Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2009., 15:44   #1
Jeftini Xenon je bezvrijedni šrot!

Stalno neki novi nadobudni otvaraju teme o Xenon svjetlima tj. Žaruljama.
Te koje uzet, koje ugradit, ili oni „najpametniji“ koji misle samo uzet adaptere za obične H4 žarulje i onda umetnut H7 žarulju u H4 far! Svi ti „slijepci“ koji sa normalnim H4 žaruljama u H4 faru nemaju dovoljno svjetla da vide vozit neka idu okulisti, a ako misle da će ugradnjom jeftinog šrota od H7 xenon žarulje dobit više svjetlosti i bolje vidit cestu evo im dokaz njihove zablude. Jeftini šrot ne samo da je jeftin već i daje mnogo manje svjetlosti pa čak i manje od originalnih H4 žarulja!

Taj jefini šrot često samo naparivanjem plavog filtera na stakleni balon samo oponaša plavičasti svjetlosni efekt originalnih i kvalitetnih istinskim ksenonom punjenih žarulja. Posljedica toga jeste da umjesto da bolje vidite postajete zapravo sami opasnost u prometu jer jedini efekt toga jeste da zabljeskujete vozila iz suprotnog smjera u svim mogućim duginim bojama svjetla pa umjesto „cool“ izgleda i više svjetla više podsjećate na kotrljajuću „disco kuglu“ , a začuđujuće na cesti je nekako mrklije a ne svjetlije zar ne?
Bez obzira koliko je velik natpis „XENON“ na pakiranju, u unutrašnjosti su najčešće normalne žarulje loše kvalitete!!!! Napareni plavi filter treba oponašat tehnički zahtjevnije „plinske žarulje“.
Ima i prozirnih oponašajućih žarulja koje nisu vrijedne novca za koji su kupljene.
Iz mnoštva mjernih veličina izdvojene su one najvažnije.
Najistaknutija veličina jeste ona o količini svjetlosti, koja prikazuje koliko svjetlosti žarulja daje.
Mjeri se u lumenima ( lm) i 1500lm jeste vrijednost koju jedna H7 žarulja treba davat pri mjernom naponu od 12,8V ( volti) plus –minus 10%
Zanimljivo da tu vrijednost ne dostiže niti jedna, najbliža tome jeste Trifa Xenon sa 1441 lm i radi se o prozirnoj untaoć zbunjujućem Xenon nazivu! Ostali predstavnici Trifa proizvođača su bili ispod prosjeka.




Kod 25% žarulja žarna nit ne dosjeda na TOČNO predviđenom mjestu. Posljedica toga jeste da svjetlost ne pada na predviđenom mjestu i obliku na cestu!!!!!!


Ponekad se to može, ali samo ponekad i najčešće je to nemoguće ispraviti podešavanjem fara.
Posebno dramtično jeste kod drugih testiranih proizvođača jeste činjenica da kod 50-100% žarnih niti nije na TOČNO definiranom mjestu!
Bez dvojbe potvrdile su se u tom testu SAMO žarulje 2 proizvođača, Phillips i Osram!!!!!
Oboje u standard verziji, kod Phillipsa je to premium verzija i obje sa prozirnim staklenim balonom!
Njihov svjetlosni snop leži unutar tolerancije od 10% a žarna nit sjedi TOČNO na propisanom mjestu kako i propis zahtjeva!
Ostale žarulje ispunjuju zadovoljavajuće samo jedan kriterij: POSEBAN OTPAD!

Ovaj test je rađen u tehničkom svjetlosnom institutu sveučilišta u Karlsruhe, a provjeravano je propisima ECE –R37 koji propisuju uporabu žarulja u motornim vozilima.
Najvažniji kriteriji su svjetlost, i posebno naglašeno položaj i ležište žarne niti!!!!!
I snaga žarulje je posebno važna, nominalno treba jedna H7 55W ( watta) ali Unitec Xenon Gold treba preko 70W bez da pri tome daje više svjetla!
Evo i primjer kako svjetlost na cestu baca kvalitetna žarulja , a kako jeftini šrot!



Mislim da je ovo ultimativni odgovor svim onima koji misle da će za malo novca dobit više svjetla, da će bolje vidjet i slično. Kvalitetno svjetlo i košta, i baš kod tako relevantnih osobina kao osvjetljenje ceste mislim da nema mjesta kojekakvim „poluporizvodima“ i kemijama domaćih genijalaca tipa „uradi sam“ i „ kod Gigija u šupi“ !
Već mi je dojadilo da iskusni i tehnički potkovani korisnici kao CDRW, I Wonder, alfa146, i ostali razumni a ne spomenuti uvijek nanovo moraju objašnjavat „kemičarima“ da su u zabludi!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:08   #2
koliko sam skužio ovaj tekst se odnosi na obične halogene žarulje sa plavim filterom na staklu kao npr.ovo , a ne na xenon hid kitove jel tak? jer koliko sam vidio češće se otvaraju teme u vezi hid-ova, a ne u vezi tih plavih žarulja pa pitam da ne bi bilo zabune
Maxum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:14   #3
Actros, promašio si ceo fudbal!

Nitko ne hvali to smeće, a HID kompleti svjetle daleko bolje od halogenih voštanica
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:16   #4
Zanimljiv test!
Too_good is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:17   #5
Eh da ima još i boljih žarulja na testu bilo bi bolje. Osobno imam osram silverstar i nisu loše, al jedna je jako brzo crkla, a evo 2. se drži već 1.5 godina. Sljedeće ću metnut phillips extreme, po testovima najbolja H7 55w žarulja
-dominic- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 20:11   #6
Quote:
Maxum kaže: Pogledaj post
koliko sam skužio ovaj tekst se odnosi na obične halogene žarulje sa plavim filterom na staklu kao npr.ovo , a ne na xenon hid kitove jel tak? jer koliko sam vidio češće se otvaraju teme u vezi hid-ova, a ne u vezi tih plavih žarulja pa pitam da ne bi bilo zabune
H7 JESU Xenon žarulje! I ne, test se ne odnosi na obične žarulje već na XENON ŽARULJE LOŠE KVALITETE I MAKINACIJE S NJIMA....kada se pod XENON prodaje šrot koji nema veze sa xenonom! Kod nas miješaju pojmove XENON i HID .....A OVAJ TEST SE ODNOSI NA H7 XENON žarulje!

Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Actros, promašio si ceo fudbal!

Nitko ne hvali to smeće, a HID kompleti svjetle daleko bolje od halogenih voštanica
HID je sasvim druga tehnologija osvjetljenja i samo u kompletu ( FAR-ŽARULJA-ELEKTONIKA) od provjerenih OEM dobavljača autoindustrije daje optimalne rezultate!
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 26.02.2009. at 20:16.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 20:35   #7
znači u tom testu se podrazumijeva ovo kao "xenon" žarulja

Maxum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 20:55   #8
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
H7 JESU Xenon žarulje! I ne, test se ne odnosi na obične žarulje već na XENON ŽARULJE LOŠE KVALITETE I MAKINACIJE S NJIMA....kada se pod XENON prodaje šrot koji nema veze sa xenonom! Kod nas miješaju pojmove XENON i HID .....A OVAJ TEST SE ODNOSI NA H7 XENON žarulje!



HID je sasvim druga tehnologija osvjetljenja i samo u kompletu ( FAR-ŽARULJA-ELEKTONIKA) od provjerenih OEM dobavljača autoindustrije daje optimalne rezultate!
a jesi napravio pomutnju
daj razjasni sad kaj su xenonke,halogenke,H7 xenon,"obicne zarulje",hid,xenon hid.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:07   #9
Quote:
Maxum kaže: Pogledaj post
znači u tom testu se podrazumijeva ovo kao "xenon" žarulja
...
Da, obične halogene žarulje sa pofarbanim staklom u plavo ekipa naziva Xenon žaruljama. Nisam mogao vjerovati kad sam to vidio u Ipercoopu...
Evo par primjera:


http://www.auti.hr/dijelovi_oprema/a...ert341977.html

Nevjerojatno kakva se sranja prodaju...
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:15   #10
Quote:
Maxum kaže: Pogledaj post
znači u tom testu se podrazumijeva ovo kao "xenon" žarulja

To je "obična H7" ( halogena ) žarulja koja treba "glumit" Xenon efekt! u testu su H7 Xenon žarulje !
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:37   #11
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
To je "obična H7" ( halogena ) žarulja koja treba "glumit" Xenon efekt! u testu su H7 Xenon žarulje !
Nisi u pravu Actros, sve žarulje koje su na tom tvom testu su obične pofarbane žarulje, zato i svjetle slabije. Uostalom, pogledaj cijene na testu, pogledaj snagu... Pravi xenon radi na 35W.
I prodaje se u kompletu sa elektronikom, balastima.

Evo, ovo je H7 xenon žarulja:

Zadnje uređivanje Charlie_zg : 26.02.2009. at 21:44.
Charlie_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:40   #12
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
...u testu su H7 Xenon žarulje !
Hm...ja bi rekao da su u testu halogene žarulje (H1, H2, H3, H4, H7...)
Xenon žarulje su HID žarulje (D1S, D1R, D2S, D2R, D3S, D3R, D4S i D4R)
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:44   #13
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
H7 JESU Xenon žarulje!
Što je to, šta se to pije, do sada sam te smatrao jednim od najnormalnijih forumaša.
H7 nisu Xenon žarulje bez obzira šta na njima piše i pod kojim se imenima prodaju. Nema Xenona koji troši 55W (ili više) i koji radi na 12 V.

Stable operating voltage is 85 volts AC in D1 and D2 systems, 42 volts AC in D3 and D4 systems. The frequency of the square-wave alternating current is typically 400 hertz or higher
HID headlamp burners produce between 2,800 and 3,500 lumens from between 35 and 38 watts of electrical power, while halogen filament headlamp bulbs produce between 700 and 2,100 lumens from between 40 and 72 watts at 12.8 V
Automotive HID lamps are commonly called 'xenon headlamps', though they are actually metal halide lamps that contain xenon gas. The xenon gas allows the lamps to produce minimally adequate light immediately upon powerup, and accelerates the lamps' run-up time. If argon were used instead, as is commonly done in street lights and other stationary metal halide lamp applications, it would take several minutes for the lamps to reach their full output.

Zadnje uređivanje Brazil : 26.02.2009. at 22:03.
Corvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:49   #14
Quote:
sinisa_7 kaže: Pogledaj post
Hm...ja bi rekao da su u testu halogene žarulje (H1, H2, H3, H4, H7...)
Xenon žarulje su HID žarulje (D1S, D1R, D2S, D2R, D3S, D3R, D4S i D4R)
Ma nemoj.
A koja je onda HID žarulja na ovoj zadnjoj slici, ako ne H7?
Charlie_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:54   #15
Quote:
Corvin kaže: Pogledaj post
Što je to, šta se to pije, do sada sam te smatrao jednim od najnormalnijih forumaša.
H7 nisu Xenon žarulje bez obzira šta na njima piše i pod kojim se imenima prodaju. Nema Xenona koji troši 55W (ili više) i koji radi na 12 V.
Pa tu si u pravu samo što se kod "naših kemičara" uvriježilo pravilo da H7 zovu Xenon, a i ja sam bio brzoplet u odgovoru....( kad me žena stalno prekida u stilu "napravi ovo pa ono").
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Brazil : 26.02.2009. at 22:05.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:58   #16
Quote:
Charlie_zg kaže: Pogledaj post
Ma nemoj.
A koja je onda HID žarulja na ovoj zadnjoj slici, ako ne H7?
Nemam pojma koja je to. Ali kad ideš kupovati xenon žarulju onda najprije gledaš po oznakama koje sam naveo...
__________________
"Ladies and Gentlemen, this is your Captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." by Captain Eric Moody
sinisa_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:59   #17
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Svi ti „slijepci“ koji sa normalnim H4 žaruljama u H4 faru nemaju dovoljno svjetla da vide vozit neka idu okulisti
Upravo tako!
Nedavno sam provozao frenda sa novim autom po noći a on govori što ne gasim duga svjetla kad se mimoilazimo sa drugim vozilima. Rekoh, večeras ih nisam ni upalio
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 22:01   #18
Quote:
sinisa_7 kaže: Pogledaj post
Nemam pojma koja je to. Ali kad ideš kupovati xenon žarulju onda najprije gledaš po oznakama koje sam naveo...

Oznake koje si naveo se odnose na xenon žarulje koje su tvornički ugrađene u auto.
Charlie_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 23:22   #19
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Pa tu si u pravu samo što se kod "naših kemičara" uvriježilo pravilo da H7 zovu Xenon, a i ja sam bio brzoplet u odgovoru....( kad me žena stalno prekida u stilu "napravi ovo pa ono").
pa actrose jesi "svrsio" sa tim sto je zena trazila
H7 xenon postoji,zar mislis da bi razno-razni proizvodjaci smjeli pisati na zarulji xenon a da stvarno nije xenon
H7 xenon zarulje su te koje su punjene plinom koji se zove xenon.
znaci to su "normalne" H7 zarulje u kojima je plin (xenon) stim da u takvim zaruljama plin (xenon) nije odgovoran za svjetlost vec za boju svjetla.
dok je u "pravim" xenonkama plin (xenon) u prvom redu odgovoran za svjetlost a boja je popratni element koji se regulira vecim-manjim brojem kelvina,naravno visina kelvina utjece direktno i na lumene odnosno na "vidljivost" tog svjetla.
hid xenon kit je "pravi" xenon samo stim sto ima leziste za npr. H7 zarulju.
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 23:44   #20
Kod "falših" kenona za boju svjetla je odgovoran jedino plavičasti premaz na vrhu ili u ekstremnim slučajevima preko cijele žarulje.
Rockatansky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.