Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2012., 14:56   #21
Pozdrav,

Imam jedno zemljiste koje je prije sluzilo za razno raznu poljoprivredu kraj Zagreba (od svega po malo) ali godinama vec nije (uredno se kosi dakle nije zaraslo).

E sada posto je dosla kriza, umjesto da to zemljiste zjapi prazno mislio sam nesto tamo posaditi tako da se nesto i zaradi

Ne bih odustao od svakodnevnog posla, ali nije problem otici na teren, preko tjedna ako treba a pogotovo vikendima da se to odrzava i obradjuje.

E sada nekako vazem izmedju vocarstva - lijepo posaditi stabla vocaka gdje treba manje rada ili npr povrtlarstva ili npr uzgoj ljekovitog bilja, cajeva itd.

Nekako naginjem vocarstvu jer mi se to cini da je jednostavnije zbog toga sto ne zivim tamo.

Obrada bi bila bar na pocetku rucna, jer ne mislim investirati u mehanizaciju dok se ne dobije neki profit...da imam hrpu love onda ne bih pisao ovdje na temi.

Teren je cca 70m x 200m, dakle oko 14 tisuca kvadrata. Nije da se odmah treba sve zasaditi samo velim...

E sada zanima me i plasman / trziste - dakle sto mi se najbolje isplati zasaditi? Mislim sto ce mi npr 800 stabala jabuke ili npr ljesnjaka ako nemam s time kuda otici...a na placu nemrem prodavati svoje...


Ima tko kakve ideje? Moze i povrce neki dio, itd.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 18:01   #22
Imam ja.
Prodaj prvom susjedu, ako obrađuje zemlju do tebe. Usrečićeš sebe za jedno 30000 kn minimalno, njega jer će povećati površinu, a i državu, jer će malo pomalo okrupnjivati posjede.
A možeš i heljdu posijati ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 19:54   #23
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam jedno zemljiste koje je prije sluzilo za razno raznu poljoprivredu kraj Zagreba (od svega po malo) ali godinama vec nije (uredno se kosi dakle nije zaraslo).

E sada posto je dosla kriza, umjesto da to zemljiste zjapi prazno mislio sam nesto tamo posaditi tako da se nesto i zaradi

Ne bih odustao od svakodnevnog posla, ali nije problem otici na teren, preko tjedna ako treba a pogotovo vikendima da se to odrzava i obradjuje.

E sada nekako vazem izmedju vocarstva - lijepo posaditi stabla vocaka gdje treba manje rada ili npr povrtlarstva ili npr uzgoj ljekovitog bilja, cajeva itd.

Nekako naginjem vocarstvu jer mi se to cini da je jednostavnije zbog toga sto ne zivim tamo.

Obrada bi bila bar na pocetku rucna, jer ne mislim investirati u mehanizaciju dok se ne dobije neki profit...da imam hrpu love onda ne bih pisao ovdje na temi.

Teren je cca 70m x 200m, dakle oko 14 tisuca kvadrata. Nije da se odmah treba sve zasaditi samo velim...

E sada zanima me i plasman / trziste - dakle sto mi se najbolje isplati zasaditi? Mislim sto ce mi npr 800 stabala jabuke ili npr ljesnjaka ako nemam s time kuda otici...a na placu nemrem prodavati svoje...


Ima tko kakve ideje? Moze i povrce neki dio, itd.
Vočke, ja isto tako upravo sadim vočnjak u Zagorju. Dona mi je par kilometara od zemlje i kolko znam otkupljuju voče. Ne plača se ko konzumno voče ali i ulaganja su manja... Dakle hobi i možda neka mala zarada a prodat zemlju se uvjek može ako dođe pravi kupac
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 08:47   #24
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Vočke, ja isto tako upravo sadim vočnjak u Zagorju. Dona mi je par kilometara od zemlje i kolko znam otkupljuju voče. Ne plača se ko konzumno voče ali i ulaganja su manja... Dakle hobi i možda neka mala zarada a prodat zemlju se uvjek može ako dođe pravi kupac
Prodati zemlju jedino ako umrem. To uopce nije rjesenje i hvala na savjetu ali me ta opcija ne zanima.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2012., 09:48   #25
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
E sada zanima me i plasman / trziste - dakle sto mi se najbolje isplati zasaditi? Mislim sto ce mi npr 800 stabala jabuke ili npr ljesnjaka ako nemam s time kuda otici...a na placu nemrem prodavati svoje...
Vidi s ovima za lješnjake
http://www.corylus-hr.com/prednost.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 22:58   #26
Koliko stabala mogu posadit na 1500 kvadrata ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:08   #27
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Koliko stabala mogu posadit na 1500 kvadrata ?
Zavisi kojeg stabla?
Npr. jabuke ili kruske sa vretenastim grmom na 1500 kvadrata bi islo nesto manje od 300 stabala.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 13:11   #28
Ja bi mješovito tako da mi je taman neđe 100 stabala ja bi raznolikog voča za osobne potrebe, svejedno hvala na odgovoru
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 13:28   #29
Evo ovako ti je kod mene neki prosjek je izmedu redova 3,5 m,a u redu oko 2 m.
Iako cu to pocupati dva reda i napraviti vise redova,odnosno zgusnutije.
Jer ovo su sve vocke starijeg godista.
Nisam neki crtac
Evo fotke:

http://i39.tinypic.com/ehc9l.jpg
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:56   #30
HAHAHHAHA svača čast i hvala još jednom ali sve biljke tj. stabla se ne sade tako blizu jer bi gušilo jedno drugo zato mislim 100 stabala samo
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 12:16   #31
lavanda

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam jedno zemljiste koje je prije sluzilo za razno raznu poljoprivredu kraj Zagreba (od svega po malo) ali godinama vec nije (uredno se kosi dakle nije zaraslo).


Teren je cca 70m x 200m, dakle oko 14 tisuca kvadrata. Nije da se odmah treba sve zasaditi samo velim...


Ima tko kakve ideje? Moze i povrce neki dio, itd.

Maštala sam da kad dođem u svoje prirodno okruženje krenem u lavandu... ima puno razloga zašto. Na žalost ovo je još ostalo samo želja jer sam si nametnula neke druge obaveze zbog kojih nisam u mogućnosti zasukati rukave još godinu - dvije...

http://www.poslovni.hr/vijesti/aris-...ara-18857.aspx

I evo kak vele: http://www.aris2000.hr/003/brosura.pdf - mislim da uz lavandu možeš staviti i pčele, ali nisam još o tome ozbiljnije razmišljala...

A biljka budućnosti za mene je svakako aronija!

Zadnje uređivanje komar : 02.02.2012. at 12:30.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 16:37   #32
Nije aronija, sad ima neki nick koji će se odmah uspaliti, ali: aronija je prekisela za oralnu upotrebu, znači jedino joj preostaje đemovi, sokovi i slično. Neće imati masovnu proizvodnju, a ni konzumaciju. Jer, ljudi vole slatko, ako ih hoćeš zadovoljiti, moraš im dodavati šećera, jer je med preskup, a stevia , ( masa pita, Stevia, kaj je to neki auto ?) neće biti dostupna, jer će je neki šećerni loby oklevetati, jer kako bi bilo da ljudi sami doma proizvode zaslađivač, a veliie korporacije nemaju profit od toga.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 17:12   #33
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Nije aronija, sad ima neki nick koji će se odmah uspaliti, ali: aronija je prekisela za oralnu upotrebu, znači jedino joj preostaje đemovi, sokovi i slično. Neće imati masovnu proizvodnju, a ni konzumaciju. Jer, ljudi vole slatko, ako ih hoćeš zadovoljiti, moraš im dodavati šećera, jer je med preskup, a stevia , ( masa pita, Stevia, kaj je to neki auto ?) neće biti dostupna, jer će je neki šećerni loby oklevetati, jer kako bi bilo da ljudi sami doma proizvode zaslađivač, a veliie korporacije nemaju profit od toga.
Da, zbog svojih ljekovitih svojstava su mi lavanda i aronija favoriti. Osim toga aronija živi skoro na -50C. Mi doma jedemo isključivo đemove doma spravljene od pravog voća pa tako i tu aroniju vidim kao sastavnicu domaćinstva.

Aronija podnosi ekstremne klimatske uvjete, nema biljka bolesti, dekorativna je a nadasve zdrava. Pa ni brusnica nije nešto što bi čovjek ubrao i jeo kao jagodu, ali je zauzelo svoje mjesto u primjeni.

Stevia - da uzet ću sjeme preko portala aukcije za proljeće već dogovoreno. Izvrsno sladilo, zdravije od šećera i vraški je skupo kad se kupuje. A kako bi izgledao uzgoju i prodaja - tko zna nije prihvatljiva biljka jer nisam čula da ima poticaja za nju Ja se primim uzgoja, vi peletirate i za vreču 50 kg dobijemo više nego za marihuanu dobivaju ovi asvaltni radnici.

Kad otkriju ovi u gospodarskom sektoru steviu - bit će za nju velikih poticaja a proizvođači šećera će transformirati svoju sirovinu u drugi gotov proizvod -biogorivo!

Zadnje uređivanje komar : 02.02.2012. at 17:22.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 17:40   #34
Jma neki frajer kod nas uzgaja na veliko steviu, a trava je zakon.
Inače stevia je zabranjena u USA, GB:
" I wanted to share more about stevia because it’s a rather interesting natural product that most people don’t know about because of a controversial move by the FDA banning stevia from being labeled and sold as a sweetener."

Još jedan dokaz da je lova uvijek u pitanju, izgleda da je zabranjena i u EU:

"in chat the other day, someone asked about Stevia

here is the link to the importation ban to the UK...... it applies to the EU as well"
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 09:59   #35
imam zemljište 500x50m koje je prazno. blaga nizbrdica južna strana centralna RH,prazno. nemam vremena niti mogućnosti brinuti se intenzivno njime 2x godišnje bez mehanizacije. blizu je šuma,ima srna, zečeva a na zemljuštu rupa od voluharice. što zasaditi?
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 11:20   #36
Ništa! Kako zamišljaš baviti se poljoprivredom, bilo kakvom, ako na zemlju dođeš dva puta godišnje? Bez mehanizacije...Uz srne i zečeve...Što god želiš saditi moraš obraditi zemlju. Moraš njegovati nasad. Što god da zasadiš zarasti će u korov. Zimi će pojesti srne i zečevi...
Najbolje je da zemlju prodaš ili daš nekome tko će intenzivno raditi na njoj.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 14:06   #37
zemljiste se ogradi, nije to neki pretjerani trosak. i moji vocnjaci su na rubu parka prirode gdje ima divljaci koliko hoces. samo zicu zakopati na dubinu od 30 cm i ne boj se. i bodljikava zica je obavezna.

voluharice isto nisu problem. stavis fino u plasticne cijevi psenicu pomijesanu sa gamacidom i to je to. voluharice vole tumarati tunelicima,prozdrljive su i sve 5.

mene vise brine nedostatak vode. nigdje nije spomenuto navodnjavanje. kako misko misli proizvoditi bez vode? i najvazniji podatak; zemlja ne treba gazdu vec slugu. misko, nemres nekaj posaditi i obilaziti teren 2x godisnje.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:27   #38
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
zemljiste se ogradi, nije to neki pretjerani trosak. i moji vocnjaci su na rubu parka prirode gdje ima divljaci koliko hoces. samo zicu zakopati na dubinu od 30 cm i ne boj se. i bodljikava zica je obavezna.

voluharice isto nisu problem. stavis fino u plasticne cijevi psenicu pomijesanu sa gamacidom i to je to. voluharice vole tumarati tunelicima,prozdrljive su i sve 5.

mene vise brine nedostatak vode. nigdje nije spomenuto navodnjavanje. kako misko misli proizvoditi bez vode? i najvazniji podatak; zemlja ne treba gazdu vec slugu. misko, nemres nekaj posaditi i obilaziti teren 2x godisnje.
nema vode. nisam ja mislio nešto proizvoditi nego nešto zasaditi da nije grmlje orahe, smreke ili nešto slično.nažalost ne mogu biti sluga toj zemlji a ne mogu ju niti prodati
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:35   #39
Quote:
zoki 21 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru,u Zagrebu živim a zemljište je blizu Siska.Imao bih troškova za prijevoz od 100 km svaki dan, ali računam ako prekupci mogu zarađivati valjda mogu i ja kao proizvođač.Nemam iskustva ali imam volju i nešto ušteđevine koju mislim uložiti.Ne vidim baš mogućnosti za zapošljavanje i primanje plaće,dosta mi je rada za druge bez plaće jer svi muljaju.
Najprije si prouči nove upisnike o uzgoju povrća...znači integrirana proizvodnja ili ekološka i koliko ćeš imati papirologije,inspekcijskih nadzora i ostalih cirkusa...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 15:40   #40
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kao što sam napisala uspio bi nešto sam uzgojiti i prodati, ali bilo bi ti najpametnije početi sa kulturama koje su tražene, a koje ljudi rijetko uzgajaju. Toga ima u Hrvatskoj, ali traže da se uzgoji na veliko i po preciznim propisima. Mislim na ljekovito bilje i sl. Ne idi u taj posao prije nego što sklopiš neki dogovor/ugovor s preprodavačem.

Npr.: http://www.suban.hr/otkup.htm

Čini mi se da ima još takvih stranica, tj. ljudi koji se bave otkupom. Samo moraš pronaći.

Nemoj unaprijed sijati jer što ćeš ako ne budeš s tim mogao na tržište. Osiguraj se nekako.
Ljekovito bilje je završena priča u EU zbog Codexa Alimentariusa...dobro nam došli generički lijekovi od Luke Raića...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.