Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2008., 10:54   #81
Zašto ne mentalitet naprosto nazvati drugačijim?

Kukanje nad čime već je ipak prije osobina pojedinca negoli naroda...

Podpitanje: Kako npr. Zimbabvljani (izgovorite to bez pljuckanja ) gledaju na nas?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 11:47   #82
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
-neljubaznost u upravama i kod medicinskog osoblja
-doktori koji se smatraju bogovima, pa kad se dodes u bolnicu porodit oni te izgade i nema sto neizgovore, sve od "kojeg vraga se deres toliko" pa do onog balkanskog "kad je ulazilo .............a sad kad izlazi.........."
To je taj problem s pokornosti autoritetima, i opcenito - jako se cijeni forma a ne sadrzaj, ako netko ima papir na kojem pise da je dr. il ne znam, ako je zastupnik u saboru moze uz to i krast, ubijat, koga briga, i nista od toga se ne smije dovodit u pitanje ....
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 11:52   #83
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Madjari, bil sam nekaj prije tam, dok je Madjarska tek izashla iz Rusije..to je ono, ne, bilo bezdnando malo. al poslje sam se nekaj vozil po Sjevernoj Madjarski, i kaj da ti velim, bolje ceste, kuce sve s fasadom..cini mi se organiziranije drzhava.
Ne znam, ja sam se vozila vlakom od Zagreba do Budimpeste i moram ti reci da izgleda uzasno A i pricala sam s Madjarima, pa su mi i sami rekli da im je zemlja uzasno centralizirana i da je to veliki problem jer je prakticki dosta razvijena samo Budimpesta...

Quote:
pa evo uspeli su preuzeti INU, iako nemaju ni prevec Nafte, niti luke. kak?
A to je sad stvar individualnih kompanija, isto bi se tak moglo reci - i mi smo uspjeli "uzgojit" Inu iako "nismo bas pretjerano sposobni" U svakoj zemlji ima sposobnih grupa i pojedinaca...

Quote:
a provozaj se malo po Prigorju, i dalje dolje prema Sisku..katastrofa...sto juznije to tuznije..sve extremnije, a u Hrvatskoj kulminira vlajskim rupama - videl sam snimku iz Sanadera (sela), to je katastrofa, ko da je izaslo iz nekog Kusturicinog filma, nadrealizam.
Sanader, lol - svaka je slicnost s originalom slucajna?

Quote:
tak da, balkanski mentalitet vlece svoju bazu iz cobanskih, plemenskih zajednica..
a to je nestalnost, nemogucnost stvaranja duhovne i materijalne kulture, i naravno nepoznavanje istih. grubi patrijarhat, plemenski zakon iznad drzhave i legalnog, hajduki, glavni je onaj ko je najveci harambasha; lako cemo, nemogucnost i nenaviknost misljenja i planiranja na duzhe staze, zbog oskudnog i nestalnog zivota, nepoznavanje modernih civilizacijskih i drustvenih kriterija..
Da, mozda ima u tome nesto...
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 11:57   #84
Dodajem na "autohtono balkansko" (ocemo mi zastiti ovu listu copyrightom? ):
potencijalno pozitivno:
jaka rodbinsko-obiteljska povezanost (moze biti pozitivno kad se pogleda jaka otudjenost vani u svijetu, ali moze biti i negativno kad se pogleda da djeca nekad do 30-te zive s roditeljima - ali to je opet i povezano s materijalnim stanjem...)
sto je netko tu rekao, velika ljubaznost prema drugima (svakog ce se ponudit necim kad dodje u goste i sl.) -sto opet isto moze biti i pozitivno, ali i negativno

negativno:
pokornost autoritetima, titulama ili cijeni se forma a ne sadrzaj
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 12:48   #85
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ma da ajde,prepotentnosti.Balkan je izmišljen i nametnut pojam od strane Engleza.Niame jedan je njihov istraživač ostao zgrožen stanjem u nas što bi smo danas mogli prevesti i kao iznenađen da nije kao kod njega doma pa je eto izvukao taj termin odnekud i Englesko društvo ga je prihvatilo i proširilo.
A cime je to ostao zgrozen i iznenadjen?
Stanjem ili...ljudima? A ljudi su krivi za stanje, nije stanje tako, samo od sebe doslo, jel? Tako da...

A izvor? Koji istrazivac?

Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
balkanština ima toliko pozitivnih stvari da su negativnosti zanemarive
za svaku lošu stvar koja se može pripisati balkanštini, mogu se naći dvije pozitivne koje su nezamislive među domorocima EU
Pa daj primjere.

Evo, meni na pamet pada samo gostoprimstvo...
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 17:05   #86
Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
balkanština ima toliko pozitivnih stvari da su negativnosti zanemarive
za svaku lošu stvar koja se može pripisati balkanštini, mogu se naći dvije pozitivne koje su nezamislive među domorocima EU
Pozitivne sa cijeg gledista? Balkanskog.

Evo upravo sam naisla na komentar neke Molnarove tv emisije :
on je zakon! ma sta ga boli kurac,zajebi finocu,budi prirodan.


Prostakluk se svugdje moze sresti, ali na Balkanu je uzdignut u jednu od glavnih vrlina. U zaaakon.

(ne govorim o Molnaru, nego o geslu "zajebi finocu". Kao ubili se finocom, pa sad im je dosta )

Zadnje uređivanje krazykat : 28.10.2008. at 17:12.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 18:22   #87
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
(ne govorim o Molnaru, nego o geslu "zajebi finocu". Kao ubili se finocom, pa sad im je dosta )
Na istu foru imas i onu uzrecicu "sta se pravis fin(a)", pogotovo ide kad te necim nude, na primjer, pohanim pilecim batkom, u vlaku.

U prijevodu: "fini ljudi ne postoje, ima samo onih koji se takvima prave".
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 18:45   #88
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Na istu foru imas i onu uzrecicu "sta se pravis fin(a)", pogotovo ide kad te necim nude, na primjer, pohanim pilecim batkom, u vlaku.
Ne reci da jos uvijek postoje ti pileci batci u vlaku, ne reci da te jos uvijek nude? i jednu lozu ? zivio Balkan! e toga nema u civiliziranim krajevima, gdje eventualno kriomice grickaju tvrdo jaje i keks...

Ja sam jedan put bila fina i odbila taj batak, i krenula gospodski vecerati u wagon-restoran ; samo sto wagon restorana nije bilo, a kad sam se vratila, oni su sve vec pospremili u korpe - tako sam ostala fino gladna !
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 20:05   #89
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Ne reci da jos uvijek postoje ti pileci batci u vlaku, ne reci da te jos uvijek nude? i jednu lozu ? zivio Balkan! e toga nema u civiliziranim krajevima, gdje eventualno kriomice grickaju tvrdo jaje i keks...

Ja sam jedan put bila fina i odbila taj batak, i krenula gospodski vecerati u wagon-restoran ; samo sto wagon restorana nije bilo, a kad sam se vratila, oni su sve vec pospremili u korpe - tako sam ostala fino gladna !
Krazy, Krazy, tako odbit bocicu u vlaku -pa sta ti bi? Moram priznat da mene nitko nikad nije nudio batcima u vlaku, vise se sirio miris sendvica s parizerima. Ustvari, pileci batci, to me sad vec vise podsjeca na onu neku viziju Balkana- npr. Kusturicine filmove - nego na pravi Balkan.

Danas na Balkanu i mi imamo nagibne vlakove. To sto se koji povremeno previse nagne,pa u nagibu izleti iz tracnica , to je jedino mozda originalni balkanski "touch"
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 20:16   #90
Inace, evo sto nam kaze Wikipedia:

The first time the name "Balkan" was used in the West for the mountain range in Bulgaria was in a letter by Buonaccorsi Callimarco, an Italian humanist, writer and diplomat in 1490. An English traveler, John Morritt, introduced this term into the English literature at the end of the 18th century, a.... After the split of Yugoslavia beginning in June 1991, the term 'Balkans' again received a negative meaning, even in casual usage>.

http://en.wikipedia.org/wiki/Balkans

-istina je znaci da su stranci prvo izmislili taj izraz
-a onda mi se iz ovog cini da su mu te daljnje konotacije isto tako dodavali po nahodjenju...

I ovdje jedan zanimljiv intervju:

Teškoće u modernizaciji i dodatni ekscesi u vezi s nacionalizmom stvorili su situaciju u kojoj je Balkan počeo služiti kao simbol za nešto agresivno, netolerantno, barbarsko, polurazvijeno, polucivilizirano, poluorijentalno itd. Ovu metaforu i njezinu današnju zloupotrebu u političkom kontekstu ja kritikujem u svojoj knjizi. Međutim, ne treba zaboraviti da Balkan može biti i pozitivna metafora. Makar je to izuzetak, u Bugarskoj od devetnaestog stoljeća pa nadalje Balkan označuje nezavisnost, slobodoljublje, hrabrost, ponos, te postaje inspiracija za egzaltiranu poeziju i prozu.
http://www.bhdani.com/arhiva/218/intervju.shtml
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 22:10   #91
Quote:
Cakana34 kaže: Pogledaj post
te hrvate koje ja znam se razlikuju,dalmatinci i hercegovci imaju vise balkansi mentalitet u sebi nego npr hrvati iz zagreba.oni su slicne austrijancima,njemcima itd. ja sam ponosna balkanka
Kaj fali Austrijancima ?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 22:41   #92
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Te su stereotipe stvarali mahom zapadni putnici i putopisci u vrijeme kad je to područje najvećim dijelom bilo dio “Тurske Evrope”.

Pokušaj ispravljanja negativnog stereotipa o Balkanu je knjiga "Imaginig the Balkans" Bugarke Marije Todorove, koja je pokušala da opovrgne te negativne stereotipe o ovom području i da Zapadnom javnom mnjenju historiju i sadašnjost Balkana prikaže u svoj njihovoj historijskoj, etničkoj, socijalnoj i kulturološkoj složenosti. Ona navodi da je Bugarska najviše "balkanska" zemlja, pa ipak negativni stereotip veže se uglavnom za područje ex-Yu.
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Inace, evo sto nam kaze Wikipedia:
.................................................. ..............................

-istina je znaci da su stranci prvo izmislili taj izraz
-a onda mi se iz ovog cini da su mu te daljnje konotacije isto tako dodavali po nahodjenju...

I ovdje jedan zanimljiv intervju:

http://www.bhdani.com/arhiva/218/intervju.shtml
A meni se čini da niko nije pročitao moj post sa prethodne stranice.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 22:56   #93
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
A meni se čini da niko nije pročitao moj post sa prethodne stranice.
Ups A ko bi to sve citao, mi smo ovdje lijeni Balkanci
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 23:42   #94
Quote:
krazykat kaže: Pogledaj post
Ne reci da jos uvijek postoje ti pileci batci u vlaku, ne reci da te jos uvijek nude? i jednu lozu ? zivio Balkan! e toga nema u civiliziranim krajevima, gdje eventualno kriomice grickaju tvrdo jaje i keks...
Ima, ako Balkanci udju na vlak.
Mene nudili u Intercity Milano-Zürich.

A sto sam sve vidjela u vlaku Ljubljana-Zagreb-Beograd, samo do Zagreba.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 10:01   #95
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Ima, ako Balkanci udju na vlak.
ma cekaj! to je bilo u studentsko doba, kad nisam imala prebijene pare i isla vozom Pariz-Zagreb! (i pjeske bi bila isla, da je trebalo) a putnika je bilo do Gjevgjelije preko Beograda! Ne zalim sto sam to sve vidjela, avion je dosadan!

Samo ne kuzim Sto je za Lilu Balkan, ako Kusturica, prvi balkanski bard, nije Balkan.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 13:29   #96
Za Lilu je Kusturica malo nadrealni filmski prikaz Balkana, a ne dokumentarni.Meni Kusturica vise djeluje kao ono kako si romatnicni Europljani zamisljaju Balkan da bi se mogli doci ovdje "odmorit od civilizacije". Ne kazem da nema tih elemenata, ali to je daleko od svakodnevnog zivota ovdje.

Ali mozda to izvana izgleda drukcije , i vjerojatno ovisi o tome u kojem djelu Balkana zivis...Ustvari Krazy, primjecujem da je ovima sto su izvan Balkana nostalgicna pomisao na Balkan, dok bi si mi ovdje povremeno najradje kosu iscupali sto u njemu moramo zivjeti

Ako cemo slikovito, dokumentarni prikaz Balkana bi mi bila muska ekipa u ZET-ovim busevima koja se vraca s Dolca i prica o vinu i jajima i srdelama koje su kupili za rucak, onako razdrljenih kosulja i sa zlatnim narukvicama, pa zene na socijalistickim salterima i u institucijama koje piju kavu dok ispunjavaju tvoje formulare i tracaju, i iako su onako balkanski ne-fleksibilne ipak ce ti pomoci od srca ako si negdje nesto zajebao kod ispunjavanja formulara i pustit te preko reda...

Il ono kad ti na moru opale onu glazbu s terase sa sintesajzerima i zvukom ko da si se vratio pedeset godina unazad - i kad na terasi pjevaju neki pjevaci opskurnih imena "Dzo mali" i izgleda ko da su ispali iz 80-ih, a roditelji pokraj djeci kupuju secernu vunu -e ako to nije Balkan onda ne znam sta je
Il kad ti netko u autu u kojem se vozis Dalmacijom opali Seku Aleksic do daske a ti se pravis da je ispod suncanih naocala netko drugi a ne ti

Il kad dovedes doma prijatelje pa se moraju upoznat sa svom blizom i sirom rodbinom i popit s njima rakiju ili gemist ili sto vec

I kad tvoja obitelj misli da moras svakog tko dodje propisno ugostit, tj. nema da netko dodje il ode a da nije pojeo tonu prsuta, sira i vrhnja i vec po lokalnim obicajima i nahodjenju. I kad djeca moraju paziti da roditelje "ne osramote pred susjedima"...I kad se obavezno mora prisustvovati nedjeljnom obiteljskom rucku, Bozicu i slicnim stvarima inace si najebo

Il kad ti je ducan na kojem pise "radi 24 h" zatvoren, a na njemu pise "otisao na pauzu" i gazde nema 2 sata.

i slicno...
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 15:05   #97
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ali mozda to izvana izgleda drukcije , i vjerojatno ovisi o tome u kojem djelu Balkana zivis...Ustvari Krazy, primjecujem da je ovima sto su izvan Balkana nostalgicna pomisao na Balkan, dok bi si mi ovdje povremeno najradje kosu iscupali sto u njemu moramo zivjeti
Ne znam za Krazy, ali meni nimalo ne fali Balkan, jer...
Balkanka sam, time se ponosim,
Svoj Balkan u srcu ja nosim, iju, ju.

A dobro mi dodje ponekad, kao izgovor, "Znas, nije to nista osobno, takvi smo ti mi Balkanci".
Sta k'o zna sta je Balkan. Ne znamo ni mi sami tocno.

Quote:
Il kad ti netko u autu u kojem se vozis Dalmacijom opali Seku Aleksic do daske a ti se pravis da je ispod suncanih naocala netko drugi a ne ti
A tek kad u autobusu sole navije narodne...

Quote:
Il kad dovedes doma prijatelje pa se moraju upoznat sa svom blizom i sirom rodbinom i popit s njima rakiju ili gemist ili sto vec
Sljivu, sljivu...K'o god dos'o sljivu popit mora.


E, sta ti je Balkan, tko ga volio nije.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 16:07   #98
Ma Balkan ili ne mene smeta dvostruki standardi.
Nekwe stvari koje se navode kao tipčne za Balkance tipične su i u drugim zemljama.
Molim vas kojoj je zemlji nacionalizam stran?Englezi i Francuzi su možda najveći nacionalisti u Europi pa možemo biti što ih dijeli la manche.Zamislite još dva norda srpskog mentaliteta.

Il ono kad ti na moru opale onu glazbu s terase sa sintesajzerima i zvukom ko da si se vratio pedeset...

Daj molim te,što u Europi na hotelskim terasama sviraju na orguljama i pjevaju arije?


Il kad dovedes doma prijatelje pa se moraju upoznat sa svom blizom i sirom rodbinom i popit s njima rakiju ili gemist ili sto vec

A što u se u civliziranom svijetu jkrije rodbinu?Kada ja dovedem nekoga kući upoznam ga sa svim koji su u momentu oko mene.A koliko znam tako rade i drugi.


I kad tvoja obitelj misli da moras svakog tko dodje propisno ugostit, tj. nema da netko dodje il ode a da nije pojeo tonu prsuta, sira i vrhnja i vec po lokalnim obicajima i nahodjenju. I kad djeca moraju paziti da roditelje "ne osramote pred susjedima"...I kad se obavezno mora prisustvovati nedjeljnom obiteljskom rucku, Bozicu i slicnim stvarima inace si najebo

Malo si ovo zaglupila.Postoji nekoliko vrsta posjetitelja.Prvi česti,koji su skoro svaki dan kod mene njima se nudi kakva i keksi,ostalo se skriva,u tu skupinu spadaju i prijatelji koje vidiš jedanput,dva put tjedno i mještani.Zatim su tu oni s kojima se vidimo svakih nekoliko mjeseci,njima kava,keksi i kakva lagan večera.I na kraju su tu oni koji dolaze s drugih kontinenata jedanput na godinu pa se njima nude pršut,sir itd a kuha im se po želji.Tako je kod mene doma barem.Kakao smo s voi zadnjima obilazili sve i svašta svagdje je bila za aperitiv rakija.Nakon pitanja na engkleskom zar vi prije svakog obroka drmnete rakiju počeo sam sprečavati služenje rakije na sve moguće moguće načine.Idfuće godine ih skidam s vina.
A što se tiče skupljanja na blagdane to nije nikako unikum Balkana.Građani nekih Eurospkih zemlja jako drže do Božnih,novogodišnjih uskršnjih ručkova.
__________________
Kraljevina Hrvatska

Zadnje uređivanje spaljena : 29.10.2008. at 16:18.
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 19:20   #99
balkanski mentalitet se svodi na divljaštvo i glupost.s tim se ne ide na duže staze.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 19:28   #100
Spaljen(a) (??) mirisim neke projekcije frustracija koje ispucavas na mene

Na terasama europskih hotela mozes cuti i austrijske narodnjake, i slovenske, i njemacke i kakvi su vec popularni u kojoj zemlji al ne vjerujem da ces cuti "malog Dzoa" ...ok, osim mozda u Austriji Al ovi nasi na tim terasama imaju bas neki specifican stih, koji je meni al 100% "balkanski".

Sto se tice ovog s rodbinom, ne znam odakle si ti, ja sam bila po Europi i ne samo da te nece upoznavat sa rodbinom odmah, nego je gostoprimstvo nesto potpuno drukcije nego kod nas -recimo nemaju taj osjecaj da gosta trebaju zabavljati kao kod nas, ni da mu trebaju nesto ponuditi, cak mi je jednom jedan lik kad sam kod njega trebala prespavat rekao neka jednostavno tamo pozvonim, "pa valjda ce nekog biti doma" I inace postoji to neko posebno "balkansko" gostoprimstvo koje se bas ogleda u tome "ne moze se gosta docekati praznih ruku, stola, cega vec" . To moze biti ujedno i dobro i lose, ovisi kako gledas...

To sto je tako kako god da je kod tebe ne znaci da je tako generalno. Itekako postoje razlike izmedju ovdasnjeg mentaliteta i recimo sjevernog europskog,
postoje kulturalne specficinosti karakteristicne za ova podrucja - ovo sam ja gore karikirala slikovito sto meni predstavlja taj neki pojam Balkana za koji sam vec rekla da je subjektivan -ali istrazivanja su bas pokazala da smo mi ovdje jaki na toj "obiteljskoj" crti, puno jaci nego npr. Njemacka, gdje klinci odlaze od doma s 18 i te rodbinske veze, jos se drzi do toga. (Bliski su nam po tome izvan Europe recimo Meksiko ili neke zemlje Latinske Amerike). Makar ja to ne bih nazvala karakteristikom Balkana nego prije istocnjackom - jer i Rusi su navodno slicni.

A sto se tice generalizacije, jasno da postoje obitelji ovakve ili onakve svugdje, ovo o cemu ja pricam su generalne kulturalne karakteristike. I tvrdim sto posto da se nase razlikuju od zapadno-europskih u dosta stvari.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:23.