Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2010., 00:59   #61
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Ja sam "naestnik" vidio i negdje u hrvatskom prijevodu, iako se ne mogu sjetiti gdje.

"Pubertetlija" je isto dobra riječ
a kako bi glasio ženski rod?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Old 14.12.2010., 02:30   #62
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
a kako bi glasio ženski rod?
Pubescentica.
__________________
Sramota forum.hr-a::::Dalmacija
Beta ženka is offline  
Old 14.12.2010., 11:43   #63
@beta zenka: ajd ti meni, molim te, definiraj taj pojam "gastarbajterski odgoj"....trazim po internetu i na "vikipediji" ali nikako naci....

@lastan: a ti sveznalac, ajd objasni mi onda ovo sledece:
gore pises za taj godwinov zakon i pises: " Godwinov zakon kaže: za svaku raspravu vrijedi da s tijekom vremena vjerojatnost spominjanja nacista u njoj teži ka 1. Ustaljena je internetska praksa da se takve rasprave zaključavaju, a stranu koja ih je spomenula proglasi gubitničkom.
To što ne poznaješ ni osnovne pojmove, tvoj je problem."

rijec "godwinov" nisi udomacio u rijec "godvinov zakon" vec pises s duplim v...ok
a npr. na hrvatskoj vikipediji pise "pitagorin poucak".... http://hr.wikipedia.org/wiki/Pitagorin_pou%C4%8Dak

godwin je ime....ja bih rekao-dobro to ne mogu udomacit- ali onda vidim pak tamo na "vikipediji" da se ime "gospona" Pythagoras od Samosa udomacilo...
jel sada princip udomacenja da se engleska imena ne udomacuju, samo grcka ili da se ne udomacuju imena ljudi koji nose naocale ili pak se udomacuju imena ljudi koji vise nisu zivi...ili pak zato jer je "gospon" Pythagoras nosio bradu????
ako ces mi sada reci da taj vas "pitagorin poucak" vec dugo pronaden..onda mi reci kako dugo mora pronaden poucak ili neci zakon postojat da bi se udomacio...2 mjeseca, pet godina, 23 dana ili preko 500 godina???
ajd sada ti meni i reci onima koji bi zelili naucit hrvatski pravopis, po kojem principu se udomacuje...

recimo u engleskom ima logika da u past perfect-u stavljas -ed na kraju glagola i moras znati da ima nepravilnih (valjda se tako na hrvatski kaze) glagola...znaci onaj koji uci engleski ce po logiki stavljat -ed na kraju glagola i naucit ove nepravilne glagole iz knjige na pamet..
a ovo vase asimiliranje nema nikakve logike..jednom udomacis drugi put pises u originalu...

kada vas ovako slusam, sjetim se scene iz filma "star trek": "we are Borg. resistance is futile."
croninja is offline  
Old 14.12.2010., 15:19   #64
Quote:
croninja kaže: Pogledaj post
@beta zenka: ajd ti meni, molim te, definiraj taj pojam "gastarbajterski odgoj"....trazim po internetu i na "vikipediji" ali nikako naci....
Čudno, nisi izguglao sebe samog?

I ne, ne da mi se trošiti vrijeme na tebe, i objašnjavanje ičega tebi, ionako je uzaludno.
__________________
Sramota forum.hr-a::::Dalmacija
Beta ženka is offline  
Old 14.12.2010., 15:55   #65
Quote:
Beta ženka kaže: Pogledaj post
Čudno, nisi izguglao sebe samog?

I ne, ne da mi se trošiti vrijeme na tebe, i objašnjavanje ičega tebi, ionako je uzaludno.
pa ako vec upotrebis taj pojam onda moras i znat objasnit, ili ne??
a mislio sam si da neces nista pametnog izbeknut...kokodaces i tu neke pojmove izmisljas i ja te lijepo pitam a ti meni " ne ja sam na visem niveau-u da bi ti odgovorila" ...nebi te htio nazvat da si mutava jer to bi bilo vredanje, pa bi me blokirali...
i nemam respekta prema takvima kao sto si jer smatram te zaostalom....
tu kokodaces a izvan hrvatskih granica neznas nit beknut....bas radi takvih kao sto si ti njemci vam vode telefonske linije, austrijanci vode vam gradnju autoputeva, nizozemci vam vode punjenje domace pive itd. pa ako ste tako pametni i skolovani zasto ne vodite sami ekonomiju.....
croninja is offline  
Received Infraction
Old 14.12.2010., 16:54   #66
Quote:
croninja kaže: Pogledaj post
@beta zenka: ajd ti meni, molim te, definiraj taj pojam "gastarbajterski odgoj"....trazim po internetu i na "vikipediji" ali nikako naci....
Moraš živjeti ovdje da bi ti to bilo jasno.
Quote:
@lastan: a ti sveznalac, ajd objasni mi onda ovo sledece:
gore pises za taj godwinov zakon i pises:

rijec "godwinov" nisi udomacio u rijec "godvinov zakon" vec pises s duplim v...ok
Naravno. Strana se imena ne prilagođavaju.
Quote:
a npr. na hrvatskoj vikipediji pise "pitagorin poucak"....

godwin je ime....ja bih rekao-dobro to ne mogu udomacit- ali onda vidim pak tamo na "vikipediji" da se ime "gospona" Pythagoras od Samosa udomacilo...
jel sada princip udomacenja da se engleska imena ne udomacuju, samo grcka ili da se ne udomacuju imena ljudi koji nose naocale ili pak se udomacuju imena ljudi koji vise nisu zivi...ili pak zato jer je "gospon" Pythagoras nosio bradu????
ako ces mi sada reci da taj vas "pitagorin poucak" vec dugo pronaden..onda mi reci kako dugo mora pronaden poucak ili neci zakon postojat da bi se udomacio...2 mjeseca, pet godina, 23 dana ili preko 500 godina???
ajd sada ti meni i reci onima koji bi zelili naucit hrvatski pravopis, po kojem principu se udomacuje...
Krajnje jednostavno.
Mnoga su antička imena kroz povijest dobila svoje lokalizirane inačice, kao uostalom i mnogi gradovi koji su nam kroz povijest bili bitni. Imena koja su tako lokalizirana čine jedan zaseban popis.
Za ostale slučajeve vrijedi iznimno jednostavno pravilo: ako se jezik piše latinicom, ime se ne prilagođava; ako se piše kojim drugim pismom, prilagođava se.
Za kineski i japanski postoje suprotstavljena mišljenja: jedno traži prilagođavanje imenâ jer se ti jezici pišu posve drugačijim pismom, dočim se po drugome treba preuzeti službene latinične transkripcije (romaji u slučaju japanskog, odn. pinyin u slučaju kineskog). Ja zastupam drugu školu, no jednako tako znam i ljude koji zastupaju prvu. Kod zapisivanja imena iz jezika pisanih nelatiničnim alfabetskim pismima (arapski, hebrejski, ruski…) prijepora nema iako će mnogi neuki novinar prepisati iz engleske vijesti englesku transkripciju i praviti se mutav.

Quote:
recimo u engleskom ima logika da u past perfect-u stavljas -ed na kraju glagola
U hrvatsk-om također postoji logik-a da se u deklinacij-i običn-ih riječ-i ne stavlja crtic-a. Crtic-a se rabi samo u kratic-ama.
Quote:
a ovo vase asimiliranje nema nikakve logike..jednom udomacis drugi put pises u originalu...
Ima logike. Samo treba nešto znati o jeziku. Ne možeš biti polupismen neizvorni govornik.
Quote:
kada vas ovako slusam, sjetim se scene iz filma "star trek": "we are Borg. resistance is futile."
Misliš, Wir sind die Borg. Widerstand ist zwecklos.
Ili možda Mi smo Borzi. Otpor je džabe.

Quote:
croninja kaže: Pogledaj post
pa ako vec upotrebis taj pojam onda moras i znat objasnit, ili ne??
Zna ga objasniti, ali nekome tko živi hrvatski jezik to je nepotrebno.
Quote:
i nemam respekta prema takvima kao sto si jer smatram te zaostalom....
Ovo je također vrijeđanje.
Quote:
tu kokodaces a izvan hrvatskih granica neznas nit beknut....bas radi takvih kao sto si ti njemci vam vode telefonske linije, austrijanci vode vam gradnju autoputeva, nizozemci vam vode punjenje domace pive itd. pa ako ste tako pametni i skolovani zasto ne vodite sami ekonomiju.....
I LOL’d.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 14.12.2010., 17:20   #67
a zastupam drugu školu, no jednako tako znam i ljude koji zastupaju prvu. Kod zapisivanja imena iz jezika pisanih nelatiničnim alfabetskim pismima (arapski, hebrejski, ruski…) prijepora nema iako će mnogi neuki novinar prepisati iz engleske vijesti englesku transkripciju i praviti se mutav.

- cekaj znaci ima vise skola :-)))))))))))))))) koja logika, hahahah...
i ja znam dvije skole... u jednoj je 2 + 3 = 5 a u drugoj je 2 + 3 = 4...ja zastupam prvu skolu :-)))))))))))))))))))
sam sebe motas...
ajd, dosta mi je ucenja, i nakon svega toga sam jos uvijek blesav kaj se tice ove teme...

ja mislim da si mogu dati i sam odgovor kada se sjetim koja "svetska zvezda" je napunila "Arenu" do zadnjeg "mjesta" ....
"baj ze vej", i ovdje u njemacku dolazi "schöne brena" u goste ali ne puni npr. Olympia Stadion u Berlinu, vec pjeva u nekim rupama..... :-))))))))))))))
ajde, laku noc hrvatska i dobar dan moderan svijet...
do ne videnja....
croninja is offline  
Received Infraction
Old 14.12.2010., 17:33   #68
Quote:
croninja kaže: Pogledaj post
- cekaj znaci ima vise skola :-)))))))))))))))) koja logika, hahahah...
Da, postoje po tom pitanju dvije škole mišljenja.
Nije mi jasno što je u tome toliko smiješno.

Quote:
i ja znam dvije skole... u jednoj je 2 + 3 = 5 a u drugoj je 2 + 3 = 4...ja zastupam prvu skolu :-)))))))))))))))))))
Matematika je egzaktna. Ali i u matematici nerijetko notacija ovisi o kontekstu i odabranim principima. Hoćeš li govoriti o 180° ili o π radijana? Sve ovisi o odabranim principima.
Quote:
ajd, dosta mi je ucenja, i nakon svega toga sam jos uvijek blesav kaj se tice ove teme...
Ipse dixit.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 14.12.2010., 18:05   #69
Ajme meni, kud je ovo otišlo! U nekoliko navrata oči mi zamalo ispale od nevjerice.

@ croninja

Lastan ti je sve lijepo objasnio, svaka mu čast na strpljenju i volji. Tvoj je problem što to nisi u stanju shvatiti jer, ili ne čitaš dovoljno pažljivo, ili zbog nedovoljnog poznavanja jezika ne razumiješ što čitaš. Ili ti je pak samo do toga da pljuješ, vrijeđaš i omalovažavaš sve redom što mi se čini najvjerojatnijim te ne vidim nikakav razlog da ova tema i dalje ostane otvorena.
Poligon za prepucavanje morat ćeš pronaći negdje drugdje.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.