Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2003., 18:50   #1
Country (rasprava)

Uvijek sam bio ljubitelj malo "žešće" glazbe i nisam baš ni volio ni slušao country glazbu.
Ali, još prije četvrt stoljeća primjetio sam da mi se "Me and Bobby McGee" puno više sviđa u izvedbi Krisa Kristoffersona nego u izvedbi Janis Joplin. Slušao sam nešto u to doba i Emmylou Haris. Čuo sam (i skinuo s Mreže) u međuvremenu još više od nekoliko country izvedbi te pjesme. Čudo jedno koliko ih ima. I svaka mi se više svidjela od one koju sam prvu čuo (J.J.). To je definitivno country pjesma i treba je tako izvoditi.
Tragajući tako po Mreži skinuo sam i još neke country pjesme. Na svoje zaprepaštenje shvatio sam da mi se neke baš sviđaju.

Zato bih zamolio cijenjene forumaše koji se razumiju u tu vrstu glazbe da mi preporuče neke (i starije ali naročito novije) izvođače koji bi mi se mogli svidjeti. Može i pojedine pjesme tih izvođača. Nemojte navoditi neke nepoznate, opskurne izvođače kako bi ispali pametni. Nemojte ni da budu previše ljigave - imajte na umu da sam ja rocker po uhu i u duši.

Unaprijed zahvaljujem.
BHD

Link na playliste
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 20:33   #2
Ah, white man's soul music..... Nazalost, malo je novijih country izvodjaca koje bih ti preporucio. Recimo Dwight Yoakam. Probaj albume This Time i If There was a Way i kompilaciju ranijih radova Just Lookin' for a Hit. Tu je jos i jedan dobar album Mavericksa -- What a Crying Shame. Na svu srecu, uvijek se mozemo vratiti u rane 70-te kad je Wille Nelson otisao iz Nashwillea u Austin i nastanak tzv. outlaw countryja koji bi se tebi mogao jako svidjeti sudeci po onome sto si rekao. Od kuda poceti? No brainer je Willie Nelson. Ima on tonu dobrih albuma, pa je mozda dobro poceti od ove nove kompilacije Essential Willie Nelson. Zatim Waylon Jennings. Na zalost, njegova najbolja kompilacija je out of print, ali covjek je umro prije par godina, pa su njegovi najbolji albumi reizdani -- Honky Tonk Heroes, Ramblin' Man, This Time. Zatim Tom T. Hall (Greatest Hits Vol. I and II na jednom CD-u), Billy Joe Shaver (album Old Five and Dimers Like Me), naravno Kris Kristofferson (prva tri albuma su remek-djela; pogledaj naslove na AllMusic). Ne treba zaboraviti ni Johnny Casha. Faca. Uz rane country-rockere glavni utjecaj na outlaw ekipu. Puno dobrih kompilacija -- Essential Johnny Cash, The Sun Singles...
Spomenuo si i Emmylou Harris. Njeni rani albumi su odlicni: Elite Hotel, Luxury Liner, i posebno Pieces of the Sky. Dolly Parton je bila fenomenalna u to doba (Essential Dolly Parton Vol. I and II za pocetak).
Tu je i cijela country-rock povijest of Gram Parsonsa (dva njegova solo albuma GP i Grevious Angel su na jednom disku) i jos prije njegov band Flying Burrito Brothers (sve sto ti treba od njih je na 2CD kompilaciji Anthology) i ploca Byrdsa Sweetheart of the Rodeo, pa cak i prva tri albuma Eaglesa (posebno Desperado), pa sve do, recimo, Jayhawksa i Uncle Tupelo.
Za kraj par kantautora koji su se pojavili krajem 60-ih/pocetkom 70-ih. Neka vrst hippie lutalica koji su voljeli i Dylana, ali jos vise country i koji su bitno utjecali na ove outlawe -- Townes Van Zandt (svaki njegov album je dobar, a moji su omiljeni Our Mother the Mountain, Delta Momma Blues i Flying Shoes) i Guy Clark (Old #1 je klasik).
__________________
teenage dreams/so hard to beat...
zhabotinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 20:39   #3
zhabotinsky,
stvarno sam ti zahvalan za ovoliki trud. izbjegavam ovaj emoticon i mislim da sam ga upotrijebio svega... možda nijednom, jednom ili dvaput, ali evo ih:

cyberly yours Black Hawk Down
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 20:39   #4
poslušaj i

Merle Haggard
Slaid Cleaves
The Waco Brothers
The Handsome Family
trucidare is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 06:13   #5
mojo nixon
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 08:40   #6
Ja bih ti od Johnny Casha preporucio recimo "At Folsom Prison and San Quentin", dva live albuma koja su izdana na jednom CD-u ili "American III:Solitary Man" gdje on svira obrade U2, Nick Cavea, Tom Pettya.... On ima strasno puno dobrih albuma.

Onda recimo kompilaciju Hanka Williamsa (ne mijesati s Hankom Williamsom III, njegovim unukom koji takodjer svira country) "The Ultimate Collection". Njega se smatra utemeljiteljem moderne country glazbe.

Od zenskih izvodjaca preporucio bi ti Emmylou Harris i njen album "Roses In The Snow"

Od modernijih country igraca, mozda bi ti se dopao Lyle Lovett i album "The Road To Ensenada".

Ne bi trebao zaobici ni Merle Haggarda (koji je izjavio da se odlucio baviti ozbiljno glazbom nakon sto je vidio Johnny Casha na onom koncertu u zatvoru San Quentin) koji isto ima hrpetinu dobrih albuma. Probaj s albumom "1996".

Ima toga...
__________________
Tango Javorka
Mikilegendo!care! is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 10:23   #7
Volis "zesci" zvuk, a svidja ti se i country, onda je pravo resenje za tebe - alternative country-rock ! A tu moze svasta da se ugura: Wilco, Whiskeytown (a i Ryan Adams solo), Victoria Williams itd.
Meni je od Emmylou Harris najbolji album "Wrecking Ball". E da, i Steve Earle je super, narocito "Train a Comin' " na kome cak ima i country-rock obrada pesme "Rivers of Babylon"
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 21:48   #8
johnny cash kako pjeva the mercy seat mmmmmmm...

emmylou nije dobra samo na starim albumima. red dirt girl je fenomenalan album. na toj turneji sam je i gledala, bila je odlicna.

dakako izdvojiti (poceti od) parsonsa!!!

p.s. zhabotinsky rocks
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 00:30   #9
Prijavljujem se tek da ne bi pomislili da ne pratim što pišete. I 'žuljam' pomalo. Počeo sam sa Willie Nelsonom (od onih koje nisam prije nimalo pratio). Prerano je da dajem ikakve komentare. Zahvaljujem svima koji su ovdje postali.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 02:04   #10
Imam nešto od Nelsona i dobro je.
Ipak mi country nije opsesija, iako volim poslušati najrazličitiju glazbu.

J.J. Cale mi je .

Ali to nije country, iako ima njegovih elemenata.
__________________
x
Call me The Breeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 03:20   #11
E, sad ide deo gde ulazim ja i toplo preporučujem Uncle Tupelo, naročito prvi i poslednji album - No Depression (po kom ljudi zovu čitav muzički "žanr") i Anodyne. Prvi je najvećim delom visokokalorična rokačina izuzetno dirljivog melodijskog zamaha, a poslednji jedan od najlepših, pa, poslednjih albuma ikad.
Žlzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 06:35   #12
kan-tri

katriju se moze prici s vise strana i slusat ga u vise poza. os odnaprijeda os s madjarske (meksicke) strane ?
ja uvijek imam problema s kategorizacijom oko countrya jer se malo maknes i vec si u rockabiliju, bluegrassu ili folku
zhabotinski je naveo nekoliko stvarno kljucnih izvodjaca - podvlacim townes van zandta, do kojih ces doci s bilo koje strane da krenes. osim onoga sto je on nabrojao (a preporucujem sve osim lyle lovetta kog ne volim)

george jones
flatlanders (kao joe ely, butch hancock solo, gilmorea ne volim)
jerry jeff walker - mr bojangles
buddy miller
lucinda williams
jesse winchester
steve earle


od novijih
wayne hancock (najblizi iskonskom hank williamsu)
kasey chambers (australka)
gillian welch
i posebno draga laura cantrell (oba albuma su sjajna)
br5-49 (sjajan prvi i ok ostali albumi)
freakwater (iako je to vise alt.c)


ako hoces malo bluegrassa
Ralph Stanley - saturday night, sunday morning (london calling - countrija i bluegrasa)

stvarno sam svega nadrobio ovdje
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2003., 14:08   #13
demented are go
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2003., 19:21   #14
Tekst koji izvodi Dolly Parton (nije kao u originalnoj izvedbi Animalsa)

Kuća izlazećeg sunca

Dolje u New Orleansu je jedna kuća
Dolje u Vieux Carr'eu
Kuću zovu "Izlazeće sunce"
i tamo se za novac prodaje ljubav

Moj otac, on je bio kockar
Majka je umrla dok sam bila mlada
I od tada sam morala raditi
da bih ugodila muškarcima
u kući Izlazećeg sunca

Dolje u New Orleansu je kuća
zovu je "Izlazeće sunce"
upropastila je mnoge dobre djevojke
O, Bože, Ti znaš da sam i ja jedna od njih ...

Zato, majke, idite i recite svim svojim kćerima
da ne urade ono što sam ja uradila -
živjela zdvojna u grijehu i sramoti
u kući Izlazećeg sunca

Dolje u New Orleansu je kuća
zovu je "Izlazeće sunce"
upropastila je mnoge dobre djevojke
O, Bože, Ti znaš da sam i ja jedna od njih

preveo BHD 2003.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 00:51   #15
Quote:
zhabotinsky kaže:
Ah, white man's soul music..... Nazalost, malo je novijih country izvodjaca koje bih ti preporucio.
Evo ja da preporucim neke. Nancy Apple iz Memphisa je upravo objavila jedan jako zanimljiv country album koji fino mirise na memphisku scenu, fino muziciranje i fine pjesme (tek jedna ili 2 nije bas morala da se nadje na albumu). Na albumu gostuje Sid Selvidge ciji bih novi album isto preporucio. Od ovih novih nije losa ni Laura Cantrell. A moj omiljeni country band su Cowboy Nation - legendarne brace Kinman koje znamo iz Dilsa i Rank And File. Usput, prva dva albuma Rank and File nedavno su reizdata na jednom disku.

Quote:
Zatim Tom T. Hall (Greatest Hits Vol. I and II na jednom CD-u),
A kao stivo njegovu knjigu The Acts of Life iliti Zivotne pojave (biblioteka Hit) mozes pronaci i dan danas po rasprodajama u raznim knjizarama u Cro i sire. On je jedan od mojih omiljenih pisaca.

Quote:
Spomenuo si i Emmylou Harris. Njeni rani albumi su odlicni: Elite Hotel, Luxury Liner, i posebno Pieces of the Sky.
Zanimljivo slusanje je i njen prvi album Gliding Bird iz 1970 koji je snimila prije nego sto se upoznala sa Parsonsom.


O svemu tome sam ja davno zborio na:
http://www.math.lsu.edu/%7Ezabic/lig...e/20020511.htm
zabic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 00:59   #16
zaboravio sam reci da sam ja sam kupio barem 5 primjeraka te Hallove knjige. Dva za sebe, a tri poklonio prijateljima.
zabic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 14:01   #17
Ha! Dolly Parton pjeva na 'rvackom.
__________________
Boli, a? Mora da boli.
Bacterion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 15:26   #18
eto bas slusam emmylou Cowgirl's Prayer (odlican album), nedavno sam cuo Red Dirt Girl koji je glazbeni blizanac Wreckin' Ball albumu, sto je manje puristicki country ali svakako odlicno izdanje emmylou.
 
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 14:29   #19
Gore ima prilicno zanimljivih country izvodjaca. Da dodam Lucinda Williams, Tom Waits,..
JJCale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2003., 14:39   #20
Quote:
JJCale kaže:
Tom Waits,..
E bas si nasao kauboja!
zabic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.