Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2015., 19:09   #21
Sto je to uobicajena ruta od Barne do Ddorfa?
Moguce da je ljudski faktor u pitanju. Cak 80% nesrecama je uzrok ljudski faktor.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 24.03.2015. at 19:20.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 20:23   #22
Čisto za informaciju...

http://www.airsafe.com/events/models/rate_mod.htm

Ovo je tablica za pojedine zrakoplove odnosno "obitelji" zrakoplova u smislu događanja fatalnih (smrtnih) događaja na milijun letova...

Ono što nas u ovoj priči najviše zanima jest usporedba tri obitelji, a to su:
- A318/A319/A320/A321... Oni imaju faktor od 0,1 fatalnih slučajeva na milijun letova (sveukupno 79,17 milijuna letova);
- B737-300/B737-400/B737-500... Oni imaju faktor od 0,15 fatalnih slučajeva na milijun letova (sveukupno 72,22 milijuna letova)
- B737-600/B737-700/B737-800/B737-900... Oni imaju faktor od 0,08 fatalnih slučajeva na milijun letova (sveukupno 51,85 milijuna letova)

Ove sam tri obitelji izdvojio kako bi prezentirao činjenicu kako među ove tri obitelji, suštinski, ne postoji nekakva bitna razlika u sigurnosti, ali kako vidimo, nesreće se, nažalost događaju. Da, ove sam obitelji zrakoplova izdvojio jer sa njima, objektivno govoreći, najčešeće letimo i općenito, oni nose veliku većinu zrakoplovnog prometa u svijetu u smislu broja letova.

Sve u svemu, bilo novinarske, bilo "ekspertne", bilo čije priče o tome kako bi trebali izabrati ovaj ili onaj zrakoplov, samo su navijačke strasti, a bez stvarnog utemeljenja... Sve su te ptice vrlo sigurne, a čovjek mora imati stvarno gadnu nesreću po računu vjerojatnosti, a da mu se dogodi ovakvo nešto.

U svakom slučaju, sućut rodbini poginulih.

P.S. Ovo su statistike koje obuhvaćaju razdoblje do 31.12.2013. godine... Možda netko nađe i novije, a koje bi obuhvatile i prošlu, te dosadašnji dio ove godine. Zahvaljujem.
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 20:48   #23
Navodno je ovaj zrakoplov jučer imao neki kvar koji je popravljen i zrakoplov vraćen u funkciju. Cijeli dan je bio na aerodromu u Düsseldorfu.

Danas je nekoliko letova na aerodromima u Dueseldorfu i Stuttgartu otkazano jer posade nisu htjele letjeti.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:38   #24
Ovo što si naveo je sasvim izvjesno!

Naime, nesretni zrakoplov registracije D-AIPX odradio je 22.03. zadnji let od Berlina do Duesseldorfa sa polijetanjem iz Berlina u 20:57 i slijetanjem u Duesseldorf u 21:49.

Nakon toga je uslijedila totalno netipična stanka, pogotovo za low-cost kompaniju. Naime, D-AIPX je prvi i jedini let 23.03. napravio tek u 16:51 za Madrid i nazad za Duesseldorf...

Na današnji dan, trebalo je sve započeti normalno, poletio je iz Duesseldorfa u 07:01 za Barcelonu i tamo sletio u 08:57, sa samo 2 minute zakašnjenja. Nakon toga, polijeće na svoj zadnji zlosretni let iz Barcelone.

Kada sada čitam ovu tvoju vijest i kada znam da je jučer imao samo jedan let i to kasno popodne, tada se neke stvari već mogu možda i naslućivati, a što ukazuje da je tehničko osoblje oko aviona imalo prilično posla...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:50   #25
Ili je avion bio na nekoj vrsti redovitog pregleda. No izgleda da se sve dogodilo jako brzo, jer je avion jednostavno bez skretanja u 8 minuta izgubio visinu. A bio je iznad marseilea i Nice, gdje su aerodromi. Da je bio neki tehnicki kvar, avion bi se mogao spustiti cak i ako bi mu otkazala oba motora. Po najnovijim informacijama pilot nije uspio poslati nikakve pozive upomoc, a to bi moglo znacit da su svi bili u nesvjesti iz nekog razloga.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:55   #26
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ili je avion bio na nekoj vrsti redovitog pregleda. No izgleda da se sve dogodilo jako brzo, jer je avion jednostavno bez skretanja u 8 minuta izgubio visinu. A bio je iznad marseilea i Nice, gdje su aerodromi. Da je bio neki tehnicki kvar, avion bi se mogao spustiti cak i ako bi mu otkazala oba motora. Po najnovijim informacijama pilot nije uspio poslati nikakve pozive upomoc, a to bi moglo znacit da su svi bili u nesvjesti iz nekog razloga.
LH je već potvrdila da je bio neki kvar u pitanju. Ne kužim se puno u te tehničke stvari, ali kaže da je ovo bilo pokvareno: "Nose Landing Door" i da je isto i popravljeno tijekom jučerašnjeg dana.

Možda nema veze s padom, ali je svakako čudna koincidencija.

I ova priča o posadama koje danas odbijaju poletjeti je izgleda točna.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unt...a-1025378.html
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 21:58   #27
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ili je avion bio na nekoj vrsti redovitog pregleda. No izgleda da se sve dogodilo jako brzo, jer je avion jednostavno bez skretanja u 8 minuta izgubio visinu. A bio je iznad marseilea i Nice, gdje su aerodromi. Da je bio neki tehnicki kvar, avion bi se mogao spustiti cak i ako bi mu otkazala oba motora. Po najnovijim informacijama pilot nije uspio poslati nikakve pozive upomoc, a to bi moglo znacit da su svi bili u nesvjesti iz nekog razloga.
U potpunosti si u pravu za prvi navod. Službeno je potvrđeno kako je avion jučer bio na redovitom tehničkom pregledu... Osobno sam sklon tome vjerovati jer da je bio neki kvar, a da se to sada pokušava prikriti tehničkim pregledom, to bi bila takva reputacijska bruka ne samo za Germnwings, već i za cjelokupnu Lufthansu...

Drugo je, izgleda, također točno jer je francuska kontrola letenja negirala izvorne navode da je posada poslala bilo kakvu komunikaciju... Nekako stječem dojam da su prirode kvarova na ovom avionu istovjetne one zlosretnom malezijskom, samo što je ovaj imao "sreću" pasti usred Europe, a onaj malezijski je produžio za "nedođiju"... Jasno, ovo zadnje su moje špekulacije, ali djeluju mi utemeljeno...

P.S. Sada vidim i upis od goldietrickz-a... Ukoliko je tako, to je onda kvar na, hajdemo to tako reći, vratima kroz koja se izvlači i uvlači prednji stajni trap... Potencijalno nimalo bezazleno...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:06   #28
Meni nije jasno, i voljela bih kada bi netko stručniji razjasnio, kako je moguće da avion u letu iznad urbanih zona, usred hrpe drugih aviona uokolo (što se vidi na flight radar screen shotovima), nema konstantni kontakt s kontrolama leta;

Kako je moguće da ponire 7-8 minuta (navode se različite brojke u raznim člancima), intenzivno ponire po nekih 1000 m u minuti, a da pilot i kopilot ne šalju poziv u pomoć ili što već jest predviđeno u sigurnosnoj proceduri za kvarove i potencijalne nesreće?

Mogu shvatiti da onaj nesretni let iznad Atlantika iz Brazila, prije par godina, in the middle of the nowhere nije imao neko vrijeme kontakt s kontrolom leta (mada je meni i to nevjerojatno, da aviona nema sat-dva, a nitko to ne zna uz svu današnju tehnologiju?), ali ne mogu si objasniti kako je moguće da iznad urbanog europskog područja, dapače negdje gdje se spaja/preklapa/predaje kontrola leta sa Španjolske na Francusku, avion u teškim problemima i sa sumanutim poniranjem od 1000m/min - isti se nikome ne javlja i nitko od kontrole leta ne primijeti 10 minuta da ima zrakoplov bez kontakta?

Možda pišem kompletnu glupost, moguće, ali stvarno me ovo zanima.

Pokoj duši svima poginulima.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:07   #29
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ili je avion bio na nekoj vrsti redovitog pregleda. No izgleda da se sve dogodilo jako brzo, jer je avion jednostavno bez skretanja u 8 minuta izgubio visinu. A bio je iznad marseilea i Nice, gdje su aerodromi. Da je bio neki tehnicki kvar, avion bi se mogao spustiti cak i ako bi mu otkazala oba motora. Po najnovijim informacijama pilot nije uspio poslati nikakve pozive upomoc, a to bi moglo znacit da su svi bili u nesvjesti iz nekog razloga.
Meni izgleda čudno da s naglim gubitkom visine nije došlo do rasta brzine koja je ostala ista, odnosno čak je i pala.

Po mojoj laičkoj pretpostavci u priči nema Rusa, svemiraca ili nekih drugih urotnika, već čista nesreća. Piloti su imali donekle kontrolu nad avionom i da se ovo nije dogodilo u alpama već iznad mora možda bi se i izvukli, kao što je već netko naveo sličan slučaj.

Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:14   #30
Rasprave i upiti o avionskim kartama, kompanijama i putovanjima avionom (III....

Kao sto sam napisao, ako su piloti iz nekog razloga bili u nesvjesti, avion je nastavio ponirat i u jedom trenutku je doslo do udara u zemlju. Mislim da avioni imaju neku vrstu tempomata, zato je brzina bila stalna. Autopilot se zove taj tempomat.
A sto se tice onoga da je avion izgubio dodir s kontrolom leta - nazalost u 8 minuta ni kontrola ne moze nista poduzeti. A i sto bi poduzeli? Avion se poceo rusit i to je to.
Inace ako je kvar bio nezatvaranje nosnog kotaca, to i nije neki kvar, avion moze letit i ako su kotaci vani, samo je onda aerodinamika slabija.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:24   #31
A zbog cega bi pali u nesvijest? Zbog naglog poniranja?

Nekako mislim da je ljudski faktor u igri..ili serviseri bili preumorni pa napravili gresku (tko radi, taj grijesi)..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:29   #32
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
A sto se tice onoga da je avion izgubio dodir s kontrolom leta - nazalost u 8 minuta ni kontrola ne moze nista poduzeti. A i sto bi poduzeli? Avion se poceo rusit i to je to.
Inace ako je kvar bio nezatvaranje nosnog kotaca, to i nije neki kvar, avion moze letit i ako su kotaci vani, samo je onda aerodinamika slabija.
Nisam rekla da je avion izgubio kontakt s kontrolom leta; avion uopće za cijelo to vrijeme intenzivnog poniranja nije imao kontakt s kontrolom leta (naime, prema znanom iz medija. naravno), moje je pitanje kako je moguće da piloti ne pošalju neki alarm, 8 min je jako dugi period u kojem se može unutar procedure javiti ili odaslati neke signale uzbune (pretpostavljam da postoji i neki "gumb" za stiskanje za slučaj da je pilot onemogućen javiti se radiovezom).

I kako je moguće da kontrola leta ne vidi avion u poniranju punih 8 minuta iznad relativno gusto napućenog neba avionima? Pa to je vrijeme kada standardno letaju sve jutarnje linije unutar Europe, posve normalno vrijeme za napućeni promet i pretpostavljam pune smjene kontrole leta!

Ovdje video s BBC-a: http://www.bbc.com/news/world-europe-32042416

U prilogu se špekulira o "sudden catastrophic event" koji se dogodio tako brzo da piloti nisu imali vremena za mayday ...
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:30   #33
Vise mogucih razloga. Puknuto staklo, pozar u kabini, dim u kabini... Doduse, imaju i oni maske s kisikom. Mislim da ce se sve znat za koji dan, tu ne bi trebao bit problem nac crne kutije. Tamo je sve zabiljezeno. Btv, prije par godina je bila slicna nesreca u Grckoj u Ateni.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:33   #34
Pa kontrolori leta ne gledaju cijelo vrijeme sto se dogadja na velikim visinama, obicno se oni bave avionima koji su na prilazu aerodromima. Vjerojatno se i upalio neki alarm. Ali kao sto sam napisao - mogu samo sjesti i plakati.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:33   #35
Navodno su vec nasli crne kutije.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:35   #36
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Vise mogucih razloga. Puknuto staklo, pozar u kabini, dim u kabini... Doduse, imaju i oni maske s kisikom. Mislim da ce se sve znat za koji dan, tu ne bi trebao bit problem nac crne kutije. Tamo je sve zabiljezeno. Btv, prije par godina je bila slicna nesreca u Grckoj u Ateni.
Našli su kutiju jako brzo.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:36   #37
Da, sad citam da je potvrdjeno za crnu kutiju. E da, nisam dobila odgovor je li to uobicajena ruta iz Barce do Ddorfa?
Malo mi je cudna ruta, jer mi ispada okolo naokol, cini mi se kraca ako ide zapadnije od Alpa.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:41   #38
di ćeš preko Alpa nesrećo?

nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:45   #39
Vjerojatno je uobicajena ruta.
Sto se tice ruta, nije neobicno da se promijene povremeno. Recimo Zag - lon je u vecini slucajeva zag - slo - klagenfurt i onda dalje preko njemacke. No jedamput smo isli zag - rijeka - rovinj - venecija i onda preko svicarske i francuske.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 22:45   #40
Strava i užas. Baš me potreslo ovo.

I sada ti uđi u avion za par dana...
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.