Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 09:13   #1
Exclamation Salate sa tijestom?

Da li mi netko moze dati par recepata za hladne salate sa tijestom za docek Nove Godine koji pripremam kod kuce?

Ili da li imate mozda kakav drugi prijedlog? U svakom slucaju nesto jednostavno za napravit...

Biti ce nas max. 10...



dadozem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 12:31   #2
ja takve salate radim od ostataka tjestenine pa mi bude drugi dan za posao ( kao dodatak onome iz menze )

Najdraze mi raditi od spiralica ( fusilli ) ili od leptirica ( farfalle )...dodam puno jogurta ( najbolji mi je onaj kremasti blagogo ne kiselog okusa, za ove Njemice ovdje , plavi LC1 ) malo majoneze i sve kaj najdem u frizideru ( presane sunke narezane na rezance, kuhano jaje, naribanu jabuku ili mrkvu, narezane rotkvice , malo posolim i stavim octa ( omiljeni: aceto balsamico, crni )...ne izgleda lijepo al je fino.

Dobro pasu i kockice tvrdjeg sira ili fete....
Winona2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 12:42   #3
Moja omiljena:
(kolicinu ne mogu navesti jer ja sve radim po prilici, dakle koliko mislim da bi bilo dosta)

tijesto (sitniji puzici mi najbolje pasu)
kuhani grasak
kuhana mrkva
zrna kukuruze
mesnata paprika narezana na kockice
kuhana jaja narezana na sitnije komadice
presana sunka, snite narezane na kockice (kupim tri-cetiri vrste, ali toga u HR nema, dakle moze se dodati npr. suhe vratine ili necega sto je slicno presanoj)
sir, snite narezane na kockice (takodjer par vrsta, npr. gouda, trapist, kod nas ima jedan super s cesnjakom, ne znam ima li dolje...)

sve pomijesati i natrpati majoneze po zelji

i naravno punu saku vlasca ako ga ima i netko voli
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 12:56   #4
Kvalitetna tjestenina, oblik po zhelji
Kvalitetna konzerva tune [komadici!]
2-3 fileta slane ribe
Pola konzerve grashka - ja koristim prokuhani zamrznuti
2 tvrdo kuhana jaja na ploshke
Zlica kapara usitnjenih
Desetak maslina bez koshtica, narezanih na kolutice
Nekoliko zhlica dobrog maslinovog ulja
2 rezhnja cheshnjaka, pershin, sol, papar, dobar vinski ocat ili aceto balsamico

U ulje protisni rezhnjice cheshnjaka ili sitno nasjeckaj, natrgaj pershin i sitno nasjeckaj stabljike, posoli, popapri, dodaj malo octa, pusti da odstoji

U velikoj zdjeli njezhno izmjeshaj sve sastojke, prelij s primpremljenim dressingom i opet njezhno izmjeshaj. Pusti u hladnjaku nekoliko sati.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:02   #5
Hej, ovo dobro zvuci! Moze pod "slanu ribu" dimljena pastrva? Ili si nesto drugo mislila?
Imamo na placu Grka s genijalnim maslinama. Svih boja, oblika i velicina, mislim da cu uzeti odmah pet vrsta.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:04   #6
Quote:
Gospon Pes kaže:
Hej, ovo dobro zvuci! Moze pod "slanu ribu" dimljena pastrva? Ili si nesto drugo mislila?
Pod slanu ribu sam bash mislila slane srdele - fileti incuna...a tunu mozhesh zamijeniti tom dimljenom pastrvom ili lososom. Jer te slane ribe bash daju onako pikantan okus.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:06   #7
Quote:
Gospon Pes kaže:
Imamo na placu Grka s genijalnim maslinama. Svih boja, oblika i velicina, mislim da cu uzeti odmah pet vrsta.
To i ja kupujem, mozhesh napraviti preljev tako da u maslinovo stavish rezhanj cheshnjaka, dvi-tri slana fileta, smiksah, a onda umijeshash te sharene masline na fetice i natrgash malo pershina. Fino je i na toploj i na hladnoj pashti, tvrdo kuhanim jajima, lesho mesu i ribi
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:11   #8
Quote:
magic kaže:
Pod slanu ribu sam bash mislila slane srdele - fileti incuna...
Jos bolje, pastrva i tuna ionak ne idu skupa, dakle ostaje tuna. Kupit cu one male zarolane filetice, odvratno slane, taman po mom ukusu.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:16   #9
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kupit cu one male zarolane filetice, odvratno slane, taman po mom ukusu.
e, na to sam mislila samo ja obichno kupim domace, na komad ~ njih morash ochistit i isprat pod vodom, a ovima u kutijici mozhesh upotrijebiti i ulje, fino je.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:22   #10
Kod nas u sredinu filetica obicno i tak stave kapare, mislis da je dosta ili da dokupim kapare posebno?
Hm, treba ipak posebno, ne ispadne ih za zlicu...

U svakom slucaju mi se svidja vec na citanje i najradije bih si to odmah sutra napravila, ali Grk je samo subotom na placu, a prekjucer ih nisam kupila. Ima maslina posvuda, ali njegove su provjerene, pa kad vec pravim, nek bude maksimalno s najboljim sastojcima.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 13:24   #11
Quote:
Gospon Pes kaže:
Kod nas u sredinu filetica obicno i tak stave kapare, mislis da je dosta ili da dokupim kapare posebno?
Hm, treba ipak posebno, ne ispadne ih za zlicu...
Ma kupi ti ipak malo kapera sa strane jer ove iz konzervice imaju intenzivan okus na slanu ribu, a oni drugi su kiselkasti i bash drukchijeg okusa.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 17:05   #12
kakvu god salatu radila nikad ne izostavim Kontanyi-jev dodatak za salatu i uvijek koristim maslinovo ulje.
Za umak obavezno sojino vrhnje (malo ga je teze zbavit ali izvrsno je). Pomjesam ga sa majonezom.
evo jednog recepta sa tikvicama kaj se jede toplo:
500 g sjvezih tikvica
2 zlice maslinovog ulja
cesnjak, 2 jaja, 2 zlice vrhnje, 2 zlice parmezana, 1 dl mlijeka, sol, papar:
tikvice narezite na kocke, posolite i poprzite s cenjakom 5-10 min na maslinovom ulju. skuhati tjesteninu (najbolje rezance i to ako imate one crvene od cikle). Pomijesati jaja, parmezan i mlijeko, popartiti, posoliti i politi po ocjedjenoj tjestenini. Promjesati sa poprzenim tikvicama.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2002., 17:08   #13
e da, kad radim one hladne, ukljucujuci i portugalsku od tune, obavezno na trakice izrezem zelenu salatu ili crveni radic kojeg jako volim, a ocat uvijek zamjenjujem limunom.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 15:15   #14
Quote:
magic kaže:
Pusti u hladnjaku nekoliko sati.
Tih "nekoliko" mozda bude jedan ako se posreci...
Idem to tvoje cudo probati.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 16:15   #15
Tjestenina (penne), kockice paradajza, kockice paprike, luka, avokada, mozzzarelle, vrhnje, majoneza, senf, sol, biber...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2003., 16:58   #16
Quote:
Tjestenina (penne), kockice paradajza, kockice paprike, luka, avokada, mozzzarelle, vrhnje, majoneza, senf, sol, biber...

moja omiljena je slicna, samo bez mozzarelle i majoneze, ali stavim kiselog vrhnja, ricotte, naribanog parmezana i jabucni ocat i ponekad ruccole, njami
@ngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2003., 23:29   #17
Tjestenina, 2 konzerve tunjevine, par vrećica majoneze (3-4), na male kockice narezani kiseli krastavci (ljeti mogu i svježi), sol, papar...

Jednostavno, vrlo ukusno. Jede se hladno, pa je super jer se može unaprijed pripremiti...
deni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 01:16   #18
Salate

Salata od spinata

Sastojci:

6 žlica maslinova ulja
1/2 šalice nasjeckanog pršuta
5 češnjeva češnjaka, nasjeckanog
6 žlica bijelog vina
6 žlica svježeg soka od limuna
2 žlice šećera
sol i papar
1 vrećica špinata
1 i 1/2 šalica nasjeckanih gljiva
1/2 šalice nasjeckanih oraha
1/2 šalice naribanog parmezana

Upute za pripremu:

1. Na srednje jakoj vatri ugrijte ulje. Dodajte pršut i češnjak pa pirjate nekoliko minuta.

2. Dodajte vino, limun i šećer pa pirjajte još 5 minuta. Prebacite u zdjelu i pustite da se potpuno ohladi. Dodajte sol i papar.

3. Izmiješajte špinat skuhan na pari, gljive, orahe i sir. Pomiješajte sa salatom.


Naravno ovo moze proci i kao vegetarijanska salata s naglaskom da je bogata zeljezom.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 09:54   #19
el., ova desna kikica ti se pomaknula

- salatu od krastavca.
Sto vam je u praksi - vidim da neki spremaju (isjeckaju) sa korom a neki bez. U cemu je bit? u okusu, vitaminima?
Ja obavezno gulim krastavce, mozda iz navike a nebi trebala?

El., recept ti je ful bogat (svidja mi se) nedostaje jos samo dobar teleci odrezak, fin crni razeni kruh i casa finog vina mmmm....
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 10:29   #20
arapska salata

zvjezdice: Salatu sam kopirao s neta jer mi se svidjela i jer je mislim preko vikenda napraviti. Za okus ti kazem za koji dan.

Krastavce i paradajz isjeckat i malo zelene paprike. Dodati masline. Puno persuna. Iskidati komadice arapskog kruha ( onaj sto izgleda kao palacinka) i ubaciti u to. Moze i bez kruha. Maslinovo ulje , sol, biber, esenac. Neki improviziraju sa feta sirom ali to onda vise zvuci kao grcka.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.