Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 01:41   #1
Plastika i taljenje

svi smo se našli u situaciji kada imamo nešto plastično a onda se jednog dana to strga i ne možemo se više koristiti time. omiljena posudica za salatu, plastična teglica za neki cvijet i slično.
evo mene muči problem vezan uz onu čvrstu plastiku (znam da ima podjela plastike ali se ne mogu sjetiti točno kak ide) dakle.. plastika kojom se izrađuju sokovnici, aparature, točnije, kuhalo za vodu...
može li se ikako doma, 'hand made' rastaliti plastika na fin način da se onaj sitni uski dio, raspukotina, zakrpa??
eto jednom već jesam tako nešto pokušala ali brzo kako bih rastalila plastiku tako bi se ona i ponovno osušila. ima li tko kakav trik, jel itko 'popravljao' svoje stvarčice na taj način.
iako čini mi se da se baš ovaj tip plastike i ne reciklira upravo iz tog razloga kaj se uopće nemre preraditi...
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 02:20   #2
Treba ti pištolj za ljepljenje plastikom, mirna ruka i puna strpljenja ako želiš da to izgleda donekle normalno. Kolika je pukotina?
Draiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 02:58   #3
hm. pa sad kak je kuhalo ovalno... raspukla se cijela jedna strana od dna pa do vrha posude. što misliš jel bi to išlo s ovim kak si predložio? O.o
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 03:19   #4
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
hm. pa sad kak je kuhalo ovalno... raspukla se cijela jedna strana od dna pa do vrha posude. što misliš jel bi to išlo s ovim kak si predložio? O.o
Zašto bi to uopće popravljala?

A ako baš hoćeš, teško ćeš to napravit da ne izgleda glupo, možda možeš poravnat sve poslije skalpelom, ali nije preporučljivo bojat ako se iz toga jede. Uglavnom, baci to.
Draiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:26   #5
automehanicari vare plastiku
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 10:46   #6
ah taj pištolj za plastiku vjerojatno isto puno dođe. htjela sam popraviti jer nemam para za drugo kuhalo. osim toga uvijek me zanimalo može li se plastika eto tako spajati a da to nije u tvornici.
draiman, ne kužim kakvo bojanje? pa naravno da neću bojati. a za izgled kuhala mi uopće nije stalo, samo kad bi radilo.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 11:23   #7
To je pištolj za ljepilo na eng "hot glue gun" i meni nije baš jednostavno s njime upravljati. Uvjek mi se stvaraju niti od ljepila, a ni samo ljepilo nije bog zna koliko jako(valjd jer mi je ljepilo staro 5 godina)
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 11:37   #8
ah, bezveze pitanje, znala sam. kak uopće dobiju plastiku u tekućem stanju ovi u tvornicama da mi je znat!? mah to mi isto ko da od aluminija oću doma neš napravit. niš, morete ključat temu. danas sam tužna... za kuhalom
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 13:22   #9
Postoje specijalna ljepila za plastiku koja ju rastope i spoje pukotine. Mogu biti prozirna ili bijela. To dobro funkcionira za prozore ali mislim da nije preporučljivo za jesti i piti iz toga.
mehrpreiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 16:17   #10
ah ništa.. morat ću baciti
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 12:24   #11
Plastike koje se mogu zavarivati zavaruju se posebnim pištoljem u kojem je električni grijač preko kojeg struji zrak iz kompresora. Taj vreli zrak tali plastiku i uz minimalni dodatak plastične ekektrode zavar biva kvalitetan. Po potrebi se može odbrusiti.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 18:46   #12
za kakve se slučajeve koristi takav postupak?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:56   #13
Zavarivanje plastičnih djelova u auto industriji, odnosno profesionalna uporaba. Za tvoj problem možda bi bio dovoljno dobar ovaj pištolj za plastiku sa slike gore. On se isplati kupiti jer sa njim možeš mnogo toga raditi a cijena nije velika. Ukoliko ti to ne odgovara, probat ću se raspitati gdje bi ti se to moglo dati zavariti pa ti javim.

Zadnje uređivanje zdeba : 25.10.2009. at 20:13. Reason: dopuna
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 23:01   #14
Taj pištolj je totalno sranje jer sam ga ja imao.
Popravak plastike ako je od termoplastične mase da se zavarivati posebnim fenom za zavarivanje i elektrodom koja mora biti istoga sastava. Konkretno Leister je napoznatiji fen za zavarivanje plastike, a dođe 5500KN.
Također se koristi i lemilica od 150-200W za zaglađivanje vara.

Dakle ovo možeš zavariti i lemilicom već navedene snage ili sve to odnijeti majstoru koji se bavi zavarivanjem i popravcima plastičnih branika. Pogledaj na plastici po zakonu bi trebala biti otisnuta oznaka plastike; PP, PE, PC, ABS, POM, PA6, ...
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 13:56   #15
Evo ti broj čovjeka koji servisira takve fenove za zavarivanje plastike koji ujedno prodaje i elektrode za zavarivanje, a i zavaruje polimerne materijale po potrebi. Velika Gorica, 098/221 978.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 23:56   #16
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
automehanicari vare plastiku
A, jel?
I šta seru, granulat?


Neke plastike se spajaju tako da se dijelovi, koji se spajaju, navlaže mravljom kiselinom.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 00:05   #17
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
automehanicari vare plastiku
A, jel?
I šta seru, granulat?


Neke plastike se spajaju tako da se dijelovi, koji se spajaju, navlaže mravljom kiselinom.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 01:32   #18
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A, jel?
I šta seru, granulat?
Ah taj naš jezik, stvarno je tanka linija između varenja i zavarivanja
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 01:43   #19
Thumbs up

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
htjela sam popraviti jer nemam para za drugo kuhalo.
Neke se stvari jednostavno ne isplati krpati. Koliko god je ovo SSM forum, treba gledati realno. Novo kuhalo se nađe ispod 100 kn, pa je bilo kakav popravak upitnog ishoda. Ak je baš toliko loša financijska situacija, javite se na PM, nešto ćemo rješiti...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 23:02   #20
mene zanima kako je moguće pretopiti platiku u neki oblik,
m
treba mi poklopac za stakleni stol, rupa je promjera fi50mm (rupa za suncombran ) i orginal platični poklopac je otišao od zime i vjetra, a sada je tamo rupa.
probao sam taliti komad od plastične vješalice ali nakon što mi se ohladi u kalupu puca jako je tvrdo.. (topio sa brenerom ) probao sam i mješati tu plasiku sa patronama za vruče ljepljenje plastičnim pištoljem ali opet ništa nije ista temp. tališta dok jedno topim drugo mi se hladi..
da li netko ima iskustva da to podjeli samnom.
hvala
fifi30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.