Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2012., 10:51   #21
znam taj dio, prvo treba zagrijat mjesto koje se vari!

Nego najviše me zanimalo ovo sa bocom i regulatorom i jel može bez njega!

hvala ljudi, za vikend isprobavam

javim rezultat
dadotjdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 13:59   #22
Daj nekom od bliže rodbine link na ovu temu. čisto ako ti ne budeš u stanju javiti rezultat
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 18:36   #23
Gledajući onaj video zaključujem da bi za to bio dovoljan i plamenik na konzervu.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2019., 23:51   #24
vidim da se ovdje spominje durafix, na nekim forumima sam vidio da se ekipa skupljala i naručivala zajedno iz Italije, pa me zanima ima li tko iskustva s tim i sl. proizvodima...

https://simplesolutionnow.com/

Ovi kažu da su bolji od durafixa, po američkim pričama, ljudi su stvaro zadovoljni, a navodno krpaju stvari o auto do ovih aluminijskih čamaca....

Ima li zainteresiranih za probu?
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2019., 05:56   #25
Treba provjeriti može li se ponovo puniti, jer ako moraš raditi međuspoj, a nemaš tokara........
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2019., 07:45   #26
ko da se može puniti?

Moram priznati da mi nije baš jasan odgovor na što se odnosi, još je rano
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2019., 10:28   #27
Quote:
snegi kaže: Pogledaj post
ko da se može puniti?

Moram priznati da mi nije baš jasan odgovor na što se odnosi, još je rano
vjerojatno misli na plamenik i bocu koja je na slici - sto ima i nekog smisla jer je tema o plamenicima a ne sipkicama za lemljenje.

Glede linkanih sipkica nisam ih probao. Mrvu sam skeptican kada se takve stvari prodaju kao "welding rods", jer Al se topi na preko 600C, a ovo na 387C sto znaci da o zavarivanje ne moze biti govora. Nije cak niti tvrdo lotanje nego mekano. Ono ako te lazu od naslova, tesko da im se nesto istinitio potkrade u daljnjem tekstu.

Sto ne znaci da ne moze biti primjena za takvo sto.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2019., 22:00   #28
Evo ja sam uspio istestirati, treba uhvatiti ruku definitivno. Ovo je prva štangica da se topi. Imao sam samo taj tanki limić pa sam išao na krpanje rupetine

https://youtu.be/NqqqUT3T5vk
__________________
Potrebne su nam promjene!
snegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2019., 22:20   #29
Prije tridesetak i više godina jedan majstor koji je radio u BMW-u kao specijalac mi je pokrpao prednju desnu stranu mog bembača sa zagrijavanjem i rašpanjem zavoja rašpanjem do savršenstva i svakako dotočkavanjem.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2020., 21:17   #30
plinski kompleti za lotanje

Ima po trgovinama plinskih plamenika i to obično u kompletu s kartušom. Bauhaus npr. ima kojekakvih kombinacija od Rothenbergera.

Zna li netko:
1. imaju li sve kartuše i plamenici jednak prihvat ili drugim riječima može li se kombinirati plamenik iz jednog kompleta s kartušom iz dugog ili trećim riječima mora li se paziti na to kakvu kartušu kupuješ kad se prva potroši
2. Na nekim kompletima piše i neka maksimalna temperatura koja se valjda može postići. Da li je to samo s dotičnim plinom u kompletu i ako je, znači li to da taj plamenik ne može raditi s nekim drugim plinom koji je kaloričniji iako su dosjedi plamenika i kartuše kompatibilni
santjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 08:21   #31
Zar baš nitko ništa ne zna o kartušama?
santjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 09:26   #32
Ove kartuše što se uguraju u nosač imaju smisla samo ako se troši jedna godišnje!
Upravo u BH sam kupio Rothenbergerov plamenik koji se zašerafi na bocu od litre, a ta se može puniti. Priljepit ću slike!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 11:53   #33
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ove kartuše što se uguraju u nosač imaju smisla samo ako se troši jedna godišnje!
Upravo u BH sam kupio Rothenbergerov plamenik koji se zašerafi na bocu od litre, a ta se može puniti. Priljepit ću slike!
mogu li se te puniti iz boci za domacinstvo? treba li neki adapter za to?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 18:23   #34
Treba adapter. Nikad se ne mogu napuniti pune, tek oko 1/3.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2020., 11:15   #35
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ove kartuše što se uguraju u nosač imaju smisla samo ako se troši jedna godišnje!
Misliš zbog cijene?

Malo sam u međuvremenu istraživao i došao do zaključka da se uglavnom iza naziva plina na kartuši (npr "minigas 100") krije propan butan u nekoj kombinaciji.

Međutim može biti i nešto kao ovo
https://www.fero-term.hr/kartusa-za-monoblok/prid/1275
Može li se ta kartuša priključiti na isti plamenik na kojem radi i gore spomenuti minigas 100? Ili ne može radi toga što sam plamenik ne bi mogao izdržati takvu toplinu?

Kolika se uopće temperatura može postići sa standardnim propan butan plinom iz boce i ovisi li to o plameniku?
santjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2020., 12:40   #36
Quote:
santjer kaže: Pogledaj post
Međutim može biti i nešto kao ovo
https://www.fero-term.hr/kartusa-za-monoblok/prid/1275
Može li se ta kartuša priključiti na isti plamenik na kojem radi i gore spomenuti minigas 100? Ili ne može radi toga što sam plamenik ne bi mogao izdržati takvu toplinu?
Kolika se uopće temperatura može postići sa standardnim propan butan plinom iz boce i ovisi li to o plameniku?
Ta kartuša se priključuje na "svoj" plamenik, a taj je pak prilično univerzalan, koji se jednostavno zašerafi na nju. Upravo sam to htio slikati, ali si bio brži. Imam ovo https://www.bauhaus.hr/rothenberg-le...kartusama.html
Imaš u Bauhausu i jedno i drugo. Usporedi cijene!
Napravio sam si i adapter da mogu puniti takve ili slične (važan je prihvat) flašice!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2020., 18:50   #37
Da li je moguće izvođenje tvrdog lemljenja koristeći običan propan butan plin u boci?
Sva ova pitanja i jesu u vezi s tim. Imam naime bojler kojem je kotao procurio. REL varenjem sumnjam da to mogu zakrpati. Strah me da ću ga samo propaliti obzirom da je lim tanak. Osim toga u jednoj od tema na forumu, evo ovoj https://www.forum.hr/showthread.php?t=832254 Dexdu piše da jedino to dolazi u obzir. Međutim nitko da objasni kako se to tvrdo lemi. Može li istim plinom i plamenikom kao i mekano lemljenje ili ne? Isplati li se u to uopće upuštati samostalno.
santjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2020., 19:48   #38
Nisi čitao sve postove ,a i ne razumiješ baš ti tematiku i postupak! Evo dio opisa kako to zalemiti. naravno, opis je za osobe koje ipak nekaj od spomenutog znaju.

Za lemljenje bilo kakvih materijala, olovo, bakar ili pocinčani materijali, treba ti plinska boca na koju se stavlja Visokotlačni regulatori tlaka na koji se stavlja plinsko crijevo (plavo ili žuto) i na kraju plinska lemilica s čekićem (letkonom). Zatim trebaš kositar, može se kupiti u Bauhausu, barem 40% i treba ti kiselina za čišćenje- solna i gašena kiselina (letvaser) i još na kraju trebaš salmijak u kamenu - Bauhaus.

Letvaser se pravi tako, da u malu količinu solne kiseline staviš sitno narezane komadiće pocinčanog lima , koji mora otkipiti u plastičnoj posudi i sasvim se smiriti.

Kada se sav prije navedeni pribor pospaja i posloži na plinsku bocu, na regulatoru se namjesti tlak od cca 1,5 i zapali se plamenik. Temperatura taljenja kositra je cca 230 - 240 stupnjeva, i kada se postigne ta temperatura na letkonu (čekić) može se lemiti.

Prije toga, rupa na bojleru se dobro žičanom četkom očisti, ako treba lagano se izbrusi brusnim papirom i kemijski se očisti sa solnom kiselinom (ne gašenom). Sve se obriše, ponovo namaže s gašenom kiselinom - letvaserom , prisloni se zagrijani letkon na lim , a na letkon se dodaje polako kositar,koji se rastopi.
Rastopljenu masu laganu povlačimo oko i preko rupe na limu. Da se lakše lemi , materijal koji se lemi, letkonom treba malo zagrijati i zatim nanositi na tu površinu rastopljeni kositar. Kositar se vrlo brzo hladi i nanosi se postepeno dok se skroz ne zakrpa rupa. Ako je rupa veća, amater to teško može od prve zakrpati i savladati tehniku lemljenja.

I na kraju, najbolje da zamoliš nekoga tko zan i ima alat da to zalemi.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2020., 22:59   #39
Pa dobro, možda baš nisam pročitao sve. Ali ovo što si opisao je koliko sam iz pročitanog razumio, meko lotanje, a ne tvrdo. Bojler je već bio krpan ali mekim postupkom pa je opet procurio na istom mjestu (no to bi moglo biti i zbog površnosti postupka). Mene zanima postupak tvrdog lotanja. Može li se istim plamenikom i propan butan plinom iz boce postići temperatura za tvrdo lotanje?
santjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 19:51   #40
Brenner na kartuše ide na više kartuša.
Ja uglavnom koristim makedonske plave kartuše,ali sa na istom imao taljansku naranđastu kartušu.
Ima na našem tržištu još barem jedna koja se često pojavljuje.
Makedonska je najjeftinija.Za sada nisam uspio pronaći koji plin koriste, tj . dali je mješavina sa propanom ili samo butan i u kojim omjerima.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.