Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2009., 16:10   #61
kakva je obuka u hv po pitanju urbanog ratovanja ?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:18   #62
Sad ili za vrijeme rata ?
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:32   #63
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Sad ili za vrijeme rata ?
sad, za vrijeme rata takve obuke nije postojalo , a ni poslje rata pa me zanima sada.

one zavrkancije kao upad na jednu zgradu ili tako , nemoš to zvat obukom u urbanom okruženju .

ja mislim da bi sada trebalo težište biti baš na takvoj obuci , svi nešto idu u gradove prošlo vrijeme ramba i ganjanja po šumama i gorama (osim možda kod vas)


jel ti nemaš nikakvog posla, jebote cijeli dan si za tim kompom.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:49   #64
Ma to je zadnjih par dana , malo vise citam stare postove , ruzno vrijeme , a inace mi posao vezan uz racunar A brate , mirovina ide , radio ne radio he he
A ostala prijava na forumu , bice zato svijetli zelena da sam online stalno jer je i komp stalno na dsl

JNA je imala te obuke ali u AT VP , nesto malo je HV radio u Šepurinama, po nekakvoj ciglani , ali vise za instiktivno pucanje , iako to sve više spada u policijske tehnike i pretpostavljam da oni to i vježbaju.
Ma šuma je zakon , pogotovo noću...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 16:56   #65
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ma to je zadnjih par dana , malo vise citam stare postove , ruzno vrijeme , a inace mi posao vezan uz racunar A brate , mirovina ide , radio ne radio he he
A ostala prijava na forumu , bice zato svijetli zelena da sam online stalno jer je i komp stalno na dsl

JNA je imala te obuke ali u AT VP , nesto malo je HV radio u Šepurinama, po nekakvoj ciglani , ali vise za instiktivno pucanje , iako to sve više spada u policijske tehnike i pretpostavljam da oni to i vježbaju.



ma mislim zanimljiva je tema , ima nekoliko FM koji se bave tom problematikom , baš za vojne postrojbe , a i danas su skoro sve operacije u večim ili manjin gradovima pa če i naša vojska prije ili kasnije negdje zaglavit u takvim operacijama.

mislim , glupo je da nema vojska (ako nema) takvu obuku .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 17:11   #66
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je poginuo od komada cigle 1993. , mina je zdrmala u zid.Pancirka je zastitila sve osim vrata...

Moj kolega od rikošea tako da ne znam,nismo ih baš volili nosit al da mogu spasit život-mogu
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 17:13   #67
A svaka vještina koju naučiš u životu , nevezano za rat samo , prije ili kasnije ti zatreba.
Iz gradske borbe imam veoma ružnih iskustava , poslije sam i izbjegavao naseljena područja zbog civila uglavnom.

Ulaskom u NATO ovi novi ce morati upadati u kuće , naselja po "mirovnim" misijama , a tu i ti tehnika bas i ne pomaže.Instikt uglavnom.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 18:00   #68
pa neki ameri kažu da su stariji vojnici puno bolji od mlađih u urbanom ratovanju ,baš zbog životnog iskustva su staloženiji , nepadaju pod paniku i nisu zbunjole u bliskoj borbi.

ove sad operacije u gradovima su veliki problem za neistrenirane postrojbe , tu sada prvo moraš izolirat grad pa tjerat neprijatelja , tj ubit ga , pa največi problem je gomila civila pa još veči prijateljska vatra pa čiščenje .

sada još i taj problem sa gerilcima koje ja zoven teroristi, pa u jednom djelu grada humanitarni zadatak , u drugom borbe u trečem izbeglice i sve u isto vrijeme.

samo da su borbe - zauzimanje nekog večeg grada pa ona sva izviđanja , planiranje, pripreme, procijene terena i vremena ...., izvođenje napada , pa kako čistit ulicu , kako satnija ili bojna čisti sektor, kako obilježava objekte u sektoru, koje objekte zauzima koje ne , koji su objekti ključni , zauzimanje zgrade, oprema vojnika, obrana , mine iznenađenja , kako se brani vod, satnija, bojna....

i to sve regularne postrojbe , ne specijalne.

vrlo zahtjevne zadače i zahtjeva puno vremena za obuku.

eto rusi u groznom niti su bili uvježbani , niti koordinirani totalno nepripremljeni za rbano ratovanje pa šta im se desilo , isto i amerikanci stalno uče , oni su imali vježbe tamo prije pa su skužili da su im neki postupci zastarijeli i uveli su nove ,primjetili su iste greške ko i kod rusa u groznom . npr jedinica se kretala duž ulice umjesto od objekta do objekta ili kroz objekt , loše sadejstvo kada se ide iz više pravaca , komunikaciska oprema...
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 21:17   #69
Naravno , iskustvo je najdragocjenije.Koliko ih gine svaki dan po tim ratištima u Iraku po naseljenim mjestima , gdje nema podrške zrakoplovstva i topništva.
Pa ti brajko minira vrata , stavi bombu u čašu bez osigurača, a ti gruuh nogom , super nema nikog ,veseliš se par sekundi , a onda buum.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 21:21   #70
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
A vidiš li svrhu pancirke i kacige u uličnim borbama???Ja ne.A post je o ULIČNIM BORBAMA.
Pa bas tu pancir i sljem igraju ulogu.
Pegla i zamor su u planinama i sumetinama kada valja skakati sa brda na brdo i prelaziti razdaljine ali u gradskoj borbi kada se borbena dejstva odvijaju na relativno malom prostoru i kada po vazduhu od granata leti sve od "igle do lokomotive" onda cuvaju "tijelo i duh".

Tahvil-pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 10:52   #71
iskustva kažu da je u groznom najviše poginulih od snajperske i minobacačke vatre i to u trenutku kada se prebacivalo od objekta do obijekta , a nije se koristilo maskiranje manevra dimnim bombama .

što se tiče zračne podrške - rusi su koristili mi -24 i mi- 8 koji su djelovali u parovima ili skupinama od nekoliko helikoptera i dizali su se po pozivu.
- ameri su koristili apače isto u parovima ili nekoliko parova s tom razlikom što su njihovi helikopteri bili uvijek u zraku pa je i podrška brže stizala.

i jedni i drugi su imali problem sa prijateljskom vatrom , amerikanci su uz to što su redovno izvještavali u kojem se objektu nalaze (prema šemi manevra ) i koristili neke stare metode kao postavljanje zastave na krov ili korištenjem signalnih raketa ili bojanjem krova .

kod rusa "temeljna" postrojba za urbano ratovanje je borbena grupa bojne ili puka sa svim ojačanjima i vlastitom zračnom podrškom , što je dalo veliku samostalnost u izvođenju borbenih djelovanja u takvim uvijetima gdje je kohezija jedinice vrlo teška.

ameri imaju slično rešenje i oni to zovu task force i uglavnom su na razini bojne koja zadače izvršava u sklopu brigade ili dobiva posebnu zadaču.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 14:22   #72
Čini mi se da su tu ipak najači židovi Čitao sam o njihovom časniku koji je praktički "patentirao"sustav kretanja kroz kuće/zidove.Prilikom upada u zgradu eksplozivom naprave rupu u zidu i onda sobu po sobu čiste prolazeći kroz zidove i plafone(nelinearno) i tako kuću po kuću Hebi ga imaju iskustva
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 14:43   #73
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Čini mi se da su tu ipak najači židovi Čitao sam o njihovom časniku koji je praktički "patentirao"sustav kretanja kroz kuće/zidove.Prilikom upada u zgradu eksplozivom naprave rupu u zidu i onda sobu po sobu čiste prolazeći kroz zidove i plafone(nelinearno) i tako kuću po kuću Hebi ga imaju iskustva
aviv kokhavi -zapovjednik jedne brigade idf. glavni za operaciju obrambeni štit u nablusu 2004 g.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:03   #74
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
aviv kokhavi -zapovjednik jedne brigade idf. glavni za operaciju obrambeni štit u nablusu 2004 g.
Moguće,slab sam s njihovim imenima a i davno sam čitao o tome
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:18   #75
Ima onaj celavi tip iz SEAL-a , na Discovery ili National , bas su pokazivali te tehnike sa rokanjem kroz zid.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 15:24   #76
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ima onaj celavi tip iz SEAL-a , na Discovery ili National , bas su pokazivali te tehnike sa rokanjem kroz zid.
sad kad si tog lika spomenuo, kak vam se čini taj serijal općenito, meni jadno jer ima puno montaže a frajer se ponaša u stilu ostalih voditelja emisija na takvim kanalima, svaku sitnicu prikazuje senzacionalno u američkom stilu

Zadnje uređivanje bana002 : 12.02.2009. at 16:13.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:04   #77
a jebi ga , on je showman , ali ima tehničkih stvari odličnih. Ne znam samo tko ono prevodi , uprskaju sa prevodom ponekad.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:14   #78
hm!, kakav prijevod, jel to gledaš na Digiju ili Maxu?
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:16   #79
Neka kablovska u BiH
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 16:29   #80
aaa tako!

ja imao max na probnom roku pa odjavio tak da se i ne sječam točno, ali mislim da nije bilo nikakvog prijevoda .... želim reči nemoj se žaliti jer bolje išta nego ništa

ma nije da nisam gledao svaku emisiju na koju sam naletio ali imao je lik provala da se i moja djevojka smijala koja se stvarno ne kuži u oružje

sry te na offtopicu, mod može pobrisati ak hoće
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.