Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2012., 17:05   #41
naime i ayurvedski lijek je lijek. To sto je u prahu, a ne kapsuli (iako za moderno trziste cesto i u kapsule guraju sto tardicionalno nije preporuceno), sto se iz prakticnih razloga deklarira kao dodatak prehrani i sto je biljni (kao da gomila alopatskih lijekova nije biljnog porjekla) ne mjenja stvari.

Vrlo je malo lijekova koji nemaju potencijalne nuspojave, osim ako nemaju niti "pojave", a covjek je malo kompleksniji sistem od jednog simptoma, posebno u ayurvedskoj medicini koja je nesto manje simtomatska (odnosno vise paznje obraca na odnos odredjenog simptoma sa svim ostalim karakteristikama).

Reci to ti je lijek za to i gurat svima od reda je kao dati svima aparat za automatsko povecavanje glasnoce na televiziji i reci svima da je to dobro i da ce bolje cut. Nece. nekima treba pojacat, nekima treba smanjit, nekad je na TV-u nesto bucnije, nekad tise, nekad gledas po noci kada se jace cuje, nekad usred bucne okoline, nekad ti ukucani spavaju... STo treba raditi sa jednim parametrom u nekom sistemu (pa tako i ljudskom) ovisi i o pocetnom stanju samog tog parametra, ali i o svim ostalima sa kojima se nalazi u suodnosu.

Isto tako ashwaganda nije lijek za ..ne znam... nesanicu i nervozu sama po sebi. To je preparat koji utice na neke stvari u organizmu i koji u tom smislu moze pomoc kod nekih uzroka navedenih problema kod odredjenih tipova ljudi, ako ne postoje kontraindikacije, u kombinaciji sa drugim stvarima koje ce uticati na neke druge parametre (poput probave za koju rekosmo ashwaganda nije najlaksa) i tako dalje.

Uzimanje lijekova na slijepo nikad nije najidealnije, radilo se o ashwagandi ili antibiotiku

Sto je najbolje ciljano trziste za takve preparate je cesto upravo ono koje negativno gleda na farmaciju, a kupuje za njih dizajniranu pricu i marketing nerjetko od istih izvora, odnosno distributera, koje ionako zanima prodaja i malo toga drugog.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 02.08.2012. at 17:12.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 20:48   #42
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
I meni se u početku jače spavalo. Slobodno uzmeš još jednu prije spavanja kako bi održavala potrebnu dnevnu dozu. Ta pospanost bi trebala nestati s vremenim (moraš se malo naviknut). Probaj jednu ujutro na prazni želudac, a drugu prije spavanja. Ako će ti se nakon tjedan dana i dalje jako spavat, probaj uzimat samo prije spavanja (1-2 kapsule). Čitao sam malo po stranim forumima i upravo je ovo preporuka za one kojima se jako spava. Siguran sam da će ta pospanost nestati. Evo ja već mjesecima ne pijem kavu (prije sam pio ili kavu, ili puno zelenog čaja, kapsule guarane ili red bull/burn). Sad niš od toga ne pijem jer mi ne treba. Cijeli dan sam normalne volje (optimističan), nisam više eksplozivan i živčan ko prije (primjetili prijatelji i obitelj), aktivniji sam i iste sam volje cijeli dan. Ja sam malo smanjio dozu.... Uzimam jednu do dvije dnevno. Trenutno mi više ne treba. Slušam organizam i ovisno kako mi je dan tako si doziram.. Nekad je sve OK, pa uzmem samo prije spavanja. Nekad uzme dvije odjednom (ako je neka kriza). Nekad napravim pauzu (od tjedan dana). Probaj, ekperimentiraj i uzimaj kako tebi najbolje odgovara.
Hvala puno na odgovoru. I sama sam na takav način razmišljala, pa sam jučer navečer ipak uzela drugu caps. prije spavanja. Moram priznati da sam se ipak budila u 4.15 ujutro (nisam imala noć u komadu), ali sam brzo usnila.
Imaš dobar pristup, jer treba u ubzir uzeti fazu prilagodbe, kao prilagodbu svakom ponaosob. Nadam se, od srca, da će kod mene isto funkcionirati, kao kod tebe. Još jednom hvala ti na tvojim postovima-iskustvima, iz prve ruke, ja sam se našla. Već duže vrijeme istražujem ovu tematiku. Mislila sam početi sa rhodiolom, ali evo, nakon tvog posta, uzela sam ashwagandu, pa ću vidjeti.

Također, za razumijevanje preporučujem 2 knjige, ako nisi čitao, mene su dojmile:
1. Potrošeni, dr. Frank Lipman i
2. Clean - program za detoksikaciju, dr. Alejandro Junger
Knjige se mogu dići u knjižnici, ako ste iz Zg.

Lijep pozdrav!
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 12:01   #43
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
...Mislila sam početi sa rhodiolom, ali evo, nakon tvog posta, uzela sam ashwagandu...
Ja sam trenutno na Rhodioli i Ashwagandhi. Mislim da je ovo savršena kombinacija (barem meni). U svojem prvom postu sam naveo jako negativna iskustva sa Rhodiolom (pojačana anksioznost, lupanje srca, nesanica). U više navrata sam pokušavao s Rhodiolom, ali nikako nije bilo dobro. Sve do prije 2 tjedna

Čitao sam iskustva ljudi sa Rhodiolom i uglavnom su pozitivna (manje anksioznosti, više energije, budnost, koncentracija, pozitivno razmišljanje). Smanjuje hormnon stresa i pojačava lučenje serotonina (hormona sreće). Glavni problem je u doziranju i tu treba jako pazit jer kod rhodiole vrijedi - manje je više. Nabavio sam preko ebaya NOW foods, Rhodiola 500 mg (3% rosavin). Piše da se pije do dvije kapsule dnevno što iznosi 1000 mg (!!) Ovo je bolesno puno i pronašao sam puno komentara na netu gdje navode da ovo izaziva totalno suprotni efekt od željenog. Prvo sam uzimao 500 mg, nakon par dana koma, sve krenulo na gore pa sam odustao, ali i dalje me nešto vuklo da probam opet (pošto sam jako puno čitao o pozitivnim svojstvima ove biljke). Ona sam podijelio sadržaj kapsule i uzimao 250 mg. Bilo je bolje, ali samo par dana.

Onda sam pronašao ovo: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=UGAxiR8jX6g

Recommended dosage for Rhodiola:
100-170 mg./day for 3,6% rosavin extract
180-300 mg./day 2% rosavin extract
360-600 mg./day 1% rosavin extract

S obzirom da moje kapsule sadrže 3% rosavina, kapsulu sam počeo dijelit na 3 djela (što je super, jer mi doza od 60 tableta traje 180 dana) tako da već dva tjedan uzimam cca 166 mg dnevno (samo ujutro). Ashvagandhu uzimam kasnije, oko 5 sati ili prije spavanja. Rhodiola u ovoj malo dozi nevjerojatno dobro djeluje na organizam. Totalno me podigne, ali ne kao kofein. Nema te euforije, već samo mirnoća, sigurnost, fokus, budnost. Tam nedje oko 4 sata osjetim lagano popuštanje i zna mi se tu i tamo javit ta moja anksioznost, ali lagana. Onda uzme ashwagandhu i sve dođe na svoje. Navodno se ashwagandha i rhodiola super slažu u kombinaciji, al mislim da je bolje uzimat odvojeno, a ne jednu odma iza druge. Evo za primjer... Jučer ujutro popio rhodiolu, oko 5 ashwagandhu, i još oko 23:00 ashwagandhu (htio sam se dobro naspavat). Probudim se danas, na prazni želudac rhodiolu i sve je super na poslu Nisam euforićan, ali definitivno sam u boljem raspoloženju i nema toga što mi na poslu predstavlja problem. Imam posla više nego ikad, al sve rješavam bez problema, bez opterećenja ili straha da neću uspjet. Uzimat ću rhodiolu 3 tjedna, a onda pazuza od tjedan dana. Tako je navodno najbolje i ne može se desit da se organizam navikne (tj. prestane reagirat)

Rhodiolu vrijedi probati, stvarno je super. Ashwagandha lagano omami. Rhodiola sasvim suprotno, ali napominjem da se nesmije pretjerivat sa dozom. Mislim da su ove biljke odlična kombinacija. Kod rhodiola treba pazit, nije za svakoga. Kod bipolarnih osoba navodno može izazvat maniju, valjda zbog toga što se serotonin jače luči. Al čitao sam na stranim forumimam iskustva ljudi koji su bipolarni, ali je ipak uzimaju (manja doza) i nemaju problema.

Zadnje uređivanje bigfear : 03.08.2012. at 12:08.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 21:47   #44
Daješ doista korisne informacije, naročito što se tiče gramaže unosa, jer većinom ljudi odustanu (bar ja) misleći da za njih predviđena opcija ne radi ili radi pogrešno, a stvar je u količini. Zato vrijedi isprobati.
Sa pojmom adoptogeni (u koje spadaju rhodiola, ashwaganda i dr.), sam se susrela u knjizi "Potrošeni". Adaptogeni u osnovi pomažu tijelu da se prilagodi na stres i odupre umoru i poznate su već tisućama godina. U ovoj knjizi je opisano stanje "potrošenosti", odnosno pacijenti koji pate od nesanice, potištenosti, napadaja panike, probavnih tegoba, alergija, umora, bolova u mišićima i zglobobvima, češće se razboljevaju i teže oporavljaju, a nalazi su uredni.

Ovdje je ponuđeno na pristupačan i kogički način rješenje u vidu 6-tjednog programa, koji otklanja postojeće tegobe, u vidu recepata za ukusna jela, vježbi joge, naputke za kvalitetniji san, te plan uzimanja dodataka prehrani u koje su uključeni i adaptogeni.
Jako jednostavni pristup, jer se dobiva cjelovitija slika problema koje je dr. Lipman osjetio i sam kao pacijent.

Ovdje igra ulogu rad nadbubrežnih žlijezda, koji se ispoljava kroz potrošenost tijela kao posljedicu, u vidu opisivanja samog sindroma i plana njegova liječenja.


Eto, mene je prosvijetlila, a dopunila i dr. knjiga "Clean" koju sam navela u popisu.


Bigfear da li radiš jogu ili meditaciju?

Zadnje uređivanje Monoke : 03.08.2012. at 22:03.
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 02:57   #45
molim gdje se to može nabaviti u hr? hvala!
Lilly blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 09:55   #46
Quote:
Lilly blue kaže: Pogledaj post
molim gdje se to može nabaviti u hr? hvala!
Pojma nemam, googlaj malo. probaj na njuskalo, sjecam se da je tam bilo i rhodiole i ashwagandhe ali je duplo skuplje nego na ebayu (ashwagandhu kupuju za 20, prodaju za 80).
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 10:16   #47
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
Bigfear da li radiš jogu ili meditaciju?
Ne radim ni jogu niti meditiram, ali vjezbam i trcim. Nekad se opustim uz neku laganu new age glazbu, al po prirodi sam nemirnog uma pa mislim da meditacija nebi isla

Da, dobro si napisala, adaptogeni su cudo.
Znam samo da su meni jako pomogli i totalno normalizirali zivot. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da takve biljke postoje. Meni je to rutina kao nekome kava. Umjesto jutarnje kave ja pijem rhodiolu, umjesto popodnevne ashwagandhu. I ne ocekujte cudo preko noci, treba malo vremena da organizam 'upije' dovoljno aktivnih sastojaka (rhodiola cca 5 dana), al kod aswagandhe je ucinak gotovo trenutan (smanji anksioznost, nervozu, paniku, nesanicu).

Zadnje uređivanje bigfear : 05.08.2012. at 10:38.
bigfear is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 16:14   #48
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Pojma nemam, googlaj malo. probaj na njuskalo, sjecam se da je tam bilo i rhodiole i ashwagandhe ali je duplo skuplje nego na ebayu (ashwagandhu kupuju za 20, prodaju za 80).
ne bi htjela kupovati nešto neprovjereno...
probat ću preko e-bay
Lilly blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 18:29   #49
Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Ne radim ni jogu niti meditiram, ali vjezbam i trcim. Nekad se opustim uz neku laganu new age glazbu, al po prirodi sam nemirnog uma pa mislim da meditacija nebi isla
Meni jako paše, kao i meditacija na dah, ali najvažnije je redovitost.



Quote:
bigfear kaže: Pogledaj post
Da, dobro si napisala, adaptogeni su cudo.
Znam samo da su meni jako pomogli i totalno normalizirali zivot. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da takve biljke postoje. Meni je to rutina kao nekome kava. Umjesto jutarnje kave ja pijem rhodiolu, umjesto popodnevne ashwagandhu. I ne ocekujte cudo preko noci, treba malo vremena da organizam 'upije' dovoljno aktivnih sastojaka (rhodiola cca 5 dana), al kod aswagandhe je ucinak gotovo trenutan (smanji anksioznost, nervozu, paniku, nesanicu).

“Sve adaptogene možete uzimati zasebno. Ako želite izabrati samo
jedan, preporučio bih rhodiolu. Međutim, ustanovio sam da
adaptogeni najbolje djeluju ako se uzimaju zajedno. Adaptogene formule
iznimno su djelotvorne. Izaberite onu koja sadrži najmanje tri spomenute
biljke, i svakako rhodiolu.”...iz knjige Potrošeni dr.Lipman

Više o spomenutim kombinacijama adaptogena na: www.spentmd.com

Ne znam da li od Himalaya ima rhodiola, kod nas ima kupiti pod imenom rhodiolin.


Zadnje uređivanje Monoke : 05.08.2012. at 19:07.
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 11:44   #50
Više od mjesec dana uzimam dnevno jednu tabletu Ashwagandhe, ne spava mi se, podiže energiju, no malo teže pada na želudac (pomognem si tako da popijem malo razmućenog đumbira).

Uzmem li dvije ne mogu zaspati ...

Uz to pijem i jednom dnevno brahmi. Takva kombinacija pokazala mi se izvrsnom .

Sve sam navedeno kupila kod nas, dostavljeno mi je na kućnu adresu a cijena je, za 90 tableta 200 kn, što je i više nego pristojno.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 22:25   #51
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Više od mjesec dana uzimam dnevno jednu tabletu Ashwagandhe, ne spava mi se, podiže energiju, no malo teže pada na želudac (pomognem si tako da popijem malo razmućenog đumbira).

Uzmem li dvije ne mogu zaspati ...

Uz to pijem i jednom dnevno brahmi. Takva kombinacija pokazala mi se izvrsnom .

Sve sam navedeno kupila kod nas, dostavljeno mi je na kućnu adresu a cijena je, za 90 tableta 200 kn, što je i više nego pristojno.
ja patim od nesanice i zato sam i naručila. auuuuuuuuuu
Lilly blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 09:51   #52
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Više od mjesec dana uzimam dnevno jednu tabletu Ashwagandhe, ne spava mi se, podiže energiju, no malo teže pada na želudac (pomognem si tako da popijem malo razmućenog đumbira).

Uzmem li dvije ne mogu zaspati ...
A meni se spava tijekom dana, a i po noći se budim. Jučer nisam uzela cijeli dan i spavala sam noć u kompletu. U koje doba dana uzimaš jednu caps.?
Ja sam čak mislila uzimati svaki 2-gi dan.

Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Uz to pijem i jednom dnevno brahmi. Takva kombinacija pokazala mi se izvrsnom .
Brahmi je balans ashwagandi ili ?!?

Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Sve sam navedeno kupila kod nas, dostavljeno mi je na kućnu adresu a cijena je, za 90 tableta 200 kn, što je i više nego pristojno.
Ja isto ali 3x60 caps. ashwagande za 200kn i to na adresu
Monoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 09:57   #53
evo pridruzujem se klubu,i ja sam narucila, esad koliko sam citala,kaze da je najbolje da se uzima nakon jela sa milijekom?
nimfa79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 13:23   #54
Brahmi pijem umjesto ginka, kojeg sam prije pila i pokazao mi se izvrstan. Čak sam i smršavila 2,3 kg od kada ga uzimam a nikada nisam jela više.

Brahmi popijem ujutro poslije prvog jela, ashwagandu negdje do 14 h, poslije me diže tj. ne mogu zaspati. No, ja sam takav tip ne pijem niti kavu poslije 14 h.

Sve su te kombinacije i količine individualne, nekoga smiruje i spava mu se, nekoga ne. Naravno da bi bilo najbolje individualno savjetovanje no eto ja volim eksperimentirati sama a i dobro se poznajem te mogu pratiti efekte...

Nesanicu od koje sam godinama patila riješila sam dugoročno matičnjakom i radom na sebi.

E sad me zanima da li je netko pio šatavari?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 19:59   #55
Meni kapsule nisu pomogle, ama bas ni malo! :S
__________________
..sanjam davno sanjano sto mi nije sudjeno!
TheLudaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 21:19   #56
meni nije jasno kako ekipa zna što kupuje u tim kapsulama?

Kak autor teme zna da u kapsulama nema...recimo ... ascitaloprama?
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:17   #57
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Sve su te kombinacije i količine individualne, nekoga smiruje i spava mu se, nekoga ne. Naravno da bi bilo najbolje individualno savjetovanje no eto ja volim eksperimentirati sama a i dobro se poznajem te mogu pratiti efekte...
ne najbolje nego jedino sto ima smisla ako se osoba prije uzimanja ne misli ozbiljnije pozabaviti ayurvedom


pa zar ne vidite kolke su to marketinske navlakuse? Pogledajte samo zadnjih nekoliko godina, svakih par mjeseci izadje neki "fenomenalni novi prirodni lijek", svi se raspomame i onda nestane. Sjetite se recimo Noni soka, pa recimo prije ashvagande ovdje se samo o neemu pricalo (a on cak i osta nezgodne nuspojave moze imat, sto naravno nigdje nitko ne govori), pa ashvaganda, sad ce shatavari (ok, to je vjerojatno najbenignije od svega i vjerojatno zaista vecina moze slobodno)...

Nema to veze sa stvarnim kvalitetama. Te biljke i preparati postoje i koriste se ogroman broj godina ali uz pravu gomilu drugih u okviru odredjenog tradicionalnog medicinskog susava, a za potrebe trzista se povremeno nesto izvuce, prenapuse i izreklamira, par mjeseci se svi raspomame, onda dodje nesto novo. To je bacanje para i naivno padanje na navlakuse

Otprilike kao da dodjes negdje u africko pleme koje se nikad nije susrelo sa medicinom, imas u djepu paketic nekog antibiotika i pocnes im ga prodavat kao lijek za sve svaku put kad neko kihne. Antibiotik svakako jest jedna od korisnijih stvari u medicini, ali se ne daje odokativno, a isto je i sa ayu lijekovima.

Al sta sad, nisu marketinski strucnjaci blesavi, znaju sta ce ljude navuc, na koje zelje i potrebe igrat, badava se bost sa vjetrenjacama
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 14:41   #58
Ayurvedsko savjetovanje u Rijeci?

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
de, pa nije neki problem niti otic na konzultacije (bar ako si u Zg ili Ri). Osim mozda financijski

al i tu ti mogu nes dogovoriti u Ri (iako nije dr lik je kvalitetan i sto se tice prehrane i ovakvih stvari te masaza dobit ces vjerojatno bolje nego u Zg di puno manje vremena potrose na klijenta) kod poznatih, u Zg (imas barem dva Ayu lijecnika) ne znam nikog osobno

Barem jednom otic na konzultaciju da se naprave testiranja, porazgovara o prehrani i ostalom je uvijek zgodno
@Beljki, molim te, GDJE se to u Rijeci može otići na konzultacije, savjetovanje?
Ja ništa nisam mogla naći.
Sigurno zanima i druge, ali ako ne možeš tu, napiši mi u PP.
Hvala
adri k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 22:58   #59
napisem na pp jer tamo radi samo povremeno, a ja ne znam tocno kad pa ces lakse direktno dogovorit.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 13:17   #60
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ne najbolje nego jedino sto ima smisla ako se osoba prije uzimanja ne misli ozbiljnije pozabaviti ayurvedom


pa zar ne vidite kolke su to marketinske navlakuse? Pogledajte samo zadnjih nekoliko godina, svakih par mjeseci izadje neki "fenomenalni novi prirodni lijek", svi se raspomame i onda nestane. Sjetite se recimo Noni soka, pa recimo prije ashvagande ovdje se samo o neemu pricalo (a on cak i osta nezgodne nuspojave moze imat, sto naravno nigdje nitko ne govori), pa ashvaganda, sad ce shatavari (ok, to je vjerojatno najbenignije od svega i vjerojatno zaista vecina moze slobodno)...

Nema to veze sa stvarnim kvalitetama. Te biljke i preparati postoje i koriste se ogroman broj godina ali uz pravu gomilu drugih u okviru odredjenog tradicionalnog medicinskog susava, a za potrebe trzista se povremeno nesto izvuce, prenapuse i izreklamira, par mjeseci se svi raspomame, onda dodje nesto novo. To je bacanje para i naivno padanje na navlakuse

Otprilike kao da dodjes negdje u africko pleme koje se nikad nije susrelo sa medicinom, imas u djepu paketic nekog antibiotika i pocnes im ga prodavat kao lijek za sve svaku put kad neko kihne. Antibiotik svakako jest jedna od korisnijih stvari u medicini, ali se ne daje odokativno, a isto je i sa ayu lijekovima.

Al sta sad, nisu marketinski strucnjaci blesavi, znaju sta ce ljude navuc, na koje zelje i potrebe igrat, badava se bost sa vjetrenjacama
E, sad ovako bila sam prije par godina na individualnom ajurvedskom savjetovanju i iskreno nije mi to ostavilo bog zna kakav dojam .

Kod liječnika nisam bila, pa tako 20.tak godina, budući se i sama bavim biljkama sklona sam sliječiti se sama ali isto tako mogu dobro pratiti što mi odgovara a što ne.

Za one koji nisu sigurni u sebe svakako kvalitetno savjetovanje je dobro došlo. Pitanje je samo tko stvarno zna znanje....
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.