Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2015., 20:33   #1
Kako do nadoknade troškova ili kompenzacija za odgođen/otkazan let

Pošto se često pokreće priča oko nadoknade troškova ili zahtjeva za kompenzaciju uslijed otkazanog ili odgođenog leta na raznim temama bilo bi zgodno ovo sve imati na jednom mjestu. Svi koji ubuduće budu imali slične zahtjeve ovdje će moći pronaći više informacija kako pokrenuti postupak. Uslijed porasta zaštite prava potrošača i osvještenosti putnika o tome mislim da će ovih zahtjeva biti sve više a moguće da će i ova tema pomoći nekome da ostvari svoja prava.

Bilo bi lijepo da svi koji su nadoknadu ili kompenzaciju već dobili napišu ukratko:
  • s kojom kompanijom ste letjeli (ili niste letjeli),
  • koliko je kašnjenje bilo,
  • da li je za odgodu/otkazivanje leta bilo nekih okolnosti koje bi se mogle svrstati u višu silu,
  • koliko je trajao postupak nadoknade troškova ili kompenzacije,
  • i kolika je u konačnici bila odšteta.


Ukratko, ključ nadoknade troškova ili kompenzacije je u Regulativi 261/2004 koja obuhvaća prava putnika u slučajevima kada je let odgođen ili otkazan a ispunjeni su sljedeći uvjeti:
  • imate potvrđenu rezervaciju za let i pojavili ste se na vrijeme na check-inu šalteru prije nego je prošao check-in deadline (osim za unaprijed otkazane letove, tada se ne morate niti pojaviti)
  • vaš let kreće iz EU ili putuje ka aerodromu unutar EU

Prava možete iskoristiti ako je ispunjen neki od sljedećih uvjeta.
  • Uskraćen vam je ukrcaj.
  • Let je odgođen. I to:
    • za dva ili više sata za letove do 1.500 km;
    • tri sata za sve letove unutar EU preko 1.500 km i one van EU od 1.500 do 3.500 km;
    • 4 sata za sve druge letove koji ne spadaju u prve dvije kategorije.
  • Let je otkazan. Osim pod uvjetima:
    • da ste obavješteni o otkazivanju dva ili više tjedna prije leta;
    • ili ste obavješteni između dva i jednog tjedna prije leta ali vam je ponuđena alternativna ruta sa kojom nećete krenuti više od dva sata prije planiranog leta niti stići više od 4 sata nakon planiranog dolaska na destinaciju;
    • ili ste obavješteni manje od tjedan dana prije planiranog leta ali vam je ponuđena alternativna ruta sa kojom nećete krenuti više od jednog sata prije planiranog leta niti stići više od 2 sata nakon planiranog dolaska na destinaciju;
    • ili je let otkazan zbog neplaniranih okolnosti koje nisu pod kontrolom avio prijevoznika npr. sigurnosni razlozi, vremenske neprilike ili tehnički razlozi za koje nije odgovorna avio kompanija (viša sila).

Ukoliko su ispunjeni gore navedeni uvjeti imate pravo na kompenzaciju, i to:
  • RIGHT TO COMPENSATION – Pravo na kompenzaciju
    • 250€ za letove do 1.500 km;
    • 400€ za sve letove unutar EU preko 1.500 km i one van EU od 1.500 do 3.500 km;
    • 600€ za sve druge letove koji ne spadaju u prve dvije kategorije.
  • RIGHT TO REIMBURSEMENT OR RE-ROUTING – Pravo na naknadu ili preusmjeravanje
    1. ako vam nije odobren ukrcaj u avion, dobrovoljno ili ne, imate pravo na povrat novca cijele karte za dijelove koji nisu iskorišteni, kao i za iskorištene dijelove koji više ne služe svrsi zbog kašnjenja, također imate pravo i na povratak u mjesto polaska o trošku avio kompanije;
    2. preusmjeravanje do krajnje destinacije drugim letom sa sličnim uvjetima u najranijem mogućem roku;
    3. ili preusmjeravanje do krajnje destinacije drugim letom sa sličnim uvjetima u neki drugi dan ako se vi slažete s tim.
  • RIGHT TO CARE – Pravo na brigu (hrana, piće, komunikacija i smještaj)
    • Ako je vaš let odgođen na više od 2 sata imate pravo na besplatno:
      • Hranu, piće i osvježenje u proporcionalnoj količini vremenu čekanja;
      • Dva telefonska poziva, fax, sms ili email;
      • Hotelski smještaj jedno ili više noćenja (koliko je potrebno do sljedećeg leta) i transport do hotela i natrag na aerodrom (taxi).

Više o ovome kao i korak po korak upute za postupak naknade za Ryanair možete pročitati u članku ovdje.

Kompletan tekst REGULATION (EC) No 261/2004 pročitajte ovdje.

Sretno!
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 20:54   #2
Ovo je naše iskustvo. U 12. mjesecu 2014. uspješno smo dobili nadoknadu troškova od Ryanaira iako je u našem slučaju za odgodu bila kriva "viša sila" tj. opći štrajk na svim aerodromima u Belgiji gdje smo se nalazili tog dana. Naš let iz Brisela u Veneciju bio je odgođen na 24 sata zbog okolnosti koje očito nisu pod kontrolom avio kompanije. Nakon povratka predali smo zahtjev za nadoknadu troškova iako nismo imali nikakve račune sačuvane što je uvijet za zahtjev. Svejedno dobili smo odštetu u iznosu od 200€ koliko smo i tražili za taj dan u Briselu. Komunikacija u vezi s zahtjevom je išla prilično brzo, odgovor smo dobili uvijek sljedeći dan i nakon razmjenjenih 2-3 emaila novac smo dobili na račun.

Važno je napomenuti, avio kompanije će često pokušati nadoknaditi vam troškove pomoću njihovih vaučera no vi na to ne morate pristati. Ukoliko želite novac oni su vam ga dužni isplatiti. Nama su prvo poslali ček na adresu no ispostavilo se da je naplata čeka u Hrvatskoj komplicirana i jako skupa. Na naš zahtjev ček su poništili i novac uplatili direktno na račun.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 21:06   #3
cek znaci ako letim iz srbije na istok ko me jebe?
__________________
Sve informacije za put u Tajland
http://thaimer.net/
https://www.facebook.com/thaimerr
ajvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 21:15   #4
Quote:
ajvan kaže: Pogledaj post
cek znaci ako letim iz srbije na istok ko me jebe?
Nažalost tako je. Regulativa 261/2004 pokriva samo letove EU kompanija ili non EU kompanija ze letove koji polaze ili dolaze u EU. U tvom slučaju morat ćeš se pozvati na neka druga pravila, sigurno postoje neki slični propisi i u Srbiji no to nisu ovi.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 21:25   #5
Da se pridruzim novoj temi. Naime danas sam trazio odstetu od Wizzaira zbog kasnjenja prema EU destinaciji vise od 5 sati. Do sada je stigao automatski odgovor da ce razmotriti moju zalbu Javljacu ako se ista desi, bilo pozitivno bilo negativno. Detalje slucaja sam izlozio u:


Zadnje uređivanje Cohiba : 17.11.2015. at 21:37.
Cohiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 22:12   #6
Quote:
gileg kaže: Pogledaj post
Nažalost tako je. Regulativa 261/2004 pokriva samo letove EU kompanija ili non EU kompanija ze letove koji polaze ili dolaze u EU. U tvom slučaju morat ćeš se pozvati na neka druga pravila, sigurno postoje neki slični propisi i u Srbiji no to nisu ovi.
a u k ja se ponadao potencijalnom ulovu od srba/arapa

l
__________________
Sve informacije za put u Tajland
http://thaimer.net/
https://www.facebook.com/thaimerr
ajvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 23:22   #7
Quote:
Cohiba kaže: Pogledaj post
Javljacu ako se ista desi, bilo pozitivno bilo negativno.
Super. Javi obavezno, baš me zanima kako ćeš proći s Wizzom.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 23:24   #8
Quote:
ajvan kaže: Pogledaj post
a u k ja se ponadao potencijalnom ulovu od srba/arapa

l
Teško ovaj put. Ali ne brini, dočekat ćeš i ti svoj let u kašnjenju. Ovo je postalo kao lutrija.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 00:03   #9
Zapravo dosta ljudi čak i dobije, javljaju se sad tu sad tamo netko...
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 00:09   #10
mislim da je njegov upis da je postalo kao lutrija upuceno tome da ljudi jedva cekaju da se to desi da dobiju pare.
Citao sam clanke ekipe koja bi namjerno za blagdane bukirala udardne destinacije koje cesto budu overbooked i uzimala pare to u US. sad koliko je istina nemam pojma.
__________________
Sve informacije za put u Tajland
http://thaimer.net/
https://www.facebook.com/thaimerr
ajvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 00:55   #11
Quote:
ajvan kaže: Pogledaj post
mislim da je njegov upis da je postalo kao lutrija upuceno tome da ljudi jedva cekaju da se to desi da dobiju pare.
Pa da, toliko se nadaš tom otkazanom letu kao da je dobitak na loto-u. Zamisli sreće, ti na aerodromu vani vedar dan a kraj tvog leta piša cancelled ju-hu još i Diners u džepu. A nisi jedini da tako razmišljaš.

Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Zapravo dosta ljudi čak i dobije, javljaju se sad tu sad tamo netko...
Dobijaju ljudi, sve su više informirani i sve ih više to traži a propisi su jasni. Na kraju će to dovesti do toga da letovi postanu bolesno točni po svaku cijenu pa će ajvan ostati bez glavnog zgoditka.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 01:07   #12
330€ sam platio kartu i da mi netko da 400 u plusu sam
__________________
Sve informacije za put u Tajland
http://thaimer.net/
https://www.facebook.com/thaimerr
ajvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 08:22   #13
Quote:
ajvan kaže: Pogledaj post
mislim da je njegov upis da je postalo kao lutrija upuceno tome da ljudi jedva cekaju da se to desi da dobiju pare.

Citao sam clanke ekipe koja bi namjerno za blagdane bukirala udardne destinacije koje cesto budu overbooked i uzimala pare to u US. sad koliko je istina nemam pojma.

Cool!
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 08:23   #14
Quote:
gileg kaže: Pogledaj post
Pa da, toliko se nadaš tom otkazanom letu kao da je dobitak na loto-u. Zamisli sreće, ti na aerodromu vani vedar dan a kraj tvog leta piša cancelled ju-hu još i Diners u džepu. A nisi jedini da tako razmišljaš.


Dobijaju ljudi, sve su više informirani i sve ih više to traži a propisi su jasni. Na kraju će to dovesti do toga da letovi postanu bolesno točni po svaku cijenu pa će ajvan ostati bez glavnog zgoditka.



Evo, niti meni se baš nije potrefilo a naputovala sam se...
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 09:53   #15
Imate aplikaciju za mobitel koja se zove Your rights, gdje se objašnjava koja su vam prava u svim vrstama prometa, ne samo u zračnom.

Mi smo u svibnju letili OSL - MUC - TRS sa Lufthansom i avion nam je kasnio u polasku iz Osla pa smo zbog njega izgubili onaj do Trsta. Otišli smo na transferni šalter da nas bukiraju za sljedeći let. Pošto je novi let bio tek sljedeće jutro, dobili smo smještaj u hotelu 4* i vaučer za večeru. Nadoknadu nam nisu ponudili nego su nam isplatili tek kad smo tražili. Dobili smo 250 eur po osobi i to odmah na šalteru, u gotovini.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 09:58   #16
Overbooking ne spada u ovu temu, to je čist nekaj drugega. Ja sam jednom bio jako blizu, nije samo stvar u rezerviranju pravog leta, nego i dolaska na šalter check-ina u "pravom" trenutku, a to može biti tricky. Moraš doći među zadnjima, neposredno prije zatvaranja i time riskirat kašnjenje te je stoga moje mišljenje da su te priče o namjernom i ciljanom overbooking dobrim dijelom lovačke.

Ja sam, recimo, jednom u Amsterdamu bio dosta knap na checkinu za ranojutarnji "pekarski" let Austrianom za Beč (i onda dalje za ZG). Kako je Austrian u stvrai Lufthansa, tako sam upao u (za Luftu karakterističnu) gužvu na njezinom šalteru pri čemu se nije znalo tko, pije tko plaća, tko se pregurava, koga i za koji let ženske sa šaltera pozivaju itd.... U jednom su trenutku mene i frenda, nakon što su nas pitale kud letimo, pozvale u stranu. Ja sam se u stvari uplašio da smo zakasnili, da nam je checkin već zatvoren (u stvari je to i trebao biti bar 5-6 minuta prije toga). No, u stvari, ispostavilo se da se plaše overbookinga te nam nude svakom po 120€ kompenzacije (izvorno smo karte platiti po 190€) plus prijevoz do Zagreba alternativnom rutom (koja je u stvari bila puno bolja od naše). No, bio je tu i catch: Ponuda bi vrijedila samo ako bi se do kraja checkina (koji se skoro pa upravo zatvarao) pojavila još dvojica zadnjih putnika. Mi smo, naravno, pristali, s time da je deal bio da ne čekamo tu dvojicu na šalteru, jer je ukrcaj već bio počeo, nego da budemo normalno čekirani, brzo kroz security do gejta te da će nam tamo reći ukrcavamo li se definitivno i bez love (ako se ova dvojica ne pojave) ili će nas prečekirat i dati nam lovu.

Na žalost, ta se dvojica nisu pojavila i sve je propalo, morali smo letjet po izvornim kartama.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 10:15   #17
A sad ontopic:

O ovome sam već pisao na drugim temama. Iz Lisabona sam imao TAP-ov izravni let za ZG. Tog je dana TAP-ovo kabinsko osoblje imalo "tihi štrajk", tj. jako puno njih se "razboljelo". (Nešto slično je ne tako davno izvelo i osoblje CA.)

Dakle, pravog/službenog štrajka nije bilo (jer da ga je bilo, to bi bila "viša sila" i TAP ne bi bio dužan isplaćivat kompenzacije).

Letove za pojedine frekventnije destinacije (poput npr. Londona) su združivali po načelu "tri u dva", a neke druge su rješavali manjim avionima (dakle i s manje kabinskog osoblja). Uglavnom, usprkos popriličnog kaosa na displayu "Departures", do kasno na večer, jedina destinacija (zadnja rupa na svirali) za koju tog dana putnici nisu poletjeli bio je - Zagreb. Zadnji avion koji je uz višesatno kašnjenje poletio bio je Bukurešt, prije njega Beograd.

Jesu nam dijelili razne bonove (za hranu i pijaču na aerodromu), jesu nam podijelili i telekom-kartice za javne telefone, jesu nas i smjestili u hotel do jutra i do aviona s kojim smo, uz ukupno 17-satno kašnjenje ipak došli do Zagreba, ali nikakve novčane kompenzacije nisu spominjanje, tj. kad bi tko od putnika to spomenuo, lik koji je s nama komunicirao uvijek bi se izvalčio da on u stvari nije TAP-ov zaposlenik nego ga samo predstavlja, da se moramo obratiti samoj kompaniji, blablabla, ...

E, sad, ja sam nakon toga predao zahtjev u skladu s 261/2004 i to kod TAP-ovog predstavnika u ZG. Kako odgovora u roku od 6 tjedana nije bilo, obratio sam se nadležnom portugalskom uredu za regulaciju zračnog prometa, koji me je također izignorirao. Sad je stvar na sudu, za posrednike sam uzeo www.flightright.co.uk, no i to (na, pretpostavljam, portugalsom sudu) ide šmrkavo.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 12:50   #18
Avio kompanije su dužne putnika obavijestiti o njihovim pravima no obično to izbjegavaju napraviti. Kao u mnogim slučajevima, ako ne pitaš za novac ni ne dobiješ ga. U mom slučaju Ryanair nam je 3-4 dana prije leta, kada je već bilo izvjesno da će štrajka biti i da će svi letovi biti otkazani ponudio besplatnu promjenu leta ili povrat novca, tek negdje u dnu bio je i link na Regulation - EU261/2004. Kada smo stigli u Brisel dva dana prije leta za koji je već bilo sigurno da ga neće biti teta na šalteru nam je opet ponudila promjenu na dan ranije ili dan kasnije što nam nije odgovaralo no nije rekla ništa o naknadi troškova niti smještaju za taj ekstra dan, tek na naše pitanje rekla je da imamo pravo na noćenje i ostale troškove ali da nam ne može to dati odmah već da moramo doći na dan kada leta neće biti!

I tako mi budale na dan leta krenemo na aerodrom što nije bilo nimalo lako jer je štrajk bio opći, za sve vrste prijevoza uključujući i vlakove kao i gradski prijevoz (ne znam kako sindikati uspiju zaustaviti sve, kod nas to nikada ne bi prošlo), dakle do aerodroma se ne može nikako osim s taksijem. I uzmemo mi taksi, share s nekim dečkom koji je bio u istim problemima kao i mi, dođemo na aerodrom a tamo nema žive duše, pa naravno štrajk je. Navukla nas teta samo tako, da dođemo na dan leta kada neće biti nikoga. Rano ujutro smo uhvatili drugi let a u zahtjevu za odštetu sam naveo račun iz hotela od dan ranije koji nije imao veze s ovim, taksi za kojeg nisam imao račun jer nam ovaj nije niti dao i neke falši iznose za hranu i piće. Pitali su za račune, ja rekao da ih nemam i svejedno su nam dali lovu bez većih problema.

Htjedoh samo reći, trebate pitati, tražiti i čupati sve. Ako ne tražite nećete ni dobiti a avio kompanije s time i računaju pa će vas o vašim pravima obavijestiti što je tiše i neprimjetnije moguće.

U mom slučaju štrajka je bilo i to aerodromskog osoblja, dakle definitivno nije krivica Ryanaira već viša sila ali svejedno ostaje RIGHT TO CARE. Upravo Ryanair je morao nadoknaditi sve troškove u slučaju Denise McDonagh v Ryanair Ltd u kome je sud odlučio da ne postoji takva stvar kao što su “super-extraordinary circumstances“, tada je u pitanju bila erupcija vulkana Eyjafjallajökull na Islandu 2010. godine. Ryanair, kao i druge kompanije su se pozivale na extraordinary circumstances i izbjegavali bilo kakvu nadoknadu troškova koje su ljudi zaglavljeni na Islandu ili u drugim dijelovima Europe imali oko neplaniranog boravka. Međutim sud to nije prihvatio i proglasio je avio kompanije odgovornim za brigu o putnicima čak i u slučaju više sile. Dakle tada u nema kompenzacije ali ima nadoknade svih troškova.

Nvnk sretno s tužbom. Čudi me da te baš toliko ignoriraju, malo glupo s njihove strane. Čekamo rasplet.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 12:54   #19
Recimo da ovo dijelom spada u ovu temu...Kakva su vam iskustva sa reklamacijama oštećene prtljage?
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 13:03   #20
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Overbooking ne spada u ovu temu, to je čist nekaj drugega. Ja sam jednom bio jako blizu, nije samo stvar u rezerviranju pravog leta, nego i dolaska na šalter check-ina u "pravom" trenutku, a to može biti tricky. Moraš doći među zadnjima, neposredno prije zatvaranja i time riskirat kašnjenje te je stoga moje mišljenje da su te priče o namjernom i (
ne vidim problem zasto netko nebi mogo doci na aerodrom i kraj check in saltera cekat do pred sam kraj. tip koji je to pisao je radio/zivio u new yorku a imao obitelj negdje drugdje na nekoj liniji koja je uvijek puna. zaboravio ime. sad da je svaki put ubo nije sigurno, al on kaze da je cesto
__________________
Sve informacije za put u Tajland
http://thaimer.net/
https://www.facebook.com/thaimerr
ajvan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.