Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2019., 22:00   #1
Toplinske pumpe (vol. 2)


Na novoj će se temi isključivo raspravljati o toplinskim crpkama. Za usporedbe s drugim načinima grijanja postoji tema (pogledati popis tema), te će se svaka rasprava izvan okvira naslova teme smatrati namjernim kršenjem pravila.

Želite li raspravljati slobodnim stilom imate na ovom pdf-u chat temu, a možete otvoriti temu i na pdf-u Off topic. No, čak i na tim mjestima kršenja pravila foruma nisu dozvoljena.

Smatrate li da netko krši pravila prijavite trokutićem moderatorima, a ne odgovarajte na provokacije i ne uredujte na temi, jer na taj način i sami kršite pravila.

Link na staru temu Toplinske crpke.

__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 22:07   #2
Ja imam toplinsku crpku zvanu i dizalica topline.

Super radi, grije i hladi. U njoj uživa pas, kad je upalim laje na sav glas.



(to je bila šala, sad ozbiljno)

Zadnjih nekoliko stranica stare teme je bilo puno korisnih podataka o cijenama instalacije i pogona DT, koje ne dolaze u katalozima i reklamama.

Inače se ti podaci,mogući popusti i rabati od strane distributera kriju kao zmija noge, i saznaju kad je već kasno - na radost ili tugu onoga je uložio ozbiljan novac, a za koji je mogao kupiti nov SUV tipa Dacia Duster sa full opremom, setom zimskih guma na čeličnim felgama, tapetama i prvom pomoći.

A to nije zezancija

Btw , tko god da je " prijavio" probleme u zadnjoj temi.....nije zapravo doprinio istoj. A svi mi, istinski entuzijasti DT se borimo protiv takvih mračnih lobija koji dižu cijene tehnologije koja je toliko dobra, da bi je svi morali moći koristiti za nevelik novac.

Zamisli, da griješ stan od 80 m2 i imaš toplu vodu za 186 kn/mj, a da sustav koji traje 15 godina platiš realnih 21 500 kn?
Za to se borimo.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 22:11   #3
Pozdrav,
Pošto je ovo nova tema želio bih napisati da je TP odlična stvar i komforni sustav za grijanje i hlađenje u jednom.
Međutim skuplja od ostalih sustava a mjesečne rate vrlo često nisu toliko različite u korist korisnika da bi čovjek očekivao neku uštedu.
TP preko tla su puno bolja opcija međutim dosta skuplja od zrak zrak.
Uglavnom tko se odluči na TP i ima mogućnost kupnje, neće pogriješiti.

L. P
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 22:16   #4
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Ja imam toplinsku crpku zvanu i dizalica topline.

Super radi, grije i hladi. U njoj uživa pas, kad je upalim laje na sav glas.



(esmo dobro počeli)

(btw zadnjih nekoliko stranica stare teme je bilo puno korisnih podataka o cijenama instalacije i pogona DT, koje ne dolaze u katalozima i reklamama )

Inače se ti podaci kriju kao zmija noge, i saznaju kad je već kasno - na radost ili tugu onoga je uložio ozbiljan novac, a za koji je mogao kupiti nov SUV tipa Dacia Duster sa full opremom, setom zimskih guma na čeličnim felgama, tapetama i prvom pomoći.

A to nije zezancija.
Kolega Vaš sustav je odličan. Pročitao u prošloj temi.
Među rijetkima ste napisali jedan realan post s cijenama svojeg suatava i što ste od avoje DT očekivali i ja Vam skidam kapu na tome postu.
Za Vaše podneblje je varijantaa grijanja i hlađenja s DT sustavom odlična stvar.
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 22:22   #5
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Kolega Vaš sustav je odličan. Pročitao u prošloj temi.
Među rijetkima ste napisali jedan realan post s cijenama svojeg suatava i što ste od avoje DT očekivali i ja Vam skidam kapu na tome postu.
Za Vaše podneblje je varijantaa grijanja i hlađenja s DT sustavom odlična stvar.
Hvala Nidi.
Pišem kako stvarno je , s manama i prednostima, i svima nam to ide u korist - ali mora biti jeftinije.

Jer ta oprema toliko koliko danas košta zapravo ne vrijedi.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 06:10   #6
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post

Skuzio sam treba upisati ukupnu kvadraturu oplosja grijanog prostora. Morao sam provuci kroz translator

Meni izracun kaze 5,2 kw.
Pa ovisi koje vrijednosti si uzeo za dimenzije kuće.

I da li si promjenio na "provjetravanje prozorima".

Nek si sam provjeri.

ja sam stavio 11mx10mx6m.
To daje 472m2 oplošja i 660m3 volumena. Ako je visoka prizemnica, što je izglednije, onda je valjda drugačija računica, ali nije mi se dalo računati
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 07:35   #7
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Za Vaše podneblje je varijantaa grijanja i hlađenja s DT sustavom odlična stvar.
Sto ce reci da ima pondeblja u hr gdje grijanje i hladenje sa TP nije odlicna stvar ili?
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 07:58   #8
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Sto ce reci da ima pondeblja u hr gdje grijanje i hladenje sa TP nije odlicna stvar ili?

Upravo tako.
Gdje je plinofikacija razvedena.
Kod njega nije .
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 08:42   #9
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
ja sam stavio 11mx10mx6m.
To daje 472m2 oplošja i 660m3 volumena. Ako je visoka prizemnica, što je izglednije, onda je valjda drugačija računica, ali nije mi se dalo računati
Hvala na korisnom linku. Kad ubacim oplošje grijanog dijela objekta (kuća je katnica razvedenijeg tlocrta) dobijem 10 kW uz rekuperaciju koja će biti ugrađena. Ako sam dobro shvatio 10 kW je potrebno pri temperaturi - 8 tj. treba odabrati jaču "normalnu" DT ili neku od onih što drže kapacitet do cca. -15 tipa Panasonic T-CAP.
-marko- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 08:46   #10
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa ovisi koje vrijednosti si uzeo za dimenzije kuće.

I da li si promjenio na "provjetravanje prozorima".

Nek si sam provjeri.

ja sam stavio 11mx10mx6m.
To daje 472m2 oplošja i 660m3 volumena. Ako je visoka prizemnica, što je izglednije, onda je valjda drugačija računica, ali nije mi se dalo računati
Imam u izračunu
Grijano oplošje je 296 m2 i 530m3 brutto odnosno 405m3 netto. Neznam šta se stavlja za volumen.
Sa bruto volumenom , oplošjem i gubitcima 0.42 sa -8 prijektnim izračunom, kod mene je -6 i provjetravanjem prozora ispadne 5.2 kw, sa rekuperacijom 4.3 kw.
Kuća mi je 11x7x6
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 08:58   #11
Quote:
-marko- kaže: Pogledaj post
Hvala na korisnom linku. Kad ubacim oplošje grijanog dijela objekta (kuća je katnica razvedenijeg tlocrta) dobijem 10 kW uz rekuperaciju koja će biti ugrađena. Ako sam dobro shvatio 10 kW je potrebno pri temperaturi - 8 tj. treba odabrati jaču "normalnu" DT ili neku od onih što drže kapacitet do cca. -15 tipa Panasonic T-CAP.
Zašto jaču, koja ti je projektna minimalna temperatura? Ako je uz more negdje je sve -6 do -8. Nisam vidio u postovima gdje gradiš.
Grijano oplošje puno ovisi o razvedenosti kuće- Meni je kuća baš kvadar, pravilan, bez balkona i razvedenosti.

https://imgur.com/Oi8CvOC

Evo model kako bi trebalo na kraju izgledati.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 09:05   #12
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
Zašto jaču, koja ti je projektna minimalna temperatura? Ako je uz more negdje je sve -6 do -8. Nisam vidio u postovima gdje gradiš.
Grijano oplošje puno ovisi o razvedenosti kuće- Meni je kuća baš kvadar, pravilan, bez balkona i razvedenosti.
Okolica Splita, općina Klis, temperatura -8. Ne znam je li kalkulator uračuna gubitak kapaciteta DT tj. je li ovih 10 kW što izbaci kapacitet DT koju treba kupiti ili je toliko potrebno pri -8 pa treba uzeti jaču DT koja će na -8 dati 10 kW - ako se želi minimizirati paljenje el. grijača.
-marko- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 09:11   #13
Quote:
-marko- kaže: Pogledaj post
Okolica Splita, općina Klis, temperatura -8. Ne znam je li kalkulator uračuna gubitak kapaciteta DT tj. je li ovih 10 kW što izbaci kapacitet DT koju treba kupiti ili je toliko potrebno pri -8 pa treba uzeti jaču DT koja će na -8 dati 10 kW - ako se želi minimizirati paljenje el. grijača.
Koliko sam ja razumio ovo što se dobije je minimalna snaga DT koja treba pri toj odabranoj najnižoj temperaturi jer kad se temperatura stavi na -12 poveća u izračunu potrebnu snagu sa istim ostalim parametrima.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 09:13   #14
Quote:
-marko- kaže: Pogledaj post
Ne znam je li kalkulator uračuna gubitak kapaciteta DT tj. je li ovih 10 kW što izbaci kapacitet DT koju treba kupiti .
Naravno da to kalkulator ne uracuna (on daje samo potrebnu snagu), na to pazi kad biras DT.

Ako ti je sve podno gledaj polaz 35C, ako imas i FC polaz 45C.

Tako kako ti razmisljas (da imas snage pri svim uvjetima) je bila i moja vodilja.
A vidim da su nase kuce slicne po kvadraturi, i par km udaljene.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 10:31   #15
Quote:
-marko- kaže: Pogledaj post
Okolica Splita, općina Klis, temperatura -8. Ne znam je li kalkulator uračuna gubitak kapaciteta DT tj. je li ovih 10 kW što izbaci kapacitet DT koju treba kupiti ili je toliko potrebno pri -8 pa treba uzeti jaču DT koja će na -8 dati 10 kW - ako se želi minimizirati paljenje el. grijača.
Uzmes tu koju ti izbaci link i dodas elektro grijac minimalni, recimo 2-3 kW i sve si pokrio.
Ja recimo vec sada znam da neke prostorije necu grijati, iako sam stavio podno grijanje (npr.spavacu sobu). Stavio sam jer je malo kostalo ( po mojem misljenju), pa neka bude ako se u buducnosti prostorija prenamjeni.

Kod mene povrsina podnog 225 m2,evo rezultat iz linka, iako mi se cini to dosta malo kW:

Projektna temp: -8 (zapravo je -6)
H'T: 0,32
Temp: 22
Oplosje grijanog dijela zgrade: 515 m2
Obujam grijanog dijela zgrade: 565 m3
4 osobe
Provjetravanje prozorima ( Fensterlüftung oder KWL ohne WRG)
--------------------------------------

Transmissionslast: 4954 W
+ Lüftungslast: 1093 W
+ Warmwasserlast: 400 W
= Gesamte Heizlast: 6447 W

Otprilike odgovara mi prema izracunu fizike zgrade gdje je 31kWh/m2 a imam povrsinu grijanu oko 225 m2.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 11:07   #16
Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Uzmes tu koju ti izbaci link i dodas elektro grijac minimalni, recimo 2-3 kW i sve si pokrio.
Ja recimo vec sada znam da neke prostorije necu grijati, iako sam stavio podno grijanje (npr.spavacu sobu). Stavio sam jer je malo kostalo ( po mojem misljenju), pa neka bude ako se u buducnosti prostorija prenamjeni.

Kod mene povrsina podnog 225 m2,evo rezultat iz linka, iako mi se cini to dosta malo kW:

Projektna temp: -8 (zapravo je -6)
H'T: 0,32
Temp: 22
Oplosje grijanog dijela zgrade: 515 m2
Obujam grijanog dijela zgrade: 565 m3
4 osobe
Provjetravanje prozorima ( Fensterlüftung oder KWL ohne WRG)
--------------------------------------

Transmissionslast: 4954 W
+ Lüftungslast: 1093 W
+ Warmwasserlast: 400 W
= Gesamte Heizlast: 6447 W

Otprilike odgovara mi prema izracunu fizike zgrade gdje je 31kWh/m2 a imam povrsinu grijanu oko 225 m2.
HT ti je jako nizak, kakve imas zidove i prozore i izolacija temelja i krova?
I ne razumijem kako ti je tako mali volumen grijanog prostora, meni sa 120 m2 podnog isto toliko i netto površina kuće je volumen 534m3 a oplošje 296m2.
Meni je zid Poroterm25+10 grafitnog, temelj osipod 5 xps i 10 cm na ploči, krov fert + 20 stiropora, stakla troslojan 6 mm debljine stakala sa Lowe premazom, Argon i lamistal.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 11:27   #17
Quote:
gym1307 kaže: Pogledaj post
HT ti je jako nizak, kakve imas zidove i prozore i izolacija temelja i krova?
I ne razumijem kako ti je tako mali volumen grijanog prostora, meni sa 120 m2 podnog isto toliko i netto površina kuće je volumen 534m3 a oplošje 296m2.
Meni je zid Poroterm25+10 grafitnog, temelj osipod 5 xps i 10 cm na ploči, krov fert + 20 stiropora, stakla troslojan 6 mm debljine stakala sa Lowe premazom, Argon i lamistal.
Sada sam na oko isao provjeravati:
Kat dolje 11.5x11.5x2.6
Visoko potkrovlje 11.5x11.5x 2.2 ( od oka visina prosjecna, pod zid oko 125 cm.
I to dode tu oko 550 do 600 m3

Oplosje ti je puno manje nego kod mene, meni je 515 a kod tebe 300 m2.

Zid poro blok 9 ( ako se dobro sjecam), 15 cm fasade vani, na kosom krovu s vanjske strane 8 cm vune,a s unutarnje 15 cm vune, prema tlu 10 cm stiropora, na medukatnoj 6 cm, temelj izoliran izvana sa 10 cm samo bocno.
Staklene povrsine klasika, staklene stijene dvije 2.2x2.2 u DB, drugo "prozori ko prozori". Stolarija troslojna, Rehau, nema RAL montaze, punjeno Argonom.

Sta se tice HT, nadam se da ga je dobro izracunala projektantica. Pise u projektu 0,32,a kaze da je najveci dopusteni 0,6.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 15:06   #18
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Naravno da to kalkulator ne uracuna (on daje samo potrebnu snagu), na to pazi kad biras DT.

Ako ti je sve podno gledaj polaz 35C, ako imas i FC polaz 45C.

Tako kako ti razmisljas (da imas snage pri svim uvjetima) je bila i moja vodilja.
A vidim da su nase kuce slicne po kvadraturi, i par km udaljene.
E, ovo i mene zanima te sam ranije pitao bez odgovora.
Ja znam da je meni toplo i OK ako pri vanjskih -10C meni u podno ide 35C. I to je to. Nemam pojma kolika je to snaga i slično. Daklem, pitanje: ako DT može pri -10C dati 35C polaza, ne interesira me koliko je kW ista? Ili? Ljudi me uvjeravali u suprotno, a ja se pitam zašto jer znam da mi treba 35C polaza i to je to.
Da li mi uopće treba tablica koliko kW daje pri kolikoj vanjskoj temperaturi?
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 15:26   #19
Nisi dobio odgovor jer ga nitko nezna i zbunjuješ ih s ovim pitanjem

slično sam i ja pitao i opet ništa

svi oni polaze od činjenice da je kw kw i to je to
neki tamo strojar ti izračuna koliki su gubici, uzmeš tablice od črpalke i to je to

a sad, ti 3 kw gubitaka možeš imati u jednoj sobi od 20m2 i s jednim krugom podnog u kojem je neznam, lupam bezvez, 10 litara vode, a možeš imati i 3kw gubitaka u kući od 100m2 sa 6 krugova podnoga u kojem je lupam 60 litara vode

i sad ispadne da je svejedno da ta neka črpalka koja daje 3 kw na tamo nekoj temp zagrijava 10 litara ili 60 litara vode i koji joj je protok.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 15:50   #20
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
E, ovo i mene zanima te sam ranije pitao bez odgovora.
Ja znam da je meni toplo i OK ako pri vanjskih -10C meni u podno ide 35C. I to je to. Nemam pojma kolika je to snaga i slično. Daklem, pitanje: ako DT može pri -10C dati 35C polaza, ne interesira me koliko je kW ista? Ili? Ljudi me uvjeravali u suprotno, a ja se pitam zašto jer znam da mi treba 35C polaza i to je to.
Da li mi uopće treba tablica koliko kW daje pri kolikoj vanjskoj temperaturi?

kako to ne razumiješ...polaz je nebitan

ako ti kuća u trenutku na -10 ima gubitke 6kW a TP je 5kW (max) možda će ti polaz i biti 35C ali neće biti dovoljan za održavanje željene sobne temperature nego će pasti na tipa 18C pa ti onda đaba polaz od 35C

a proizvođači su se odlučili ipak za definiranje TP preko kW jer ne žele svi polaz od 35C
a nećeš ga ni ti željeti ako je -10 i puše neka vjetrusina
frki16 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.