Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2015., 19:25   #4681
Molim mišljenje

beta HCG
Rezultat <0.5

referentni intervali <0.5-2.67

Po ovome se čini da nema trudnoće ako sam dobro očitala?
ananas91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 13:38   #4682
Postovanu, ne zbam gdje da postavim, pa evo nadovezat cu se posto sam prije par dana postavio nalaze krvi sa lagano povisenim hemoglobinom i hematokritom. Kod interniste jutros, ekg uredan, poslan na rtg pluca i spirometriju.
Nalaz: rtg pulmo PA pojacan hipopulmolalni crtez bez vidljivih aktivnih patoloskih peomjena na plucnom parenhimu.
Srcana kontura lako naznacene aortalne konfigurcije (sta ovo znaci)?.
Spirometrija: FCV 87,5%, FEV1.0 91,5%, spirometrija uredna. Molim vas za komentar
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 22:19   #4683
pozdrav, u pon sam vadio nalaze jer se vec par dana ne osjecam dobro ( vrtoglavica glavobolja, visok tlak 140/110)

nalazi su ovakvi (pisem samo povecane vrijednosti):
leukociti 11,21 -normalno do 9,7
eritrociti 6,02 -normalno do 5,72
hemoglobin 181- normalno do 175
mchc 349 - normalno do 348
neutrof.seg.granulociti 8,05 - normalno do 6,49

glukoza 6,24 - normalno do 6
urati 457,9 - - normalno do 403
tringliceridi 2,99 - - normalno ispod 1,7

sve ostalo je uredno

nalazi su radeni u ponedjeljak, 5. dan nakon sto sam se vratio sa puta, gdje sam 7 dana svaki dan hodao u razgledavanja grada u kojem smo bili, i vise manje svaku noc izlazili van. + malo sam slabije jeo (2 puta na dan)
dali je moguce da je burniji nacin zivota u proteklih tj dana razlog ovakim vrijednostima?

doktorica me salje na ultrazvuk abdomena, pa me malo to strasi moram priznat
mr.greeeny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 10:00   #4684
Quote:
1brato kaže: Pogledaj post
Jeste Vi endokrinolog? Hvala svakako na odgovoru.
Nisam endokrinolog, ali svakako savjetujem posjet jednom.

Quote:
mrpink kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

prije otprilike 5 godina posjetio sam doktora zbog problema sa sinusima . Tada nepovezano sa time doktor je primjetio da imam povečane zglobove na prstima , što je indiciralo na upalu zglobova. Ja to osobno nisam sam niti primjetio te nikada nisam imao te zglobove niti bolne ili crvene. Slušajući doktora napravio sam preglede te je reumatolog u Vinogradskoj utvrdio da "to nije ništa" te kao nalaza napisao zadebljanje sinovije. Doktor je to zaključio iz negativnih nalaza krvi te rengena. 5 godina nakon preko kolege saznao sam da postoji mogućnost da ipak to može biti ra te mi je savjetovano da posjetim drugog specijalistu . Taj doktor mi je savjetovao da napravim još i magnet / hla tipizaciju te ponovno vađenje krvi. Rezultati krvi te magnet je pokazao da nema znakova upale .. no hla rezultate neznam protumačiti. Zakazan mi je pregled sa svim nalazima no malo sam nestrpljiv te me zanima dali neko može protumačiti nalaze.

Metoda: CDC ( serološka )

HLA-A
9 / ND

HLA-B
39 / ND

Metoda : PCR-SSO/SSP (molekularna)

HLA-C*
NT / NT

HLA-DRB1*
03 / 16

HLA-DQB1*
NT / NT

napomena M67
Prema opisanom, nemate kriterije za postavljanje dijagnoze RA, čija je osnova, bolnost i crvenilo zglobova (simptomi upaljene sinovije). Koliko vidim kod vas je problem kozmetski.
HLA određivanje ne pokazuje postojanje bolesti, nego sklonost ka razvoju, tako da... i da je pozitivan test, što nije (ako izuzmemo blago povišen titar HLA DRB1)... bez prisutne kliničke slike, svejedno kod vas ne bi imao nikakvog značaja u postavljanju dijagnoze. Čudi me taj koji vas je uopće slao na to testiranje. Ja zasigurno ne bih.

Quote:
ananas91 kaže: Pogledaj post
beta HCG
Rezultat <0.5

Po ovome se čini da nema trudnoće ako sam dobro očitala?
I meni se tako čini.

Quote:
syntr kaže: Pogledaj post
Srcana kontura lako naznacene aortalne konfigurcije (sta ovo znaci)?.
Može govoriti u prilog promjena na srcu u sklopu dugotrajne arterijske hipertenzije, sto ne znam je li kod vas slučaj. Iako, ovo 'blago', može značiti i da toga uopće nema, a radiolog je iz opreza napisao takav nalaz.

Preporučio bih UZV srca.

Quote:
mr.greeeny kaže: Pogledaj post
pozdrav, u pon sam vadio nalaze jer se vec par dana ne osjecam dobro ( vrtoglavica glavobolja, visok tlak 140/110)

nalazi su ovakvi (pisem samo povecane vrijednosti):
leukociti 11,21 -normalno do 9,7
eritrociti 6,02 -normalno do 5,72
hemoglobin 181- normalno do 175
mchc 349 - normalno do 348
neutrof.seg.granulociti 8,05 - normalno do 6,49

glukoza 6,24 - normalno do 6
urati 457,9 - - normalno do 403
tringliceridi 2,99 - - normalno ispod 1,7

sve ostalo je uredno

nalazi su radeni u ponedjeljak, 5. dan nakon sto sam se vratio sa puta, gdje sam 7 dana svaki dan hodao u razgledavanja grada u kojem smo bili, i vise manje svaku noc izlazili van. + malo sam slabije jeo (2 puta na dan)
dali je moguce da je burniji nacin zivota u proteklih tj dana razlog ovakim vrijednostima?

doktorica me salje na ultrazvuk abdomena, pa me malo to strasi moram priznat
Nalazi se za sada ne čine takvi da bi se dizala velika panika.
Ponovio bih vađenje KKS za 2 tjedna. Uz prethodnu adekvatnu hidraciju.

UZV abdomena? Ha, neće škoditi, e sad, koliko će pomoći u rasvjetljavanju slučaja, to je tek za vidjeti.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 10:44   #4685
Quote:
mrpink kaže: Pogledaj post
no hla rezultate neznam protumačiti.
Prema nalazima HLA tipizacije ne vidi se genetskih predispozicija za reumatske bolesti osim u vidu HLA DRB1*03 koji povećava rizik za sistemski eritemski lupus, no ne previše.

U razjašnjavanju tegoba koje imate, da, slažem se s kolegom, HLA tipizacija neće biti korisna niti ju je trebalo raditi.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 12:08   #4686
Quote:
mrpink kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

prije otprilike 5 godina posjetio sam doktora zbog problema sa sinusima . Tada nepovezano sa time doktor je primjetio da imam povečane zglobove na prstima , što je indiciralo na upalu zglobova. Ja to osobno nisam sam niti primjetio te nikada nisam imao te zglobove niti bolne ili crvene. Slušajući doktora napravio sam preglede te je reumatolog u Vinogradskoj utvrdio da "to nije ništa" te kao nalaza napisao zadebljanje sinovije. Doktor je to zaključio iz negativnih nalaza krvi te rengena. 5 godina nakon preko kolege saznao sam da postoji mogućnost da ipak to može biti ra te mi je savjetovano da posjetim drugog specijalistu . Taj doktor mi je savjetovao da napravim još i magnet / hla tipizaciju te ponovno vađenje krvi. Rezultati krvi te magnet je pokazao da nema znakova upale .. no hla rezultate neznam protumačiti. Zakazan mi je pregled sa svim nalazima no malo sam nestrpljiv te me zanima dali neko može protumačiti nalaze.

Prisnažujem mišljenja štovanih kolega o (ne)svrsishodnosti HLA tipizacije

Samo mi je u ovoj šumi pretraga i nalaza koje si učinio promakao podatak o:

-trajanju "povećanih" zglobova
-dinamici (tj. jesu li stalno takvi, ili se vremenom povećavaju)
-poslu koji obavljaš (npr. nekakav oblik manualnog rada) i uvjetima u kojima radiš (hladno, naglije promjene temperature...)

Kad spominješ probleme sa sinusima- moguće je kako si svojedobno prebolio streptokoknu upalu (grla, sinusa...) koja nije bila adekvatno liječena te je došlo i do nekog oblika "reaktivnog artritisa" tj. upale zglobova te su "povećani zglobovi" upravo posljedica toga.
No, to je samo jedno od mojih nagađanja

Dakle, možda je prvo trebalo odraditi ciljano pretrage koje ukazuju na moguću aktivnost i prisustvo streptokoka kod tebe
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 11:03   #4687
Pozdrav može li mi neko komentirat ovo (pretraga uzorka iz stolice):

Antibiotic Resistance by PCR

b-Lactamase (bl2b) 6674 MFI 10-5000 - Resistant
Nitroimidazole (nimD) 168 MFI 10-5000 - Susceptible
Fluoroquinolones (qnrA) 96 MFI 10-5000 - Susceptible
Tetracycline 88 MFI 10-5000 - Susceptible
Imidazole (nimA) 109 MFI 10-5000 - Susceptible
Vancomycin (vanA/vanB) 196 MFI 10-5000 - Susceptible

te ovo:

GI Health Markers

Anti-Gliadin IgA 2.0 U/mL 0.0-0.5 - High
Calprotectin 398.1 μg/g 0.0-50.0 - High
Fecal Fat 384.86 milliunit/ml 0.00-40.00 - High
Fecal Occult Blood - Negative
Lactoferrin 0.00 μg/mL 0.00-7.00 - Normal
sIgA1 2378.76 μg/mL 0.00-1000.00 - High
sIgA2 6577.54 μg/mL 0.00-1000.00 - High

Thx

Zadnje uređivanje tina789 : 08.09.2015. at 11:32.
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 12:55   #4688
Inače samo da napišem pozitivno na H.Pylori, samo me ove ispod vrijednosti zanimju...da li je celijakija? Hvala!
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 16:19   #4689
Molim tumačenje patohistološkog nalaza sa gastroskopije:
Komadići sluznice želuca, pokrovni, foveolarni i epitel žlijezda su reparatorno-degenerativno promijenjeni uz sitno žarište displazije u pokrovnom i foveolarnom epitelu! U lamini propriji su oskudni limfociti. Bojenjem po Giemsi nije pronađen H. pylori.
Unaprijed hvala!
9crimes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 14:29   #4690
Molim vas ako mi netko može pojasniti i savjetovati.
Napravila sam lab. nalaze isključivo radi provjere svog zdravlja.
Zacrtala sam si obaviti neku kontrolu kao sistematski /5o god., sjedeći posao, sport nikakav./
Krenula sam od laboratorija.
Hematološke pretrage i pretrage urina su skroz u redu.
Biokemijske pretrage:
Kolesterol 6,9 (<5.o)
Trigliceridi 0.7 (<1.7)
Bilirubin 15 (3- 2o )
AST 31 (8- 30)
ALT 30 (10-36)
AMS 92 (23-91)
(S)CK 268 (<153)
Nalaz abdomena uredan, EKG uredan, tlak uredan.
Šta da radim sa tim kolesterolom?
I sa CK?
Unaprijed hvala.
marita13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 14:33   #4691
Pročitala sam već svašta, da li je kolesterol 6,9 zabrinjavajući?
Našla sam na netu da već od 7,0 treba regulirati ljekovima.
Molim savjet.
marita13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 11:28   #4692
Horesterol manje vise ima svako blago povisen ali to je puno.Ja ga prva imam a nista masno ne jedem.Ja pijem tablete,ne stalno ali povremeno da.Pokusajte i vi,mada pokusajte prvo prirodno da skidate ako mozete.Meni nije uspjelo pa sam uzela tablete
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 11:44   #4693
Quote:
Trudna foka kaže: Pogledaj post
Horesterol manje vise ima svako blago povisen ali to je puno.Ja ga prva imam a nista masno ne jedem.Ja pijem tablete,ne stalno ali povremeno da.Pokusajte i vi,mada pokusajte prvo prirodno da skidate ako mozete.Meni nije uspjelo pa sam uzela tablete
Svatko ima povišen kolesterol jer se svima prehrana bazira na škrobu.

Da je uzrok povišenom kolesterolu masna hrana ti prva ne bi imala takav nalaz, problem kolesterola su po novim studijima ogromna količina ugljikohidrata koje onda organizam "troši" i ne dozvoljava mastima da se tope, odnosno da se troše pa se onda skupljaju.

Nakon što sam izbacio kruh i škrobne proizvode, te razna jestiva ulja i margarin, a počeo konzumirati izrazito masne juhe, svinjsku mast umjesto ulja te bazirao prehranu na mastima bez ugljikohidrata moj nalaz kolesterola je opao dvostruko jer jer je organizam počeo trošiti masti kao osnovu.

Probaj pa ćeš uvidjeti da nećeš morati koristiti tablete, ali nažalost obično ljudi izaberu brži način rješavanja problema te ujedno i dosta štetniji.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 11:51   #4694
Sta treba onda da izbjegavam

Poslano sa mog HUAWEI GRA-L09 koristeći Tapatalk
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 12:30   #4695
Aspergillius u uzorku stolice

Pregledom uzorka stolice u jednom labaratoriju (radi problema sa želucem) nađena mi je aspergillius (plijesan?). Zna li neko nešto o ovome? Što je to i što da radim? (konzultacije su mi tek u petak a poludit ću do tada)
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 14:25   #4696
Aha, izbaciti kolače i čokolade.
Ja sam izbacila obično ulje, uvela maslinovo. Izbacila čips, pumfri.
I kupila sam laneno ulje, jedna mala žlica u jutro, jedna na večer...može sa nemasnim bijelim sirom, sa salatom, ili samo.
Omegu u tabletama trošim već godinama.
Mast sam kupila jer mi je trebalo za jedan recept, al je nisam ni otvorila, jer sam u međuvremenu napravila nalaze i vidjela vrijednosti kolesterola. Nisam se usudila.
Za 2-3 tjedna ću ponoviti nalaz, pa vam javim.
Od uvijek sve masno sa mesa obrezujem, nemam višak kilograma, jedino šta se "davim" u kremastim kolačima, i ostala sam zatečena sa tako visokim kolesterolom.
marita13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 15:00   #4697
I ja sam.ista. znaci od slatkisa dolazi

Poslano sa mog HUAWEI GRA-L09 koristeći Tapatalk
Trudna foka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 18:19   #4698
Pozdrav svima.
Nedavno sam nicim izazvan i kontrole radi napravio analizu kompletne krvne slike i mokrace i sve je unutar normale osim:
-Kolesterol:6.0 (normalna vrijednost <5.0)
-LDL kolseterol: 4.0 (norm <3.0)
-MPV: 11.1 (norm 6.8-10.4)
-Relativna volumna masa urina: 1.031 (norm 1.002 - 1.030)

Dali je ovaj kolesterol zabrinjavajuc i moram li na tablete. Primjetio sam da mi je HDL Kolesterol 1.6 (norm >1.0)
Sta je s MPV-om i dali je blago povisena relativna masa urina nesto opasno? Imali to veze jedno s drugim. Musko sam i imam 49godina.
Unaprijed hvala na pomoci
Grecale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 20:49   #4699
Quote:
tina789 kaže: Pogledaj post
...samo me ove ispod vrijednosti zanimju...da li je celijakija? Hvala!
Moguće da je.

Jeste li, osim pretraga stolice, radili i serumske testove (tTG, EMA)?
Osim toga, potrebna je i gastroskopija sa ciljanim dubokim biospijama duodenuma.

Bez toga je teško reći radi li se zaista o celijakiji.

Quote:
9crimes kaže: Pogledaj post
Molim tumačenje patohistološkog nalaza sa gastroskopije:
Komadići sluznice želuca, pokrovni, foveolarni i epitel žlijezda su reparatorno-degenerativno promijenjeni uz sitno žarište displazije u pokrovnom i foveolarnom epitelu! U lamini propriji su oskudni limfociti.
Preporučio bih (s tim nalazom) pregled gastroenterologa, a onda vjerojatno i ponavljanje gastroskopije. Nalaz je svakako za daljnje praćenje.

Quote:
marita13 kaže: Pogledaj post
Pročitala sam već svašta, da li je kolesterol 6,9 zabrinjavajući?
Našla sam na netu da već od 7,0 treba regulirati ljekovima.
Molim savjet.
Nedostaju bitne vrijednosti - LDL i HDL- kolesterol!

A odgovor nije jednostavan.
Ovisan je o nekoliko varijabli: koliko imate godina, imate li šećernu bolest, srčane bolesti, arterijsku hipertenziju, pušite li.

Npr, ako ste zdrava žena u srednjim godinama, neopterećena obiteljskom anamnezom na srčane bolesti, a s HDL-om višim od 1,2 , u tom slučaju ne bih žurio sa statinima.

Međutim, u slučaju da ste preboljeli infarkt (nadam se da niste), ili vam je netko od roditelja umro mlad od infarkta, ili pak pušite, pretili ste, imate povišen krvni tlak i dijabetes, a HDL kolesterol oko 1,0, ili niži, u tom slučaju bih, osim dijetalnih preporuka, dao i terapiju.

Rekoh, nije jednostavno niti jednoznačno.


Quote:
1brato kaže: Pogledaj post
Svatko ima povišen kolesterol jer se svima prehrana bazira na škrobu.
Ja nemam povišen kolesterol.

Quote:
Da je uzrok povišenom kolesterolu masna hrana ti prva ne bi imala takav nalaz, problem kolesterola su po novim studijima ogromna količina ugljikohidrata koje onda organizam "troši" i ne dozvoljava mastima da se tope, odnosno da se troše pa se onda skupljaju.
Točno! Uz dodatak, iz ugljikohidrata se vrlo elegantno stvara mast.

Quote:
Probaj pa ćeš uvidjeti da nećeš morati koristiti tablete, ali nažalost obično ljudi izaberu brži način rješavanja problema te ujedno i dosta štetniji.
Prema studijama, ako izaberemo prehranu kao jedinu metodu, može se utjecati na 15-20% vrijednosti ukupnog kolesterola. U prijevodu, kod ukupnog kolesterola 7,0, može se očekivati pad do 5 i nešto sitno. Što je prihvatljivo i ne iziskuje terapiju (napomena: kod relativno zdravih osoba!)


Quote:
Grecale kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Nedavno sam nicim izazvan i kontrole radi napravio analizu kompletne krvne slike i mokrace i sve je unutar normale osim:
-MPV: 11.1 (norm 6.8-10.4)
-Relativna volumna masa urina: 1.031 (norm 1.002 - 1.030)


Dali je ovaj kolesterol zabrinjavajuc i moram li na tablete. Primjetio sam da mi je HDL Kolesterol 1.6 (norm >1.0)
Sta je s MPV-om i dali je blago povisena relativna masa urina nesto opasno? Imali to veze jedno s drugim. Musko sam i imam 49godina.
Unaprijed hvala na pomoci
S obzirom da se radi o tek neznatnom povišenju, uz ostale uredne parametre, ne bih se pretjerano zamarao s MPV-om i težinom urina. Ovako blago povišeni i izolirani ne ukazuju na veću patologiju.

Vezano za kolesterol.
Da ne ponavljam, vrijedi isti odgovor kao i kod forumašice s kolesterolom 6,9.
Svakako bih sugerirao promjenu načina ishrane i kontrolu lipidograma za 2-3 mjeseca.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 20:51   #4700
Quote:
Trudna foka kaže: Pogledaj post
Sta treba onda da izbjegavam

Poslano sa mog HUAWEI GRA-L09 koristeći Tapatalk
Općenito škrobnu hranu, od brašna, kolača, kukuruza, krompira, riže, prerađenih industrijskih proizvoda, soje, raž, sokova, čipseve te ostale slatkiše, jestivo ulje. Uglavnom sve što se zasniva na škrobu.

E sad pošto nam se prehrana zasniva na gore navedenim stvarima potrebno je radikalno promjeniti ishranu, konzumirati češće ribu, omega3, riblje ulje, kokosovo, maslinovo, laneno ulje. Hranu pržiti na svinjskoj masti a ne na ulju, razne juhe od kostiju, dosta voća i povrća kao smoothie, zelen možeš začiniti maslacem, a slobodno jedi masno meso.

Mlijeko smanji ili izbaci, a od njega možeš praviti kefir, tako ga je najbolje konzumirati.

Dosta dobra literatura je od Anite Šupe - Istine i laži o hrani.

Quote:
marita13 kaže: Pogledaj post
Od uvijek sve masno sa mesa obrezujem, nemam višak kilograma, jedino šta se "davim" u kremastim kolačima, i ostala sam zatečena sa tako visokim kolesterolom.
Zašto?

Nije isto kremasti kolač od margarina ili od maslaca, margarin je taj koji negativno utječe na kolesterol.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.