shodno tome , uvijek se nade neki razlog , bez obzira koliko cvrst ili istinit bio
prije nekoliko godina su isli neki dokumentarci-skrivene kamere o postupcima policije u americi
usprkos svim deklaracijama o pravima i sl. , bilo je tu zaista svega i svacega, okrutnog i neljudskog
pogle samo kaj izvode pizdarije po aerodromima "zbog sigurnosti"
svaki strucnjak za sigurnost ce ti reci da je 70% toga nekorisno i nepotrebno , ali to ipak nece nikoga sprijeciti da ti oduzme sampon ili zgura prste u supak
a definitivno nisi nista kriv , samo si htio negdje otputovati
Aerodrom nije javna površina, za razliku od ceste. Kad dođeš tamo, u startu pristaješ na takva pravila igre, jer je to normalna procedura. Pretraživanje na cesti nije normalna procedura.
JPK is offline  
Old 16.04.2007., 18:17   #16
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Aerodrom nije javna površina, za razliku od ceste. Kad dođeš tamo, u startu pristaješ na takva pravila igre, jer je to normalna procedura. Pretraživanje na cesti nije normalna procedura.
A je li? Znaci, na cesti mozes raditi sto hoces, tu nema pravila?
Neznadar is online now  
Old 17.04.2007., 11:44   #17
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
no, po logici stvari , obicno su gradani-civili na jednoj strani, a establisment na drugoj i shodno tome , uvijek se nade neki razlog , bez obzira koliko cvrst ili istinit bio
prije nekoliko godina su isli neki dokumentarci-skrivene kamere o postupcima policije u americi
usprkos svim deklaracijama o pravima i sl. , bilo je tu zaista svega i svacega, okrutnog i neljudskog
pogle samo kaj izvode pizdarije po aerodromima "zbog sigurnosti"
svaki strucnjak za sigurnost ce ti reci da je 70% toga nekorisno i nepotrebno , ali to ipak nece nikoga sprijeciti da ti oduzme sampon ili zgura prste u supak
a definitivno nisi nista kriv , samo si htio negdje otputovati
Uopće ne stoji tvrdnja da su građani-civili i establišment (ako pod time razumijevaš institucije vlasti i pravne države) dvije suprotstavljene pozicije. Štoviše, na istoj su. Pa ti građani-civili na određeni način biraju ljude u establišmentu. Establišment mora osigurati mir, red, sigurnost za te građane-civile, a ne dopustiti anarhiju, da svatko radi što i kako hoće neovisno o drugima. A da bi se izbjegle zloporabe postoje mehanizmi kontrole. Primjerice upravo snimanje rada i ponašanje nekih policajaca koje si spomenuo.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Old 21.04.2007., 20:07   #18
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
inace je u normalnom svijetu norma da se prilikom privodenja provodi , ... a i normalno je da se obavi vanjski pretres kao obavezni dio
nema paradoxa kod nas; cim pripadnik redarstvene vlasti ostvari pretpostavke za privodjenje ima automatski ovlastenje i za pretragu (pretres). pregled je ovlast manjeg opsega u odnosu na pretragu pa argumentuma ad fortiori policajac pogotovo moze vrsiti i pregled.
dakle pretpostavke za privodjenje u sebi automatski sadrze i pretpostavke za pretragu.
labrax is offline  
Old 21.04.2007., 21:09   #19
gledajuci seiju "policija" , nasao sam toliko gresaka , da je to nekome tko je naucen na odredeni vid takticke obuke neizdrzljivo
nekome drugome je i to preostro
rasprabe ovdje moze ici izmedu nivoa gdje netko pretpostavlja civile miroljubive , ili gdje ja pretpostavljam sakrivene opasnosti
ja osobno sam prosao vojnu obuku i meni je bitno da imam kontrolu situacije
policajcu je jedna od bitnijih stvari da ne povrijedi necija prava i osjecajcice i to ga ceso cini nenaoruzanim pred kriminalcem kojem nista nema znacenje i vrijednost
kao civili , nama je draze imati pred sobom ljubaznog sluzbenika , ali kao takvi mi nemamo pojma da se on srece i s kreaturama bitno drugacijim od nas i da je njemu u neko doba zivot zaista u opasnosti
ZgSash is offline  
Old 25.04.2007., 11:54   #20
sash, ne stoji ti bas ta postavka da zato sto se policajci susrecu s opasnostima i opasnim osobama trebaju svakoga tako tretirati, to im ne daje za pravo da svakoga na ulici iz cista mira pretrazuju i maltretiraju.

to vodi u policijsku drzavu i smanjivanje prava civilima.
pretpostavka je da je netko nevin dok se ne dokaze krivica, a ne suprotno.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.