Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2008., 08:56   #1
Novi ruski nuklearni sistem odbrane

Ruski predsednik Dmitrij Medvedev objavio je ambiciozni plan izgradnje nuklearnog odbrambenog sistema do 2020. godine, koji će uključivati novu flotu nuklearnih podmornica i svemirski odbrambeni sistem. Medvedev je objavio najveću rusku odbrambenu inicijativu u poslednjih 10 godina u trenutku pojačanih tenzija u odnosima s Vašingtonom posle avgustovskog rata s Gruzijom i protivljenja Moskve nameri SAD da postave delove antiraketnog štita na teritoriji Poljske i Češke, naveo je Rojters.

"Nuklearni sistem odvraćanja za razne vojne i političke okolnosti mora da bude obezbeđen do 2020. godine", istakao je Medvedev u Orenburgu, gde je prisustvovao velikoj vojnoj vežbi u kojoj je učestvovalo 40.000 vojnika.

Medvedev je rekao da je rat s Gruzijom pokazao da Rusija mora da ima jaku armiju.

"Nedavno smo morali da se izborimo s agresijom gruzijskog režima i ustanovili da rat može da izbije iznenada i postane naša realnost", dodao je Medvedev.

Ruski predsednik naglasio je da je neophodno obezbediti nove tipove naoružanja i obezbediti dominaciju u vazdušnom prostoru, u preciznom uništavanju ciljeva na kopnu i moru,kao i u brzom raspoređivanju snaga.

"Planiramo da započnemo serijsku proizvodnju ratnih brodova, posebno proizvodnju nuklearnih podmornica nosača krstarećih raketa i višenamenskih podmornica. Takođe ćemo razviti vazdušni i svemirski odbrambeni sistem," rekao je Medvedev i dodao da je reč o ključnim ciljevima rada do 2020. godine, za koje je potrebno napraviti jasan plan do decembra.

Ruski predsednik je preneo vojnim zvaničnicima da je odobrio listu ciljeva za delovanje oružanih snaga za period do 2020. godine, prenela je agencija Itar-Taš.

Medvedev je istakao da je pet faktora neophodno za efikasno ispunjenje borbenih misija ruskih snaga: bolja organizacija, delotvornije vojne komande, bolja obuka, savremeno oružje i socijalna sigurnost zaposlenih u vojsci.

"Prvo je pitanje bolje organizacije i postavljanja osnove. Ukratko, sve borbene jedinice moraju da budu u stalnoj pripravnosti. Kao drugo, potrebne su nam delotvornije vojne komande. Bez toga nije moguće postići uspeh u modernim ratovima", objasnio je ruski predsednik.

"Kao treće, moramo da poboljšamo obuku vojnog personala i nauke. Potrebna nam je vojska opremljena najsavremenijim oružjem, što je čtvrti faktor. Ovom pitanju ćemo posvetiti više pažnje, a novo, visoko-tehnološko naoružanje će biti naš prioritet," dodao je Medvedev.
Cufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 09:04   #2
Inace sto se tice ruskih nuklearnih podmornica, gledao sam neke emisije o njima, rasporedjene su u okeanima sirom sveta i nose velik broj nuklearnih glava. Dosta ih je locirano oko severnog pola, gde ih je ispod odredjenog sloja leda nemoguce otkriti radar. Usavrsili su tehniku gde podmornica busi led iznad i ispaljuje projektil kroz taj otvor.
Drugim recima ako dodje ikada do nekog sranja Nato nema sanse nekim antiraketnim stitom u Evropi da se odbrani od napada Rusa.
Cufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 19:49   #3
Quote:
Cufta kaže: Pogledaj post
Inace sto se tice ruskih nuklearnih podmornica, gledao sam neke emisije o njima, rasporedjene su u okeanima sirom sveta i nose velik broj nuklearnih glava. Dosta ih je locirano oko severnog pola, gde ih je ispod odredjenog sloja leda nemoguce otkriti radar. Usavrsili su tehniku gde podmornica busi led iznad i ispaljuje projektil kroz taj otvor.
Drugim recima ako dodje ikada do nekog sranja Nato nema sanse nekim antiraketnim stitom u Evropi da se odbrani od napada Rusa.
Ti misliš da je namjena onog postrojenja u poljskoj obrana od ruskih interplanetarnih projektila??

Bi se malo prevario
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 21:22   #4
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Ti misliš da je namjena onog postrojenja u poljskoj obrana od ruskih interplanetarnih projektila??

Bi se malo prevario

Americki presretaci projektila u Poljskoj bi mogli gadjati ruske ICBM-ove u pocetnoj ranoj fazi ispaljivanja kada projektil ima manju brzinu,dakle taj sistem PRO moze potencijalno ugroziti rusko-americki MAD ,ali ne sumnjam da ce Rusi adekvatno odgovoriti.

Americki PRO u Europi je zasjenio americki PRO sistem u Japanu za kojeg kazu da je protiv Sjeverne Koreje ....naravno ni Kinezi nisu spali s Marsa pa se i oni vec pripremaju za ozbiljnije povecanje nuklarnih potencijala prije svega mobilnih ICBM-ova i SLBM nuklearnih podmornica.(Zapravo, realno kineski sistem odvracanja za razliku od ruskog bi bio ozbiljno ugrozen)

Amerikanci su zapoceli igru koja bi im se lako mogla obiti o glavu.Nadam se da ce u Washingtonu doci neka nova elita koja ce prekinuti ove gluposti.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 22:42   #5
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
Americki presretaci projektila u Poljskoj bi mogli gadjati ruske ICBM-ove u pocetnoj ranoj fazi ispaljivanja kada projektil ima manju brzinu,dakle taj sistem PRO moze potencijalno ugroziti rusko-americki MAD ,ali ne sumnjam da ce Rusi adekvatno odgovoriti.

Americki PRO u Europi je zasjenio americki PRO sistem u Japanu za kojeg kazu da je protiv Sjeverne Koreje ....naravno ni Kinezi nisu spali s Marsa pa se i oni vec pripremaju za ozbiljnije povecanje nuklarnih potencijala prije svega mobilnih ICBM-ova i SLBM nuklearnih podmornica.(Zapravo, realno kineski sistem odvracanja za razliku od ruskog bi bio ozbiljno ugrozen)

Amerikanci su zapoceli igru koja bi im se lako mogla obiti o glavu.Nadam se da ce u Washingtonu doci neka nova elita koja ce prekinuti ove gluposti.
Mislim da ti presretači nemaju neku realnu prijetnju(osim one političke), jer ako bi došlo do prvog udara od strane Rusije, tada bi to bilo učinjeno kombinacijom kopnenog napada i malim nuklearnim udarom na Poljsku; malog i srednjeg dometa čime bi se neutralizirao štit(Nakon "štita": Rusija prijeti Poljskoj nuklearnim napadom!), a daljni napadi bi se vršili ovom relativno novom ruskom igračkom, koja je totalno imuna na američki antiraketni štit:

Russia to deploy 11 new Topol-M ICBMs in 2008

The missile (NATO reporting name SS-27), with a range of about 7,000 miles (11,000 kms), is said to be immune to any current and future U.S. ABM defense. It is capable of making evasive maneuvers to avoid a kill using terminal phase interceptors, and carries targeting countermeasures and decoys.

It is also shielded against radiation, electromagnetic pulse, nuclear blasts, and is designed to survive a hit from any form of laser technology.

Gen. Solovtsov earlier said that Topol-M systems would be equipped with multiple independently targetable reentry vehicles (MIRV) in the next two or three years.

Russia, which now operates around 50 Topol-Ms, resumed strategic bomber patrol flights over the Pacific, Atlantic, and Arctic oceans last August, following an order signed by President Putin..........
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 01:05   #6
Quote:
Mislim da ti presretači nemaju neku realnu prijetnju(osim one političke), jer ako bi došlo do prvog udara od strane Rusije, tada bi to bilo učinjeno kombinacijom kopnenog napada i malim nuklearnim udarom na Poljsku; malog i srednjeg dometa čime bi se neutralizirao štit(Nakon "štita": Rusija prijeti Poljskoj nuklearnim napadom!), a daljni napadi bi se vršili ovom relativno novom ruskom igračkom, koja je totalno imuna na američki antiraketni štit:
U tom ti i je kvaka ,bilo kakva PRO koja moze ugroziti MAD jest karika koja nedostaje bilo kojoj strani koja se odlucuje na nuklearnu ofenzivu ,u ovom slucaju tu kariku ce posjedovati SAD ,Rusi nisu idioti da povjeruju da ce se Ameri zadrzati na 10 raketa-presretaca.Krajnji cilj ove americke politike jest da SAD povrati status jedine nuklearne supersile tj. da ona moze unistiti svaku drzavu a druga nju nemoze.Takvo sto naravno Rusija (i Kina) nece dopustiti.

SAD osjeca da gubi hegemonisticku polozaj u svijetu te ja ovo promatram kao pokusaj da Amerika produzi unipolarni svijet, to je u stvari veliko kockanje koje ce se obiti Americi o glavu a i svjetskoj sigurnosti.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 01:13   #7
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
SAD osjeca da gubi hegemonisticku polozaj u svijetu te ja ovo promatram kao pokusaj da Amerika produzi unipolarni svijet, to je u stvari veliko kockanje koje ce se obiti Americi o glavu a i svjetskoj sigurnosti.
Predpostavljam da igraju na kartu straha od uzajamnog uništenja, te da u takvim okolnostima polako totalno okruže Rusiju i Kinu proturaketnim štitom, te kao takvi nakon nekog vremena postanu premočni.


Meni ovo sliči na vrlo rizičan potez očajnika, kojem nije ništa drugo preostalo!
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 01:43   #8
Quote:
Meni ovo sliči na vrlo rizičan potez očajnika, kojem nije ništa drugo preostalo.
To je potez ocajnih iracionalnih ljudi koji nemogu prihvatiti novi svijet u kojem njihova rijec i nije konacna,zbog toga su i veoma opasni , SAD bez obzira na danasnje poteskoce ce i dalje igrati (naj)znacjniju ulogu na medjunarodnom planu,SAD ima na pretek pametnih ljudi ,politicara i analiticara kojima je mjesto u vrhu SAD-a a ne u nekakvim debatnim klubovima i casopisima,sto se prije zamijeni ova vojno-naftna oligarhija bolje za SAD i za svijet.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 02:20   #9
Je kada se sliže sa komunističkom Kinom i diktatoraskom Rusijom tada će scvijet biti bolje.Ajde molim vas .Sad treba nastaviti kao do sada,djelovati na bolesne režime i rušiti iste.Ja vidim dvije pogreške.Dopuštanje kineskog razvoja nuk. naoružanjka i mirno gledanj na nuklearno jačanje Rusije.
Sada imamo što imam i SAD treba učiniti ono što je odavno trebalo učiniti.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 02:47   #10
Sve su ovo sranja, ABM sustavi jednostavno ne mogu igrat signifikantnu ulogu u scenariju nuklearnog rata gdje lete nekoliko tisuća nuklearnih projektila jedni na druge. ABM sustavi su više usmjereni na države s manje nuclear delivery systems i ponajviše kao psihološki faktor. Ništa više.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 12:39   #11
Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Sve su ovo sranja, ABM sustavi jednostavno ne mogu igrat signifikantnu ulogu u scenariju nuklearnog rata gdje lete nekoliko tisuća nuklearnih projektila jedni na druge. ABM sustavi su više usmjereni na države s manje nuclear delivery systems i ponajviše kao psihološki faktor. Ništa više.

Nije isti sistem PRO-a na teritoriju SAD-a iz Hladnog rata i ovaj novi Europi ,potonji je napravljen za zaustavljanje ICBM u posljednjim stadijima leta gdje se projektil odvojio od modula ,gdje obaranje skoro nemoguce (pogotovo ako imamo MIRV bojnu glavu) ,opet ponavljam onaj u Europi moze presretati ruske projektile u pocentoj (ranjivijoj) fazi leta gdje bi potencijalno mogao ugroziti MAD , i drugo ni Rusi ni Amerikanci ti nemaju "tisuce" nuklearnih projektila u naoruzanju ,Rusi imaju 536 ICBM a Ameri 500 ICBM (bez SLBM).
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 12:51   #12
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Je kada se sliže sa komunističkom Kinom i diktatoraskom Rusijom tada će scvijet biti bolje.Ajde molim vas .Sad treba nastaviti kao do sada,djelovati na bolesne režime i rušiti iste.Ja vidim dvije pogreške.Dopuštanje kineskog razvoja nuk. naoružanjka i mirno gledanj na nuklearno jačanje Rusije.
Sada imamo što imam i SAD treba učiniti ono što je odavno trebalo učiniti.
aj ti molim te zabrani milijardu+ kini bili što...ili možda Rusiji o kojoj ovisi pola zapadnog svijeta....
__________________
Nemojte dopustiti da vas vaša vlada odvuče u mrežu korupcije, fašizma i prijevara zvanu Europska unija, nakon što ste tako teško izborili svoju samostalnost!
_ZULE_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 00:42   #13
Rusi planiraju neke potpuno nove nuklearne sustave, a najavljju instaliranje lansera čak i u svemiru, i to sve do 2020 godine:

Russia to upgrade nuclear systems


"We plan to start serial production of warships, primarily nuclear-powered submarines carrying cruise missiles and multifunctional submarines," Mr Medvedev said.

"We will develop an aerospace defence system, as well," he added.

Russia's move would not change the balance of power, said US Secretary of State Condoleezza Rice.

She told Reuters: "The balance of power in terms of nuclear deterrence is not going to be affected by those measures."


Ovi se ne_šale
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 18:12   #14
Financijska kriza pred vratima, a ove budale se igraju rata... Tako nam i treba kad dopuštamo psihopatima da nam vode politiku...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 18:29   #15
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
Nije isti sistem PRO-a na teritoriju SAD-a iz Hladnog rata i ovaj novi Europi ,potonji je napravljen za zaustavljanje ICBM u posljednjim stadijima leta gdje se projektil odvojio od modula ,gdje obaranje skoro nemoguce (pogotovo ako imamo MIRV bojnu glavu) ,opet ponavljam onaj u Europi moze presretati ruske projektile u pocentoj (ranjivijoj) fazi leta gdje bi potencijalno mogao ugroziti MAD , i drugo ni Rusi ni Amerikanci ti nemaju "tisuce" nuklearnih projektila u naoruzanju ,Rusi imaju 536 ICBM a Ameri 500 ICBM (bez SLBM).

Ja sam amater (i nemam ambicije postat profy) na polju naoruzanja, pa me zanima ako do nueklearnog sukoba Rusija-Amerika i dodje, kuda ce letjeti projektili? Ja mislim da je od Rusije do Amerike najkraci put preko pola i Kanade a ne preko Europe. Postoji li neki Americki polarni stit?
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 22:25   #16
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ja sam amater (i nemam ambicije postat profy) na polju naoruzanja, pa me zanima ako do nueklearnog sukoba Rusija-Amerika i dodje, kuda ce letjeti projektili? Ja mislim da je od Rusije do Amerike najkraci put preko pola i Kanade a ne preko Europe. Postoji li neki Americki polarni stit?
Postoji, ali je to više farsa, jer sve što se ispali iz sjevernog sibira na SAD nemože zaustavit ni superman, koji ima vikendicu na sjevernom polu.




Ljudi se plaše nuklearnog holokausta koji je prijetio u hladnom ratu 60-tih i 70-tih godina. Danas je malo drugačija stvar; taktičke glave su manje, brojnije, efikasnije i preciznije, a to znači da u konačnici neće doći do nuklearne zime ili globalne katastrofe, iako će se uvelike smanjiti ljudski životni vijek zbog brojnih lokalnih radioaktivnih zona.

Da skratim priču; danas nuklearni arsenal nesluži za totalno uništavanje vojne i civilne žive sile, već za uništavanje neprijateljske ekonomije, protivničkog morala, te pomutnju i dezintegraciju neprijateljskog plana: obrane ili napada....čak se razmišlja o kombinaciji nuklearnih udara s kopnenim napadom oklopnih jedinica u ofenzivne ili defanzivne svrhe.
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:19   #17
Predivno, sljedeći Fallout 4 ćemo igrati uživo i neće nam trebati PlayStation 4 ili nabrijani PC.

Šalu na stranu, jel' oni misle imati ICBM na satelitima? Srećom Rusi imaju bolju raketnu tehnologiju od Amerikanaca, pa se nećemo morati previše bojati lansiranja.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 14:33   #18
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Postoji, ali je to više farsa, jer sve što se ispali iz sjevernog sibira na SAD nemože zaustavit ni superman, koji ima vikendicu na sjevernom polu.




Ljudi se plaše nuklearnog holokausta koji je prijetio u hladnom ratu 60-tih i 70-tih godina. Danas je malo drugačija stvar; taktičke glave su manje, brojnije, efikasnije i preciznije, a to znači da u konačnici neće doći do nuklearne zime ili globalne katastrofe, iako će se uvelike smanjiti ljudski životni vijek zbog brojnih lokalnih radioaktivnih zona.

Da skratim priču; danas nuklearni arsenal nesluži za totalno uništavanje vojne i civilne žive sile, već za uništavanje neprijateljske ekonomije, protivničkog morala, te pomutnju i dezintegraciju neprijateljskog plana: obrane ili napada....čak se razmišlja o kombinaciji nuklearnih udara s kopnenim napadom oklopnih jedinica u ofenzivne ili defanzivne svrhe.
ne neče bacit velike atomske.bacat če naizmjence male atomske bombičice i kad vide da bi moglo doči do nuklearne zime prestat če ratovat.to misliš ?
piturf is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 15:51   #19
Quote:
piturf kaže: Pogledaj post
ne neče bacit velike atomske.bacat če naizmjence male atomske bombičice i kad vide da bi moglo doči do nuklearne zime prestat če ratovat.to misliš ?
Ne. Nego preventivno korištenje taktičkih glava. Nekada je bio plan uništavanje svih većih gradova SAD-a i SSSR-a, danas su mete vojna industrija (industrijska zona, bez gradova), krucijalna ekonomija neke države (npr veliki prehrambeni kombinati, Elektro_energetski čvorovi i kompleksi, teška industrija) te vojni ciljevi (veće vojne grupacije, važniji vojni kompleksi, vojne luke, aerodromi).

Sve su ovo ciljevi relativno male površine koji bi bili uništeni, bez veće direktne opasnosti za civile koji su od tog dijela udaljeni barem 50km.

Velike hidrogenske bombe tipa TZAR od 57 Megatona koja može samo tako uništit neku manju zemlju (tipa Slovenija) imaju svoju namjenu, a ona nije bacanje ove bombetine po gradovima, već samo preventivno osiguranje od protivničke kontre kopnenih snaga, a uglavnom se gleda da se takvo što nekoristi, jer postoji vjerojatnost od micanja tektonskih ploča.
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 16:47   #20
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Ti misliš da je namjena onog postrojenja u poljskoj obrana od ruskih interplanetarnih projektila??

Bi se malo prevario
Kako si ti naivan
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.