Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2015., 22:16   #81
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Davno bi već neko preuzeo odgovornost, to i jest cijeli point terorista.
mossad se nikada ne ističe.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 22:51   #82
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
...
Nije mi jasno uopće kako zamišljate da se avioni inače kreću, pa nemaju oni cestu i semafore, njima su kontrolori leta stalno upaljeni semafori i navigacija, ovako skroz banalizirano i laički rečeno.
Hvala na pojašnjenju, no kako sam ja nekih godinu dana radio na poslu za regionalne centre kontrole leta u FR, znam ponešto o tome kako tamo stvari funkcioniraju. Inače, u to doba su kontrolori u FR imali, uz masne plaće, ukupno i do 60 dana efektivnog godišnjeg odmora. Posao iz snova...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 23:54   #83
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Hvala na pojašnjenju, no kako sam ja nekih godinu dana radio na poslu za regionalne centre kontrole leta u FR, znam ponešto o tome kako tamo stvari funkcioniraju. Inače, u to doba su kontrolori u FR imali, uz masne plaće, ukupno i do 60 dana efektivnog godišnjeg odmora. Posao iz snova...
nije razlicito niti kod nas... ako sam dobro zapamtio, 4 radna dana tjedno plus 2h odmora po smjeni.
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 01:34   #84
Američki mediji su upravo objavili vrlo čudnu vijest, i to ugledni The New York Times (dakle nije žuti tisak), a pronalazim istu vijest i na foxnews:

A senior military official involved in the investigation described “very smooth, very cool” conversation between the pilots during the early part of the flight from Barcelona to Düsseldorf. Then the audio indicated that one of the pilots left the cockpit and could not re-enter.

“The guy outside is knocking lightly on the door and there is no answer,” the investigator said. “And then he hits the door stronger and no answer. There is never an answer.”

He said, “You can hear he is trying to smash the door down.”


Dakle, ako je ovo zaista istina, jedan od pilota je napustio pilotsku kabinu i nakon toga više nije mogao ući nazad, odnosno pilot koji je ostao u kabini ga više nije mogao ili želio pustiti nazad.

Možda je pilotu koji je ostao sam unutra u kabini jednostavno pozlilo?

Ako se ne varam, sjećam se da sam nekada negdje pročitala, po sigurnosnim standardima su vrata pilotskih kabina unazad nekoliko godina napravljena tako da se ne mogu probiti izvana ako pilot unutar kabine ne želi otvoriti.

Sutra će oko ovoga biti sigurno više vijesti i u europskim medijima.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 07:41   #85
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Možda je pilotu koji je ostao sam unutra u kabini jednostavno pozlilo?

Ako se ne varam, sjećam se da sam nekada negdje pročitala, po sigurnosnim standardima su vrata pilotskih kabina unazad nekoliko godina napravljena tako da se ne mogu probiti izvana ako pilot unutar kabine ne želi otvoriti.
.

Ako je pilotu pozlilo avion bi ostao na auto pilotu i plovio na cruising visini do rezerve.
Ako je auto pilot bio izgasen, (sto je tesko za povjerovat na toj visini) a pilotu pozlilo, avion bi na potpuno drugi nacin gubio visinu.
Nazalost, izgleda kao suicid ako vec spekuliramo skupa sa americkim medijima.
__________________
"Brat pio kafu smene"

Zadnje uređivanje Afrodita : 26.03.2015. at 08:22.
Afrodita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:03   #86
Dobro zar nema pilotska kabina s vanjske strane sifru koju mozes upisat da udes ?
vave10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:44   #87
Quote:
NemremSeSjetit kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, sjećam se da sam nekada negdje pročitala, po sigurnosnim standardima su vrata pilotskih kabina unazad nekoliko godina napravljena tako da se ne mogu probiti izvana ako pilot unutar kabine ne želi otvoriti.
Evo jedan dosta stari tekst o tome:

http://kcubbin.tripod.com/id34.html

Zanimljivo je da spominje "two-in-the-cockpit rule" (po kome nikad ne smije samo jedan čovjek biti u kabini, tj. ak pilot/kopilot ide pišat, jedna stjuardesa za to vrijeme mora biti u kokpitu). Još zanimljivije je da kaže kako su samo neke kompanije uvele to pravilo. Očito je ostalima u histeriji koja je zavladala nakon 9/11 bilo važnije od kokpita napraviti "neprobojni bunker".

Naravno, kao što rekoh, tekst je očito star, pitanje je što se u međuvremenu događalo s prihvaćanjem tog pravila.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:56   #88
http://www.vecernji.hr/svijet/pilot-...fthanse-997042

"Samo zahvaljujući vještini pilota tragedija koja je potresla cijeli svijet nakon pada zrakoplova Germanwingsa, izbjegnuta je prije 4,5 mjeseca na letu od Bilbaoa do Münchena."
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:59   #89
Primjer kako se preveliko oslanjanje ne tehnologiju/automatizaciju moze osvetiti
http://www.vecernji.hr/svijet/pilot-...fthanse-997042

Ista prica kao i sa onim avonom Air France koji je letio na liniji izmedju Brazila i Pariza prije par godina pa je pao u ocean. Ispalo je da su senzori dojavljivali lazne podatke, a piloti su postupali u skladu s tim laznim podacima.

Mene uzasava da se sve automatizira, da se de facto onemogucava rucno upravljanje.
I ovo sa vratima da ne moze nitko uci u kabinu izvana osim upisiovanjem lozinke je isto zesca glupost. Sto ako se oba pilota onesvijeste ili ne znam sto drugo, a medju putnicima ima pilota koji zna upravljati avionom pa bi mozda on mogao spasiti situaciju?
Previse je paranoje, treba ostaviti mogucnost da se situacija u avionu moze rijesiti i "rucnim" putem. Ovako, brrr.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 26.03.2015. at 09:53.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 09:09   #90
Stavile smo istu vijest, NN.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 09:45   #91
Lolita, vidim, ja sam pisala post isto vrijeme kad si i ti, pa si ranije postala tu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:19   #92
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Mene uzasava da se sve automatizira, da se de facto onemogucava rucno upravljanje.
I ovo sa vratima da ne moze nitko uci u kabinu izvana osim upisiovanjem lozinke je isto zesca glupost. Sto ako se oba pilota onesvijeste ili ne znam sto drugo, a medju putnicima ima pilota koji zna upravljati avionom pa bi mozda on mogao spasiti situaciju?
Previse je paranoje, treba ostaviti mogucnost da se situacija u avionu moze rijesiti i "rucnim" putem. Ovako, brrr.
Svi ti postupci (automatizacija, sigurnosna vrata) i jesu uvedeni radi povećanja sigurnosti. Zato i imaš dva pilota koji imaju sigurnosne mehanizme jače od putnika (npr. kisik), netko iz kabine ne može ući cockpit (npr. teroristi) i slično. Automatizacija ispravlja greške pilota (što je češći slučaj od obrnute situacije), a piloti jesu obučeni za nepredviđene situacije (iliti, trebali bi biti).

Očekivati da je putnik / pilot u kabini te da treba maknuti sugurnosna vrata je blago rečeno neozbiljno.

Sve je to nastalo iz prakse, ne paranoje.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:33   #93
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/svijet/pilot-...fthanse-997042

"Samo zahvaljujući vještini pilota tragedija koja je potresla cijeli svijet nakon pada zrakoplova Germanwingsa, izbjegnuta je prije 4,5 mjeseca na letu od Bilbaoa do Münchena."
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Primjer kako se preveliko oslanjanje ne tehnologiju/automatizaciju moze osvetiti
http://www.vecernji.hr/svijet/pilot-...fthanse-997042
Obožavam ovo kad se ni iz bliza ne zna što se u stvari dogodilo, ali se zato novinari upinju da pronađu slučaj u kojem se moglo dogiti "to isto".

Uzgred, ako rezimiramo sve informacije koje su dostupne, do pada je dovela koincidencija najmanje triju pogrešaka/kvarova/propusta istovremeno:

- nakon postizanja maksimalne visine, riknuo je pokazivač brzine pa je avionsko računalo temeljem lažne informacije o brzini automatski pokrenulo nepotrebni postupak poniranja.

- istovremeno je pilot (ili kopilot) otišao pišat bez da je pozvao stjuardesu u kokpit.

- baš u taj čas se kopilot (ili pilot) koji je ostao u kokpitu onesvijestio (ili mu je pozlilo).

The plot thickens.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:40   #94
Totalno bizarno ovo s drugim pilotom van kokpita... A radi terorizma se i uvelo to da se vrata kokpita mogu otvoriti samo iznutra.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:43   #95
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Uzgred, ako rezimiramo sve informacije koje su dostupne, do pada je dovela koincidencija najmanje triju pogrešaka/kvarova/propusta istovremeno:
Svaka nesreća ima više uzroka. Teško se sjetiti nesreće gdje je samo jedan element zakazao. Tako je i ovdje, samo je pitanje što. Ajde što je pilot van cockpita, ali to ne bi dovelo do rušenja da je ostalo OK. Ajde da je i ovom drugom pozlilo, ali to ne bi objasnilo putanju. Jedan vani, drugi u nesvijesti / mrtav unutra, što s kontroliranim spuštanjem?!?
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:24   #96
Eto najnovijih bizarnosti glede aviona...

Francuski mediji navode da je nakon preslušavanja snimke iz crne kutije istraga o padu Airbusa krenula u potpuno drugom smjeru. Naime, odbačena je teorija o mehaničkom kvaru zrakoplova i sve snage su usmjerene prema ponašanju pilota! Najnovije vijesti govore da su se piloti uoči pada - posvađali. U jednom trenutku jedan je napustio kabinu, a drugi se zaključao u kokpitu. Snimke otkrivaju da su se vrata kabine u jednom trenutku i otvorila, ali je pilot iz kokpita ulaz blokirao sjedalicom.

A je li moguć scenario da je pilot koji je ostao u kokpitu u međuvremenu pao u nesvijest i slučajno zaključao kabinu?

- Apsolutno nemoguće! Naime, kada je pilot u nesvijesti i zaključan u kokpitu, posada može iskoristiti poseban kod za ulazak u kabinu. Međutim, ako pilot baš želi ostati zaključan, on ima kombinaciju da nadjača taj hitan kod. Ali za to mora biti potpuno pri svijesti - objasnio je Bartsch i odmah u startu srušio teoriju da je pilot pao u nesvijest.

http://www.jutarnji.hr/kopilot-je-im...inu--/1320420/

BTW, NN, a da otvorimo novu temu Zrakoplovne nesreće, te prebacimo sve ove postove tamo?
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:27   #97
slažem se s Nukijem.
BTW, sve je više spekulacija. Spekulacije vode do teorije zavjere.
Dajem novinarima još 3 dana prije nego krene ludilo.
Tyrion the Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:29   #98
Quote:
Tyrion the Lion kaže: Pogledaj post
slažem se s Nukijem.
BTW, sve je više spekulacija. Spekulacije vode do teorije zavjere.
Dajem novinarima još 3 dana prije nego krene ludilo.
Vec je krenulo
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:48   #99
Po ovome sto navodi New York Times, ispada najvjerojatnije samoubojstvo pilota/kopilota.

Zasad i jedina teorija koja se poklapa sa cinjenicama.

I nije prvi takav slucaj....
freelife is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 11:53   #100
Koliki kreten moras biti da ako vec ides sebi oduzeti zivot odvuces jos 150 ljudi sa sobom u smrt.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.